Twórca Thorgala doceniony we Francji. Rosiński z Orderem Sztuki i Literatury

Najbardziej znany polski rysownik Grzegorz Rosiński zostanie uhonorowany stopniem oficera Ordre des Arts et des Lettres, jednym z najwyższych odznaczeń francuskich w dziedzinie sztuki. Oprócz niego ordery odbiorą m.in. Ridley Scott i Michael Douglas.
Rosiński polskim fanom komiksu kojarzy się przede wszystkim jako twórca serii "Thorgal". Pierwszy tom kultowego komiksu ukazał się w 1976 roku i wychodzi do dziś. W 30. serii, z 2007 zmienił się jego scenarzysta (Belga Jean Van Hamme'a zastąpił Yves Sante), ale twórcą rysunków nieprzerwanie jest Rosiński.

Spod jego ołówka wyszły również. komiksy "Szninkiel", "Zemsta hrabiegoSkarbka", "Skarga utraconych ziem" czy "Pilot śmigłowca".

Rysownik będzie odbierał order w doborowym towarzystwie. Wraz z nim prestiżowe odznaczenie odbiorą w tym roku m.in. aktorzy Michael Douglas i Tim Robbins, reżyser Ridley Scott i piosenkarz Bryan Ferry.

Order Sztuk i Literatury jest przyznawany osobom, które "wyróżniają się poprzez swoją działalność artystyczną lub literacką oraz tym, które mają szczególny wkład w propagowanie sztuki i literatury we Francji i na świecie". Kapitule orderu przewodniczy francuski minister kultury i komunikacji.

W ubiegłych latach w elitarnym gronie znaleźli się również inni Polacy: rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, reżyserzy Andrzej Wajda i Andrzej Seweryn, a w ubiegłym roku aktorki Krytyna Janda i Maja Komorowska.