"Wiedziałam, że ich oczy widziały więcej niż moje". Niezwykły projekt młodej artystki z nagrodą Griffin Art Space - Lubicz 2015 [ZDJĘCIA]

Wiktoria Wojciechowska, absolwentka sztuki mediów na warszawskiej ASP, została tegoroczną laureatką nagrody Griffin Art Space, przyznawanej autorowi najlepszego autorskiego portfolio zaprezentowanego w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Wygrała ze swoim projektem "Iskry" - rzadkim przykładem połączenia biegłości warsztatowej z zaangażowaną postawą.
Kliknij tutaj, żeby zobaczyć świetne portrety Wiktorii Wojciechowskiej >>

Przegląd Portfolio to od wielu lat sztandarowy punkt w programie Miesiąca Fotografii. Dla młodych twórców jest wyjątkową okazja do osobistego spotkania z doborowym gronem polskich i zagranicznych recenzentów. Czyli z jednej strony okazja do poddania swoich prac ocenie specjalistów, z drugiej - szansa na nawiązanie cennych kontaktów, które mogą zaowocować przyszłą współpracą.

Po raz drugi przeglądowi towarzyszy nagroda Griffin Art Space - Lubicz 2015 dla autora najlepszego portfolio. Jest nią produkcja autorskich, profesjonalnych teczek kolekcjonerskich, z których jedna zostanie zakupiona do kolekcji fundacji Griffin Art Space. Dodatkowo prace zwycięzcy zostaną zaprezentowane w formie wystawy w ramach kolejnej edycji Miesiąca Fotografii. Teczkę i wystawę laureata pierwszej edycji konkursu, Bogusława Madeja, można ciągle obejrzeć w galerii "Księgarnia | Wystawa" do 15 czerwca 2015.

SZOKUJĄCE zdjęcia? Na Miesiącu Fotografii w Krakowie ich nie znajdziesz >>


"Projekt o czymś. I to czymś ważnym"

"To, co nas ujęło w projekcie Wiktorii Wojciechowskiej, to niezwykle dojrzała jak na jej wiek postawa, która przejawia się w umiejętności połączenia doskonałego warsztatu z zaangażowaną postawą. Mówiąc nieco kolokwialnie, ten projekt naprawdę jest o czymś i to czymś ważnym, a jego autorka wykonała realną pracę, podróżując na Ukrainę, wchodząc w kontakt z mężczyznami którzy walczyli na froncie i tworząc ich portrety" - uzasadniali jurorzy.

Jurorzy, czyli kto? Zwyciężczynię tegorocznej edycji konkursu wskazali: Anna Klimczak (Fundacja Griffin Art Space), Michał Łuczak (artysta, kurator), Jakub Woynarowski (artysta, wykładowca), Karol Hordziej (kurator, Fundacja Sztuk Wizualnych).

- Wybór laureata tegorocznej nagrody Griffin Art Space - Lubicz 2015 nie był łatwy - mówi Anna Klimczak, prezes fundacji Griffin Art Space, której założeniem jest wsparcie i promocja współpracy biznesu z kulturą. - Myślę, że Wojciechowska wykazała się dużą odwagą i determinacją podróżując po Ukrainie i kolekcjonując swój materiał. Cieszymy się także, że zainteresowanie MFK, w tym Przeglądem Portfolio, nie tylko samych artystów, ale także odbiorców, z roku na rok jest coraz większe.

Wiktoria Wojciechowska o projekcie "Iskry":

Rok temu wielu młodych ludzi na Ukrainie zgłosiło się na ochotnika by walczyć przeciwko nieprzyjacielowi. Stanęli przed pytaniem, czy należy się angażować, czy warto walczyć i podjęli decyzję, by porzucić swoje spokojne życie i dotychczasowe zawody. Zaczęłam się z nimi spotykać, gdy wracali do domów na przepustkę, rozmawiać z nimi i ich fotografować. Wiedziałam, że ich oczy widziały więcej niż moje, że wiedzą czym jest Śmierć i czym jest Życie, że zabijają i są zabijani. Zastanawiałam się, czy jest coś pozornie niewidocznego, jakiś moment prawdy zatarty przez codzienne wyuczone gesty, w którym objawi się to, co przeżyli. Pęknięta 1/80 sekundy, którą uchwycę na fotografii.

Cykl zdjęć jest wciąż realizowany. Śledzę losy bohaterów moich portretów i spotykam się z nimi, gdy tylko mam możliwość. Podczas każdego wyjazdu na Ukrainę poznaję osoby, których los naznaczyła kolejna wojna XXI wieku
.

Kim jest autorka "Iskier"?

Wiktoria Wojciechowska urodziła się w Lublinie. Ukończyła sztukę mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej fotografie były prezentowane m.in. podczas festiwali w Paryżu, Lublanie i Lille, brała udział w wystawach: Leica Street Photo Winners 2014 w Warszawie, Photo Diploma Awards Exhibition 2013 w Poznaniu, "Twelve Layers" w Rejkiawiku, "Short Flashes" w Pekinie czy "The Pop City" w Londynie. W swoich pracach używa narracji z pogranicza dokumentu i kreacji.