Z ruin w nowoczesne muzeum. Pierwsze takie w Polsce! [ZDJĘCIA]

Po wielu latach oczekiwań w Krakowie uroczysta inauguracja działalności Muzeum Sztuki Współczesnej. To pierwsza tego typu instytucja wybudowana od podstaw po II wojnie światowej.
Budynek MOCAK-u (jego nazwa jest skrótem od angielskiej nazwy Museum of Contemporary Art Kraków) można było zwiedzać już w listopadzie. Huczne otwarcie w istocie było w istocie elementem kampanii wyborczej prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego - kilka dni przed wyborami samorządowymi został otwarty tak naprawdę pusty budynek. Na pierwszą ekspozycję trzeba było czekać do wiosny.

W sumie w muzeum jest sześć wystaw - dwie stałe, cztery czasowe. Dzieła Jana Matejki, Tadeusza Kantora czy Stanisława Wyspiańskiego zestawione są tutaj z pracami współczesnymi - m.in. Katarzyny Kozyry, Mirosława Bałki, Yael Bartany i Artura Żmijewskiego.

Plany wybudowania muzeum były tematem wieloletniej dyskusji. Od wykupienia terenu i budynków na terenie Fabryki Shcindlera minęło siedem lat. Obecny gmach muzeum zapowiadany jest jako jeden z najbardziej okazałych budynków Krakowa i jeden z najnowocześniejszych w kraju. Jego autorem jest florencki architekt Claudio Nardi. Z zabytkowych hal Fabryki Emalia niewiele zostało, większość tworzy zupełnie nowa struktura z betonu i szkła.