Z ruin w nowoczesne muzeum. Pierwsze takie w Polsce! [ZDJĘCIA]

Po wielu latach oczekiwań w Krakowie uroczysta inauguracja działalności Muzeum Sztuki Współczesnej. To pierwsza tego typu instytucja wybudowana od podstaw po II wojnie światowej.
Budynek MOCAK-u (jego nazwa jest skrótem od angielskiej nazwy Museum of Contemporary Art Kraków) można było zwiedzać już w listopadzie. Huczne otwarcie w istocie było w istocie elementem kampanii wyborczej prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego - kilka dni przed wyborami samorządowymi został otwarty tak naprawdę pusty budynek. Na pierwszą ekspozycję trzeba było czekać do wiosny.

W sumie w muzeum jest sześć wystaw - dwie stałe, cztery czasowe. Dzieła Jana Matejki, Tadeusza Kantora czy Stanisława Wyspiańskiego zestawione są tutaj z pracami współczesnymi - m.in. Katarzyny Kozyry, Mirosława Bałki, Yael Bartany i Artura Żmijewskiego.

Plany wybudowania muzeum były tematem wieloletniej dyskusji. Od wykupienia terenu i budynków na terenie Fabryki Shcindlera minęło siedem lat. Obecny gmach muzeum zapowiadany jest jako jeden z najbardziej okazałych budynków Krakowa i jeden z najnowocześniejszych w kraju. Jego autorem jest florencki architekt Claudio Nardi. Z zabytkowych hal Fabryki Emalia niewiele zostało, większość tworzy zupełnie nowa struktura z betonu i szkła.

Więcej o:
Komentarze (7)
Z ruin w nowoczesne muzeum. Pierwsze takie w Polsce! [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • fichtel1

  Oceniono 2 razy 2

  Gratulacje dla Krakowa!!!

  A w Poznaniu gromada sklerotycznych dziadów buduje zamek gargamela. A cyniczny prezydent zbudował stadion dla swoich wyborcóff

  O rany!

 • Gość: Me.

  0

  Po piwerwsze, jakie pierwsze, Lodz ma najslepsze, z najwieksza kolekacja Muzeum Sztuki Wspolczesnej w PL, po drugie, MOCAK ma maly problem, nie ma kolekcji, zadnej porzadnej, spady z innych muzeow, nic inetesujacego. Szkoda troche.

 • Gość: Zdeno

  0

  Byłem, widziałem i się zachwyciłem. Dawno nic mnie tak miło nie zaskoczyło w Krakowie, jak to muzeum. Bardziej mi się podobało nawet od londyńskiej Tate Modern - jakoś tak jakoś ciekawiej i więcej treści, choć na pewno nie aż taki potencjał i nie te przestrzenie. Wielki plus dla miasta za to

 • wilamek

  0

  Gratulację z Łodzi. Tak mało takich inicjatyw jest w kraju, że cieszy mnie, że powstało, nawet jeśli nie w moim mieście. Gratuluję :)

 • obywateltb

  0

  Dzisiaj byłem na otwarciu.
  Komentarzy malkontentów pode mną nie skomentuję, czyżby zostały napisane z zazdrości? ;)

  Bardzo ładny budynek, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz (fajny pomysł z przezroczystą posadzką w jednym miejscu), tylko troszkę ukryty i niewidoczny z dystansu. Ekspozycja też całkiem ciekawa, na pewno nie dorównuje tym z zachodnich muzeów sztuki współczesnej, ale może to się w przyszłości zmieni :) Nazwa też nie jest jakaś koszmarna, nie brzmi zbyt dźwięcznie, ale lepsze to niż jakieś MSWWK (muzeum sztuki współczesnej w Krakowie). Ogólnie oceniam pozytywnie.

 • Gość: n

  Oceniono 1 raz -1

  beznadziejna nazwa, słabe słabe
  budynek też taki sobie, lepiej było zaadoptować fabrykę bo była ciekawsza niż burzyć i budować nowe i to mało oryginalnego CMOKA

 • labidola

  Oceniono 2 razy -2

  Czy znajdzie się w sieci choć jeden sprawiedliwy, który podziela następujacy pogląd:
  - MOCAK - to wrzodowe, krytyczne, a może nawet agonalne stadium regresu języka ojczystego. To wytwór skrajnego, klinicznego prowincjonakizmu i wykorzenienia. To hańba i dno pod każdym względem - z punktu widzenia etymologii, historii i szeroko pojmowanego awansu kulturowego.
  MOCAK - to coś, na czym nawet wróbel nie usiądzie, a miało być kwintesencją nowoczesności.
  Tym, ktorzy wypierdzieli to potworne słowo i zatwierdzili je, życzę pogrzebania żywcem na CEMENTERY - ma się rozumieć, obowiązkowe sześć stóp pod ziemią.
  PRZEKLĘTE POPAPRANE DEBILE!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX