Szkicownik żony Chagalla pójdzie pod młotek. Wart pół miliona dolarów?

Na aukcję w Nowym Jorku zostanie wystawiony szkicownik Belli Chagall, żony słynnego malarza i grafika. Jego wartość szacuje się na ponad pół miliona dolarów. Licytacja brulionu odbędzie się 17 czerwca.
Bella Chagall zaczęła robić zapiski w 1942 roku, gdy wraz z mężem przybyła do Nowego Jorku, uciekając z ogarniętej wojną Europy. Na pierwszych stronach zeszytu znajdują się jej tłumaczenia poezji jidisz na język francuski. Na kolejnych znajdują się rysunki Marca Chagalla, który przejął szkicownik po śmierci żony w 1944 roku i prowadził go przez kolejne 20 lat.

W brulionie znajdują się jego prace, oparte na ulubionych motywach artysty, rysunkach zwierząt, postaci i historii biblijnych, zegarów oraz aktów. Są portrety Belli i autoportrety artysty, rysunki czarnym piórem i akwarelą.

Marc Chagall, rosyjski malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, łączył w swoim malarstwie wiele różnych stylów, m.in. kubizm, symbolizm i fowizm. Wraz z żoną opuścił Związek Radziecki w 1922 roku i przeniósł się do Paryża. Mieszkali tam do 1942 roku, skąd jako Żydzi musieli uciekać przed niemieckimi nazistami. Zamieszkali w Nowym Jorku, ale Chagall uważał Paryż za swój dom, powrócił tam w 1948 roku i resztę swego życia spędził we Francji.