ArtBoom Festival w Krakowie - sztuka współczesna opanuje miasto [ZDJĘCIA]

Przez najbliższe dwa tygodnie w Krakowie pojawią się nowe rzeźby, świetlne instalacje i murale. Nie należy ich szukać w muzeach i galeriach, bo będą pokazywane na ulicach i placach. Cel: spojrzenie na znajome miejsca z zupełnie innej perspektywy. Od 10 do 24 czerwca trwa 3. edycja ArtBoom Festivalu.
Na placu Matejki stanie seria rzeźb czeskiego artysty i prowokatora Davida Cernego. Na murach Wawelu Jenny Holzer, amerykańska artystka konceptualna, wyświetli fragmenty wierszy Miłosza. Pau Faus, architekt i artysta wizualny, poprowadzi antyturstyczną wycieczkę od lotniska po dworzec, pokazując zupełnie inne oblicze Krakowa. A enigmatyczny streetartowiec Blu stworzył już olbrzymi mural na ścianie kamienicy na Podgórzu. 3. edycja ArtBoom Festivalu w Krakowie zaprezentuje różne oblicza współczesnej sztuki wizualnej. Łączy je to, że wszystkie funkcjonują w otwartych częściach miasta.

Zobacz monumentalny mural Blu w Krakowie [ZDJĘCIA] >>

Prekursorzy street artu?

Wśród głównych propozycji festiwalowych znajduje się wystawa zdjęć dokumentujących akcje happeningowe Pomarańczowej Alternatywy, która w latach 80. stała się prekursorem działań w przestrzeni publicznej. Cykl zdjęć ma pokazać ten ruch, znany z malowanych na murach krasnali i akcji prowokacyjnych typu "Rząd struga wariata" i "Galopująca inflacja", jako polskie lekarstwo na komunizm. Jest to pierwsza tak obszerna wystawa pokazująca pełną historię Pomarańczowej Alternatywy oraz społeczno-polityczną sytuację, która była katalizatorem ich antysystemowych happeningów.

Pokazywane w ramach festiwalu rzeźby Davida Eernego i obraz Marcina Maciejowskiego, który powstanie bezpośrednio na tablicy reklamowej, mają wpisać się w tradycje miejskich działań Pomarańczowej Alternatywy.

W ramach festiwalu odbędą się: instalacje dźwiękowe, debaty, pikniki. A 12 czerwca odbędzie się też pierwsza krakowska aukcja dzieł artystów reprezentujących polski street art.

Pełen program tegorocznego festiwalu znajdziecie tutaj.

Odzyskiwanie przestrzeni

Festiwal organizowany jest we współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego i ZOM - Zakładu Odzyskiwania Miasta - grupy kuratorów i kuratorek, inicjatorów miejskich działań artystycznych. ZOM stawiają sobie za cel odzyskiwanie zapomnianych czy niedostępnych przestrzeni miasta dla sztuki i działań lokalnych społeczności.

Po kolejnych edycjach festiwalu pokazywane dzieła sztuki zostają w przestrzeniach, w których powstały. Miasto zyskało już tak odblaskowy różowy fortepian Chopina, mural "Siataniści" grupy artystycznej Twożywo, ironicznie przedstawiający nabożne podejście do konsumpcjonizmu; czy rzeźbę-tunel "Auschwitzwielicza" Mirosława Bałki, która pokazuje, że odwiedzający Kraków traktują Auschwitz i Wieliczkę niemal jak równorzędne atrakcje turystyczne.

Relacja wideo z poprzedniej edycji ArtBoom Festival:Więcej o:
Komentarze (3)
ArtBoom Festival w Krakowie - sztuka współczesna opanuje miasto [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • martynag1990

  0

  :D:D

  www.biblioteka.waw.pl/index.php/filie-biblioteczne/wypozyczalnia-nr-43/1648-wystawa-prac-malarskich-alicji-guchowskiej.html

 • Gość: xyz

  0

  W brzydkiej Łodzi są takie same

 • turtlezzz

  0

  "Przez najbliższe dwa tygodnie w Krakowie pojawią się nowe rzeźby..." - świetny początek... Pani Agnieszko - jeśli "przez dwa tygodnie" to "będą się pojawiać". A jeśli "pojawią się" to "w najbliższych dwóch tygodniach". A tak jak jest, znaczy tyle, że nowe rzeźby pojawią się z winy najbliższych dwóch tygodni. Może i ma to sens, jeśli obarczymy czas odpowiedzialnością za wszelkie zjawiska, ale chyba nie taka miała być wymowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX