Co Banksy myśli o igrzyskach olimpijskich? Właśnie pokazuje, na murach w Londynie [FOTO]

Jeszcze nie zaczęła się sportowa rywalizacja na arenach Igrzysk Olimpijskich 2012, a na londyńskich (i bristolskich) ulicach zacięta walka już trwa. Między streetartowcami a władzami dzielnic, streetartowcami a rządem, i samymi streetartowcami. A my skupiamy się na pracach, które są ich efektem.
Oszczepnik z olimpijskim logo na piersi, przygotowujący się do rzutu. Ale jego oszczep okazuje się być pociskiem rakietowym. Albo skoczek o tyczce, który zamiast poprzeczki pokonuje drut kolczasty.

Te prace, malowane znajomą fanom street artu kreską, pojawiły się niedawno w Londynie. Najbardziej znany artysta-grafficiarz świata - Banksy, potwierdził, że jest ich autorem, publikując je na swojej oficjalnej stronie internetowej.

"Podróbka" Banksy'ego

Okazuje się, że nie tylko Banksy wziął sobie na celownik igrzyska i promowany przez brytyjskie media bezkrytyczny entuzjazm. Na ulicach Bristolu, miasta rodzinnego Banksy'ego uważanego za "stolicę brytyjskiego graffiti" i Londynu, od kilku tygodni pojawiają się kolejne murale i rysunki.

Jeden z nich, autorstwa artysty ukrywającego się po pseudonimem Criminal Chalklist, na tyle przypominał pracę słynnego bristolczyka, że na eBay'u pojawiły się koszulki z jego muralem, sprzedawane jako "Banksy Olimpic Rings Funny T-shirt".Znakomita większość sztuki ulicznej, która jak grzyby po deszczu pojawia się w ostatnich dniach przed igrzyskami na londyńskich ulicach nie wynika jednak tylko z charakterystycznej dla Brytyjczyków ironii i poczucia humoru. Chodzi o coś więcej.

Wielu artystów narzeka, że uchodzący za europejskie centrum graffiti Londyn nagle pozbywa się charakterystycznych, wartościowych prac. Rzeczywiście, władze wielu dzielnic postanowiły "wyczyścić" ściany i mury przed rozpoczęciem olimpiady, "sprzątając" również graffiti.

- Niektóre z tych prac cieszyły oko od wielu lat i wpisały się na stałe w krajobraz miasta, a traktowane są jak zwykłe bazgroły - protestują artyści. O ile prace Banksy'ego są dziś celebrowanym oczkiem w głowie władz miasta, o tyle trudno zdefiniować granicę, za którą murale innych, młodszych artystów są już nie "tylko bazgrołem", a "już sztuką".

Zawsze przeciw prawu

Do tego sporu dochodzi jeszcze jeden, o którym pisał m.in. portal Sport.pl.. Doprowadziło do niego restrykcyjne prawo, według którego pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać, a nawet nawiązywać do obowiązujących znaków towarowych, haseł i symboli igrzysk olimpijskich.

Prawo "absurdalne", bo doprowadziło do sytuacji w których np. nazwę Olimpic Cafe, trzeba było zmienić na 'Lympic Cafe, a z wystawy sklepowej ściągać charakterystycznie ułożone koła hula-hop...

Brytyjscy streetartowcy nie czekali długo z reakcją. Ich twórczość można podziwiać m.in. na stronie isthisthefuture.co.uk i w naszej galerii zdjęć.Więcej o:
Komentarze (29)
Co Banksy myśli o igrzyskach olimpijskich? Właśnie pokazuje, na murach w Londynie [FOTO]
Zaloguj się
 • cowgirl_ride

  Oceniono 50 razy 44

  Banksy, obyś malował jak najdłużej!

 • heresy

  Oceniono 36 razy 30

  świetne pomysły, nadal całkiem świeże i trafiają w punkt. trzyma poziom.

 • amgc63

  Oceniono 28 razy 22

  dobre jak zawsze na poziomie.

 • marktansky

  Oceniono 22 razy 18

  Ciekawe, ciekawe...

 • synanki

  Oceniono 23 razy 11

  b. celne ...aż do bólu.

 • naplet_prezesa

  Oceniono 18 razy 10

  w koncu sensowny news. a nie kliko-generatoro-horror.
  GO BANKSY!! Rate the shit out!!

 • ogl85

  Oceniono 18 razy 10

  true, true, so true...

 • stach_79

  Oceniono 15 razy 7

  Takie sobie... Banksy mial lepsze, ale trafiaja w sedno problemów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX