Blu bije w dzwon. Kolejny mural słynnego artysty tym razem w Krakowie [ZDJĘCIA]

Megafon w kształcie dzwonu, na nim herb Watykanu, a pod spodem bezbarwny tłum ludzi. Na murze jednej z krakowskich kamienic pojawił się monumentalny mural światowej sławy artysty streetartowego - Blu.
Malowidło powstało ponad tydzień temu. Całość utrzymana jest w kolorach flagi Watykanu - jedna z postaci ma na głowie napis "Never follow". Prowokacja artystyczna? Nielegalna akcja anonimowej grupy grafficiarzy? Nic z tych rzeczy. To jedna z prac namalowanych w ramach rozpoczynającego się pod Wawelem ArtBoom Tauron Festiwalu.

- Zaproponowaliśmy Blu kilka lokalizacji. On od razu wybrał budynek u zbiegu ulic Piwnej i Józefińskiej. Miejsce należy do ZBK, więc strona formalna przedsięwzięcia przebiegła ekspresowo. Potem Blu stworzył projekt muralu w swoim notatniku, a my kupiliśmy farby - opowiada "Gazecie" w Krakowie Małgorzata Gołębiewska, dyrektorka artystyczna imprezy.

Praca nad muralem zajęła Włochowi trzy dni. Wybór tego artysty był nieprzypadkowy. Jak zapowiadają organizatorzy, najnowsza edycja ArtBoomu ma być "powrotem do korzeni street artu".

"Ja tylko wypełniam rysunek na murze"

To nie pierwsza praca Blu w Polsce. Jego murale można zobaczyć m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i w Poznaniu, gdzie jest jednym z bohaterów odbywającego się właśnie Festiwalu Murali Outer Spaces.

Boloński artysta słynie ze swoich monumentalnych dzieł - groteskowych portretów, postaci wyjętych jak gdyby z kreskówek. Jego malowidła charakteryzują się ograniczoną paletą barw. Najpierw rysuje szkice, a później przenosi je na ścianę, przy tym często improwizując. - Używam farby tylko po to, żeby wypełnić rysunek - mówi.

Początkowo Blu zajmował się głównie graffiti, ale z czasem zaczął również tworzyć bardzo popularne w internecie prace wideo. Jedna z jego "naściennych" animacji została wyświetlona na serwisie YouTube przeszło 9 mln razy.

Więcej przeczytasz na stronach "Gazety" w Krakowie >>Więcej o:
Komentarze (6)
Blu bije w dzwon. Kolejny mural słynnego artysty tym razem w Krakowie [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • 33qq

  Oceniono 1 raz 1

  SŁUCHAJ, szara maso!

 • Gość: mashaer

  0

  Katolicy są łatwym celem bo ciągle im się wydaje, że ktoś ich atakuje.

 • Gość: mashaer

  0

  Prawdopodobnie nic by nie było gdyby pojechał do Izraela i namalował podobny z Gwiazdą Dawida, większośc Izraelczyków jest mniej niż średnio religijna. Myślę, że gdyby powstało coś takiego w Tel Avivie albo Hajfie, to ludzie by się po prostu ucieszyli, że przyjechał włoski street artowiec i popełnił im coś ładnego na brzydkiej ścianie.
  Dla mnie mural nie jest specjalnie kontrowersyjny, trochę dystansu proszę.
  Ot ludzie słuchający głosu (nauk) kościoła.
  Polska kojarzy się z katolicyzmem i myślę, że Blu nie chciał Polaków obrazic, zresztą nie miał w tym żadnego interesu.
  A doszukiwanie się tutaj antykościelnych i antypolskich przesłań jest skrajną nadwrażliwością i szukaniem zaczepki.
  Jak dla mnie to może walnąc taki z Gwiazdą Dawida albo menorą na Kazimierzu i nie poczuję się obrażona ani dotknięta.

 • leeloo2002

  0

  U może by tak pokazał że ma jaja i zrobił taką akcje w krajach muzułmańskich z nawiązaniem do Koranu?
  Katolicy są łatwym celem

 • Gość: mariusz

  0

  jaka technika jest to zrobione ?

 • last.man.standing

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro facet ma jaja, to niech jedzie do Izraela i tam spróbuje namalować coś takiego z Gwiazdą Dawida. Zobaczymy jaka będzie reakcja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX