Gwiazdy teatru na gdańskim Festiwalu Wybrzeże Sztuki

Anna Dymna, Jan Peszek, Krzysztof Globisz, Jan Englert i Jan Frycz - to zaledwie część z wybitnych polskich aktorów, których zobaczymy w spektaklach gdańskiego V Festiwalu Wybrzeże Sztuki. Impreza rozpoczyna się już za miesiąc.
Wybrzeże Sztuki powstało jako wakacyjna impreza multidyscyplinarna, jednak jego tegoroczna edycja będzie kolejną, przygotowywaną według innego, o wiele prostszego pomysłu. Organizatorzy festiwalu zapraszają z całej Polski do Gdańska spektakle z ostatnich lat; produkcje głośne, nagradzane i szeroko komentowane, przygotowane przez najważniejszych polskich twórców teatralnych.

Piąta edycja Wybrzeża Sztuki odbędzie się w dniach 27 kwietnia-7 maja. Czyli wcześniej niż zwykle. Powód jest prosty: rozgrywane w Gdańsku mecze Euro 2012 (z powodu spotkań mistrzostw europy w piłce nożnej w tym roku odbędzie się wcześniej też festiwal filmowy w Gdyni). Znów na deskach Teatru Wybrzeże zobaczymy przedstawienia uznanych artystów. W tym roku w ramach imprezy pokazane zostanie sześć spektakli.

Świetnie znany w Trójmieście - przede wszystkim dzięki festiwalowi Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, ale również dzięki zeszłorocznej edycji WS - duet Paweł Demirski/Monika Strzępka przywiezie zrealizowany w warszawskim Teatrze Dramatycznego spektakl "W imię Jakuba S.". Autentyczna historia walczącego z właścicielami ziemskimi chłopa Jakuba Szeli staje się tutaj punktem wyjąca do krytyki współczesnego społeczeństwa.

Do gdańska powraca także Jan Klata. Tym razem ze swoją monumentalną adaptacją klasyki polskiej prozy - "Trylogią" Sienkiewicza z Teatru Starego w Krakowie. Oczywiście, jak zwykle u tego reżysera, mity narodowe poddane zostają w wątpliwość i ubrane w atrakcyjną, nowoczesną formę sceniczną z wyśmienitą obsadą (m. in. Tadeusz Huk, Krzysztof Globisz, Anna Dymna i Jan Peszek). Na festiwalu zobaczymy także "Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego w Warszawie. Na scenie m. in. Jan Englert i Jan Frycz.

Dwie festiwalowe prezentacje wkraczają poza najbardziej popularny nurt teatru dramatycznego. Pierwsza z nich to taneczne "Duety Nieistniejące" gdańskiego Teatru Dada von Bzdülöw w reżyserii i wykonaniu Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla. Muzykę do tego spektaklu napisał wybitny saksofonista jazzowy Mikołaj Trzaska. Wyjątkowym przedstawieniem jest też "Stolik" wrocławskiej niezależnej grupy Karbido, czyli teatralny koncert rozpisany na czwórkę aktorów oraz pełniący rolę instrumentu muzycznego... stół.

Cały festiwal otworzy zapowiadająca się niezwykle atrakcyjnie produkcja organizatora WS, czyli premiera przedstawienia "Wyspa niczyja. Mapping" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, inspirowanego powieścią "Władca much" noblisty Williama Goldinga, kultowym filmem "Battle Royale" Kinji Fukasaku, serialem telewizyjnym "Lost" oraz grą komputerową "Fallout".

W zeszłym roku, już po zakończeniu letniej odsłony festiwalu, Teatr Wybrzeże nieoczekiwanie ogłosił jesienny aneks do Wybrzeża Sztuki, na którym pokazano m. in. świetną "Tęczową trybunę 2012" duetu Demirski/Strzępka. Czy taki aneks przygotowany zostanie i w tym roku? - Zależy nam na zorganizowaniu aneksu do V edycji naszego festiwalu - mówi Grzegorz Kwiatkowski z Wybrzeża. - Mamy nadzieję, że uda się nam zdobyć odpowiednie dofinansowanie.

Karnety na sześć spektakli kosztują 240 i 400 zł; bilety 60-120 zł.