Euro 2012. Odpowiedź artystów na mistrzostwa

Artyści i kuratorzy ze swoim wrodzonym zmysłem krytycznym nie mogli pozostać wobec takiego wydarzenia jak Euro obojętni.
MSN - więcej niż szalik

W ramach wystawy "Nowa sztuka narodowa", na której zresztą znajdziemy wiele związanych ze sportem eksponatów (m.in. biało-czerwoną flagę wyciętą z siatki, jaką pokryty jest Stadion Narodowy), Bruno Althamer i Diana Grabowska uruchomią kiosk z szalikami dla kulturalnych kibiców, które oprócz nazwy i znaku drużyny, będą "przemycały" treści związane z Warszawą i sztuką. Artyści będą robili szaliki na miejscu, w obecności zamawiającego, który zadecyduje o każdym elemencie. Inauguracja projektu "Coś więcej niż szalik" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Pańska 3) w piątek 8 czerwca o godz. 19. Towarzyszyć mu będą warsztaty dla dorosłych i dzieci 16 i 23 czerwca o godz. 12.30.

Małe Piwo - trzy plakaty

Skoro Małe Piwo, to i mała wystawa. W klimatycznej knajpce przy ul. Oleandrów 4 trwa już wystawa trzech zaledwie plakatów. Wojtek Domagalski, Filip Tofil i Jan Bajtlik stworzyli swoje komentarze do Euro 2012 - z dystansem do piłkarskiego szału, błyskotliwe, ironiczne, oszczędne w formie i - co warto podkreślić - robione ręcznie (sitodruk, collage). Plakat Filipa Tofila prezentujemy na okładce tego numeru "Gazety Co Jest Grane". Wystawa potrwa do 20 czerwca. Plakaty można też kupować na miejscu.

Sport Artboxy w Milano

Galeria Milano ulokowana tuż obok Stadionu Narodowego przy rondzie Waszyngtona nie mogła pozostać wobec Euro obojętna. Młodzi artyści związani z galerią przygotowali specjalne "Sport Artboxy" - pudełka zawierające obrazy na płótnie i fotografie. Każdy z tych minizestawów prac może stać się początkiem kolekcji sztuki (nie tylko kibica sportowego). Marek Bimer wykonał serię autorskich, ręcznie haftowanych T-shirtów, a uznani artyści, tj. Edward Dwurnik, Włodzimierz Pawlak czy Marek Sobczyk, pokażą swoje obrazy o tematyce sportowej. Wystawa czynna będzie do 28 czerwca.

Adach i jego "Reprezentacja"

To nie przypadek, że wystawę "Reprezentacja" Adam Adach otworzył tuż przed Euro 2012 w galerii BWA Warszawa na Saskiej Kępie, której okna wychodzą na Stadion Narodowy (ul. Jakubowska 16). Otwiera ją francuska miniaturowa rzeźba z kolekcji malarza - wojownik z tarczą, na której jest napis: "Uprawianie sportu prowadzi do utrwalania rasy". - Interesują mnie społeczne i polityczne konteksty, jakimi obrasta futbol. Obserwuję, jak staje się manifestacją narodowej dumy albo sposobem ekspresji grup represjonowanych - mówi Adach. W BWA pokazuje m.in. dwa portrety świetnych zawodników grających przed wojną w tej samej narodowej drużynie: Józefa Klotza, który strzelił pierwszego gola dla ekipy narodowej w historii polskiej reprezentacji w 1920 r. - Żyda, który zginął w Treblince, oraz Ernesta Wilimowskiego, który odpisał volkslistę i grał dla III Rzeszy w ekipie narodowej Hitlera.

Kibole w Propagandzie

"Sceny rodzajowe 2012" - wystawa Tomasza Kulki i Jakuba Ciężkiego w Galerii Propaganda stara się unaocznić problemy, które wyrosły gdzieś z boku przygotowań do Euro, kiedy uwaga opinii publicznej koncentrowała się na pytaniu: Czy zdążymy? Tomasz Kulka zakomponował scenę rodzajową z kilkudziesięciu figurek z malowanej porcelany, skłębionych w brutalnej ulicznej burdzie. Scenerią tych zajść są - również odwzorowane w najdrobniejszych szczegółach - zabazgrane garaże, zdemolowany kiosk, połamany przystanek. A wkoło wiszą obrazy Jakuba Ciężkiego przedstawiające fragmenty siatki z metalowych prętów, które kojarzymy natychmiast z opresyjnymi stadionowymi ogrodzeniami. Uwaga! Wystawa w galerii przy ul. Foksal 11 czynna jest już tylko w piątek i sobotę (do 9 czerwca) w godz. 12-18.

Dzieciaki pomalowały Wedla

Na ścianie okalającej fabrykę czekolady E. Wedel przy ul. Zamoyskiego na Pradze-Południe dzieci z Polski i Ukrainy wspólnie z uznanymi ulicznymi artystami - Cleverem, FRM KID, Mrufigiem, Oteckim i Szumem - namalowały mural wieńczący projekt "This way". To akcja społeczna zainicjowana przez warszawskie biuro kultury, towarzysząca Euro 2012. Powstała z myślą o tych, którzy nie będą mieli szans wejść na stadiony i usłyszeć gwizdka sędziego na żywo. Dzieci odbyły cykl warsztatów streetartowych organizowanych przez fundację Vlep[v]net, dzięki którym poznały m.in. techniki sitodruku, plakatu i szablonu. Zajęcia przygotowały je do wspólnych prac z artystami. Ich dzieło można już podziwiać, spacerując brzegami Jeziorka Kamionkowskiego.

Komentarze (3)
Euro 2012. Odpowiedź artystów na mistrzostwa
Zaloguj się
 • zofiadyrman

  Oceniono 37 razy 5

  Mam nadzieję, że nie upomną się o jakieś wynagrodzenia za te bezwartościowe bazgroły. No może dzieci spod Wedla zasługują na pogłaskanie po głowie, ale "wystawa" z Małego Piwa prezentuje dokonania tak marne, że trudno uwierzyć, że ktoś może dopatrzeć się w tym jakiejś formy "sztuki".

 • numbers31

  Oceniono 1 raz 1

  To miło że pan Bajtlik chce ostrzec przed chorobami wenerycznymi ale co to ma wspólnego z piłką nożną ?

 • shadowthrone

  Oceniono 5 razy 1

  Najciekawszy anatomicznie jest pierwszy plakat, zwłaszcza jeśli uwzględnimy czym ta piłkę odbija przedstawiona na nim postać oraz drugi, gdzie piłkarz usiłuje nakopać sobie do du,y. Nie mówcie, że ktoś komuś zapłaci za takie prymitywne goovno. "Sztuka" współczesna jest beznadziejna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX