Parytety? Tylko po co? Patti Smith udowadniła, że rock'n'roll nie potrzebuje żadnych parytetów [RELACJA]

Patti Smith miała być największą gwiazdą dziesiątej edycji OFF Festivalu. I była. Potwierdził to niespotykanych wcześniej - w tym roku, na tej imprezie - rozmiarów tłum pod sceną, ale przede wszystkim potwierdziła to sama zainteresowana.
"Jezus umarł za czyjeś grzechy, ale nie za moje" - zaśpiewała, otwierając występ z okazji 40. rocznicy wydania debiutanckiego albumu. To legendarny już cytat, ale nigdy nie rozumiałem, dlaczego otacza się go aż taką czcią. W mej głowie zabrzmiały - nieco bardziej intrygujące i pokrewne tematycznie - pierwsze słowa "Six Six Six", najważniejszej piosenki z najnowszej płyty Say Anything: "Wierzę w Boga, ale nie mam powodu, by za nim podążać". To był jednak ostatni raz, gdy w ciągu najbliższej godziny liczyły się cudze słowa i cudza muzyka.Gitara - "weapon of choice" jej pokolenia

Zacznijmy od kwestii podstawowych: to był naprawdę udany festiwal. Brytyjczycy z Ride, muzycy Kinsky'ego, hardcore'owy hip-hop grupy Ho99o9 zagrany w ramach jednego z kilku "koncertów z zaskoczenia" (świetny pomysł!), intrygujący występ Ann Liv Young, bardziej zainteresowanej dyskusją z publicznością niż śpiewaniem (głównie coverów Beyonce i okolic), zakończony zresztą przez artystkę w stroju Ewy (tylko bez listka figowego) i większość setów elektronicznych - tymi wszystkimi wydarzeniami Artur Rojek trafił w punkt. A jednak nikomu nie udało się to, co udało się Patti Smith. To ona sprawiła, że - jak sama powiedziała - OFF Festival stał się ON.

Na czym polegała siła koncertu Smith? Niespełna 70-letnia artystka dokonała czegoś, czego nie dokonał prawie nikt inny - wywołała w słuchaczach lawinę emocji. Ludzie jeszcze długo po koncercie stali w miejscu, oniemiali, ze łzami w oczach. Wiekowa hipiska sprawiła, że w Katowicach ożyła na chwilę historia rocka. Wykonawcy trzykrotnie od niej młodsi nie mieli takiej energii, co będąca w wyśmienitej formie, charyzmatyczna wokalistka.

Niedługo później, na tej samej scenie, świetną rapową imprezę rozkręcili Run The Jewels, którzy wspominali Smith i powtarzali za nią, by walczyć o równe prawa i zmieniać świat. Co ciekawe: już bez tej siły rażenia, co królowa (czy jak kto woli - matka chrzestna) punk rocka. Może dlatego, że raperzy są już przedstawicielami zupełnie innego pokolenia? Może dlatego, że nic tak dobrze nie łączy się z zaangażowanym tekstem jak muzyka rockowa?

Kiedy Smith unosiła do góry gitarę i mówiła, że oto jest "weapon of choice" jej pokolenia - broń, którą jej rówieśnicy postanowili walczyć o swoje racje - nie pozostawało nic innego, jak wpiąć kwiaty w klapy i ruszyć na barykady.

O początkach kariery Patti Smith, buntowniczej energii rock'n'rolla i Nowym Jorku lat 60. i 70. przeczytasz w dzienniku artystki >>"Elegy" coraz dłuższa

Tym smutniej wybrzmiała pod koniec koncertu "Elegy", podczas której Smith wymieniała nazwiska swoich zmarłych przyjaciół i bratnich dusz. Niestety, ta część utworu z koncertu na koncert robi się coraz dłuższa - Smith wspomniała Amy Winehouse, niedawno do kompanii poległych dołączył Lou Reed. Świadomość tego, że bliscy odchodzą, musi być szczególnie wstrząsająca i dla Smith, i dla jej fanów, którzy zapewne z przerażeniem myślą o chwili, w której ktoś będzie musiał zadedykować "Elegię" samej autorce.Przerażająca wizja, ale to właśnie ona uświadamia, jak bardzo Smith "szkodzi" tzw. damskiej sprawie w muzyce rockowej. Spora część amerykańskich mediów i środowisk muzycznych nawołuje w ostatnich miesiącach do parytetów w muzyce - choćby przez kontraktowania większej liczby damskich zespołów rockowych na festiwale. Słuchacze do dziś toczą ze sobą zażarte spory o to, czy jest to walka o sprawiedliwość, czy kolejny objaw chorobliwej poprawności politycznej. Zwolennicy akcji argumentują, że kobiety też chętnie i tłumnie grają rocka, ale są dyskryminowane przez organizatorów. Powstają petycje, maile, toczą się dyskusje, a szefowie festiwali upominani są przez owych bojowników o społeczną sprawiedliwość.

Gdzie są następczyni Smith?

Tylko czy muzyczne parytety nie stanowią jednego z najbardziej karkołomnych pomysłów ostatnich lat na scenie alternatywnej? Patti Smith swoim katowickim koncertem udowodniła, że rock nie rozróżnia płci. Mówiąc kolokwialnie - artystka dała czadu. Na podobny popis stać byłoby niewielu mężczyzn. A co następczyniami Smith? Swego czasu świetnie radziła sobie Shirley Manson, na scenie nadal walczy PJ Harvey, od dawna kibicuję Emily Haines, liderce kapeli Metric.A nowa fala? Ostatnio na festiwalach obserwujemy coraz więcej kobiecych zespołów gitarowych, które... nieszczególnie zapadają w pamięć. Przypomnijcie sobie koncert i zaangażowanie Smith. A teraz posłuchajcie piosenek zespołów Warpaint czy Haim, objawień sprzed kilku lat - czy wciąż mówimy o artystkach, które grają w tej samej lidze? Nie chodzi tylko o rodzaj ekspresji, charyzmę, a nawet estymę. Chodzi o reprezentowany przez jej młodsze koleżanki po fachu gatunek - zdecydowanie bliższy muzyce pop, nawet jeśli w jej najbardziej alternatywnych odmianach, niż klasycznemu rock'n'rollowi. A w tym ostatnim autorka "Horses" nadal nie ma sobie równych.

Nie widzę wśród młodych rockmanek potencjalnych następczyń Patti Smith, choć wypatruję ich z utęsknieniem. Wiem za to jedno: festiwalowe parytety nie są tu żadnym rozwiązaniem. A co ze Smith, robiącą na scenie piorunujące wrażenie? Cóż, jeśli gitara naprawdę jest przedłużeniem penisa, to magicznie władająca tłumem Smith miała zdecydowanie największe przyrodzenie na OFF Festivalu.