Hannibal Lecter powraca - poznaj jego historię

Telewizyjny serial z Hannibalem Lecterem w roli głównej będzie na pewno jedną z najbardziej oczekiwanych premier przyszłego sezonu. Może okazać się prawdziwym hitem i na nowo odkryć kultowego antybohatera, który fascynuje od ponad 30 lat.
Hannibal Lecter powraca NBC szykuje serial z najsłynniejszym seryjnym mordercą w roli głównej. Telewizyjny serial z Hannibalem Lecterem w roli głównej będzie na pewno jedną z najbardziej oczekiwanych premier przyszłego sezonu. Telewizyjny serial z Hannibalem Lecterem w roli głównej będzie na pewno jedną z najbardziej oczekiwanych premier przyszłego sezonu. Może okazać się prawdziwym hitem i na nowo odkryć kultowego antybohatera, który fascynuje od ponad 30 lat. Hannibal Lecter, wbrew mniemaniu wielu, nie zrodził się w głowach scenarzystów piszczących scenariusz do filmowego "Milczenia owiec". Nawet sam film z brawurową i nagrodzoną Oscarem kreacją Anthony'ego Hopkinsa był już kolejną ekranizacją losów genialnego i przerażającego seryjnego mordercy, którego postać zrodziła się w głowie pisarza Thomasa Harrisa. O Hannibalu Lecterze, genialnym psychiatrze, który w dzieciństwie przeżył niewyobrażalną traumę, po raz pierwszy usłyszeli ci, którzy sięgnęli po książkę Harrisa "Czerwony smok" (1981). Później postać kanibalistycznego seryjnego mordercy o przenikliwym umyśle powracała w kolejnych powieściach pisarza: "Milczenie owiec" (1988), "Hannibal" (1999) i "Hannibal - po drugiej stronie maski" (2006). Thomas Harris nigdy nie zdradził, na kim wzorował postać swojego mrocznego bohatera, ale wielki wpływ na to, jak wyglądały jego powieści, miała na pewno przeszłość autora. W latach 60. był on dziennikarzem kryminalnym i nie raz spotykał się ze przerażającymi zbrodniami. Pierwszy film, w którym pojawia się postać Hannibala Lectera, to ekranizacja "Czerwonego smoka" z 1986 roku. W roli krwiożerczego socjopaty pojawił się w nim Szkot Brian Cox. Produkcja nosiła tytuł "Manhunter", a jej twórcą był Michael Mann. Z powodu problemów z prawami autorskimi nazwisko bohatera w tym filmie zmieniono na Lector. Obecnie trwają prace nad kolejną ekranizacją "Czerwonego smoka". Tym razem produkcja będzie serialem, który już zdecydowała się emitować amerykańska stacja NBC. Projekt ze względu na sam temat ma szanse stać się wielkim hitem i pozwolić stacji na poprawienie swojej pozycji na rynku.

 

Z książki...

 

Hannibal Lecter, wbrew mniemaniu wielu, nie zrodził się w głowach scenarzystów piszczących scenariusz do filmowego Milczenia owiec. Nawet sam film z brawurową i nagrodzoną Oscarem kreacją Anthony'ego Hopkinsa był już kolejną ekranizacją losów genialnego i przerażającego seryjnego mordercy, którego postać zrodziła się w głowie pisarza Thomasa Harrisa.

 

O Hannibalu Lecterze, genialnym psychiatrze, który w dzieciństwie przeżył niewyobrażalną traumę, po raz pierwszy usłyszeli ci, którzy sięgnęli po książkę Harrisa, Czerwony smok (1981). Później postać kanibalistycznego seryjnego mordercy o przenikliwym umyśle powracała w kolejnych powieściach pisarza: Milczeniu owiec (1988), Hannibal (1999) i Hannibal - po drugiej stronie maski (2006, scenariusz przekształcony w powieść, fabuła poprzedza wcześniejsze książki). Thomas Harris nigdy nie zdradził, na kim wzorował postać swojego mrocznego bohatera, ale wielki wpływ na to, jak wyglądały jego powieści, miała na pewno przeszłość autora. W latach 60. był on dziennikarzem kryminalnym i nie raz spotykał się ze przerażającymi zbrodniami.

 

... do kina

 

Pierwszy film, w którym pojawia się postać Hannibala Lectera, to ekranizacja Czerwonego smoka z 1986 roku. W roli krwiożerczego socjopaty pojawił się w nim Szkot Brian Cox. Produkcja nosiła tytuł Manhunter, a jej twórcą był Michael Mann. Z powodu problemów z prawami autorskimi nazwisko bohatera w tym filmie zmieniono na Lector.

 

Kolejna ekranizacja jednej z książek Thomasa Harrisa miała miejsce pięć lat później. W 1991 roku na ekranach pojawiło się Milczenie owiec z niezapomnianymi rolami Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster. Świetnie zrobiona, trzymająca w napięciu i uwodząca widza produkcja należy dziś do filmów kultowych.

 

 

Nic dziwnego, że dziesięć lat później zdecydowano się przeniesienie na ekran dalszej historii Lectera, w którego ponownie wcielił się Anthony Hopkins. Za reżyserię filmu odpowiadał Ridley Scott. Co ciekawe, zakończenie Hannibala w wersji filmowej jest inne niż powieściowe, które wywołało wielkie kontrowersje, gdy 1999 roku powieść Harrisa pojawiła się na rynku.

 

W ciągu pięciu lat na ekrany weszły kolejne dwie ekranizacje powieści o Hannibalu Lecterze. Najpierw zdecydowano się ponownie przenieść na ekran Czerwonego smoka (2002). W filmie w seryjnego mordercę po raz kolejny wcielił się Anthony Hopkins. Na ekranie towarzyszył mu Edward Northon. Produkcja opowiadała o wydarzeniach poprzedzających te z Milczenia owiec.

 

Najsłabszym i najgorzej ocenianym filmem o Hannibalu Lecterze jest Hannibal - po drugiej stronie maski (2006). Produkcja opowiada o traumatycznym dzieciństwie i młodzieńczym życiu Lectera i ma tłumaczyć, dlaczego stał się seryjnym zabójcą.

 

Czas na telewizję

 

Obecnie trwają prace nad kolejną ekranizacją Czerwonego smoka. Tym razem produkcja będzie serialem, który już zdecydowała się emitować amerykańska stacja NBC. Projekt ze względu na sam temat ma szanse stać się wielkim hitem i pozwolić stacji na poprawienie swojej pozycji na rynku.

 

AP/Dan Steinberg

Actress Claire Danes, right, and actor Hugh Dancy arrive at the HBO Emmy party in West Hollywood, Calif. on Sunday, Aug. 29, 2010.  (AP Photo/Dan Steinberg)Pierwszy, zamówiony już sezon Hannibala będzie liczył trzynaście odcinków. Twórca serialu Bryan Fuller (Herosi, Pushing Daises) planuje siedem serii produkcji opowiadającej o współpracy między genialnym i piekielnie niebezpiecznym Lecterem a empatycznym profilerem FBI Willem Grahamem (w tej roli Hugh Dancy, Helikopter w ogniu, prywatnie mąż Claire Danes - na zdjęciu). Akcja Hannibala będzie poprzedzać wydarzenia, które sprawiły, że Graham odkrył prawdę o Lecterze i zamknął go za kratami.

 

Bryan Fuller ma zamiar dać widzom większą wiedzę o bohaterach niż mają oni sami. Oglądający będą znali przyszłość postaci i sekret głównego bohatera. Fuller zakłada , że będą oni niecierpliwie śledzić serial, by nie przegapić momentów, w których prawda będzie bliska wyjścia na jaw. Twórca może się nie mylić, bo ten pomysł sprawdza się przecież od lat przy okazji Dextera.

 

Hannibal będzie czymś na wzór serialu kryminalnego z dwoma protagonistami, którzy próbują rozwikłać kolejne zagadki kryminalne. Obu będzie łączyła nietypowa więź, którą trudno nazwać. Przyjaźń, pokrewieństwo dusz? Bryan Fuller, opisując relacje między postaciami, przytacza słowa, które Hannibal wielokrotnie wypowiadał do Grahama: Jesteś bardziej podobny do mnie, niż ci się wydaje. I dodaje, że w trakcie pierwszych dwóch sezonów okaże się, co dokładnie oznaczają te słowa.

 

Bryan Fuller zaznacza, że nie będzie spieszył się spieszył z rozwijaniem historii Hannibala. Każdy sezon produkcji będzie liczył zaledwie 13 odcinków, więc nie można się też spodziewać nadmiernego rozwlekania poszczególnych spraw. Natomiast to, co jest pewne, to zmiany, które zostały wprowadzone w niektórych postaciach przejętych z książek. Znani z powieści doktor Alan Bloom i dziennikarz tabloidu Freddy Lounds zmienili płeć. W serialu będą to odpowiednio doktor Alana Bloom i bloggerka Fredericka Lounds.

 

Hannibal będzie nowym spojrzeniem na kultowego antybohatera. Pokaże widzom tę część jego historii, która nie została całkowicie wyeksploatowana i ma szansę zainteresować widzów (o ile castingi i efekt końcowy będą dobre). To nie będzie pierwszy serial z antybohaterem w roli głównej, ani pierwszy serial kryminalny, ale produkcja już dziś zapowiada się na coś niezwykłego. Chociażby dlatego, że z góry wiemy, jak się skończy. Choć... czy na pewno?

 

Hannibal w NBC pojawi się w sezonie 2012/2013.

 

ZOBACZ TEŻ:

Milczenie owiec dziedzictwem narodowym USA

Hannibal Lecter w wersji LEGO