"Przyjaciółki" rozczarowują. To na pewno nie będą "Gotowe na wszystko" [RECENZJA]

Chociaż twórcy odcinali się od porównań z "Gotowymi na wszystko" czy "Seksem w wielkim mieście", można było po cichu marzyć, że "Przyjaciółki" spróbują dorównać im poziomem, bo polscy telewidzowie długo czekają na dobry serial o kobietach. Pierwszy odcinek jednak rozczarowuje.
Cztery kobiety po przejściach, które w trudnych chwilach mogą na siebie liczyć, ale potrafią się razem także po prostu dobrze bawić, to już sprawdzony patent na serial. W "Gotowych na wszystko" na przedmieściach przyjaźniły się Bree, Gabi, Lynette i Susan. Jeszcze wcześniej w "Seksie w wielkim mieście" w Nowym Jorku brylowały Carrie, Miranda, Charlotte i Samantha. Nowość stacji Polsat na tle tych produkcji wypada na razie bardzo blado.

Przesada, nie realizm

Kiedyś Inga, Patrycja, Zuza i Anka były nierozłączne, ale po skończeniu liceum ta pierwsza przestała utrzymywać z nimi kontakt. Cztery przyjaciółki z Warszawy spotykają się jednak po 15 latach przy okazji klasowego zjazdu i odkrywają, że żadnej życie nie ułożyło się idealnie, ale ich więź wciąż jest silna. W kolejnych odcinkach z pewnością wiele razy będą próbowały przekonać widzów, że zasłużyły na to, by serial, którego są bohaterkami, nosił tytuł "Przyjaciółki".

" Nie będzie to kolejny >>Seks w wielkim mieście<<, ani >>Gotowe na wszystko<<. Nie znajdziemy tu wyzwolonych singielek spragnionych kariery i seksu. Spotkamy za to cztery >>Przyjaciółki<< - dziewczyny, które może znać każdy z nas!" - zapowiadali twórcy, dodając, że to będzie "bardzo prawdziwy serial o prawdziwych kobietach, nie tylko dla kobiet". Po obejrzeniu pierwszego odcinka można mieć jednak wrażenie, że nie do końca im wyszło z tą "prawdą".O ile "Gotowe na wszystko" to z założenia przerysowana komedia, a i w "Seksie w wielkim mieście" oprócz seksu właśnie duży nacisk twórcy położyli na to, by nie zabrakło zabawnych sytuacji, "Przyjaciółki" mają być serialem obyczajowym. Wszystkie główne aktorki (w serialu grają Małgorzata Socha, Joanna Liszowska, Anita Sokołowska i Magdalena Stużyńska), szukając sposobu na zagranie swoich postaci, sięgnęły chyba jednak do szuflady z napisem "przesada". Ich teatralne momentami gesty i wyrazista mimika zmusiły mnie do zastanowienia - czy tak naprawdę zachowują się zwykłe kobiety, kiedy spędzają razem czas?

Kolejny schemat

Sam punkt wyjścia do opowiadania dalszej historii (spotkanie po latach) nie jest specjalnie oryginalny. Nawet w historii polskich seriali pojawiły się w 1996 roku "Matki, żony i kochanki", w których Hanka, Wanda, Dorota i Wiktoria (znów cztery kobiety!) odnowiły kontakt na zjeździe klasowym. Można jednak spróbować coś z tego wycisnąć. Akson Studio, producent "Przyjaciółek", zdobył już doświadczenie w tej kwestii, realizując z choćby "Hotel 52", nawiązujący do brytyjskiego "Hotelu Babylon". Niestety, tym razem twórcy poprzestali przy przewidywalnych schematach, niewiele dając od siebie.

Porzucona żona, która nie chce przyznać się do porażki w małżeństwie? Marząca o dziecku "wieczna narzeczona"? Bizneswoman, która jednak marzy o miłości? Kura domowa, która niedoceniona przez męża szuka pocieszenia w alkoholu? Żadna z czterech postaci nie wyróżnia się na tle milionów kobiet, które już wcześniej były bohaterkami innych seriali. O ile ich historia mogłaby może skusić widza, który nie widział wcześniej innej produkcji o kobietach, to ci, którzy mają na koncie choć kilka, szukają więcej oryginalności. Dlaczego widza ma zainteresować los którejkolwiek z nich, skoro ich historie są aż tak przewidywalne na samym początku?

Jeśli mam po raz kolejny oglądać to, co tak dobrze znam, wybiorę powtórki "Gotowych na wszystko".

Jakie nowości tej jesieni w telewizji?

Tytuł Data/godzina Stacja
Siła wyższa 2 września 20:20 TVP1
Lekarze 3 września 21:30 TVN
Paradoks 6 września 21:05 TVP2
Przyjaciółki 6 września 22:00 Polsat
Kocham to, co lubię 9 września 17:20 TVP2
Więcej o:
Komentarze (64)
"Przyjaciółki" rozczarowują. To na pewno nie będą "Gotowe na wszystko" [RECENZJA]
Zaloguj się
 • 3-kuleczka

  Oceniono 132 razy 98

  ku...wa, pokażcie mi ta idiotke co napisała scenariusz do tego filmu, jak długo jeszcze bedziecie robic z kobiet słodkie idiotki bez rozumu, chamskie pizzzdy
  takie seriale urągaja godności kobiet, które wstaja o swicie, odprowadzaja dzieci szkoła przedszkole, praca, zakupy, walka o z wizytę u dentysty alergologa z dzieckiem i o przetrwanie do wypłaty
  urągaja kobietom, które kosztem wielu wyrzeczeń kształca sie, zaliczają fakultety a pózniej płaczą po wizycie w urzędzie pracy
  jak nie bogata kooorwa z jakiejs perfekcyjnej pani domu co nastepne idiotki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  A PÓZNIEJ CHCECIE ŻEBY SZANOWANO KOBIETY !!!

 • Gość: joko

  Oceniono 67 razy 51

  Ten film to kompletna ŻENADA beznadziejna Liszowska wciąż trzepiąca włosami sztuczna w kazdej sekundzie.Socha niestety zawodzi również,co się stało z nią?? scena skoku do wody...nie wiem czy to miało być śmieszne? czy szalone?? wyszło głupkowato,bezsensu.Nigdy więcej nie stracę godziny na tą tandete...
  Wstyd Drogie Panie,żeby tak zagrać...

 • Gość: ziomek

  Oceniono 61 razy 35

  Gra aktorska drewniana masakrycznie!!! Jedynie Stużyńska i Socha dawały radę. Sokołowska zawsze będzie lekarką z Leśnej Góry, a Liszowska... bez komentarza.
  Mam nadzieję, że Przyjaciółki szybko spadną z anteny. Wolę amerykańskie produkcje, nawet z polskim lektorem, ale za to porządną grą.

 • Gość: ola

  Oceniono 33 razy 25

  Żenada ze w ten sposób przedstawiane sa kobiety - pelne kompleksow niedocenione i nie wystarczajace by je kochac!!!! TANDETA!!! wczoraj namowilam meza na ogladanie - pierwszy i oststni raz!!!!!

 • Gość: czikiro

  Oceniono 19 razy 17

  i tak najlepsza była scena jak ta bizneswomen była na kolacji z żurkiem i zamówiła wszystko za niego a potem kazała mu kupować nowe buty xD ja rozumiem, że można być apodyktycznym etc, ale no bez przesady. czy istnieje na świecie człowiek, który znając osobę kilka godzin wybiera mu buty, jakie ten ma kupić? albo ten żałosny skok do wody- zero autentyczności. po cholere skakały z torebkami i butami ? wiem, że to szczegóły, ale takie rzeczy składają się na realizm produkcji. wiadomo, że nikt normalnie się tak nie zachowa. przykry serial.

 • tirnanog010101

  Oceniono 10 razy 10

  Ktoś powinien pani Liszowskiej powiedzieć, że już nie musi tak szeroko buzi otwierać:)

 • Gość: Dziki

  Oceniono 11 razy 9

  wiedziałem że to musi być jakieś g0fno okrutne.
  W końcy niemal nic za co wziął się Polszmat nie odniosło sukcesu.
  Nawet jakby dostaliby proste zadanie-nakręcić lejącą się z kranu wodę, to i to by zy*eb*ali.

 • Gość: m.

  Oceniono 9 razy 7

  To już BYŁO! Nazywało się ,,Matki, żony i kochanki" a nie ,,Seks.."ani tym bardziej ,,Gotowe na wszystko".

 • Gość: Fr

  Oceniono 4 razy 4

  Ja tam wybrałem powtórkę gotowych..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX