Emmy rozdane. Triumf "Homeland", "Mad Men" tym razem bez statuetki!

"Homeland", "Modern Family" i "Game Change" - te trzy produkcje królowały na tegorocznym rozdaniu nagród Emmy, nazywanych telewizyjnymi Oscarami. Największym zaskoczeniem był brak statuetek dla "Mad Men".
Claire Danes odbiera nagrodę dla najlepszej aktorki dramatycznej ZOBACZ>>

Rozdanie nagród Emmy to wielkie wydarzenie, na którym pojawiają się oczywiście gwiazdy w smokingach i balowych sukniach, a nominowani z udawanym dystansem czekają na otwarcie kopert i ogłoszenie wyników w kolejnych kategoriach. W tym roku najwięcej powodów do radości mieli twórcy serialu dramatycznego "Homeland", komediowego "Modern Family" oraz miniserialu "Game Change" - każdy z tych tytułów został nagrodzony czterema statuetkami. "Mad Men" tym razem - zaskakująco - bez nagród.

Najwięksi zwycięzcy

"Homeland" opowiadający o rozgrywce między agentką CIA a bohaterem wojennym podejrzewanym przez kobietę o współpracę z talibami, został uznany za najlepszy serial dramatyczny. Pokonał tak cenione produkcje jak "Boardwalk Empire", "Breaking Bad", "Downton Abbey", "Grę o tron" oraz "Mad Men", którego twórcy liczyli na piątą (rekordową) statuetkę z rzędu.

Jury doceniło również dwójkę głównych aktorów "Homeland": Claire Danes oraz Damiana Lewisa, a także scenariusz serialu. "Homeland" można oglądać już w Polce na antenie kanału FOX. Choć produkcja zadebiutowała zaledwie w zeszłym roku, ale ma już na koncie m.in. Złoty Glob dla najlepszego serialu dramatycznego."Modern Family", znany w Polsce również pod tytułem "Współczesna rodzina" (można go oglądać m.in. na antenie FOX i TVP2), został nagrodzony jako najlepszy serial komediowy, a także za reżyserię. Emmy powędrowały również w ręce dwójki aktorów tej produkcji: Erica Stonestreeta oraz Julie Bowen. Oboje byli nominowani jako aktorzy drugoplanowi, podobnie jak inni członkowie obsady "Modern Family", co wzbudzało kontrowersje - niektórzy zarzucali producentom, że nie wyróżniając żadnego z aktorów, "okupują" kategorie drugoplanowe, praktycznie nie dając szans innym (w sumie o Emmy walczyła szóstka aktorów "Współczesnej rodziny"). No cóż, strategia się opłaciła.

Najlepszym miniserialem okazał się "Game Change" (w Polsce niedługo na antenie HBO), którego główną bohaterką jest była kandydatka na wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Sarah Palin. Wcieliła się w nią Julianne Moore, którą także doceniono podczas ceremonii, którą poprowadził w tym roku Jimmy Kimmell. Oprócz niej ze statuetkami wrócili do domu również reżyser oraz scenarzysta tej produkcji.

Wielki powrót Costnera, porażka "Mad Men"

Powody do świętowania miał także Kevin Costner, który dzięki miniserialowi "Hatfields & McCoys" powrócił na szczyt, zdobywając Emmy dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w filmie telewizyjnym lub miniserialu. Hollywoodzki gwiazdor lat 90., który ostatnimi czasy nie mógł pochwalić się spektakularnymi sukcesami, udowodnił, że potrafi jeszcze świetnie zagrać, wcielając się w rolę Devila Anse'a Hatfielda - głowę jednej z rodzin, które zwalczały się w XX wieku w USA.

Największym przegranym okazał się w tym roku "Mad Men", do tej pory hołubiony przez jury decydujące o przyznawaniu Emmy. Chociaż produkcja zdobyła najwięcej - aż 17 - nominacji, twórcom nie udało się zdobyć ani jednej statuetki! To zdecydowanie największe zaskoczenie wieczoru.Lista zwycięzców w głównych kategoriach

Kategoria Nazwisko/tytuł
Serial dramatyczny "Homeland"
Pierwszoplanowa aktorka w serialu dramatycznym Clarie Danes ("Homeland")
Pierwszoplanowy aktor w serialu dramatycznym Damian Lewis ("Homeland")
Aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym Maggie Smith ("Downton Abbey")
Aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym Aaron Paul ("Breaking Bad")
Serial komediowy "Modern Family"
Pierwszoplanowa aktorka w serialu komediowym Julia Louis-Dreyfus ("Veep")
Pierwszoplanowy aktor w serialu komediowym Jon Cryer ("Dwóch i pół")
Aktorka drugoplanowa w serialu komediowym Julie Bowen ("Modern Family")
Aktor drugoplanowy w serialu komediowym Eric Stonestreet ("Modern Family")
Miniserial lub film telewizyjny "Game Change"
Pierwszoplanowa aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym Julianne Moore ("Game Change")
Pierwszoplanowy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym Kevin Costner ("Hatfields & McCoys")
Aktorka drugoplanowa w miniserialu lub filmie telewizyjnym Jessica Lange ("American Horror Story")
Aktor drugoplanowy w miniserialu lub filmie telewizyjnym Tom Berenger ("Hatfields & McCoys")