Bracia Coen przypomną oscarowy "Fargo". Tym razem zrobią serial

Kolejni mistrzowie wielkiego ekranu romansują z telewizją. Po 16 latach od premiery "Fargo" bracia Joel i Ethan Coenowie przypomnieli sobie o filmie, dzięki któremu zdobyli swojego pierwszego Oscara. Łączą siły z niewielką, ale prężną amerykańską stacją telewizyjną FX i próbują wrócić do tej historii w serialu.
Joel i Ethan Coenowie są autorami scenariusza, reżyserami i producentami "Fargo", który w 1996 roku był nominowany do Nagrody Akademii w kategorii najlepszy film, a zdobył statuetki za scenariusz i dla pierwszoplanowej aktorki. Teraz kablowa stacja FX chciałaby pokazać serial inspirowany tą produkcją.

Scenariusz już jest zamówiony - informuje Hollywood Reporter. Ma nad nim pracować Noah Hawley, ale bracia Coen będą zaangażowani w projekt.

"Fargo" to opowieść o sprzedawcy samochodów (nominowany do Oscara William H. Macy), który zatrudnia dwóch niezbyt inteligentnych mężczyzn, by porwali jego żonę. Frances McDormand za rolę szeryf badającej sprawę, w którą jest zamieszany głowny bohater, została nagrodzona Nagrodą Akademii.W czyje ślady poszli?

Coenowie, którzy stworzyli również m.in. wielokrotnie nagradzany "To nie jest kraj dla starych ludzi", nie są pierwszymi uznanymi twórcami z Hollywood, którzy postanowili pracować dla telewizji i tworzyć seriale.

W 2010 roku na antenie HBO zadebiutował serial "Zakazane imperium" ("Boardwalk Empire") - produkcja, której pierwszy odcinek wyreżyserował Martin Scorsese - był to jeden z najdroższych pilotów w historii (kosztował 18 milionów dolarów).

Reżyser słynny z takich dzieł jak "Wściekły byk" czy "Taksówkarz" jest również jednym z producentów tego tytułu, którego akcja rozgrywa się w czasach prohibicji. W roli głównej występuje Steve Buscemi, którego przed laty można było oglądać właśnie w "Fargo". Serial ma na koncie m.in. dwa Złote Globy.Z telewizją przed kilku laty związali się również inni znani bracia Hollywood: Ridley i zmarły niedawno Tony Scottowie. Ten pierwszy zasłynął m.in. "Obcym - 8. pasażerem Nostromo" czy "Gladiatorem", a drugi był reżyserem specjalizującym się w kinie akcji i miał na koncie choćby "Top Gun" oraz "Człowieka w ogniu".

Bracia połączyli siły jako producenci i wprowadzili na rynek telewizyjny inny z często docenianych przez różne gremia przyznające nagrody prawniczy serial "Żona idealna" ("The Good Wife"), w którym pierwszoplanową rolę gra Julianna Margulies, nagrodzona m.in. Złotym Gobem za tę rolę.Czy telewizyjna wersja "Fargo" odniesie podobny sukces? Przekonamy się, jeśli serial trafi na antenę (co jest o tyle prawdopodobne, że stacje telewizyjne rzadko pozwalają sobie na angażowanie aż tak dużych nazwisk w niepewny projekt). Można liczyć na mocną, klimatyczną produkcję - FX jest znana choćby z "Synów anarchii" ("Sons of Anarchy"), w którym bez ogródek opowiada o gangu motocyklistów.