Martyna Wojciechowska z nagrodą w Monte Carlo. Statuetka za dokument "Ludzie duchy"

"Jestem więcej niż szczęśliwa" - komentuje wyróżnienie, które otrzymał dokument "Ludzie Duchy" Martyna Wojciechowska. Film jej i Marka Kłosowicza został nagrodzony podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Produkcji Telewizyjnej w Monte Carlo.
Dokument "Ludzie duchy" opowiada historię albinosów z Tanzanii, którzy są zwierzyną łowną dla ludzi wierzących w magiczną moc chorych na bielactwo. - To niesamowite być tu i odbierać nagrodę, przede wszystkim dlatego, że dzięki temu mam możliwość podjąć niezwykle ważny dla mnie temat w imieniu głównej bohaterki - siedemnastoletniej Kabuli i albinosów z Tanzanii oraz Afryki Wschodniej. Odkąd usłyszałam o tym problemie i zobaczyłam na własne oczy postanowiłam, że muszę go nagłośnić, co właśnie czynię - mówi Wojciechowska.

- Dzisiaj jest jeden z tych dni, kiedy czuję, że moja praca naprawdę ma znaczenie i małymi krokami może wpływać na losy ludzi. Przez ostatnie siedem lat podróżuję po świecie, zrealizowałam ponad 50 odcinków serii dokumentalnej "Kobieta na krańcu świata". Poznałam wiele niesamowitych, inspirujących i silnych kobiet, takich jak Kabula i opowiedziałam ich historię. Ale film "Ludzie Duchy" jest wyjątkowy, między innymi z powodu tej nagrody - dodaje. Dziennikarka podzieliła się także radością oraz zdjęciem ze statuetką z internautami, którzy śledzą jej profil na Facebooku.

Aaaaaaaaaaaaaale wspaniały wieczór! Dziękuję Wam za wsparcie i wiarę we mnie :-) Wracam z główną nagrodą w kategorii...

Posted by Martyna Wojciechowska on 18 czerwca 2015


Spośród kilkuset nadesłanych filmów, najpierw jury festiwalu telewizyjnego w Monte Carlo wybrało pięć do głównego konkursu, a 18 czerwca 2015 roku wybrano zwycięzcę. W kategorii "Dokumentów dotyczących spraw bieżących" nominowane były także produkcje telewizyjne z Kataru, Belgii, Szwecji i Hong Kongu.

Pomysł na film "Ludzie duchy" zrodził się, gdy Wojciechowska wraz z innymi członkami ekipy wyjechała do Tanzanii w lipcu 2014 roku, aby zrealizować jeden z odcinków programu "Kobieta na krańcu świata" dla telewizji TVN. Po nagraniu podjęto decyzję o realizacji 45-minutowego filmu dokumentalnego.Według Światowej Organizacji Zdrowia w Tanzanii żyje ok. 300 tys. osób chorych na bielactwo. W kraju tym wierzy się, że albinosi mają magiczną moc, a eliksir przygotowany z części ciała zapewniają szczęście i dobrobyt.

Festiwal telewizyjny w Monte Carlo to impreza poświęcona produkcjom TV, która odbywa się w Monako od 1961 roku.