"Skazany na śmierć" - mogą powstać kolejne odcinki, a co teraz porabiają aktorzy z serialu?

Coraz głośniejsze są plotki o powrocie kolejnego popularnego serialu sprzed lat. Bracia Burrows, Sucre, T-Bag - te postacie wciąż nam coś mówią. A co przez ostatnie lata robili aktorzy znani z serialu "Skazany na śmierć" ("Prison Break")?
Od premiery serialu "Skazany na śmierć" mija właśnie dekada. Od zakończenia serialu - sześć lat. Ile można w tym czasie nakręcić? Oj, sporo. I niektórzy kręcili. Spójrzmy, co w tym czasie robili przed kamerami aktorzy, których pamiętamy z tamtej więziennej opowieści.Michael Scofield - Wentworth MillerTo Miller chyba najbardziej skorzystał na popularności serialu. Trudno było wyrzucić z pamięci jego tatuaże i szalone pomysły na ucieczki z więzienia. Co robił po zakończeniu "Skazanego na śmierć"? Na pewno pamiętacie, że niedawno był w Polsce (na krakowskim festiwalu Off-Camera). Głośno też było o jego liście, w którym odmawiał wizyty w Rosji, skoro jest gejem, a tam jest to karalne. Ale co porabiał na ekranie?

W 2010 roku pojawił się w czwartej odsłonie cyklu kinowego "Resident Evil", a potem - jak wielu innych aktorów - zaangażował się w ekranizacje komiksów. W animowanym serialu "Liga Młodych" podłożył głos pod Deathstroke'a, a przede wszystkim zagrał Kapitana Colda w tegorocznym, pierwszym sezonie "The Flash". Pojawił się w pięciu odcinkach i było tak dobrze, że w przyszłym roku trafi wraz z tą postacią do nowego serialu "Legends of Tomorrow", w którym towarzyszyć mu będzie jego prisonbreakowy brat, Dominic Purcell.

Lincoln Burrows - Dominic PurcellPurcell w ostatnich latach wyspecjalizował się w rolach twardzieli, ale powiedzmy sobie szczerze: jego warunki mocno go do tego predysponują. Zagrał w kilkunastu filmach klasy B i w kilku A, raczej na drugim planie, czasem w niezłym towarzystwie, jak chociażby w "Elicie zabójców", w nowej wersji "Nędznych psów" czy "Feralnej nocy".

W głównych rolach obsadzał go przede wszystkim Uwe Boll w swoich filmach "Bailout", "Suddenly", "W imię króla 3", ale nie tylko. Purcell zagrał bowiem tytułową rolę w "Królu wikingów" czy w "Sercu do walki" o starzejącym się bokserze. I można tak długo. W zeszłym roku Purcell wrócił też do telewizji - w serialu "The Flash" zagrał komiksowego Heat Wave'a. Dzięki temu w przygotowywanym właśnie spin-offie "Legends of Tomorrow" ponownie spotka się ze swym partnerem z "Prison Break" - Wentworthem Millerem.

Fernando Sucre - Amaury NolascoNajlepszy i najwierniejszy przyjaciel braci Burrows - Sucre. Trudno będzie wyobrazić sobie nowy serial bez niego. Nolasco lubi grać w serialach i w ostatnich latach pojawił się w wielu - często więcej niż w jednym odcinku. Można tu wymienić chociażby "Gliniarze z Southland", "Chase", "Partnerki", sitcom "Facet też kobieta" czy "Piętno gangu". Nic jednak nie było aż takim sukcesem jak "Skazany na śmierć".

Na dużym ekranie można go było wypatrzeć chociażby w "Dzienniku zakrapianym rumem" czy "Szklanej pułapce 5", ale to też nie były ważne role. Dla Nolasco powrót do Sucre jest szansą na przypomnienie się światu na dużą skalę.

Theodore T-Bag Bagwell - Robert KnepperNasz ulubiony czarny charakter. Gość tak zły, że aż uroczy. Dzięki tej roli Knepper dostał sporo kolejnych. Raz zresztą nawet do niej wrócił - w serialu "Breakout Kings", produkowanym przez scenarzystów "Skazanego na śmierć". A poza tym na ostatni sezon dołączył do obsady "Herosów", kilkakrotnie pojawił się w "Gwiezdne wrota: Wszechświat", zagrał w "Shameless - Niepokorni" i "Kulcie", pojawił się w "Czarnej liście" i "Arrow", a potem (jak koledzy wyżej) w "The Flash". Wystąpił w "Mob City" i "Hawaii 5.0".

Nie odmawiał również filmów kinowych - od "R.I.P.D. - Agenci z zaświatów" przez "Percy'ego Jacksona - Morze potworów" po "Igrzyska śmierci - Kosogłos". To naprawdę zapracowany gość. Czy znajdzie czas na powrót do T-Baga?

Dr Sara Tancredi - Sarah Wayne CalliesNajważniejsza rola żeńska w serialu. Callies to chyba jedyna osoba z głównej obsady, która przykryła popularność ze "Skazanego na śmierć" inną rolą. Oczywiście myślę o Lori Grimes z "The Walking Dead". Ale już zakończyła swą przygodę z tym serialem, więc może wracać, tym bardziej że jej jedyna duża próba przeniesienia się do pierwszej ligi blockbusterów, czyli "Epicentrum", okazała się poważną klapą.

William Fichtner - Alex MahoneJedyna postać, która porządnie zadomowiła się w fabule "Skazanego na śmierć", choć nie występowała od samego początku. Mahone wkroczył dopiero w drugim sezonie i świetnie się przyjął, ale w końcu jego odtwórca, William Fichtner, to aktor zdecydowanie bardziej doświadczony i rozpoznawalny niż reszta obsady tego serialu. Przynajmniej w momencie jego startu.

Dwie największe późniejsze telewizyjne przygody tego aktora to "Ekipa" z HBO i dwa sezony "Przekraczając granice", znanego u nas z AXN. Ale Fichtner to teraz przede wszystkim dobry aktor drugiego planu, sprawdzony w dużych hollywoodzkich produkcjach, takich jak "Jeździec znikąd", "Elizjum" "Wojownicze żółwie ninja", a już niedługo ich sequel i "Independence Day Resurgence".

A co porabiają osoby z ekipy zakulisowej?

Paul Scheuring - twórca serialu

Tuż po zakończeniu "Skazanego na śmierć" wyreżyserował remake niemieckiego filmu zatytułowany "Eksperyment". Obraz jednak ani nie wzbudził emocji, ani nie osiągnął sukcesu i został wydany od razu na DVD. W świecie serialowym stworzył nieudaną produkcję "Zero Hour", która szybko została zdjęta z ramówki. Potem pracował jako scenarzysta seriali "Halo Nightfall" oraz "Klondike". Na razie nie wiadomo, czy Scheuring wróci za stery nowego sezonu.

Matt Olmstead - scenarzysta

Najpierw pracował jako producent konsultujący serialu "Magia kłamstwa", by później wspólnie z Nickiem Santorą stworzyć "Breakout Kings", czyli serial rozgrywający się w tym samym świecie co "Skazany na śmierć". Wyżej wspominaliśmy, że właśnie tutaj Robert Knepper powrócił do roli T-Baga.

Obecnie pracuje jako producent i scenarzysta seriali "Chicago Fire" oraz "Chicago PD" (jest twórcą tego spin-offu). Stworzył też kolejny spin-off tej serii pt. "Chicago Med.", który za jakiś czas zadebiutuje na ekranach. Olmstead jest raczej tak zapracowany, że nie powróci w nowym sezonie przygód braci.

Nick Santora - scenarzysta

Najpierw razem z Mattem Olmsteadem tworzył "Breakout Kings". Potem już bez kolegi pisał scenariusze serialu "Vegas". Obecnie jest twórcą umiarkowanie popularnego serialu "Scorpion", którego 2. sezon zadebiutuje jesienią.