"Prokurator" - Jacek Koman w scenariuszu Miłoszewskich. Ruszyły zdjęcia do kryminalnego serialu TVP2

- To nie jest drugi Szacki - zapewniał producent serialu "Prokurator" kilka miesięcy temu. Teraz ekipa serialu rozpoczęła pracę nad pierwszymi odcinkami produkcji kryminalnej, w której wystąpią Jacek Koman, Wojciech Zieliński, Magdalena Cielecka i Dorota Kolak. Za scenariusz odpowiadają Zygmunt i Wojciech Miłoszewscy.
"Prokurator" ma być kryminalnym serialem proceduralnym, co oznacza, że w każdym odcinku twórcy opowiedzą zamkniętą historię jednego śledztwa. Każde prowadzić będą prokurator Proch (Koman) i jego partner - Kielak (Zieliński).

- Od razu powiem też, że serialowy prokurator to nie jest Szacki, nazywa się Proch i nie ma tak "olewczego" stosunku do rzeczywistości. Jest taką postacią "vintage", chodzi bardzo elegancko ubrany, on wierzy, że to jest jego zbroja - opisuje tytułowego bohatera producent, nawiązując do jednego z najbardziej znanych bohaterów polskich kryminałów, którego losy można śledzić w książkowej trylogii napisanej przez Zygmunta Miłoszewskiego.

"Prokurator" - kim są bohaterowie?

Tytułowy prokurator, Kazimierz Proch, to pięćdziesięciolatek, rzeczowy i opanowany. Życie poza pracą praktycznie dla niego nie istnieje. Jego świat to zagadki kryminalne, układanie puzzli, stary walkman i wspomnienia z przeszłości, o której stara się zapomnieć, a która dogoni go w najmniej spodziewanym momencie, komplikując życie nie tylko jemu.

Komisarz Witold Kielak jest przeciwieństwem Procha. Żywiołowy ekstrawertyk, który szybciej mówi niż myśli. Czterdziestolatek po rozwodzie, ojciec dwójki uroczych dzieci - chłopca i dziewczynki, którymi często opiekuje się Proch. Wnosi życie w skostniały, poukładany świat Procha. Zderzenie tych, jakże różnych, osobowości i postaw życiowych obu, jest jednocześnie źródłem komicznych sytuacji w serialu.

Z prokuratorem i komisarzem na stałe współpracuje patolog Ewa Sidlecka (Magdalena Cielecka). Kobieta rzeczowa, zjawiskowa, uzależniona od papierosów i swojej pracy. Nie spocznie, póki nie odkryje prawdziwej przyczyny śmierci ofiary - nawet, a może tym bardziej, gdy wszystkie poszlaki wskazują zupełnie inny kierunek.

Przełożoną Procha jest szefowa Prokuratury Rejonowej, Janina Chorko (Dorota Kolak), kobieta inteligentna i wymagająca, która lubi, kiedy w jej prokuraturze wszystko działa jak w zegarku. Być może dlatego tak dobrze rozumie się z Prochem.

Tłem kryminalnych zagadek jest Warszawa - miasto, w którym wciąż zdarzają się wyjątkowe miejsca, nie wykorzystywane jeszcze w filmach. "Prokurator" to pierwszy serial, którego akcja dzieje się np. w Muzeum Powstania Warszawskiego, czy kultowym Barze Mlecznym Bambino.

Premiera dziesięcioodcinkowego serialu w reżyserii Jacka Filipiaka i Macieja Pieprzycy zaplanowana jest na jesień tego roku, będzie można go oglądać w TVP2.

"Ziarno prawdy", "Gniew" i inne książki Zygmunta Miłoszewskiego w formie ebooków znajdziesz tutaj >>