"Z wielu opowieści prawdziwa jest jedynie piracka flaga". Serial "Piraci" pokazuje, jak to wyglądało naprawdę

Fascynujący, często budzący grozę piraci, świetne efekty specjalne (w końcu jednym z producentów jest Michael Bay) i historia, która wciąga - tacy są "Piraci", przebojowy serial amerykańskiej stacji Starz. Można go oglądać także w Polsce, na kanale History.
Akcja serialu "Piraci" rozgrywa się 20 lat przed wydarzeniami, które w "Wyspie skarbów" opisał Robert Louis Stevenson. Produkcja, nagrodzona nagrodą Emmy m.in. za efekty specjalne, to mroczna, trzymająca w napięciu opowieść o brutalnych i krwawych przygodach piratów w XVIII wieku.

Historia plus legendy

Serial w umiejętny sposób łączy historyczne postaci, wydarzenia i miejsca z legendami o piratach, starając się jednocześnie dbać o realizm. "Przez wieki narosło wiele mitów związanych z piratami, co sprawia, że trudno dziś rozróżnić w tej materii prawdę od fikcji. >>Piraci<< mają ambicję to zmienić, pokazując widzom z maksymalnym realizmem, jak w początkach XVIII stulecia wyglądało życie morskich rozbójników. Wśród wielu mitów - piraci nie zakopywali swoich skarbów, nie nosili przepasek na oku ani nie zmuszali swoich ofiar do chodzenia po desce wystawionej za burtę. Z wielu opowieści prawdziwa jest jedynie piracka flaga, zwana >>wesołym Rogerem<<, na której czaszki, szkielety i broń miały budzić strach w potencjalnych ofiarach i być ostrzeżeniem, co czeka tego, kto będzie stawiał opór" - można przeczytać w opisie produkcji, której głównym bohaterem jest kapitan Flint (w tej roli Toby Stephens).

Flint budzi postrach na Karaibach w 1715 roku - "złotym wieku piractwa". Ale gdy na te wody powraca brytyjska marynarka wojenna i morskim rozbójnikom grozi zagłada, Flint ukazuje zupełnie inną twarz - człowieka, którym powodują motywy głębokie, złożone, wręcz romantyczne. Sprzymierza się z piękną Eleanor Guthrie, córką miejscowego króla przemytników, który handluje łupami piratów. Wspólnie obmyślają plan, jak zdobyć ostateczną nagrodę i nie dopuścić, by odradzające się imperium odebrało im dom. Na drodze stają im rozmaici przeciwnicy: rywalizujący z Flintem inni kapitanowie, którzy zazdroszczą mu władzy, ojciec Eleanor, którego zamiary względem wyspy stoją w sprzeczności z planami córki, oraz młody marynarz, niedawno zwerbowany do załogi Flinta, który bezustannie wchodzi kapitanowi w paradę, a nazywa się John Silver.Piraci na topie

W tym momencie powstają odcinki trzeciej serii, ale szefowie kanału Starz zdecydowali, że to nie będzie koniec przygody z "Piratami". Dobra oglądalność i przychylność krytyków sprawiły, że twórcy już dostali zamówienie na czwarty sezon. Podobnie, jeszcze przed emisją odcinków poprzednich serii, dawali kredyt zaufania w przypadku "Piratów" już wcześniej. Nic dziwnego.

Producentem wykonawczym serialu jest Michael Bay, który doskonale wie, jak pokazać na ekranie akcję. Reżyserował m.in. Bad Boys", "Armgedon" oraz "Transformers". Jego , "Transformers 3" to piąty z najbardziej kasowych filmów wszech czasów.

Pierwszą serię "Piratów" można oglądać w każdą niedzielę o 23:00 na kanale History.