Profesor Plama kontra As, Tom Hanks kontra samotność, Mel Gibson i Liam Neeson kontra kosmici i nalot rekinów na Nowy Jork [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 6.04

Zanim przejdę do tego, co szczególnie polecam z rzeczy, jakie znajdziecie w punktach niżej, muszę wspomnieć o trzech rzeczach, których tam nie znajdziecie, a uważam, że powinniście wiedzieć, że jest okazja zobaczyć. Po kolei są to muzyczny szwedzki film z 1977 roku "Abba. Film" w TVP Kultura o godz. 16:55, w TVP Rozrywka o godz. 20:30 "KOC - Komiczny Odcinek Cykliczny - wydanie hydrologiczne" - odcinek legendarnego programu Grzegorza Wasowskiego i Sławomira Szczęśniaka, i również w TVP Rozrywka o godz. 21:25 druga, pełna archiwalnych fragmentów część wspomnień pani Olgi Lipińskiej. A poza tym? Po raz nie wiadomo już który, ale tego nigdy dosyć, nasz wielki superbohater, czyli As będzie walczył z profesorem Plamą, żeby nam całej polskiej wody nie wyparował i nie przewiał nad pustynię w "Hydrozagadce" już o godz. 19:05 w TVP Rozrywka. Ale Kino+ proponuje dzisiaj "Wieczór z Jeanem-Paulem Belmondem" i dwa z nim filmy od godz. 20:10. Oba są komediami, i oba w niezłym stylu lat 60. słusznie minionego wieku. A poza tym jeszcze "Imię róży", "Cast Away: Poza światem", "Znaki" z Melem Gibsonem, "Giganci ze stali" z Hugh Jackmanem, premierowe "Pompeje" z Kieferem Sutherlandem, "Szybszy od błyskawicy" z Jackie Chanem, jeden z najważniejszych filmów w historii chińskiego kina "Czerwone sorgo", "Debiutanci" z Ewanem McGregorem, a w FOX od nowa piąty sezon "The Walking Dead". Warte rzucenia okiem są również dokumenty "Żydopozytywny" w TVP Kultura, "Jezus. Śledztwo zostało wznowione" w Planete+, i w Fokus TV bardzo ciekawy fabularyzowany "Napoleon - marsz na Rosję" z Pawłem Delągiem w roli cara. No i wreszcie specjał nad specjały dla Łowców Kiczu, kicz bliski ideału, czyli "Rekinado II: drugie ugryzienie", w którym wyssane z oceanu rekiny tym razem nadlatują nad Nowy Jork. Życzę Wam dzisiaj bardzo dobrego, wolnego od ciężkiej pracy poniedziałku i oczywiście zapraszam do Polecaja jutro, pojutrze i każdego kolejnego dnia.FILM

TVP Rozrywka godz. 19:05

Hydrozagadka - komedia, Polska 1970, reż. Andrzej Kondratiuk, wyk. Józef Nowak, Wiesław Michnikowski, Zdzisław Maklakiewicz, Iga Cembrzyńska (70 min)

Najwspanialszy superbohater w historii polskiego kina czyli As staje w obronie nadwiślańskiej ludzkości zagrożonej wyschnięciem za sprawą niecnych knowań naukowca Plamy z pewnym Maharadżą. Wybitne dialogi, jeszcze wybitniejsze epizody aktorskie i popisowa rola Asa, czyli Józefa Nowaka. KONIECZNIE.Stopklatka TV godz. 20:00

Imię róży (Der Name der Rose) - kryminalny, RFN/Fr./Wł. 1986, reż. Jean-Jacques Annaud, wyk. Sean Connery, Christian Slater, Elya Baskin (130 min)

Świetny kryminał utrzymany w mrocznych okolicznościach klasztoru w roku 1327. A w tle odrobina czystej miłości. Trudno było dotąd tego filmu nie widzieć, ale czasami warto sobie przypomnieć, skoro dobre. POZYCJA KLASYCZNA.

TVN 7 godz. 20:00

Cast Away: Poza światem (Cast Away) - dramat, USA 2000, reż. Robert Zemeckis, wyk. Tom Hanks, Helen Hunt, Nick Searcy, Chris Noth (143 min)

Najdłuższy spot reklamowy w historii. Spot reklamowy pewnej znanej firmy kurierskiej, ale za to imponujący i bardzo dobry. A dla innych współczesna wersja Robinsona Crusoe. I też imponująca i dobra. Menedżer amerykańskiej firmy kurierskiej, bezgranicznie oddany pracy, jako jedyny wychodzi cało z katastrofy odrzutowca i spędza lata na bezludnej wyspie. Właściwie nie sam, bo zaprzyjaźnia się z piłką. WCIĄGA.TV 4 godz. 20:00

Znaki (Signs) - thriller SF, USA 2002, reż. M. Night Shyamalan, wyk. Mel Gibson, Joaquin Phoenix, Rory Culkin, Abigail Breslin (108 min)

Były pastor, który po śmierci żony stracił wiarę mieszka sobie z dwójką dzieci na farmie w Pensylwanii. Pewnego dnia na polu kukurydzy odkrywa tajemnicze symbole. A potem kolejne tajemnicze wynikające z tego rzeczy. MOMENTAMI NIEZŁE.

TVP Kultura godz. 20:10

Take This Waltz - obyczajowy, Kan./Hiszp./Jap. 2011, reż. Sarah Polley, wyk. Michelle Williams, Seth Rogen, Luke Kirby, Sarah Silverman (116 min)

Dwudziestoośmioletnia Margot, szczęśliwa mężatka, nawiązuje romans z mieszkającym w sąsiedztwie artystą. Łącząca bohaterów namiętność każe im zadać sobie pytanie o to, co jest w życiu najważniejsze. Zobaczcie na zestaw nazwisk, a będziecie wiedzieli, że WARTO.Polsat godz. 20:10

Giganci ze stali (Real Steel) - SF, USA/Indie 2011, reż. Shawn Levy, wyk. Hugh Jackman, Dakota Goyo, Evangeline Lilly, Anthony Mackie (127 min)

Pan Charlie był bokserem. Kariera mu się jednak rozpadła, kiedy na ringu zaczęły dominować roboty. Pewnego dnia 11-letni Max zachęca go, by zajął się trenowaniem robota, który mógłby zdobyć pas mistrzowski. Z ROZMACHEM.

Ale Kino+ godz. 20:10

Człowiek z Rio (L'homme de Rio) - komedia, Fr./Wł. 1964, reż. Philippe de Broca, wyk. Françoise Dorléac, Jean-Paul Belmondo, Jean Servais, Roger Dumas (110 min)

Francuski żołnierz spieszy na pomoc porwanej ukochanej. Porywacze wiedzą, że dziewczyna skrywa tajemnicę dotycząca antycznego skarbu. A po tym filmie, film z Belmondem kolejny, czyli "Człowiek z Hogkongu" z zachwycającą Ursulą Andres. BYWA ZABAWNIE.

TVP 1 godz. 20:25

Nietykalni (Intouchables) - komediodramat, Francja 2011, reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, wyk. Omar Sy, François Cluzet, Anne Le Ny, Audrey Fleurot (107 min)

Wychowany na paryskich przedmieściach imigrant z Senegalu wychodzi z więzienia. By uzyskać prawo do zasiłku, odwiedza pracodawców. Trafia do sparaliżowanego Philippe'a, który poszukuje pielęgniarza. Z czasem między niewykształconym chłopakiem i bogaczem arystokratycznego pochodzenia rodzi się przyjaźń. Przewidywalne, banalne, ale Z ODROBINĄ WDZIĘKU.

Canal+ godz. 21:00

Pompeje (Pompeii) - przygodowy, Kan./Niem./USA 2014, reż. Paul W.S. Anderson, wyk. Kit Harington, Emily Browning, Kiefer Sutherland, Carrie-Anne Moss (100 min)

Premiera w telewizorze. Jest rok 79. naszego wieku w Pompejach. Podczas walki gladiatora Milo Wezuwiusz się budzi z hukiem, i na miasto leją się potoki lawy, a ludzie uciekają w panice. Dzielny gladiator wydostaje się z areny, by ratować ukochaną. WIELKI WYBUCH, ALE FILM BARDZO ŚREDNI.

TV Puls godz. 21:55

Battleship: Bitwa o Ziemię (Battleship) - waleczne SF, USA 2012, reż. Peter Berg, wyk. Taylor Kitsch, Liam Neeson, Rihanna, Alexander Skarsgard (131 min)

Oto NASA odkrywa planetę, na której panują warunki zbliżone do ziemskich. W odpowiedzi na wysłany przez ludzi sygnał na Ziemi pojawia się pięć obiektów, z których jeden rozbija się w Hongkongu, a cztery pozostałe lądują na wodach w pobliżu Hawajów. I trzeba z nimi walczyć, bo one wrogie są bardzo. RĄBANKA, ALE KOSMICZNA.TVP 1 godz. 22:25

Szybszy od błyskawicy (Pik lik feng) - sensacyjny, Hongkong 1995, reż. Gordon Chan, wyk. Jackie Chan, Anita Yuen, Michael Wong, Thorsten Nickel (106 min)

Jackie Chan tym razem już nie tylko jako świetny karateka, ale również fenomenalny kierowca, który tak zachwycił gangstera, którego doścignął i pomógł zamknąć, że ten za cel kulawego życia swego wybierze skłonienie naszego Chana, żeby jeszcze raz się z nim ścigał. No pewnie, że głupie, ale Jackie Chana nie ogląda się przecież dla intelektualnej głębi. SYMPATYCY PANA CHANA BĘDĄ ZACHWYCENI.

TVP Kultura godz. 22:35

Czerwone sorgo (Hong gao liang) - wojenno miłosny, Chiny 1987, reż. Yimou Zhang, wyk. Gong Li, Cunhua Ji (88 min)

Chiny, lata 30. XX wieku. Młoda dziewczyna zostaje sprzedana choremu na trąd właścicielowi winiarni i zakochuje się w służącym. A w tle przez Chiny przetacza się japońska inwazja i rewolucja kulturalna. Film otrzymał Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie w 1988 roku, o czym piszę, bo wiem, że są tacy, dla których to ważne. POWAŻNA SPRAWA.

TVP Kultura godz. 00:20

Debiutanci (Beginners) - komediodramat, USA 2010, reż. Mike Mills, wyk. Ewan McGregor, Christopher Plummer, Melanie Laurent (99 min)

Komedia o tym, że w uczuciach często błądzimy. Z wdziękiem i surrealistycznym dowcipem, i pies rasy jack russel, który komentuje wydarzenia. I Christopher Plummer z Oscarem za rolę drugoplanową. DOBRZE BAWI.

SERIAL

BBC HD godz. 19:35

Z pamiętnika położnej (Call the Midwife) - obyczajowy, Wlk.Bryt. 2012, reż. Philippa Lowthorpe, wyk. Jessica Raine, Pam Ferris, Helen George, Judy Parfitt (50 min)

Jeszcze raz od nowa prosta historia, ale przy okazji znakomita i bardzo wielokontekstowa opowieść o czasach i ludziach te czasy tworzących. Oto wiosną 1957 r. świeżo upieczona położna Jenny Lee przybywa do Londynu i rozpoczyna pracę w jednej z najbiedniejszych dzielnic. BARDZO POLECAM.

FOX godz. 22:00

The Walking Dead 5 - serial grozy, USA 2014, reż. Greg Nicotero, wyk. Andrew Lincoln, Steven Yeun, Chandler Riggs, Norman Reedus (4x55 min)

Od nowa najnowszy sezon zombiaczego serialu wysnutego z komiksu. Jeśli ktoś zna, to wie, że warto, a jak ktoś nie zna, to i tak powinien od któregoś z wcześniejszych sezonów zacząć. CIĄGLE NIEZŁE.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 19:05

Żydopozytywny (HI Jew Positive) - dokumentalny, Izrael 2013, reż. Ronit Kertsner (52 min)

O młodym Polaku, który dowiedział się, że jest Żydem i ze zdumieniem odkrywa swoją nową tożsamość. To wbrew pozorom nie jest takie niecodziennie. Sporo polskich katolików poznaje skrywaną przez ich rodziców prawdę o żydowskim pochodzeniu, to że są potomkami ocalałych z Holokaustu. TO JEST BARDZO INTRYGUJĄCE.

Planete+ godz. 21:00

Jezus. Śledztwo zostało wznowione (Jesus. The Cold Case) - film dokumentalny, Nowa Zelandia 2012, reż. Bryan Bruce (52 min)

Bryan Bruce, nowozelandzki ekspert od spraw kryminalnych i autor niezwykle popularnego cyklu telewizyjnego "The Investigator" przeprowadza własne śledztwo w sprawie śmierci Jezusa z Nazaretu. I TO JEST NIEZŁE.

Fokus TV godz. 21:00

Napoleon - marsz na Rosję (Napoleon, the Russian Campaign) - fabularyzowany, Francja 2014, reż. Fabrice Hourlier, wyk. Paweł Deląg, Marc Duret, Miglen Mirtchev (51 min)

Z Pawłem Delągiem w roli Cara fabularyzowany dokument o moskiewskiej wyprawie Napoleona Bonaparte. W 1821 roku zebrał on największą armię w historii, aby podbić Rosję, która była kiedyś największą jego sojuszniczką. W dwóch częściach film pokazuje różne konsekwencje decyzji Napoleona oraz daje odpowiedź na pytanie, co stoi za tak wieloma błędami strategicznymi przywódcy, uznawanego za genialnego stratega. BARDZO DUŻA CIEKAWOŚĆ I DOBRA ROBOTA.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

SciFi Universal godz. 22:00

Rekinado II: drugie ugryzienie (Sharknado 2: The Second One) - horror USA 2014; reż. Anthony C. Ferrante; wyst. Ian Ziering, Tara Reid, Mark McGrath, Kari Wuhrer (110 min)

I znowu rekiny wyssane zostają z oceanów przez trąby powietrzne, które ciskają nimi teraz w Nowy Jork, czyniąc spustoszenie wśród mieszkańców tegoż. Na szczęście akurat do miasta przylecieli Ian Zering i Tara Reid. Ona nie pomoże wiele, za to on szarpnie za mechaniczną piłę i ruszy do walki. Już od pierwszych scen ŁEB URYWA PO PROSTU.I JESZCZE NA KRÓTKO

TVP 2 o godz. 21:50 "Protektor", czyli kolejna masakra Stevena Seagala (90 min)

TVP Polonia o godz. 22:00 "Och, Karol 2", czyli Piotr Adamczyk bez wdzięku miota się między atrakcyjnymi paniami (102 min)

Canal+ o godz. 22:45 "Kamienie na szaniec", czyli na podstawie lektury szkolnej opowiadanie o bojowej młodzieży warszawskiej czasu wojny (107 min)

TVP Seriale o godz. 22:55 "Randka w ciemno", czyli polska komedia romantyczna z Borysem Szycem, więc już chyba jesteście wystarczająco zniechęceni (94 min)

TVN o godz. 23:30 "Adrenalina", czyli Jason Statham na bardzo wysokich obrotach (93 min)

Stopklatka TV o godz. 00:35 "Amerykanin", czyli stylowy kryminał Georgem Clooneyem (100 min)

Kino Polska godz. 00:40 "Prosta historia o miłości", czyli reżyserski debiucik Arkadiusza Jakubika z Magdaleną Popławską i Bartłomiejem Topą przede wszystkim (79 min)

Więcej o:
Komentarze (7)
Profesor Plama kontra As, Tom Hanks kontra samotność, Mel Gibson i Liam Neeson kontra kosmici i nalot rekinów na Nowy Jork [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]
Zaloguj się
 • pppaaappp

  Oceniono 2 razy 2

  A naprawdę najlepszy film dnia czyli Nietykalni to " prxewidywalne i banalne". O żesz...

 • rekontra333

  0

  Wyprawa Napolona na Moskwe byla w 1812 roku. Prosze poprawic.

 • ttako

  Oceniono 6 razy 0

  "Bardzo duża ciekawośc i dobra robota" ??????? Po jakiemu to, panie krytyku??? Proszę po feriach poradzić się pani od polskiego. Życzę powodzenia na klasówce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX