Jan Kobuszewski w oparach absurdu, Eryk Lubos premierowo, niemoralna Demi Moore, Jean Reno i francuski wstyd, Robert De Niro spłaca rachunki [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 1.06

Oczywiście najbardziej namawiam do Teatru Telewizji. Dzisiaj z tym większą przyjemnością, że mogę Was zaprosić na spotkanie z wielkim Janem Kobuszewskim, a z Nim zawsze warto się spotkać. Znajdziecie też dzisiaj premierę polskiego filmu "Zabić Bobra" pana Jana Jakuba Kolskiego. Film bardzo średni moim zdaniem, ale Eryk Lubos daje radę. Też bardzo. Poza tym "Niemoralna propozycja" z Demi Moore i Robertem Redfordem w TVN 7, francuska, poruszająca "Obława" z Jeanem Reno w Ale Kino+, niezły "Chrzest" Marcina Wrony z Wojciechem Zielińskim i Natalią Rybicką w TVP Kultura, Robert De Niro i Michelle Pfeiffer w "Porachunkach" w Canal+, i po północy radziecki kryminał "Europejska historia" z Beatą Tyszkiewicz w Kino Polska. W Canal+ Seriale od nowa "Misja: Afganistan" z Pawłem Małaszyńskim i australijski serialowy przebój młodzieżowy z lat 90. "Tajna misja".

I jeszcze rozdzierający dokument rosyjski "Dzieci narysowały śmierć" w TVP Historia. A poza tym co znajdziecie niżej w punktach, w TVP Kultura o godz. 22:15 film krótkometrażowy "Opowieści z chłodni" Grzegorza Jaroszuka, a w TVN o godz. 21:30, na drugą nóżkę rozpocznie się finał "You Can Dance - po prostu tańcz!", ale beze mnie. Zapraszam oczywiście na jutro, a tymczasem bardzo dobrego życzę poniedziałku. Bardzo.

TEATR TELEWIZJI

TVP 1 godz. 20:25

Ciemno - sztuka Marka Rębacza, Polska 1995, reż. Janusz Majewski, wyk. Jan Kobuszewski, Hanna Zembrzuska, Paweł Wawrzecki, Magdalena Wójcik (58 min)

Rzecz dzieje się w zagubionej w leśnej głuszy wsi Ciemno. Pan Robert ma nieprzyjemność przejeżdżania przez tę wieś, i jeszcze większą taką, że chcąc ocalić życie gospodarskiego psa, uszkodził nowy samochód. A potem za namową prawnika, do którego niepotrzebnie zadzwonił, podaje się za policjanta i domaga się od właściciela zwierzęcia pokrycia wszelkich szkód. No i to będzie miało poważnie zabawne konsekwencje. Nazwiska Kobuszewski i Wawrzecki już są wystarczającym argumentem, żeby zobaczyć. WARTO, BO TO DOBRA ZABAWA.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Niemoralna propozycja (Indecent Proposal) - obyczajowy, USA 1993, reż. Adrian Lyne, wyk. Demi Moore, Robert Redford, Woody Harrelson (117 min)

Wielki to był kiedyś przebój, i przy okazji ciekawy asumpt do dyskusji w parach, czyli irytujące pytanie drugiej połowy: "a ty co byś zrobił w takiej sytuacji?" Odpowiedź może być jedna, ale potem w głowie pojawiają się wątpliwości. W filmie pan Redford proponuje bardzo kochającej się parze milion dolarów za jedną noc z panią. Większość z Was pewnie zna, ale WARTO OBEJRZEĆ W PARACH.Stopklatka TV godz. 20:00

Hannibal. Po drugiej stronie maski (Hannibal Rising) - thriller, Wlk.Bryt./Cz./Fr./Wł. 2007, reż. Peter Webber, wyk. Gaspard Ulliel, Gong Li, Richard Leaf (116 min)

Jedna z coraz liczniejszych wariacji na temat tak genialnego jak zboczonego mordercy. Tym razem jesteśmy na początku II wojny światowej. Hannibal Lecter, który w dzieciństwie przeżył śmierć swoich bliskich, podejmuje studia medyczne. Zdaje sobie sprawę, że rośnie w nim zło, którego nie potrafi kontrolować. SOBIE TAKIE.

Polsat godz. 20:10

Niesamowity Spider-Man (The Amazing Spider-Man) - film SF, USA 2012, reż. Marc Webb, wyk. Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Sally Field (136 min)

Schemat jest znany. Oto inteligentny, ale mało przebojowy młodzieniec zostaje ukąszony przez zmutowanego pająka i zyskuje nadnaturalne moce. Tym razem posłużą mu one do walki z Jaszczurem, mrocznym alter ego pewnego naukowca. DOBRZE I SZYBKO SIĘ OGLĄDA.

Ale Kino+ godz. 20:10

Obława (La rafle) - dramat wojenny, Francja/Niemcy/Węgry 2010, reż. Rose Bosch, wyk. Mélanie Laurent, Jean Reno, Gad Elmaleh, Raphaëlle Agogué (119 min)

Premiera w telewizorze opartego na faktach filmu o jeden z haniebnych epizodów w dziejach "okupowanej" Francji, kiedy francuski rząd podjął decyzję o "uporządkowaniu kwestii żydowskiej". WARTO WIEDZIEĆ.

TVP Kultura godz. 20:20

Chrzest - obyczajowy, Polska 2010, reż. Marcin Wrona, wyk. Tomasz Schuchardt, Wojciech Zieliński, Adam Woronowicz, Natalia Rybicka (85 min)

Chłopak z prowincji, na którym ciąży wyrok mafii, trafia do Warszawy. Z pomocą teściów zakłada firmę, rozpoczyna nowe życie u boku żony i synka. Obmyśla, jak uratować rodzinę przed zemstą gangsterów. Gdy do jego domu wchodzi przyjaciel z dawnych czasów, który ma być chrzestnym jego dziecka, sytuacja zaczyna się bardzo komplikować. SKROMNE, ALE WYRAZISTE, I DOBRZE OPOWIEDZIANE.

Canal+ godz. 21:00

Porachunki (Malavita) - komedia, USA/Fr. 2013, reż. Luc Besson, wyk. Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Dianna Agron, John D'Leo (106 min

Oto skruszony nowojorski mafioso, po tym jak wydał w ręce FBI swoich kompanów, zostaje objęty programem ochrony świadków i razem z rodziną trafia na francuską sielską prowincję i rozpoczyna nowe życie. Oczywiście z problemami, bo nie dość, że postanawia spisać i wydać swoje wspomnienia, to dawni towarzysze trafiają na jego ślad. BARDZO PRZYJEMNE OGLĄDANIE.TV Puls godz. 22:50

Pocałunek smoka (Kiss of the Dragon) - sensacyjny, USA/Francja 2001, reż. Chris Nahon, wyk. Jet Li, Bridget Fonda, Ric Young (98 min)

Jet Li przyjeżdża do Francji by przy użyciu gibkości swego ciała i siły ducha aresztować chińskiego mafioso. Nie wszystko się jednak układa po jego myśli, więc zlać musi jeszcze kilka innych osób. Wyszło spod oka Luca Bessona. NAWALANKA, ALE NIE BEZ SENSU.

Canal+ godz. 23:00

Zabić bobra - obyczajowy, Polska 2012, reż. Jan Jakub Kolski, wyk. Eryk Lubos, Agnieszka Pawełkiewicz, Marek Kasprzyk (94 min)

Premiera w telewizorze. Eryk Lubos aktorem jest świetnym, i w tym filmie też jest świetny. Z tym jednak, że sam film taki sobie, niestety. Opowieść o wracającym z misji żołnierzu, który stracił miłość życia, ma koszmary wojenne i mieszka w głuszy przygotowując się do dalszego życia, ale zjawia się dziewczyna i wracają dawne, niezałatwione sprawy. MIĘDZY "ZACZERPNĄĆ DŁONIĄ", A "KRÓLESTWEM KICZU" ZAWIESZONE, ALE ERYK LUBOS DAJE RADĘ.TVP 1 godz. 23:15

Jak kochać, to we dwoje (L'amour, c'est mieux a deux) - komedia romantyczna, Francja 2010, reż. Dominique Farrugia, Arnaud Lemort, wyk. Clovis Cornillac, Manu Payet, Virginie Efira (100 min)

Michel i Vincent reprezentują odmienne podejście do kobiet, miłości i związków. Michel to romantyk. Vincenta interesuje seks. Postawy przyjaciół zmieniają się, gdy pojawiają się Angele i Nathalie. BEZ EUFORII, ALE BYĆ MOŻE.

TVN 7 godz. 23:35

Schmidt (About Schmidt) - obyczajowy USA 2002; reż. Alexander Payne; wyst. Jack Nicholson, Kathy Bates, Dermot Mulroney (155 min)

Po przejściu na emeryturę po śmierci żony pan Schmidt ma poczucie życiowej pustki. By ją wypełnić wyrusza camperem na ślub córki. Chce dowiedzieć się, dlaczego dziewczyna tak wcześnie opuściła dom, i przede wszystkim, czy jeszcze coś ich łączy. NICHOLSON WYBITNY, FILM DOBRY.TVP 2 godz. 23:55

Przebłysk geniuszu (Flash of Genius) - biograficzny, USA 2008, reż. Marc Abraham, wyk. Greg Kinnear, Lauren Graham, Tim Eddis (115 min)

Detroit, początek lat 60. Koncern Forda przywłaszcza sobie wynalazek profesora Roberta Kearnsa, więc pan profesor rozpoczyna słuszną batalię sądową przeciw gigantowi. JEST NAPIĘCIE I NERW.

TVP Kultura godz. 00:10

Najsamotniejsza z planet (The Loneliest Planet) - thriller, USA/Niemcy 2011, reż. Julia Loktev, wyk. Hani Furstenberg, Bidzina Gujabidze, Tali Pitakhelauri (108 min)

Para trzydziestolatków z Ameryki, para narzeczonych nawet, na kilka miesięcy przed ślubem wybierają się do Gruzji. Podróżują z dala od komercyjnych szlaków turystycznych i z dala od cywilizacji młodzi przeżywają wspaniałe chwile. Ale gdy pojawia się niebezpieczeństwo, i okazuje się, że na dzikim pustkowiu nie są sami, stanie się coś, co ich relacje skomplikuje, ale ja o tym napisać nie mogę teraz. DO ZOBACZENIA.

SERIAL

TVP ABC godz. 20:45

Tajna misja (Mission Top Secret) - przygodowy, Australia 1992, reż. Howard Rubie, wyk. Frederick Parslow, Shane Briant, Jennifer Hardy (27 min)

Wielki serialowy przebój młodzieży młodszej lat 90. również w naszym pięknym kraju. Oto bowiem widzimy jak dwunastoletnia Jemma łączy się przy użyciu komputerowej sieci - myśmy tu dopiero zaczynali delikatnie sobie wyobrażać, że tak kiedyś będzie można - nawiązuje kontakt z dziećmi na całym świecie i wspólnie z nowo poznanymi przyjaciółmi będzie starała się sprawić, żeby świat stał się lepszym miejscem. Ciekawe czy dzisiaj to do młodzieży trafi tak jak kiedyś. Sprawdźmy to. Kolejne odcinki codziennie. PRZYJEMNE WSPOMNIENIE.Canal+ Seriale godz. 23:30

Misja Afganistan - obyczajowy, Polska 2012, reż. Grzegorz Kuczeriszka, wyk. Paweł Małaszyński, Tomasz Schuchardt, Ilona Ostrowska, Eryk Lubos (2x45 min)

Powtórka, ale może ktoś zechce. Dzisiaj dwa odcinki. Rzecz o żołnierzach, którzy przygotowują się najpierw do wyjazdu na misję wojenną, a potem już na tę misję jadą i na niej są. Miało być z rozmachem i ciekawie, a wyszło tak sobie. A czasami na granicy rozbawienia. ALE MOŻNA ZOBACZYĆ.

DOKUMENT

TVP 1 godz. 21:40

Skarby księdza Jana (ks. Jan Twardowski) - dokumentalny, Polska 2006, reż. Alicja Albrecht-Mroziewicz (49 min)

Rzecz o księdzu i poecie Janie Twardowskim, słowami jego samego oraz jego przyjaciół. Wolę czytać jego poezję niż słuchać o nim, ale to CZŁOWIEK BARDZO CIEKAWY.

TVP Historia godz. 22:40

Dzieci narysowały śmierć (The Children Drew Death) - dokumentalny, Rosja 2012, reż. Julia Gerra (43 min)

Wstrząsający to mało powiedziane, momentami wręcz rozdzierający film o dzieciach w niemieckich obozach koncentracyjnych, które żyły otoczone śmiercią. DRAMATYCZNA OPOWIEŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 godz. 20:00

Pierwotna siła (Primal Force) - sensacyjny, USA 1999, reż. Nelson McCormick, wyk. Ron Perlman, Mark Kiely, Roxana Zal, Kimberlee Peterson (86 min)

Na wyspie troje rozbitków ocalałych z katastrofy walczy o przetrwanie. A łatwo nie będzie, bo na wyspie mieszkają zmutowane pawiany. Niestety jednak MAŁO ZABAWNE.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Kino Polska o godz. 20:00 "Wojna polsko-ruska", czyli Xawery Żuławski Borysem Szycem, Romą Gąsiorowską i Sonią Bohosiewicz czyta wczesną Masłowską (107 min)

Puls 2 o godz. 21:55 "Megarekin kontra krokozaurus", czyli po raz tysięczny już chyba, więc zajawiany tylko w ten sposób wielki specjał Łowców Kiczu (88 min)

Polsat o godz. 22:55 "Gliniarze z Brooklynu", czyli Richard Gere, Don Cheadle, Ethan Hawke, Wesley Snipes i tydzień z krwawego życia trzech policjantów (132 min)

HBO o godz. 23:00 "Dolina Krzemowa 2", czyli kolejny już odcinek zabójczo zabawnej opowieści o kuźni internetowych pomysłów (30 min)

Kino Polska o godz. 00:30 "Europejska historia", czyli Beata Tyszkiewicz w radzieckim kryminale z 1984, ale jako ciekawostka raczej niż dla fabuły (92 min)