Antoni Słonimski do śmiechu, o Hobbitach inaczej, Sean Penn pod wysokim napięciem, Denzel Washington próbuje przeżyć i uczciwa Maggie Gyllenhaal [POLECAJ TV - WTOREK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 2.06

Tak, macie rację, oczywiście, że zaproszę przede wszystkim do Teatru Telewizji. I tak, wiem, że zwykle piszę o tym, że okazja jest wyjątkowa. Ale przecież dzisiaj nie mogę inaczej. Wszak sztuka Antoniego Słonimskiego w reżyserii pana Kutza i w wybornej obsadzie z panem Trelą i panią Polony na przykład. Jest i zabawnie do łez i do łez smutno jak się wnioski w głowie roić zaczną, ale zobaczyć i znać po prostu wypada. "Rodzina" w TVP Kultura.

Druga rzecz z niżej opisanych, na którą uwagę zwracam mocniejszą to brazylijski film "Wyprawa do Xingu" otwierająca nowy cykl tematyczny "Bogowie" w Ale Kino+. Rzecz zacna, bo ogląda się nieźle, a i do myślenia daje. Co jeszcze?

Dla sympatyków lekkiego przegięcia w Puls 2 "Era hobbitów" znanej z naginania gustu wytwórni Assylum, a w Sci Fi "Topór II" czyli kontynuacja żenująco zombiaczej opowiastki krwawej. Do tego niezła "Zabójcza perfekcja" z Denzelem Washingtonem i Russellem Crowe'em w TVN 7, w HBO lekka "Veronica Mars", i w Polsacie momentami bardzo nawet niezły "Fair Game" z Seanem Pennem i Naomi Watts. Serialowo, dla tych, którzy przegapili w TVP HD od nowa pierwszy sezon serialu "Krew z krwi" z wybitną rolą Agaty Kuleszy, w TV Puls "Jeździec bez głowy" z pogranicza kryminału i fantasy od pierwszego odcinka, a w Ale Kino+ po godz. 22 wyśmienity brytyjski kryminał w odcinkach "Uczciwa kobieta" powtórkowo. I frapujące dokumenty, m.in. francuski "Skradzione dzieci" i niemiecki "Jak kontrolować swoje sny", i "Ciemna strona Apple'a" w TTV.

A spoza listy? W TVP Polonia o godz. 22:45 koncert "Ścianka w Teatrze Rozmaitości" z 2003 roku, w TVP 1 o godz. 20:25 druga część tryptyku "Jak rozpętałem II wojnę światową", w FOX o godz. 21:00 premierowy odcinek "Agentów T.A.R.C.Z.Y. 2" i godzinę później premierowy odcinek "Agentki Carter". A w Comedy Central Family około godz. 19:35 jeszcze raz od początku "Przereklamowani" z Sarah Michelle Gellar i Robinem Williamsem. Zapraszam oczywiście również na jutro i każdy następny dzień, a dzisiaj dobrego życzę wtorku. Dobrego bardzo.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:30

Rodzina - wg Antoniego Słonimskiego, Polska 1995, reż. Kazimierz Kutz, wyk. Jerzy Trela, Anna Polony, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski (123 min)

Telewizyjna realizacja komedii najdowcipniejszym człowiekiem w Polsce. Głową rodziny jest podupadły hrabia, uwodziciel i niewydarzony wynalazca. Jest też jego wciąż popijająca siostra, która nieustannie od lat pisze jeden wiersz i napisać go nie może. I jest jego córka, rozsądna dziewczyna, która walcząc o utrzymanie rodziny wpada na pomysł urządzenia w rodowej siedzibie pensjonatu. I zabawnie jest i mądrze jest i zagrane wybornie. PO PROSTU TRZEBA ZOBACZYĆ.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Piąty wymiar (Triangle) - thriller, Wlk.Bryt./Austr. 2009, reż. Christopher Smith, wyk. Melissa George, Michael Dorman, Rachael Carpani, Jack Taylor (95 min)

Grupka żeglarzy po nagłej burzy ratuje życia swoje, znajdując schronienie na pokładzie statku widma, na którym jednak czeka ich kilka nieprzyjemnych zaskoczeń. SZKODA, ŻE TAKIE SŁABE.

Puls 2 godz. 20:00

Era hobbitów (Age of the Hobbits) - fantasy, USA 2012, reż. Joseph J. Lawson, wyk. Bai Ling, Sun Korng, Srogn, Khom Lyly (87 min)

Wytwórnia Asylum słynie z tego, że - powiedzmy - parafrazuje tematy megaprodukcji. To jest przykład tego jak spróbowali zjeść temat hobbitów. W klasycznej dla siebie, uboższej, za to pomysłowej formie. Więc jeśli chcecie się zabawić formą i pośmiać trochę z tych sposobów, to będziecie zadowoleni. A w treści to jest tak, że lokalny bohater próbuje wybić się na wolność, ale musi najpierw z przyjaciółmi odnaleźć pierś... nie, nie pierścień, tylko sztylet zaczarowany. Rusza więc i szuka, momentami krwawo. DO ZABAWY ZDATNE.TVN 7 godz. 20:00

Zabójcza perfekcja (Virtuosity) - SF, USA 1995, reż. Brett Leonard, wyk. Denzel Washington, Kelly Lynch, Russell Crowe, William Forsythe (106 min)

W Los Angeles policja stworzyła prototyp wirtualnego przestępcy, który oczywiście wymyka się spod kontroli. A były policjant, za cenę przywrócenia mu wolności i praw wszelakich ma go teraz wyeliminować. DOBRA ROBOTA.

Ale Kino+ godz. 20:10

Wyprawa do Xingu (Xingu) - dramat przygodowy, Brazylia 2012, reż. Cao Hamburger, wyk. Joao Miguel, Felipe Camargo, Caio Blat, Maiarim Kaiabi (98 min)

Premiera w telewizorze. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami brazylijski "Wyprawa do Xingu", który na Berlinare w roku 2012 otrzymał nagrodę publiczności. Świetnie zrealizowana opowieść o ludziach, którzy podczas ekspedycji Roncador-Xingu z 1941 roku zauważyli, że ceną rozwoju ich cywilizacji, może być zagłada innej. Podjęli więc walkę o ich ocalenie. Autorzy filmu unikają na szczęście egzaltacji, za to udało im się wciągnąć mnie w ten całkiem obcy mi świat. Więcej o cyklu "Bogowie" w Ale Kino+ przeczytacie w osobnym tekście: "Czy każdy może być bogiem? Rusza nowy cykl Ale Kino+ "Bogowie", który daje do myślenia!" DO ZOBACZENIA I POD ZAMYSŁ.

HBO godz. 20:10

Veronica Mars - kryminalny, USA 2014, reż. Rob Thomas, wyk. Kristen Bell, Jason Dohring, Enrico Colantoni, Chris Lowell (104 min)

Veronica Mars jest absolwentką prawa, którą były chłopak prosi o pomoc w wyciągnięciu go z problemu dużego, jakim niewątpliwie jest oskarżenie o morderstwo. Utrzymuje, że nikogo nie zabił, a ona jest jedyną osobą, która może mu pomóc. LEKKO, DYNAMICZNIE, WIĘC BEZ EUFORII, ALE Z JAKO TAKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ.

Sci Fi Universal godz. 22:00

Topór II (Hatchet 2) - horror, USA 2010, reż. Adam Green, wyk. Danielle Harris, Tony Todd, Kane Hodder (110 min)

Część druga, równie głupia, ale dająca dużo satysfakcji fanom zombiaczego kiczu. Rzecz jest o zombie z luizjańskich bagien, który mści się za doznane od ludzi krzywdy. A tym razem dziewczyna, która z życiem potworowi uszła, wraca na bagna w towarzystwie łowców. GŁUPIE, ALE DZIAŁA.

TVN 7 godz. 22:15

Śledztwo nad przepaścią (Switchback) - sensacyjny, USA 1997, reż. Jeb Stuart, wyk. Dennis Quaid, Danny Glover, Claudia Stedelin, Ian Nelson (118 min)

W miasteczku Amarillo w Teksasie policja znajduje w miejscowym motelu trzy trupy. Szeryf Buck Olmstead prowadzi śledztwo wraz z agentem Frankiem LaCrosse'em, któremu morderca porwał syna. BYĆ MOŻE.Polsat godz. 22:15

Fair Game - thriller, USA/ZEA 2010, reż. Doug Liman, wyk. Naomi Watts, Sonya Davison, Anand Tiwari, Sean Penn (108 min)

Mąż w słusznym, ale nieprzemyślanym gniewie na zakłamanie administracji prezydenta Busha ujawnia niechcący tożsamość swojej żony, szpiega. Co po pierwsze załamuje jej karierę, ale co ważniejsze, zagraża jej życiu. I wyszedł z tego NIEZŁY POLITYCZNO SENSACYJNY THRILLER Z DOBRYM TEMPEM I POMYSŁEM NA WIECZÓR.

TVP 1 godz. 22:45

Po drugiej stronie korytarza (Across the Hall) - thriller, USA 2009, reż. Alex Merkin, wyk. Mike Vogel, Danny Pino, Brittany Murphy, Brad Greenquist (93 min)

Pan dowiaduje się, że narzeczona go zdradza, więc nie zastanawiając się wiele, postanawia zabić wiarołomną wraz z kochankiem. Wynajmuje więc pokój naprzeciwko hotelowego pokoju, w którym zaplanowali schadzkę. A potem - bo inaczej nie byłoby o czym filmu zrobić - dzwoni do przyjaciela, informuje o sprawie i dodaje, że zabójstwa dokonać zamierza rewolwerem należącym do tegoż przyjaciela. Co może życie tegoż skomplikować. Zdziwiłem się, ale TO SIĘ NIEŹLE OGLĄDA.

SERIAL

TVP HD godz. 21:00

Krew z krwi (1/8) - serial sensacyjny, Polska 2012, reż. Xawery Żuławski, wyk. Agata Kulesza, Aleksander Domogarow, Izabela Kuna, Szymon Bobrowski (56 min)

Od nowa pierwsza seria kryminału, którego seria druga kończy się powoli w Dwójce. Na początek dwa odcinki. Rzecz oparta jest (w tym pierwszym sezonie) na holenderskim scenariuszu "Penoza" i opowiada historię matki, która po śmierci męża zostaje uwikłana w ciemne sprawy, i postawiona w sytuacji bez wyjścia, podejmuje walkę o swoją rodzinę. BARDZO WARTO ZNAĆ.

TV Puls godz. 21:55

Jeździec bez głowy (Sleepy Hollow) - fantasy, USA 2013, reż. Len Wiseman, wyk. Tom Mison, Nicole Beharie, Katia Winter, Orlando Jones (55 min)

Było już telewizji FOX, a teraz pierwsza seria w większym zasięgu i bez konieczności dopłacania do wyższego pakietu w kablówce. Oto zmartwychwstały po 250 latach Ichabod Crane trafia do współczesnego miasteczka Senna Kotlina. Szybko zdaje sobie sprawę, że wraz z nim obudziło się zło w postaci jeźdźca bez głowy, z którym walczył przed wiekami. Nawiązuje zatem więź z młodą policjantką Abbie i teraz wspólnie będą musieli powstrzymać zło i odkryć tajemnice sięgające początku istnienia USA. BEZ WIELKICH OCZEKIWAŃ.

Ale Kino+ godz. 22:05

Uczciwa kobieta (The Honourable Woman) - sensacyjny, Wlk.Bryt. 2014, reż. Hugo Blick, wyk. Maggie Gyllenhaal, Stephen Rea (2x60 min)

Jeszcze raz od początku, czyli pierwszy odcinek sensacyjno-szpiegowskiej opowieści, w której poszukiwania porwanego na Bliskim Wschodzie chłopca, prowokują kilka innych działań na różnych poziomach wojny wywiadów i innych specjalnych służb. Z wątkami kryminalnymi, wielką polityką w tle i z nagrodzoną Złotym Globem 2015 Maggie Gyllenhaal w roli głównej, choć niejedynej ważnej. ZNAKOMITE TO JEST. BARDZO.

DOKUMENT

TTV godz. 20:35

Ciemna strona Apple - film dokumentalny (55 min)

Film zrealizowany dla BBC co ma być argumentem za słusznością i prawdą. Zresztą po jego emisji na świecie Apple odnosił się do niego, ale na użytkownikach nie zrobił wielkiego wrażenia, bo iPhone schodzi jak ciepłe bułeczki. Niemniej warto pewnie wiedzieć co stoi za tym sukcesem. Twórcy dokumentu wybrali się do chińskiej fabryki Apple, i pokazali w jakich warunkach produkuje się iPhone'a 6. A do tego dochodzi jeszcze wątek indonezyjskiej cyny, wykopywanej ręcznie przez dzieci w jednej z najniebezpieczniejszych kopalń świata. ROBI WRAŻENIE.

Polsat Viasat History godz. 21:00

Dzieje Wikingów (Vikings) - seria dokumentalna (55 min)

Pierwszy odcinek serii, w której poznajemy Wikingów zaczynając od ich tajemniczych, prehistorycznych przodków: długowłosych rolników z epoki brązu. Dowiecie się jak wyglądały ich bojowe łodzie i pogańskie rytuały. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

Planete+ godz. 22:05

Jak kontrolować swoje sny (Explorers of the Mind) - dokumentalny, Niemcy 2013, reż. Sabrina Dittus, Sylvia Strasser (52 min)

Według Zygmunta Freuda sny są spełnieniem marzenia. Neurolodzy zaś utrzymują, że sny powstają z "odpadów" aktywności neuronów. W każdym razie badania snów przeżywają rozkwit, więc WARTO SIĘ CZEGOŚ O NICH DOWIEDZIEĆ.

TVP 2 godz. 22:50

Skradzione dzieci (Les enfants voles) - dokumentalny, Francja 2012, reż. Gianni Amelio (60 min)

W czasie dyktatury generała Franco w Hiszpanii zabierano matkom noworodki. Szacuje się, że w ten sposób zniknęło 300 tys. dzieci. Co ciekawe, proceder nie skończył się w 1975 r. wraz ze śmiercią dyktatora, lecz trwał aż do 1987 r. Po co dzieci zabierano, co się z nimi działo? No właśnie. To o tym jest ten film. WARTO WIEDZIEĆ.

Planete+ godz. 23:10

Seks w wielkich miastach (Sex in the World's Cities) - seria dokumentalna, Francja 2011-2014, reż. Marc Jappain (52 min)

Seksualność i praktyki seksualne mieszkańców 14 największych metropolii. Bohaterowie dokumentu, mężczyźni i kobiety opowiadają o doświadczeniach, perwersjach i fetyszach. Czasami może szokować, częściej trochę dziwić, ale jest w tym CIEKAWOŚĆ ŚWIATA.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Kino Polska o godz. 20:00 "7 minut", czyli Przemysław Sadowski daje się ponieść chuciom, potem tego żałuje, a my z nim (94 min)

Polsat o godz. 20:05 "12 rund", czyli średnia sensacja, za to z udziałem mistrza amerykańskiego wrestlingu, panem Johnem Ceną, więc dla jego fanów przede wszystkim (135 min)

TVN o godz. 20:50 "Trójkąt Bermudzki na Morzu Północnym", czyli kino katastroficzne z Niemieckim polotem, więc nawet nie do śmiechu (138 min)

TV 4 o godz. 22:00 "Gniew Caina", czyli krwawo o tym, że ojciec zrobi wszystko, żeby syn nie poszedł w jego złe ślady (84 min)

Stopklatka TV o godz. 22:00 "Hannibal. Po drugiej stronie maski", czyli niezła wariacja na znany temat, ale ile razy można!? (116 min)

HBO o godz. 22:00 "Wątpliwość", czyli Meryl Streep i Philip Seymour Hoffman bardzo refleksyjnie (100 min)

Canal+ Seriale o godz. 22:00 "Brooklyn 9-9 2", czyli dwa kolejne odcinki opowieści o najzabawniejszym komisariacie Ameryki, plus Andy Samberg w roli najlepszej (2x20 min)

HBO 2 o godz. 22:15 "22 Jump Street", czyli kryminalna komedia bez większego sensu, za to szerokim uśmiechem (108 min)

TVP Kultura o godz. 22:50 "Limuzyna Daimler-Benz", czyli psychologiczny film Filipa Bajona z braćmi Bajorami (91 min)