Jan Frycz na zaręczynach, oscarowy Kevin Spacey, Nicole Kidman w niebezpieczeństwie, zbrodnia wraca na Ripper Street i inne serialowe szaleństwa [POLECAJ TV - ŚRODA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 3.06

Lubię takie środy. W Ale Kino+ otwarcie drugiego sezonu wspaniałego serialu "Ripper Street", a później powtórkowo od początku inny brytyjski serial "Fortitude". Poza tym seriale "Alcatraz" w TVN 7, "Mała Moskwa" w TVP Seriale, "Mr and Mrs Murder" w Filmbox, "Klondike" w Discovery Life i "Carnivale" w Cinemax. Niżej znajdziecie również zestaw filmów i wyjątkowo ciekawych dokumentów. Listę uzupełniają jeszcze: w TVP 1 o godz. 21:20 kolejny niezły reportaż Tomasza Sekielskiego w programie "Po prostu", w HBO Comedy o godz. 20:35 "Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem". Zapraszam oczywiście jutro, pojutrze i codziennie, a dzisiaj dobrej życzę środy. Bardzo.

TEATR TELEWIZJI

TVP 1 godz. 20:30

Zaręczyny - sztuka Wojciecha Tomczyka, Polska 2015, reż. Wojciech Nowak, wyk. Danuta Stenka, Katarzyna Gniewkowska, Jan Frycz, Zbigniew Zamachowski (80 min)

Znakomita sztuka, spektakl teatru telewizji, który pozwala zerknąć na polityczne podziały i radykalizmy języka z boku i zobaczyć, jacy w tym swoim przekonaniu o własnej racji itd. bywamy śmieszni. Oto trochę - oczywiście zachowując proporcje wszelkie - szekspirowskie zagranie, ponieważ Maria i Kajetan chcąc oficjalnie się zaręczyć, zapraszają przyszłych teściów, ale teściowie są, delikatnie mówiąc, innych politycznych poglądów i postaw. A to może oznaczać tylko kłopoty. Otóż, nie tylko. I świetna obsada. A tekst, poza tym, że unika prostego oceniania, pozwala na refleksję, a nie tylko na zabawę. DOBRA ROBOTA, POLECAM.

FILM

TVP Kultura godz. 19:10

Stacja bezsenność - film SF, Polska 1973, reż. Piotr Wojciechowski, wyk. Hanna Stankówna, Edward Kusztal, Marek Walczewski, Irena Horecka (37 min)

Intrygująca nowela. Młodzieniec spotyka koleżankę ze szkolnych lat. Niestety ona, za sprawą szarlatana-hipnotyzera, który kradnie ludziom sny, nie pamięta go. CIEKAWOSTKA TAKA.

TVN 7 godz. 20:00

American Beauty - obyczajowy, USA 1999, reż. Sam Mendes, wyk. Annette Bening, Kevin Spacey, Mena Suvari, Thora Birch (122 min)

Oscary, zachwyty, wyróżnienia i uwielbienie. Oto 42-letni pan Lester przechodzi kryzys. Zauważa bowiem, że jego życie stało się jałowe, a kielich goryczy przepełniają problemy w pracy. Postanawia więc się zmienić, odnaleźć sens i radość życia. Pierwszą okazją i szansą na skuteczną odmianę wydaje się flirt z koleżanką córki. Spokojnie, z pełnoletnią koleżanką córki. ZNAKOMITOŚĆ.Tele 5 godz. 20:00

Thorne: Mięczak (Thorne: Scaredy Cat) - kryminalny, Wlk.Bryt. 2010, reż. Benjamin Ross, wyk. David Morrissey, Aidan Gillen, Sandra Oh, Joe Absolom (150 min)

Adaptacja powieści detektywistycznej Marka Billinghama. Pan Thorne prowadzi śledztwo w sprawie dwóch morderstw, które popełniono prawie jednocześnie. Podejrzewa, że zabójcy nawiązali współpracę. Lubię brytyjskie opowieści, a ta JEST NIEZŁA.

Stopklatka TV godz. 20:00

Ręka śmierci (Shao Lin men) - film sensacyjny, Hongkong 1976, reż. John Woo, wyk. Jackie Chan, Chang Chung, Sammo Hung Kam-Bo (95 min)

Kolejna klasyczna dla karatecznego gatunku opowiastka o dzielnych szaolińskich walczakach. Tym razem młodziutki Jackie Chan spróbuje pomścić śmierć swojego mistrza. TYLKO DLA SYMPATYKÓW GATUNKU.

HBO godz. 20:10

LEGO. Przygoda (The Lego Movie) - animowany, Austr./Dania/USA 2014, reż. Phil Lord, Christopher Miller, wyk. Will Arnett, Elizabeth Banks, Alison Brie, Anthony Daniels (97 min)

Niepozorny ludzik LEGO pewnego dnia zostaje wzięty za kogoś innego i staje się członkiem dzielnej drużyny, która ma powstrzymać tyrana. Nasz ludzik oczywiście jest przygotowany do tego mało, dzięki czemu film może być śmieszniejszy. BARDZO NIEZŁA ZABAWA DLA RODZINKI.

Polsat godz. 20:30

Łatwa dziewczyna (Easy A) - komedia, USA 2010, reż. Will Gluck, wyk. Emma Stone, Penn Badgley, Patricia Clarkson, Stanley Tucci (92 min)

Młodzieżowa komedia z sympatyczną rolą Emmy Stone. O nieśmiałej licealistce, do której za sprawą plotki przykleja się łatka rozwiązłej. Dziewczyna próbuje obrócić sytuację w atut, co oczywiście będzie miało różne, nie tylko przyjemne konsekwencje. DO ZOBACZENIA.TVN godz. 20:50

Shaft - sensacyjny, USA 2000, reż. John Singleton, wyk. Samuel L. Jackson, Christian Bale, Vanessa L. Williams (99 min)

Nowsza wersja kultowego filmu z lat 70. Kultowego głównie dla czarnej Ameryki najpierw, ale potem już nie tylko. Twardy policjant jest na celowniku złych, bardzo złych ludzi z dużymi koneksjami, więc nie może liczyć na wsparcie skorumpowanych kolegów. Wesprą go tylko jedna - ale za to bitna i dzielna - policjantka i informator. I nie zważając na wyrok, muszą jeszcze dostarczyć świadka na proces. Obsada marzenie, włącznie z Busta Rhymesem, hałas i zniszczenie, WIĘC SIĘ OGLĄDA.

Stopklatka TV godz. 22:00

Piąty wymiar (Triangle) - thriller, Wlk.Bryt./Austr. 2009, reż. Christopher Smith, wyk. Melissa George, Michael Dorman, Rachael Carpani, Jack Taylor (95 min)

Grupka żeglarzy po nagłej burzy ratuje życia swoje, znajdując schronienie na pokładzie statku widma, na którym jednak czeka ich kilka nieprzyjemnych zaskoczeń. SZKODA, ŻE TAKIE SŁABE.

TVP 2 godz. 22:15

Tłumaczka (The Interpreter) - thriller, Wlk.Bryt./USA/Fr. 2005, reż. Sydney Pollack, wyk. Nicole Kidman, Sean Penn, Catherine Keener, Jesper Christensen (123 min)

Tłumaczka pracująca w siedzibie ONZ przypadkowo słyszy rozmowę dotyczącą zamachu na życie szefa jednego z afrykańskich krajów i wkrótce staje w samym centrum prowadzonego w tej sprawie śledztwa. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

TVN godz. 22:55

Wyrok śmierci (Death Sentence) - sensacyjny, USA 2007, reż. James Wan, wyk. Kevin Bacon, Kelly Preston, Jordan Garrett (101 min)

Pan jest zrozpaczony po śmierci syna, który zginął podczas napadu na stację benzynową. I wkurzony nieefektywnością sądów decyduje się na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. RUTYNA, ALE Z AKCJĄ.

Polsat godz. 00:30

Wspaniały Buck Howard (The Great Buck Howard) - komedia, USA 2008, reż. Sean McGinly, wyk. John Malkovich, Colin Hanks, Emily Blunt (90 min)

Bohaterem jest pan, który chciałby zostać pisarzem, ale pieniędzy nie ma, więc godzi się zostać osobistym asystentem iluzjonisty Bucka Howarda, który chociaż najlepsze lata ma już za sobą, nie przyjmuje tego do wiadomości. No i razem panowie objeżdżają prowincję dając pokazy, i rozmawiają, wylewają swoje frustracje. ŚWIETNIE SIĘ TEGO SŁUCHA I OGLĄDA SIĘ DOBRZE.TVP 2 godz. 00:35

Ostre psy (Hot Fuzz) - komedia sens., Wlk.Bryt. 2007, reż. Edgar Wright, wyk. Simon Pegg, Nick Frost, Timothy Dalton, Martin Freeman (115 min)

Wielki Simon Pegg ze wspaniałym Nickiem Frostem w wybornym filmie. Nicholas Angel jest najlepszym policjantem w Londynie. Ale ta jego najlepszość uwiera wszystkich jego kolegów i współpracowników. Pozbywają się go więc wysyłając na prowincję. A tutaj akurat dochodzi do serii tajemniczych śmierci. WYBORNE POD KAŻDYM WZGLĘDEM.

SERIAL

Ale Kino+ godz. 20:10

Ripper Street 2 - kryminalny, Wlk.Bryt./Irl. 2013, wyk. Matthew Macfadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, David Wilmot (59 min)

Premierowo dwuodcinkowe otwarcie drugiego sezonu. Zaczęło się w Londynie 1889 roku. Na ulicach giną kobiety, a śledztwo prowadzą inspektor Reid, sierżant Drake i kapitan Jackson mający doświadczenie jako chirurg w amerykańskiej armii i detektyw. Mają zagmatwane życie osobiste i tajemnice z przeszłości. RZECZ BARDZO DOBRA.TVP Seriale godz. 20:20

Mała Moskwa - obyczajowy, Polska 2008, reż. Waldemar Krzystek, wyk. Lesław Żurek, Dimitrij Uljanov, Swietłana Chodczenkowa, Elena Leszczyńska (45 min)

Miniserial o zakazanej miłości polskiego oficera do żony oficera radzieckiego, który stacjonował w naszym pięknym kraju. HISTORIA ROZDZIERAJĄCO ROMANTYCZNA.

Filmbox godz. 21:15

Mr and Mrs Murder (Mr & Mrs Murder) - komediowy, Australia 2013, reż. Shirley Barrett, wyk. Shaun Micallef, Anthony Hayes, Kat Stewart, Alison Bell (45 min)

Państwo zajmują się oczyszczaniem miejsc zbrodni. Zbierają ślady i dowody, które policja mogła przegapić podczas dochodzeń. Zaczyna się w pokoju hotelowym, w którym znaleziono martwego mężczyznę. JEST NIEŹLE.

Discovery Life godz. 22:00

Klondike - obyczajowy, USA 2014, wyk. Richard Madden, Tim Roth, Sam Shepard (50 min)

W latach 90. XIX wieku dwaj młodzieńcy wyruszają na poszukiwania złota. I dowiedzą się, że sen o bogactwie jest nie do spełnienia. W każdym razie nie w taki sposób jak to sobie wyobrażali. Serial o czasach i miejscu, gdzie albo nie zdobywa się złota, i traci się życie, albo złoto się zdobywa, ale płaci się za nie duszą. I to o tym właśnie. NIESTETY ŚREDNIE, ALE ZA TO TIM ROTH ZNAKOMITY.

Cinemax godz. 22:00

Carnivale - fantasy, USA 2003, reż. Rodrigo Garc~a, wyk. Michael J. Anderson, Nick Stahl, Clancy Brown, Adrienne Barbeau (56 min)

Jest rok 1934, czyli czasy Wielkiego Kryzysu. Grupa wędrownych kuglarzy przemierza Amerykę w poszukiwaniu zarobku. Podczas podróży cyrkowcy dowiadują się, że są uczestnikami odwiecznej walki dobra ze złem. Zagadki, niewyjaśnione zdarzenia i niezwyczajni bohaterowie. MOŻE SIĘ PODOBAĆ.

Ale Kino+ godz. 22:20

Fortitude - sensacyjny, Wlk.Bryt. 2014, reż. Sam Miller, wyk. Stanley Tucci, Richard Dormer, Michael Gambon, Christopher Eccleston (2x47 min)

Powtórkowo pierwszy i drugi odcinek brytyjskiego (ale nie BBC, tylko sieci SKY) kryminału w odcinkach. Świeże, bo tegoroczne. Fortitude to małe miasteczko na Spitsbergenie. Młody brytyjski naukowiec, znajduje tu ciało jednego z mieszkańców. Szeryf jest przekonany, że było to morderstwo, a podejrzanym staje się właśnie nasz drogi naukowiec. Ostrzegam, że mało efektowne, więc trzeba mieć odpowiednio skupiony nastrój, ale warto, bo to BARDZO DOBRA HISTORIA.

TVN 7 godz. 22:35

Alcatraz - kryminalny SF, USA 2012, reż. Danny Cannon, wyk. Sarah Jones, Sam Neill, Jorge Garcia, Jonny Coyne (60 min)

Odcinek drugi. Zapowiadał się bardzo fajnie, intryga wydawała się mieć wielki potencjał, a nazwisko J.J. Abramsa dawało nadzieję, ale rozeszło się w szwach strasznie. Niemniej, jeśli nie znacie, to warto spróbować. Pani Detektyw wraz z tajemniczym agentem rządowym oraz historykiem badającym dzieje więzienia Alcatraz z przykrością odkrywają, że dawni więźniowie, którzy martwi być mieli, zaczynają powracać. I oczywiście kryje się za tym mroczna, związana z eksperymentami tajemnica. DUŻY POTENCJAŁ, NIEZŁY KLIMAT, I SPORE ROZCZAROWANIE.BBC HD godz. 22.50

Scott i Bailey (Scott and Bailey) - serial kryminalny, Wlk.Bryt. 2011, wyk. Suranne Jones, Lesley Sharp, Amelia Bullmore, Nicholas Gleaves (50 min)

Jeszcze raz od nowa kryminalny serial z mojego ulubionego miejsca, gdzie kręci się kryminalne seriale. Detektyw Bailey zaczyna pracę w wydziale kryminalnym. I na dobry rzeczy początek, było śledztwo w sprawie rzekomego samobójstwa młodej, ciężarnej Turczynki, a potem kolejne. NIESPIESZNE, ALE DLATEGO SIĘ OGLĄDA.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:20

Boom demograficzny (Population Boom) - dokumentalny, Austria 2013, reż. Werner Boote (89 min)

Rzecz o skutkach przeludnienia, czyli pan Werner Boote zwiedza zakątki naszej planety, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, kto i co napędza katastroficzne obrazy przyszłości współczesnej cywilizacji. JEST CIEKAWOŚĆ.

HBO 2 godz. 22:00

Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary (Going Clear: Scientology and the Prison of Belief) - dokumentalny, USA 2015, reż. Alex Gibney, wyk. Lawrence Wright, Mike Rinder, Marty Rathbun, Paul Haggis (119 min)

Oparty na książce zdobywcy Nagrody Pulitzera film o ośmiu byłych członkach Kościoła scjentologicznego. Opowiadają o osobistych doświadczeniach, ujawniają także, na jakie poświęcenie są gotowi wyznawcy tego Kościoła w imię religii. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Planete+ godz. 22:00

Seks, biznes i polityka (Sexe, Business Et Politique) - dokumentalny, Francja 2012, reż. Vanina Kanban (55 min)

Dokument ujawnia skalę prostytucji w biznesie, a także sposób w jaki kobiety pracujące w tym zawodzie są wykorzystywane do dyskredytowania przeciwników politycznych lub wspierania interesów państwa.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Kino Polska o godz. 20:00 "Ciało", czyli komedia z pomysłu Andrzeja Saramonowicza komedia, niestety zgrana (95 min)

TV 4 o godz. 21:50 "Konflikt interesów", czyli sensacja z Michaelem Madsenem i Roy Scheiderem (100 min)

TVP 2 o godz. 22:20 "Złoty środek", czyli komedia z podwójną rolą Anny Przybylskiej, niestety mało śmieszna (102 min)

TVP Kultura o godz. 23:10 "Brat", czyli wielki film Aleksieja Bałabanowa z wielkim sensem (95 min)

TVN 7 o godz. 23:40 "W nurcie życia", czyli James Caan w komediodramacie z niezłym tekstem (105 min)

TV Puls o godz. 23:50 "Jeździec bez głowy", czyli jeszcze raz pierwszy odcinek serialu z pogranicza fantasy i kryminału (55 min)