Greta Gerwig spróbuje dorosnąć, Przemysław Bluszcz spróbuje wychować piłkarza, a Jan Frycz jeszcze raz spróbuje z Danutą Stenką, i ani słowa o tym, co dzisiaj w HBO [POLECAJ TV - CZWARTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 4.06

Napisałbym coś o propozycjach HBO, ale wczoraj zrobili nas w konia i bez uprzedzenia usunęli z ramówki dokument o scjentologach, którym tak bardzo się chwalili i który tak mocno zapowiadali. Powiedzieli mi, że to tylko przesunięcie, i że "ze względów formalnych". Co oczywiście nasuwa skojarzenia ze słynnym dokumentem o Amwayu, którego do dziś nie można pokazywać, bo firma się procesuje i wygrywa, ale nikt nie chce przyznać tego wprost. W USA i w sporej części świata dokument został wyemitowany, czyżby więc w Polsce scjentolodzy byli mocniejsi niż w Ameryce? Strach się bać. Na wszelki wypadek zatem dzisiaj o propozycjach HBO nie będzie, zwłaszcza że i tak żadnej rewelacji nie zapowiedzieli. Ale na szczęście poza HBO jest sporo życia, więc nudno nie musi być, chociaż przeważają powtórki. Fajny jest jednak nowy pomysł Ale Kino+ na filmowy cykl, o którym przeczytać możecie w osobnym tekście i do którego mocno namawiam. Na otwarcie, świetny amerykański komediodramat "Frances Ha" z nominowaną za rolę w tym filmie do Złotego Globu Gretą Gerwig. Nie macie pewnie dzisiaj ochoty się rozczytywać, więc po inne propozycje, seriale, filmy i dokumenty odsyłam do listy. Aha, jeszcze jedno. W TVP Kultura o godz. 20:20 oczywiście "Hala odlotów", z tematem: jak wychować chłopca? Zapraszam oczywiście również jutro i każdego kolejnego dnia, a dzisiaj dobrego życzę czwartku. Bardzo.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Kibice, do dzieła! (Ready to Rumble) - komedia, USA 2000, reż. Brian Robbins, wyk. David Arquette, Oliver Platt, Scott Caan, Bill Goldberg (107 min)

Mistrz wrestlingu po przegranej walce stacza się na dno dna, ale dwaj najwierniejsi kibice postanawiają go odszukać i zmusić do powrotu na ring. I nie straszne im są żadne przeciwności, ani opór samego idola. DOBRA ZABAWA.TVN godz. 20:00

Smoking (The Tuxedo) - komedia, USA 2002, reż. Kevin Donovan, wyk. Jackie Chan, Jennifer Love Hewitt, Jason Isaacs, Debi Mazar (98 min)

Tajny agent zostaje ranny w zamachu, ale przed zapadnięciem w śpiączkę przekazuje taksówkarzowi supernowoczesny zegarek. A zabezpieczony w ów gadżet kierowca postanawia przejąć rolę tajnego agenta. BYWA NIEŹLE, CHOCIAŻ Z NIEWIELKIM SENSEM.

TV Puls godz. 20:00

Ratatuj (Ratatouille) - animowany, USA 2007, reż. Brad Bird, Jan Pinkava (107 min)

Zabawna i szybka opowiastka o szczurku, który tak bardzo chce zostać kucharzem, że wbrew rodzinnej tradycji, podług której powinien był zostać gryzoniem śmietnikowym, rusza w miasto i odmienia kulinarne oblicze Paryża. BAWI CAŁĄ RODZINĘ.

TVN 7 godz. 20:00

Dziewczyna z ekstraklasy (She's Out of My League) - komedia romantyczna, USA 2010, reż. Jim Field Smith, wyk. Jay Baruchel, Alice Eve, T.J. Miller, Mike Vogel (100 min)

Lotniskowy ochroniarz poznaje pannę Molly, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia, i oczywiście stara się pokonać liczne przeciwności losu, które stają na drodze do jego szczęścia. PRZEWIDYWALNE, BANALNE, WIĘC DO ZOBACZENIA.

Kino Polska godz. 20:00

Być jak Kazimierz Deyna - komedia, Polska 2011, wyk. Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela, Małgorzata Socha (92 min)

Jest oto rok 1977, pan Kazimierz Deyna strzela wspaniałego gola w meczu z Portugalią, i prawie dokładnie w tym samym czasie rodzi się pierworodny syn Stefana i Zosi. Dla szczęśliwego tatusia zbieżność wydarzeń jest oczywistym znakiem, że syna czeka pełna sukcesów piłkarska kariera. Zaczyna od nadania mu imienia Kazik, ale chłopiec pozostaje odporny i na trening, i na starania ojca, a potem dojrzewa. RZECZ O ŻYCIU. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

TV 4 godz. 20:00

Tajna broń (Broken Arrow) - sensacyjny, USA 1996, reż. John Woo, wyk. John Travolta, Christian Slater, Samantha Mathis, Delroy Lindo (108 min)

John Woo na kinie akcji się zna, a ten film, może nie jest dziełem jego najlepszym, ale może być z niego zadowolony. Pewien major kradnie nowy bombowiec, a pewien kapitan chce mu w tym przeszkodzić. No i zaczyna się pojedynek. JEST NIEŹLE.

Polsat godz. 20:05

Jeszcze raz - komedia romantyczna, Polska 2008, reż. Mariusz Malec, wyk. Anna Antonowicz, Przemysław Cypryański, Danuta Stenka, Jan Frycz (91 min)

Pani Anna jest atrakcyjną 40-letnią rozwódką. Mimo że ma za sobą kilka nieudanych związków, nadal wierzy w wielką miłość. Samotnie wychowuje dorastającą córkę Kasię, która charakter ma krańcowo różny od pewnej siebie i dynamicznej mamy. Panie wybierają się na wspólne wakacje, ale zrządzeniem losu młodsza trafia nad morze, a starsza w góry. I przeżywają tam swoje romantyczno-komediowe uniesienia. NIE PORYWA, ALE KRZYWDY NIE ROBI.

Ale Kino+ godz. 20:10

Frances Ha - komediodramat, USA 2012, reż. Noah Baumbach, wyk. Greta Gerwig, Mickey Sumner, Michael Esper, Adam Driver (92 min)

Otwarcie nowego cyklu filmowego. To opowieść o energicznej 27-latce, która ucieka przed dorosłością i unika jak może podjęcia decyzji o przyszłości, chociaż rówieśnicy już dawno swój sposób na życie znaleźli. Dopiero kiedy jej przyjaciółka i współlokatorka zdecyduje się pójść na swoje, nasza bohaterka stanie pod ścianą. Plus Greta Gerwig, za tę rolę nominowana do Złotego Globa. DOBRZE SIĘ PATRZY I SŁUCHA.TVP 2 godz. 20:40

Chce się żyć - obyczajowy, Polska 2013, reż. Maciej Pieprzyca, wyk. Dawid Ogrodnik, Kamil Tkacz, Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik (107 min)

Mateusz cierpi na porażenie mózgowe. Gdy umiera jego ojciec, chora matka postanawia oddać go do domu opieki. Tam okazuje się, że Mateusz jest inteligentny i możliwe jest nawiązanie z nim kontaktu. Wzrusza WIELKIE KINO Z WIELKĄ ROLĄ DAWIDA OGRODNIKA.

Polsat Film godz. 21:00

Pasja (The Passion of the Christ) - dramat, USA 2004, reż. Mel Gibson, wyk. James Caviezel, Maia Morgenstern, Monica Bellucci (127 min)

Bardzo krwawa i sugestywnie bolesna filmowa rekonstrukcja 12 ostatnich godzin życia Jezusa. Narrację przeplatają sceny z młodości Chrystusa. Arcykapłani domagają się ukrzyżowania, a potem już sama męka. Ale jeśli jesteście zainteresowani tematem, to w National Geographic o godz. 21:00 premiera, którą powinniście obejrzeć bardziej. BOLEŚNIE SUGESTYWNE.

TVP Kultura godz. 21:15

Imagine - obyczajowy, Pol./Fr./Por. 2012, reż. Andrzej Jakimowski, wyk. Edward Hogg, Alexandra Maria Lara, Melchior Derouet (100 min)

Pan Ian jest instruktorem echolokacji. Przybywa do ośrodka dla niewidomych w Lizbonie, i zaczyna pracę z nowymi podopiecznymi ucząc ich orientacji w przestrzeni. Zyskuje zaufanie i sympatię podopiecznych, wzbudza zainteresowanie jednej z uczennic, ale jego nietypowe metody zaczynają budzić coraz większy niepokój. BARDZO DO ZOBACZENIA.

TVP 1 godz. 21:25

Pan i pani Killer (Killers) - komedia sensacyjna, USA 2010, reż. Robert Luketic, wyk. Ashton Kutcher, Katherine Heigl, Tom Selleck, Catherine O'Hara (96 min)

Podczas wakacji na Francuskiej Riwierze pani Jen poznaje pana Spencera. Najpierw tylko romansują, potem wiążą się na poważnie. A jeszcze później okazuje się, że pan Spencer to tak naprawdę agent CIA czy jakiejś innej agencji, i to taki od zadań dość konkretnych. Ale pani Jen kocha męża, więc gdzie on, tam i ona. NIEZŁA ZABAWA.

Polsat godz. 22:00

Moneyball - dramat biograficzny, USA 2011, reż. Bennett Miller, wyk. Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman, Robin Wright (133 min)

Manager sportowy rzuca wyzwanie systemowi i chcąc postawić na nogi swoją mało licząca się drużynę baseballową, mimo kłopotów finansowych i sprzeciwu starej gwardii, mediów, fanów, a nawet managera boiska (świetny Philip Seymour Hoffman), opracowuje program i zaczyna odnosić sukcesy. DOBRE NA WIECZÓR.TVN godz. 22:05

Dorwać Smarta (Get Smart) - komedia USA 2008, reż. Peter Segal, wyk. Steve Carell, Anne Hathaway, Dwayne Johnson (145 min)

Amerykański odpowiednik "Johny'ego Englisha". Tu takim mocno zmotywowanym, świetnie przygotowanym, ale krańcowo nieporadnym agentem jest Steve Carell. NAIWNA, GŁUPAWA, ALE BARDZO DOBRA ZABAWA.

TVP 2 godz. 22:40

Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz (Before the Devil Knows You`re Dead) - sensacyjny, USA/Wlk. Bryt. 2007, reż. Sidney Lumet, wyk. Philip Seymour Hoffman, Ethan Hawke, Albert Finney, Marisa Tomei (111 min)

Andy i Hank postanawiają okraść sklep rodziców. W czasie napadu ich matka trafia do szpitala, a wspólnik umiera. Ich ojciec rozpoczyna śledztwo. Nie wie, że ściga własnych synów. SIĘ OGLĄDA, OJ, SIĘ OGLĄDA!

ATM Rozrywka godz. 23:15

Austin Powers: Agent specjalnej troski (Austin Powers: International Man of Mystery) - komedia, USA/Niemcy 1997, reż. Jay Roach, wyk. Mike Myers, Elizabeth Hurley, Michael York, Mimi Rogers (91 min)

Pod koniec lat 60. zaplanowany przez Doktora Zło zamach na życie agenta Powersa nie udaje się, przestępca ucieka na orbitę okołoziemską i poddaje się hibernacji. 30 lat później powraca, by sterroryzować świat. Nie wie jednak, że Austin Powers również został zahibernowany. I razem odnajdują się w latach 90. i sprawiają, że jest nam przed ekranem dobrze. OBŁĘDNE.

TVP Kultura godz. 00:05

Wiedźma wojny (Rebelle) - dramat, Kanada 2012, reż. Kim Nguyen, wyk. Rachel Mwanza, Alain Lino Mic Eli Bastien, Serge Kanyinda (90 min)

Poruszająca historia dwunastoletniej dziewczyny, która została porwana i wcielona siłą do jednego z rebelianckich oddziałów pustoszących środkową Afrykę. Dziewczynka zaczyna widzieć duchy, więc jej dowódcy uznają ją za wcielenie "wiedźmy wojny", która będzie chroniła ich oddział. Opisany jest jako "film wojenny", ale to również, a może nawet przede wszystkim jednak kino psychologiczne. ROZDZIERAJĄCO SUGESTYWNE.

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

Peaky Blinders 2 (Peaky Blinders) - kryminalny, Wlk.Bryt. 2014, reż. Colm McCarthy, wyk. Cillian Murphy, Paul Anderson, Joe Cole, Sophie Rundle (58 min)

Jeszcze raz trzyodcinkowe otwarcie drugiego sezonu serialu o największym gangu w Birmingham, który zaczął się gdy tuż po I wojnie światowej bezrobotni weterani szukali intratnego zajęcia. Wspaniała realizacja i odtworzenie klimatu epoki. Nikt nie potrafi tego lepiej niż Brytyjczycy. Z uwzględnieniem więc poprawki na moją słabość do brytyjskich kryminałów, napiszę że jest to WSPANIAŁE I GORĄCO POLECAM.

FOX godz. 21:00

Miasteczko Wayward Pines (Wayward Pines) - sensacyjny, USA 2015, reż. M. Night Shyamalan, wyk. Matt Dillon, Carla Gugino, Toby Jones (60 min)

Powtórka trzeciego i premiera czwartego odcinka. Agent FBI jedzie się do miasteczka Wayward Pines, by znaleźć dwóch kolegów, agentów, po których ślad urywa się właśnie w tym miasteczku. Ale okazuje się, że łatwiej było tu przyjechać niż się z miasteczka wydostać. A poza tym dzieją się tu bardzo dziwne rzeczy. TROCHĘ PRZEKOMBINOWANY, ALE BUDZI CIEKAWOŚĆ.

Universal godz. 22:30

Siły pierwotne: Nowy świat (Primeval: New World) - SF, Kanada/Wlk.Bryt. 2012-2013, reż. Martin Wood, wyk. Niall Matter, Sara Canning, Danny Rahim, Crystal Lowe (3x42 min)

Na skutek anomalii czasoprzestrzennych do współczesnego świata przedostają się prehistoryczne zwierzęta, a także stworzenia z przyszłości. Specjalnie powołana grupa naukowców zajmuje się ich chwytaniem i odsyłaniem do rzeczywistości, z której przybyły. NAWET NIEŹLE ZROBIONE, TYLKO ŻE W SUMIE O NICZYM.

DOKUMENT

BBC Earth godz. 22:00

Człowiek i wszechświat (Human Universe) - seria dokumentalna, Wlk.Bryt. 2014, reż. Stephen Cooter (65 min)

Z pierwszego odcinka dowiadujemy się, w jaki sposób środowisko wpływa na rozwój mózgu, umożliwiając ewolucję od jaskiniowców do zdobywców kosmosu. NAPRAWDĘ NIEZŁA ROBOTA.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Canal+ o godz. 21:00 "Pod kopułą 2", czyli premiera dwóch kolejnych odcinków serialu z pomysłu Stephena Kinga (42 min)

TV 4 o godz. 22:10 "Koszmarne wizje", czyli dowód na to, że Dennis Hopper nie zawsze wybiera właściwe scenariusze (98 min)

TV Puls o godz. 22:15 "Zamiana ciał", czyli komedia banalna, ale Ryan Reynolds niezły i generalnie do odpoczynku. Od myślenia również (112 min)

TVN 7 o godz. 22:20 "Paranormal Activity", czyli kolejny raz próba przestraszenia widza, ale średnia bardzo (86 min)

TVP 1 o godz. 23:15 "Szczęki 3", czyli z Dennisem Quaidem kolejna próba przestraszenia nas rekinem, ale coraz to było słabsze (94 min)

TVN o godz. 00:20 "Dziewczyna z przedmieścia", czyli Sarah Michelle Gellar i Alec Baldwin w zabarwionej humorem opowieści z sensem (93 min)