"Hannibal" się zaczyna po raz trzeci, książę Bruce Willis wraca po córkę, Vanessa Paradis jednak potrafi kochać i kultowy horror z nowonarodzonym [POLECAJ TV - PIĄTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 5.06

Wydarzeniem wieczoru, a nawet całego dnia być może jest premiera trzeciego sezonu serialu "Hannibal" w AXN. W telewizorze o godz. 23:00, ale jako że to premiera światowa, to już od rana odcinek można oglądać z polskimi napisami na ich internetowej stronie. Są jeszcze dwie premiery filmowe. W HBO "Gość" z Danem Stevensem, a w Canal+ (moim zdaniem lepszy) "Książę" z Bruce'em Willisem. Fokus TV zaczyna dzisiaj przypominać wspaniały serial "Tudorowie", a w TVP 1 od godz. 20:25 zaplanowany jest dwuodcinkowy finał miniserialu "Aminata - siła miłości". Ciekawość jest również w Canal+ Film, gdzie o godz. 20:00 rozpocznie się wieczór specjalny - "Dzień Wolności", w którego ramach najpierw "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego z Marcinem Dorocińskim, a o godz. 22:05 "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Dla mnie - bo nigdy nie przestanie mnie bawić - "Poszukiwacze zaginionej Arki", w Ale Kino+ "Hańba" z wybitnym Malkovichem i na późny wieczór kultowy horror z 1974 roku o morderczym noworodku, czyli "A jednak żyje" w TCM od godz. 23:10. Polecam się również jutro i w dni wszystkie następne, a dzisiaj bardzo udanego życzę piątku. Bardzo.

FILM

TVN godz. 20:00

Poszukiwacze zaginionej Arki (Raiders of the Lost Ark) - film przygodowy, USA 1981, reż. Steven Spielberg, wyk. Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman, Ronald Lacey (115 min)

Chyba nigdy mi się to nie przestanie podobać. Pierwsza część przygód wielkiego awanturnika i archeologa, który musi uprzedzić nazistów, chcących dotrzeć do magicznej Arki Przymierza. Świetny dowód młodzieńczej Spielbergowskiej pomysłowości. WSPANIAŁE WIDOWISKO DLA ODDECHU.

Stopklatka TV godz. 20:00

Drakula (Dracula) - horror, USA 1992, reż. Francis Ford Coppola, wyk. Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves (122 min)

Transylwania, XV w. Powrót księcia Vlada z wojny zbiega się z tragiczną śmiercią jego ukochanej. Ów wyrzeka się więc Boga i zostaje wampirem. A cztery wieki później rozpoznaje zmarłą kobietę w innej. OGLĄDA SIĘ BARDZO.

Ale Kino+ godz. 20:10

Złodziej (Thief) - kryminalny, USA 1981, reż. Michael Mann, wyk. James Caan, Tuesday Weld, James Belushi, Robert Prosky (117 min)

O złodzieju kamieni szlachetnych, który ma kłopoty, gdy ginie jego pośrednik, nie płacąc odzyskać swoje pieniądze, bo po pierwsze miał to być okrągły milion, a po drugie zamierzał dzięki temu milionowi urządzić sobie dobrą emeryturę. DO ZOBACZENIA.

TVP Kultura godz. 20:20

Dziwne dni (Strange Days) - dramat SF, USA 1995, reż. Kathryn Bigelow, wyk. Ralph Fiennes, Angela Bassett, Juliette Lewis, Tom Sizemore (139 min)

Los Angeles, dwa ostatnie dni 1999 r. Miasto pogrążone w chaosie i rozkładzie. Lenny Nero, były gliniarz, handluje teraz najbardziej chodliwym towarem w mieście: clipami z zapisem ludzkich myśli. DO ZOBACZENIA.

HBO godz. 22:00

Gość (The Guest) - thriller, USA/Wielka Brytania 2014, reż. Adam Wingard, wyk. Dan Stevens, Maika Monroe, Brendan Meyer, Sheila Kelley (96 min)

Do państwa Petersonów przyjeżdża gość, który służył w wojsku z ich zabitym na wojnie synem. Państwo ze względu na pamięć syna zapraszają go, goszczą i oddają mu swe serca, a w okolicy zaczynają dziać się rzeczy co najmniej dziwne. Tylko córka gospodarzy ma mieszane uczucia co do gościa. JEST KLIMAT I NAPIĘCIE.TVP 1 godz. 22:05

Gruby i chudszy (The Nutty Professor) - komedia USA 1996, reż. Tom Shadyac, wyk. Eddie Murphy, James Coburn, Jada Pinkett Smith, Dave Chappelle (105 min)

Przytyty do obłędu profesor uznał, że chudzi mają lepiej. Zapragnął więc być szczupłym i umięśnionym pięknie, choćby po to, żeby zdobyć miłość swego życia, wyjść z samotnej deprechy i zdobyć świat cały. Ani jedzenia jednak odmówić sobie nie potrafi, ani do ruchu zmusić nie chce, więc wymyśla miksturę, która, ot tak, uczyni go gibkim i pięknym. Ale jak wszystko, co dobre, i to ma swoją cenę. Przesłodzone oczywiście, bo z holiłudu, ale CIĄGLE MOŻNA SIĘ POŚMIAĆ.

Ale Kino+ godz. 22:25

Hańba (Disgrace) - obyczajowy, Australia/RPA 2008, reż. Steve Jacobs, wyk. John Malkovich, Natalie Becker, Antoinette Engel, Antonio Fisher (119 min)

Wykładowca poznaje studentkę, uwodzi ją, a potem ona go oskarża, a on traci wszystko, i pracę i szacunek środowiska. A skoro tak, to wyjeżdża z miasta i rusza na poszukiwanie córki, która kilka lat wcześniej zaszyła się na odludziu w Afryce. DO ZOBACZENIA.

Canal+ godz. 22:30

Książę (The Prince) - thriller, USA/Wlk.Bryt. 2014, reż. Brian A Miller, wyk. Jason Patric, Bruce Willis, John Cusack, Jessica Lowndes (86 min)

Premiera w doborowej obsadzie i na scenariuszu niezłym budowane. Oto Paul, który przed laty był ważną w gangsterskim świecie personą, wraca do Las Vegas po córkę. Co ma dodatkową tę nieprzyjemną okoliczność, że w mieście czeka nań gość, który 20 już lat czeka na możliwość zemsty. BARDZO DOBRZE SIĘ OGLĄDA.TVN godz. 22:30

Torque: Jazda na krawędzi (Torque) - sensacyjny, USA/Australia 2004, reż. Joseph Kahn, wyk. Martin Henderson, Ice Cube, Monet Mazur, Jaime Pressly (84 min)

Wrobiony w morderstwo jegomość musi szybko udowodnić swoją niewinność, oszukać bezlitosnego dilera narkotyków i umknąć pogoni gangu motocyklistów. Nic wielkiego, ale DZIEJE SIĘ DUŻO, SZYBKO I GŁOŚNO.

Stopklatka TV godz. 22:45

Kibice, do dzieła! (Ready to Rumble) - komedia, USA 2000, reż. Brian Robbins, wyk. David Arquette, Oliver Platt, Scott Caan, Bill Goldberg (107 min)

Mistrz wrestlingu po przegranej walce stacza się na dno dna, ale dwaj najwierniejsi kibice postanawiają go odszukać i zmusić do powrotu na ring. I nie straszne im są żadne przeciwności, ani opór samego idola. DOBRA ZABAWA.

Polsat godz. 23:00

Efekt motyla (The Butterfly Effect) - thriller USA 2004, reż. Eric Bress, J. Mackye Gruber, wyst. Ashton Kutcher, Melora Walters, Amy Smart (140 min)

20-letni Evan Treborn, od dziecka mający problemy z pamięcią, przez lata prowadził szczegółowe dzienniki. Pewnego dnia odkrywa, że notatki są czymś więcej niż wspomnieniami. Wspaniałe, momentami wręcz porywające kino, które ani trochę mnie nie rusza niestety, bo przekombinowane. Chociaż doceniam. PODOBNO WYBITNE.

TCM godz. 23:10

A jednak żyje (It's Alive) - horror, USA 1974, reż. Larry Cohen, wyk. John Ryan, John P. Ryan, Sharon Farrell, James Dixon (110 min)

Pani rodzi w szpitalu dziecko. Znaczy chciałaby dziecko, bo chwilę po tym jak lekarze ordynują jej środek przeciwbólowy, noworodek opuszcza matczyne łono rozszarpuje na kawałki lekarzy i pielęgniarki, i rozpoczyna morderczą eskapadę po ulicach Los Angeles. W dobrym stylu lat 70. KLASYKA HORRORU.TVP Kultura godz. 00:30

Cafe de Flore - dramat, Kan./Fr. 2011, reż. Jean-Marc Vallée, wyk. Vanessa Paradis, Evelyne Brochu, Kevin Parent, Hélene Florent (115 min)

Dwie równolegle toczące się historie o miłości, które rozgrywają się w różnych czasach i miejscach. Pierwsza to dziejąca się w Paryżu w latach 60. historia matki i jej syna z zespołem Downa, a druga to opowieść o rozwodniku, który próbuje na nowo ułożyć sobie życie we współczesnym Montrealu. DO ZAMYŚLENIA.

SERIAL

AXN godz. 23:00 (powt. godz. 1:00)

Hannibal 3 (Hannibal) - kryminalny, USA 2015, reż. Vincenzo Natali, wyk. Mads Mikkelsen, Hugh Dancy, Gillian Anderson (44 min)

Światowo-polska premiera trzeciej serii trzymającego pod ciśnieniem serialu. Na axn.pl już od 7 rano można ów oglądać darmowo, żeby równolegle ze światem można było. Bo w telewizji, ze względu na nieobyczajność może iść dopiero po 23:00. Po dramatycznych wydarzeniach finału drugiego sezonu, nasz drogi Hannibal ucieka ze Stanów i pod zmienionym nazwiskiem rozpoczyna nowe życie. Wraz ze swoją terapeutką (Gillian Anderson) podróżuje po Europie, by w końcu osiąść we Florencji, gdzie zatrudnia się w muzeum Palazzo Capponi. NIESMACZNIE ZNAKOMITE.Fokus TV godz. 23:00

Dynastia Tudorów (The Tudors) - historyczny, Kan./Irl./USA 2007, wyk. Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Henry Czerny (2x65 min)

Przypomnienie wielkiego serialu sprzed lat kilku. Kiedy król Anglii Henryk VIII chce wypowiedzieć wojnę Francji, kardynał Thomas Wolsey proponuje mu podpisanie traktatu, który pozwoli władcy przejść do historii. Znakomicie zrealizowany, ze świetnymi dialogami, i wielkim sensem. WARTO ZNAĆ.

DOKUMENT

Planete+ godz. 20:00

Let's Dance! - dokumentalny, Francja 2013, reż. Olivier Lemaire (3x53 min)

Bardzo różne oblicza współczesnego tańca - od najbardziej klasycznych po najbardziej ekstrawaganckie. DLA CIEKAWYCH ŚWIATA I LUDZI.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TV Puls o godz. 20:00 "Szczęki 2", czyli druga, ale niestety jeszcze nie ostatnia próba powrotu do legendy (112 min)

TV 4 o godz. 20:00 "Tornado w Nowym Jorku", czyli rutynowa, choć momentami widowiskowa bzdura, na którą szkoda czasu (90 min)

Polsat o godz. 20:10 "Karate Kid", czyli syn pana Willa Smitha w odnowionej wersji przeboju z lat 80. całkiem nieźle sobie radzi (140 min)

TVN 7 o godz. 20:55 "Quigley na antypodach", czyli Tom Selleck w australijskim westernie z odrobiną uśmiechu (119 min)

Kino Polska o godz. 22:15 "Być jak Kazimierz Deyna", czyli Przemysław Bluszcz w całkiem niezłej komedii o życiu, szkole życia i o tym, co jest tak naprawdę najważniejsze (92 min)

TVP HD o godz. 23:05 "Pan i pani Killer", czyli Ashton Kutcher i Katherine Heigl w komedii przyjemnej (96 min)

TVP 1 o godz. 23:55 "Szczęki 4: Zemsta", czyli Michael Caine w najgorszej opowieści z tego cyklu (85 min)

TVP 2 o godz. 23:55 "Krzyk", czyli kultowa maska, którą znacie na pewno, i przy okazji pierwsza część długiego, i - co dziwić może - coraz lepszego i bardziej szalonego cyklu (106 min)

TV Puls o godz. 00:25 "Rambo - Pierwsza krew", legendarne dzieło kina walecznego i jeden z milowych kroków Sylvestra Stallone do nieśmiertelności (90 min)