W Opolu zaczyna się śpiewanie, Halle Berry pływa z rekinami, Colin Farrell romansuje z Keirą Knightley, smoki, wiewiórki i opary Lynchowskiego absurdu w telewizji [POLECAJ TV - PIĄTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 12.06

Oczywiście zapominać nie można o festiwalu w Opolu, bo to nie jest zwykły festiwal, ale kawał telewizyjnej historii. Nie zawsze piękna to historia, ale historia. Zaczyna się dzisiaj o godz. 20:25 w TVP 1 i TVP Polonia koncertem "Ktoś mnie pokochał!", czyli urodzinami Skaldów w licznym towarzystwie. A o godz. 22:10 "Scenki i obscenki, czyli Jeremiego Przybory piosenki". Ostatnio, gdy w Opolu na tapecie były piosenki Starszych Panów, odbył się dramat, ale dzisiaj obsada daje nadzieję na trochę przyjemności. W tym koncercie wystąpią m.in. Anna Maria Jopek, Natalia Przybysz i Grzegorz Turnau, a całość poprowadzi Magda Umer, która krzywdy tym piosenkom nie pozwoliłaby zrobić. A gdyby ktoś potem nie mógł zasnąć, albo nie chciał, to w TVP 1 o godz. 01:35 zjawiskowa "Hydrozagadka" z Józefem Nowakiem jako Asem. Aha, i jeszcze dla fanów kina walczącego informacja, że w TV Puls podwójna dawka. O godz. 22:00 beznadziejny "Człowiek prezydenta 2" z Chuckiem Norrisem, a o godz. 23:55 "Rambo 2" z Sylvestrem Stallone oczywiście. Reszta - a jest w czym przebierać - w zgrabnie ułożonych punktach niżej. Zapraszam do Polecaja jutro i w dni kolejne, zapraszam na festiwal do facebookowej grupy "W telewizji pokazali" i do sobotniego Programu Telewizyjnego w południe w TOK FM, bo gościem będzie pan Olaf Lubaszenko. I bardzo dobrego życzę piątku. Bardzo.

FILM

TVN godz. 20:00

Jak wytresować smoka (How to Train Your Dragon) - animowany USA 2010; reż. Dean DeBlois, Chris Sanders (130 min)

Radosna historia wielkiej przyjaźni między młodym Wikingiem nieudacznikiem a legendarną, okrutną bestią, która w rzeczywistości okazuje się niegroźnym, płochliwym stworzeniem. NIEZŁA ZABAWA DLA RODZINKI.

Stopklatka TV godz. 20:00

Opętanie (Stir of Echoes) - horror, USA 1999, reż. David Koepp, wyk. Kevin Bacon, Illeana Douglas, Kathryn Erbe, Zachary David Cope (94 min)

Pan pozwala się zahipnotyzować, a po wybudzeniu zaczyna miewać różne tajemnicze wizje i majaki, które potem męczą go również na jawie. Potem nabiera przekonania, że w jego domu zamieszkał duch i odkrywa, że syn ma nadprzyrodzone zdolności. Krótko mówiąc, zwala mu się trochę na łeb. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.

Polsat godz. 20:05

Noc w muzeum (Night at the Museum) - przygodowy, USA 2006, reż. Shawn Levy, wyk. Ben Stiller, Robin Williams, Jake Cherry, Mickey Rooney (108 min)

Pewien ojciec chciałby stać się autorytetem dla swojego 10-letniego syna. Postanawia szukać pracy w Muzeum Historii Naturalnej i zostaje nocnym stróżem. A tam dzieją się rzeczy dziwne. Larry szybko uczy się odpowiedzialności i wreszcie staje się dla syna wymarzonym ojcem. Zdradzam, bo i tak od początku wiadomo, do czego to zmierza. RODZINNE OGLĄDANIE.

TVP 2 godz. 20:05

Alvin i wiewiórki (Alvin and the Chipmunks) - familijny, USA 2007, reż. Tim Hill, wyk. Jason Lee, David Cross, Cameron Richardson (87 min)

Trzy wiewiórki pomagają pewnemu kompozytorowi zaistnieć w muzycznym świecie, i wspólnie nagrywają piosenkę, która staje się hitem. I takim sposobem wiewiórki zostają gwiazdami. NIEZŁA ZABAWA.

HBO godz. 20:05

Śmiertelna głębia (Dark Tide) - thriller, USA/RPA 2012, reż. John Stockwell, wyk. Halle Berry, Olivier Martinez, Ralph Brown, Mark Elderkin (109 min)

Pani Kate, która jest podróżniczką i dokumentalistką, widziała, jak zły rekin zabił jej kolegę. Dla pieniędzy - bo grozi jej bankructwo - godzi się zorganizować rejs dla milionerów, których marzeniem jest nurkowanie z rekinami. No i oczywiście wrócą demony z przeszłości, z którymi będzie musiała się zmierzyć. Film jak film, ale ZAWSZE WARTO SPOTKAĆ SIĘ Z HALLE BERRY.TVP Kultura godz. 20:20

Z daleka widok jest piękny - obyczajowy, Polska 2011, reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal, wyk. Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska (77 min)

Pełnometrażowy debiut małżeństwa Sasnalów. Anna Sasnal jest redaktorką i scenarzystką, żoną Wilhelma Sasnala, malarza, który postanowił poeksperymentować też z kamerą. Ich film powstał w naturalnych plenerach podkarpackiej wioski. Za wspólny obraz artyści zostali nagrodzeni na Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu, co nie musi oznaczać nic, ale PEWNIE WARTO SPRAWDZIĆ.CBS Europa godz. 21:00

Honey - obyczajowy, USA 2003, reż. Bille Woodruff, wyk. Jessica Alba, Mekhi Phifer, David Moscow (94 min)

Znam człowieka, który podczas tego filmu, na widok Jessiki Alby uznał, że Bóg jednak musi istnieć, bo sama natura nie mogła stworzyć tak pięknej istoty. Dla mnie najpiękniejsza jest Halle Berry, ale gusta bywają różne. W każdym razie rzecz jest o mieszkającej w podmiejskich slumsach młodej pani marzącej o karierze tancerki, która staje przed szansą, ale za cenę utraty godności. Przewidywalne, zbyt egzaltowane, ale W KINACH SIĘ PODOBAŁ.TVN 7 godz. 21:05

Odnaleźć siebie (Regarding Henry) - obyczajowy, USA 1991, reż. Mike Nichols, wyk. Harrison Ford, Annette Bening, Mikki Allen (108 min)

Arogancki i przebojowy prawnik, przypadkowy świadek napadu na sklep, zostaje postrzelony w głowę. Traci pamięć, mowę i zdolność poruszania się. A po długiej rehabilitacji staje się innym człowiekiem. DLA FORDA WARTO.

Stopklatka TV godz. 22:00

Londyński bulwar (London Boulevard) - kryminalny Wlk.Bryt./USA 2010; reż. William Monahan; wyst. Colin Farrell, Keira Knightley, David Thewlis, Ben Chaplin (115 min)

Pan wychodzi na wolność po trzech latach więzienia. Teraz chce żyć uczciwie, więc próbuje. Na początek zatrudnia się do prac remontowych w domu pewnej filmowej gwiazdy, która to gwiazda jest właśnie na skraju załamania nerwowego. Nasz bohater z czasem zostaje jej ochroniarzem, ale jego nowa, uczciwa droga życia nie będzie taka oczywista i prosta. A bonus to świetny Farrell. DOBRZE SIĘ WIDZI.

BBC HD godz. 22:00

Nadkomisarz Banks (DCI Banks. Aftermath) - kryminalny, Wlk.Bryt. 2010, reż. James Hawes, wyk. Stephen Tompkinson, Andrea Lowe, Lorraine Burroughs, Monica Dolan (90 min)

Na północy Anglii dochodzi do zaginięć nastolatek. Policja odnajduje wreszcie ciała kilku dziewczyn, ale wśród nich nie ma ostatniej zaginionej. KRYMINAŁ, ALE Z PSYCHOLOGICZNYM BAGAŻEM.

TVN godz. 22:05

Mroczne cienie (Dark Shadows) - czarna komedia, USA 2012, reż. Tim Burton, wyk. Johnny Depp, Eva Green, Michelle Pfeiffer, Jonny Lee Miller (113 min)

Historia arystokraty wampira, który próbuje odzyskać dawne życie i ukochaną, po tym jak dwa wieki wcześniej zła czarownica pochowała go żywcem. TROCHĘ ZAKRĘCONE, ŚWIETNIE ZAGRANE, I BAWI, WIĘC JEST DOBRZE.

Polsat godz. 22:15

Pamięć absolutna (Total Recall) - SF, USA 2012, reż. Len Wiseman, wyk. Colin Farrell, Kate Beckinsale, Jessica Biel, Bill Nighy (118 min)

Jeszcze bardziej widowiskowy remake widowiskowego filmu z lat 80. w którym pewien pan chcąc uatrakcyjnić swoje wspomnienia poddaje się odpowiedniej technologicznej procedurze. Ale okazuje się, że już raz miał w głowie mieszane i dochodzi do odwrócenia tego dawnego mieszania. Pan przypomina sobie za dużo, albo wpisano mu nie tę przeszłość co trzeba, więc wynikiem tego staje się poszukiwanym przez policję renegatem. Jest problem, JEST WIELE HAŁASU I CHAOSU.

Ale Kino+ godz. 22:20

Cisza (Das letzte Schweigen) - kryminalny, Niemcy 2010, reż. Baran bo Odar, wyk. Ulrich Thomsen, Wotan Wilke Möhring, Burghart Klaussner, Sebastian Blomberg (113 min)

Prywatne śledztwo odchodzącego na emeryturę policjanta, który łączy zniknięcie 13-letniej dziewczynki z morderstwem innej dziewczynki sprzed prawie ćwierć wieku. JEST KLIMAT I NAPIĘCIE, ALE ZMIENNE.

TVP Kultura godz. 22:55

Mulholland Drive (Mulholland Dr.) - thriller, USA/Francja 2001, reż. David Lynch, wyk. Naomi Watts, Laura Elena Harring, Jeanne Bates, Scott Wulff (145 min)

Pani traci pamięć w wypadku samochodowym, a druga pani przybywa do Kalifornii, by zrobić karierę filmową. I ta przypadkowa znajomość przeradza się w burzliwy romans. WSZYSTKO W OPARACH LYNCHOWEGO MROKU I ABSURDU, WIĘC SZKODA, ŻE TAKIE NUDNE.

SERIAL

AXN godz. 22:00

Spartakus: Wojna potępionych (Spartacus: War of the Damned) - dramat, USA 2013, reż. John Fawcett, wyk. Liam McIntyre, Dustin Clare, Manu Bennett, Simon Merrells (54 min)

Jeszcze raz od nowa, czyli pierwszy odcinek opowieści z czasów starożytnego Rzymu. Trochę baśniowa, trochę komiksowa, ale przede wszystkim krwawa i momentami bardzo brutalna, spektakularna opowieść o panu Spartakusie - cokolwiek różnym od tego, którego znamy z lekcji historii. Od wybuchu rebelii niewolników, któremu przewodzi minął już niemal rok. W tzw. międzyczasie Spartakus z sojusznikami pokonali już kilka rzymskich armii, ale teraz, żeby uratować swoją armię rebeliantów dogaduje się z rabusiami, aby zapewniali jego ludziom żywność. A w tym czasie Rzymianie oczywiście nie ustają w swoich staraniach. DUŻO DO OGLĄDANIA.

AXN godz. 23:05 (powt. godz. 2:10)

Hannibal 3 (Hannibal) - kryminalny, USA 2015, reż. Vincenzo Natali, wyk. Mads Mikkelsen, Hugh Dancy, Gillian Anderson (44 min)

Premiera kolejnego odcinka. Po dramatycznych wydarzeniach finału drugiego sezonu, nasz drogi Hannibal ucieka ze Stanów i pod zmienionym nazwiskiem rozpoczyna nowe życie. Wraz ze swoją terapeutką (Gillian Anderson) podróżuje po Europie, by w końcu osiąść we Florencji, gdzie zatrudnia się w muzeum Palazzo Capponi. NIESMACZNIE ZNAKOMITE.

DOKUMENT

Planete+ godz. 20:00

Lata 60. (The Sixties) - dokumentalny, USA 2013 (40 min)

Lata 60. miały szczególny wpływ na USA, nie tylko na politykę, ale również na tzw. zwyczajnych ludzi. Twórcy analizują najważniejsze wydarzenia lat 60. z perspektywy Stanów właśnie. Tym razem o telewizji. Pięć z dziesięciu odcinków. Po kolei: "Zamach na Kennedy'ego", "Świat nad przepaścią", "Brytyjska inwazja", "Długi marsz ku wolności" i "Potęga małego ekranu". I TO CIEKAWE JEST, OCZYWIŚCIE TROCHĘ PO ŁEBKACH.

Cinemax godz. 21:55

Kulturyści (Pumping Iron) - dokumentalny, USA 1976, reż. George Butler, Robert Fiore (82 min)

Zwróćcie uwagę na rok produkcji, bo to ważne. Autorzy przybliżają fenomen kulturystyki, pokazując przygotowania Arnolda Schwarzeneggera do konkursu w Pretorii. Jego treningi, a także rozmowy z najbliższymi i trenerami. DUŻA CIEKAWOŚĆ.KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TVN 7 godz. 23:20

Wrony (Die Krähen) - katastroficzny, Niemcy 2006, reż. Edzard Onneken, wyk. Susanna Simon, Doris Kunstmann, Silke Matthias (93 min)

Niemcy próbują podgonić kanał SciFi. Oto widziana ich okiem apokaliptyczna wizja miasta, które pada ofiarą ataku zmutowanych ptaków. Aleksandra jest młodą lekarką, która jako jedyna zauważa zagrożenie ze strony poddawanych eksperymentom wron. Wrona to nie rekin, Onneken to nie Hitchcock, ale i tak JEST SIĘ Z CZEGO PONATRZĄSAĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Tele 5 o godz. 20:00 "Cyborg 2", czyli młoda, wczesna Angelina Jolie sensacyjnie, ale to koszmarek (99 min)

Kino Polska o godz. 20:00 "Być jak Kazimierz Deyna", czyli Przemysław Bluszcz w przyjemnym filmie o dojrzewaniu i o tym co ważne (92 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "Zdrada", czyli Harrison Ford i Brad Pitt pod dużym napięciem (111 min)

TVP 2 o godz. 23:55 "Eskadra Czerwone ogony", czyli czarnoskórzy piloci widowiskowo walczą o swoje dobre imię i szacunek (117 min)