Roztańczony John Travolta, wkurzona Meg Ryan, zakochany Steve Carell, dobry film, świetny dokument albo opolskie pienia i podskoki [POLECAJ TV - SOBOTA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 13.06

Tak, wiem, zacznę od tego, że w Polsacie o godz. 17:50 rozpocznie się relacja z piłkarskiego meczu Polska - Gruzja, a pół godziny później w Canal+ turniej finałowy drużynowego Pucharu Świata na żużlu. W TVP 1 i TVP Polonia zgodnie z zapowiedziami od godz. 20:15 będą transmitowały śpiewy z Opola. Dzisiaj dwa koncerty. O godz. 20:25 "SuperJedynki", który poprowadzą Katarzyna Pakosińska i Artur Orzech, a o godz. 22:30 "SuperPremiery", który poprowadzą Paulina Chylewska i - o czym informuję z wyjątkową przykrością - kabaret Paranienormalni, a wystąpią m.in. Donatan, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska i Maja Hyży. A dla tych, którzy nieco inny rodzaj podejścia do muzyki wolą, w TVP Kultura o północy koncert 2Cellos z Zagrzebia (półtorej godziny), a o godz. 00:20 w TVP 2 przypomnienie występu Buena Vista Social Club na festiwalu Malta w roku 2000.

Z ciekawostek, w Universalu, w związku z premierą nowej reaktywacji dinozaurów, można sobie zrobić wieczór z wielkimi gadami, bo już od godz. 17:00 kolejno "Park jurajski" z 1993 roku, "Zaginiony świat: Jurassic Park" z 1997 roku i "Park jurajski 3" z roku 2001.

Ale to oczywiście tylko kilka z wielu propozycji. Są przecież filmy (choćby legendarna "Gorączka sobotniej nocy", "Ja cię kocham, a ty z nim" czy "Porachunki") i przynajmniej jeden świetny dokument.

Zapraszam po więcej jutro, a dzisiaj dobrej życzę odpoczywającej soboty. Bardzo.

FILM

TVN 7 godz. 19:00

Gorączka sobotniej nocy (Saturday Night Fever) - film muzyczny, USA 1977, reż. John Badham, wyk. John Travolta, Karen Lynn Gorney, Barry Miller, Joseph Cali (118 min)

19-letni Tony Manero uchodzi w dyskotece za króla parkietu. Kiedy zostaje ogłoszony konkurs na najlepszą parę tancerzy, Tony i Stephanie postanawiają wziąć w nim udział. WYZNANIE WIARY ERY DISCO.Stopklatka TV godz. 20:00

Imię róży (Der Name der Rose) - kryminalny, RFN/Fr./Wł. 1986, reż. Jean-Jacques Annaud, wyk. Sean Connery, Christian Slater, Elya Baskin (130 min)

Świetny kryminał utrzymany w mrocznych okolicznościach klasztoru w roku 1327. A w tle odrobina czystej miłości. Trudno było dotąd tego filmu nie widzieć, ale czasami warto sobie przypomnieć, skoro dobre. POZYCJA KLASYCZNA.

TVP 2 godz. 20:05

Ultimatum Bourne'a (The Bourne Ultimatum) - sensacyjny, USA/Niemcy 2007, reż. Paul Greengrass, wyk. Matt Damon, Julia Stiles, David Strathairn, Scott Glenn (110 min)

A to kawał kina akcji z kultową w niektórych kręgach sylwetą byłego agenta CIA, który staje się niewygodny dla swoich dawnych zwierzchników. Wymazali mu pamięć, ale nie wymazali mu umiejętności, przebiegłości i innych rzeczy, czego teraz pożałują. Zwłaszcza, że po śmierci ukochanej kobiety nie ma nic do stracenia, za to ma determinację, żeby poznać prawdę o sobie. I pozna ją krwawo. KINO MOCNE.

TVN godz. 20:00

Uwierz w ducha (Ghost) - melodramat, USA 1990, reż. Jerry Zucker, wyk. Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg, Tony Goldwyn (128 min)

Najsłynniejszy od kilku dekad wyciskacz łez. Wielka scena z jednym centem przesuwanym po drzwiach itd. I przesłanie, że warto kochać i dobrym człowiekiem być warto. DO PRZYTULANIA I MIŁOŚCI ŁEZ.

Cinemax godz. 20:15

Rozpalić gwiazdy (Set Fire to the Stars) - biograficzny, Wlk.Bryt. 2014, reż. Andy Goddard, wyk. Elijah Wood, Celyn Jones, Kelly Reilly, Steven Mackintosh (93 min)

Opowieść o walijskim poecie, który pierwszy raz odwiedza USA, a jego tutejszym opiekunem zostaje absolwent Harvardu, który nie zdaje sobie sprawy, jak trudne czeka go zadanie. STYLOWE I DOBRE TO BARDZO.TVP Kultura godz. 20:20

Portret damy (The Portrait of a Lady) - obyczajowy, Wlk.Bryt./USA 1996, reż. Jane Campion, wyk. Nicole Kidman, John Malkovich, Barbara Hershey, Mary-Louise Parker (139 min)

Lata 70. XIX wieku. Majętna, młoda i piękna Amerykanka poznaje przystojnego wdowca. I dzięki intrygom jego przyjaciółki poślubia cynicznego mężczyznę, któremu zależy tylko na jej pieniądzach. TROCHĘ ŁZĘ WYCIŚNIE, TROCHĘ ZDENERWUJE, DA SIĘ ZOBACZYĆ PO PROSTU.

CBS Europa godz. 21:00

Miłość i śmierć w Wenecji (The Wings of the Dove) - melodramat, USA/Wlk.Bryt. 1997, reż. Iain Softley, wyk. Linus Roache, Helena Bonham Carter, Charlotte Rampling (98 min)

Na początku XX wieku w Londynie, uboga Kate Croy (młodziutka Helena Bonham Carter) po śmierci matki trafia pod opiekę bogatej ciotki, która swata ją z majętnym lordem Markiem. Tymczasem dziewczyna kocha z wzajemnością równie ubogiego jak ona dziennikarza. Co oczywiście ma konsekwencje. DO ŁEZ I DLA SERCA.

TVN 7 godz. 21:30

Królowa ringu (Against the Ropes) - obyczajowy, USA/Niemcy 2004, reż. Charles S. Dutton, wyk. Meg Ryan, Omar Epps, Charles S. Dutton, Tony Shalhoub (111 min)

Niezadowolona z pracy sekretarka, chce się zająć promowaniem młodych bokserów. Wpada jej w oko uliczny rozrabiaka, który zgodnie z z filmowymi kanonami początkowo podchodzi do współpracy bez entuzjazmu. PRZEWIDYWALNE, ALE DO ZOBACZENIA.

TVN godz. 22:30

Ja cię kocham, a ty z nim (Dan in Real Life) - komedia, USA 2007, reż. Peter Hedges, wyk. Steve Carell, Juliette Binoche, Dane Cook, Alison Pill (94 min)

Pan, który po śmierci żony z trudem, ale nie bez przyjemności samotnie wychowuje dzieci, podczas rodzinnego zjazdu poznaje piękną panią, z którą zaczyna się spotykać i w niej zakochiwać, ale ona się spotyka się z jego bratem. Steve Carell wspaniały, Juliette Binoche cudowna. DUŻO POZYTYWNYCH EMOCJI I PRZYJEMNOŚCI.Canal+ godz. 22:30

Porachunki (Malavita) - komedia, USA/Fr. 2013, reż. Luc Besson, wyk. Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Dianna Agron, John D'Leo (106 min)

Skruszony nowojorski mafioso, po tym jak wydał w ręce FBI swoich kompanów, zostaje objęty programem ochrony świadków i trafia z rodziną na francuską sielską prowincję i rozpoczyna nowe życie. Oczywiście z problemami, bo nie dość, że postanawia spisać i wydać swoje wspomnienia, to dawni towarzysze trafiają na jego ślad. BARDZO PRZYJEMNE OGLĄDANIE.

Stopklatka TV godz. 00:45

Londyński bulwar (London Boulevard) - kryminalny Wlk.Bryt./USA 2010; reż. William Monahan; wyst. Colin Farrell, Keira Knightley, David Thewlis, Ben Chaplin (115 min)

Pan wychodzi na wolność po trzech latach więzienia. Teraz chce żyć uczciwie, więc próbuje. Na początek zatrudnia się do prac remontowych w domu pewnej filmowej gwiazdy, która to gwiazda jest właśnie na skraju załamania nerwowego. Nasz bohater z czasem zostaje jej ochroniarzem, ale jego nowa, uczciwa droga życia nie będzie taka oczywista i prosta. A bonus to świetny Farrell. DOBRZE SIĘ WIDZI.

SERIAL

TVP Historia godz. 19:35

Dzwony wojny (The Passing Bells) - wojenny, Wlk.Bryt./Polska 2014, reż. Brendan Maher, wyk. Patrick Gibson, Jack Lowden, Sabrina Bartlett (84 min)

Pierwsza z dwóch części. Równolegle prowadzona opowieść o dwóch młodych żołnierzach, którzy z entuzjazmem - przynajmniej na początku, póki nie dowiedzą na co się piszą - ruszają na wojnę, oraz ich rodzinach. Ale nie są przyjaciółmi, choć w innych okolicznościach pewnie mogliby być. Na razie jednak walczą po przeciwnych stronach. DO ZOBACZENIA.

Canal+ Seriale godz. 20:00

Defiance 2 - SF, USA 2014, reż. Michael Nankin, wyk. Grant Bowler, Stephanie Leonidas, Julie Benz, Graham Greene (4x41 min)

Ciąg dalszy losów mieszkańców miasteczka, w którym władzę sprawuje pani burmistrz, której pomaga jej żołnierz, któremu towarzyszy adoptowana córka, którą rzeczony żołnierz uratował przed śmiercią z jej rąk własnych rodziców. Uwielbiam taki rodzaj streszczeń. W każdym razie miasteczko jest iście kosmiczne, a historia może wciągnąć. DA SIĘ.ATM Rozrywka godz. 20:00

Ekipa - political fiction, Polska 2007, reż. Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Kasia Adamik, wyk. Andrzej Seweryn, Janusz Gajos, Marcin Perchuć, Krzysztof Stroiński (60 min)

Bodaj pierwsza polska produkcja z gatunku political fiction, której akcja rozgrywa się w kręgach władzy, a bohaterami są politycy, członkowie parlamentu oraz ich współpracownicy. Jest akcja, dzieje się dużo i często bardzo mądrze. Chociaż dla mnie to tu za dużo wiary w dobre intencje polityków i w to, że mają jakieś idee, ponad zaspokojenie własnego portfela i ego. Ale co ja tam wiem? KAWAŁ DOBREJ ROBOTY.

DOKUMENT

Planete+ godz. 21:00

Brzmienie lat 90. (Welcome to the 90') - dokumentalny, Niemcy 2014, reż. Frank Ilgener, Katharina Vollmeyer, Stephanie Schäfer, Matthias Reitze (2x52 min)

Barwna podróż przez kolorową dekadę. Ale nie tylko historia muzyki tego okresu, ale również przegląd zjawisk i osobowości tego okresu. Odcinki dwa: "Kultura dance" i "Boysbandy i girlsbandy". DUŻA CIEKAWOŚĆ.

BBC Earth godz. 21:00

Maria Curie - kobieta, która olśniła świat (The Genius of Marie Curie - The Woman Who Lit Up the World) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 2013, reż. Gideon Bradshaw, wyk. Geraldine James, David Malone (60 min)

Noblistka, naukowiec, żona, kochanka, matka. Oto opowieść o prawdziwej Marii Skłodowskiej-Curie: kobiecie, która zmieniła świat wbrew przeszkodom. Świetnie zrobione, DUŻA CIEKAWOŚĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TV Puls o godz. 20:00 "Rambo 2", czyli Sylvester Stallone w roli popisowej, acz pokracznej (93 min)

Polsat o godz. 22:00 "Obcy - decydujące starcie", czyli Sigourney Weaver zmaga się z Obcym, ale wbrew tytułowi, to nie będzie raz ostatni (154 min)

TVN 7 o godz. 23:55 "Loteria", czyli średnich lotów komedia, ale o tej porze może już być do przyjęcia (99 min)

TVN o godz. 00:45 "Godziny szczytu 2", czyli Chris Tucker i Jackie Chan ku dobrej zabawie z wykopem (94 min)