Mocne kino, serialowa premiera albo seks po chrześcijańsku - zamiast opolskiej żałości w telewizji [POLECAJ TV - NIEDZIELA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 14.06

Opolskie pienia, które z zawodowego obowiązku podglądam i podsłuchuję, przyprawiają mnie o ból uszu, a to, co dzieje się między piosenkami lasuje mi mózg, więc sumienie podpowiada mi, żeby udawać, że dzisiaj festiwalu nie ma. No, ale nie mogę, więc informuję, że jest. W TVP 1 i TVP Polonia od godz. 20.25 "Muzyczna biografia - 90 lat Polskiego Radia". Na swoje usprawiedliwienie dodam, że to może być najlepszy dzień opolskiego weekendu.

Opole mamy klepnięte, więc przechodzimy do rzeczy ważniejszych. W TVP Kultura jeszcze przed wieczorem "Wizyta starszej pani" wg Friedricha Durrenmatta, w TVP 2 o godz. 21:10 (czyli szczęśliwie w trakcie relacji z festiwalu) finał drugiego sezonu serialu "Krew z krwi", który polecam mocno. W History o godz. 22:00 jeszcze raz od początku "Wikingowie" w odcinkach, a w Sci Fi Universal o godz. 22:00 premiera kosmiczno-strzeleckiego serialu "Dark Matter". Stęsknionych "Ojca Mateusza" odsyłam natomiast do BBC HD, gdzie znajdą "Ojca Browna" w aż czterech odcinkach na początek, od godz. 22:00. I koniecznie przynajmniej trzy dzisiejsze dokumenty zasługują na Waszą uwagę. W HBO "K2. Dotknąć nieba", w Fokus TV "Irlandia - zaginione dzieci" i w Planete+ "Seks w kulturze Zachodu" o godz. 23:00. I kilka wartych czasu filmów. W tej liczbie dla rozrywki "Godziny szczytu 2" w TVN o godz. 20:00, w Polsacie o godz. 20:00 "Sztos 2", sensacja w "Raport mniejszości" w TVN 7, w TVN "Żółtodziób" z Eastwoodem i Sheenem, i jeszcze "Rozkosze Emmy" w TVP Kultura, "Spódnice w górę" w HBO i izraelski kandydat do Oscara "Wypełnić pustkę" w Ale Kino+. Szczegóły niżej.

Zapraszam oczywiście również jutro i w dni kolejne, a dzisiaj udanej i spokojnej życzę niedzieli.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 18:10

Wizyta starszej pani - sztuka Friedricha Durrenmatta, Polska 2001, reż. Waldemar Krzystek, wyk. Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Marian Opania, Krzysztof Dracz (87 min)

W prowincjonalnym miasteczku rośnie bezrobocie, zamierają produkcja i handel, mieszkańcy żyją w nędzy. Ale pojawia się szansa na poprawę sytuacji, bo do miasteczka z wizytą ma wpaść ekscentryczna miliarderka, pani Klara Zachanassian, która młodość spędzała właśnie tutaj. No i zaczynają się podchody. ŚWIETNIE ZAGRANE, TEKST DO MYŚLENIA DAJE, WIĘC WARTO.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Posłańcy (The Messengers) - horror, USA/Kanada 2007, reż. Oxide Pang Chun, Danny Pang, wyk. Kristen Stewart, Dylan McDermott, Penelope Ann Miller, John Corbett (87 min)

Klasyczny w formie i z odpowiednim dla tej formy klimatem horror, w którym rodzina przenosi się na odludzie, by zaznać spokoju, ale spokój jest tylko pozorny, bo dziać zaczynają się rzeczy złe, i na jaw wychodzą oczywiście różne przy tym tajemnice. NIEZŁY, ACZ RUTYNOWY STRASZAK.TVN 7 godz. 20:00

Raport mniejszości (Minority Report) - SF, USA 2002, reż. Steven Spielberg, wyk. Tom Cruise, Max von Sydow, Steve Harris (145 min)

W kinie bardzo mi się ten film podobał i wrażenie na mnie zrobił duże. W przyszłości dzięki sprzężeniu zdolności trojga jasnowidzów z fantastyczną techniką, przestępców zatrzymuje się zanim popełnią zbrodnię. Ale razu pewnego system informuje, że aresztować trzeba pana, który odczytuje "wyroki". Więc ten nie przekazuje dalej wyniku i próbując uratować życie - rozpoczyna własne śledztwo. ZNAKOMICIE ZREALIZOWANE, NIEŹLE ZAGRANE I POD WYSOKIM NAPIĘCIEM.HBO godz. 20:10

Spódnice w górę! (Sous les jupes des filles) - komedia, Francja 2014, reż. Audrey Dana, wyk. Isabelle Adjani, Laetitia Casta, Audrey Dana, Julie Ferrier (112 min)

Premiera. Wczesna wiosna w Paryżu, jedenaście bardzo różnych typów Francuzek i różne podejścia do życia, miłości, seksu czy pracy. Na wesoło, ale z wnikaniem w myśl głębszą. DOBRA ZABAWA.Canal+ godz. 21:00

Obietnica - thriller, Polska/Dania 2014, reż. Anna Kazejak, wyk. Dawid Ogrodnik, Eliza Rycembel, Mateusz Więcławek, Sara Sobania (97 min)

Premiera w telewizorze. Lila mieszka z matką i jej nowym partnerem. Chodzi z kolegą z liceum. Pewnego dnia Lila oskarża chłopaka o zdradę i zrywa z nim. On jest gotów na wszystko, by ją odzyskać, co prowadzi do tragedii. Bardzo mi się nie podoba, ale to dlatego, że jest NIE DLA MNIE.TVP Kultura godz. 21:30

Rozkosze Emmy (Emmas Gluck) - obyczajowy, Niemcy 2006, reż. Sven Taddicken, wyk. Jordis Triebel, Jurgen Vogel, Hinnerk Schonemann, Martin Feifel (99 min)

Emma mieszka na wsi i hoduje świnie. Pewnego dnia pod jej domem dochodzi do wypadku. Pani wyciąga z wraku samochodu nieprzytomnego kierowcę, przy którym znajduje dużo pieniędzy. Ponieważ jej gospodarstwo jest zadłużone, chowa pieniądze, a auto podpala. Ale rannego opatruje. No i tu się zaczyna dziać. I TO DOBRE JEST.

TVN godz. 22:00

Żółtodziób (The Rookie) - sensacyjny, USA 1990, reż. Clint Eastwood, wyk. Clint Eastwood, Charlie Sheen, Raul Julia, Sonia Braga (121 min)

Doświadczony detektyw Clint Eastwood dostaje nowego partnera, nieopierzonego Charliego Sheena. Panowie są przeciwieństwami, więc docierają się trudno, ale oczywiście połączy ich wspólny cel. Odpowiednio krwawe, odpowiednio zdecydowane i odpowiednio eastwoodowskie, żeby obejrzeć. DO ZOBACZENIA.

Ale Kino+ godz. 22:05

Wypełnić pustkę (Lemale et ha'halal) - obyczajowy, Izrael 2012, reż. Rama Burshtein, wyk. Hadas Yaron, Yiftach Klein, Irit Sheleg, Chayim Sharir (96 min)

W ramach cyklu "Niedojrzali", intrygująca opowieść o młodej kobiecie, która staje przed wyborem między miłością, a wypełnieniem rodzinnej powinności. Dla nas tym ciekawsza to opowieść osadzona w świecie ortodoksyjnych żydów, dla nas egzotycznym, ale pełnym zasad, zakazów i ciągłego balansowania między poczuciem winy i obowiązku. A na zachętę dodam, że był to kandydat do Oscara w 2013 roku. WARTO POMYŚLEĆ.

TV Puls godz. 22:15

Krew za krew (Seraphim Falls) - western, USA 2006, reż. David Von Ancken, wyk. Liam Neeson, Pierce Brosnan, Michael Wincott, Xander Berkeley (115 min)

Western w iście gwiazdorskiej obsadzie. Mamy rok 1868. Od zakończenia wojny secesyjnej minęły trzy lata, a pułkownik armii konfederackiej staje na czele grupy pościgowej, tropiącej kapitana Gideona, który w czasie wojny walczył po przeciwnej stronie. Członkowie grupy biorą udział w pościgu dla kasy, a pułkownikiem kieruje obsesja, której przyczynę znają tylko dwie osoby. Ale więcej nie mogę powiedzieć, żeby zabawy nie zepsuć. BO TO NIEZŁY FILM JEST.

TCM godz. 23:20

Piątek, trzynastego (Friday the 13th) - horror, USA 1980, reż. Sean S. Cunningham, wyk. Betsy Palmer, Adrienne King, Harry Crosby, Laurie Bartram (115 min)

W 1958 r. nad jeziorem Crystal Lake doszło do serii morderstw, których okoliczności nigdy nie zostały wyjaśnione. Steve Christy, nowy właściciel tych terenów, nie wierzy, że okolica jest przeklęta. CO TU GADAĆ, POZYCJA KULTOWA (kiedyś).

TV 4 godz. 23:50

Jak zabić psa sąsiada? (How to Kill Your Neighbor's Dog) - komediodramat, Niemcy/USA 2000, reż. Michael Kalesniko, wyk. Kenneth Branagh, Robin Wright, Suzi Hofrichter, Lynn Redgrave (107 min)

Dramaturg Peter jest już wypalony, i pisanie nie idzie mu łatwo. Zaprzyjaźnia się z ośmioletnią dziewczynką z porażeniem mózgowym, która, podobnie jak on, nie znosi ciągle ujadającego psa sąsiada. DOBRZE SIĘ SŁUCHA I OGLADA.

SERIAL

Ale Kino+ godz. 20:10

Stróż prawa 2 (Copper) - sensacyjny, USA 2013, reż. Ken Girotti, wyk. Tom Weston-Jones, Franka Potente, Kyle Schmid, Anastasia Griffith (2x41 min)

Premiera dwóch kolejnych odcinków znakomitego kryminału w odcinkach, którego głównym bohaterem jest detektyw tworzącej się dopiero nowojorskiej policji. Pan jest twardy, uczciwy i prócz codziennej pracy i śledztw, załatwia również swoje życiowe sprawy. RZECZ WYBITNA.

TVP HD godz. 21:25

Dekalog 7 - obyczajowy, Polska 1988, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Anna Polony, Maja Barełkowska, Władysław Kowalski, Bogusław Linda (57 min)

Siódme to nie kradnij, więc to o tym. Oczywiście w sposób specyficzny, typowy dla p. Kieślowskiego opowiedziany. Matka ratując córkę przed skandalem związanym z ciążą, uznała jej dziecko za własne. A teraz wspomniana córka chce odebrać swoje sześcioletnie już dziecię. ZAWSZE WARTO.

SciFi Universal godz. 22:00

Dark Matter - SF, Kanada 2015, reż. T.J. Scott, wyk. Marc Bendavid, Melissa O'Neil, Anthony Lemke, Jodelle Ferland (60 min)

Kosmiczna premiera zza Oceanu. Członkowie załogi zniszczonego statku kosmicznego budzą się ze śpiączki. Nie pamiętają kim są, ani jak skąd się wzięli tu gdzie są, ale muszą wspólnie walczyć o przetrwanie. No i chodzą z wielkimi giwerami, krzyczą, strzelają i się biją. KIEPAWE, ALE ZA TO SZYBKIE.BBC HD godz. 22:00

Ojciec Brown (Father Brown) - kryminalny, Wlk.Bryt. 2013, reż. Ian Barber, wyk. Mark Williams, Hugo Speer, Sorcha Cusack (4x45 min)

W odcinku pierwszym pewien mężczyzna zostaje zamordowany podczas inauguracji kościelnego zegara. I Ksiądz Brown musi znaleźć oczywiście mordercę, a takoż ocalić niewinną kobietę przed śmiercią. A w kolejnych odcinkach kolejne pana ojca kryminalne przygody. Pewnie nie uwierzycie, ale TO NIE JEST ZŁE.

DOKUMENT

Fokus TV godz. 21:00

Irlandia - zaginione dzieci (Ireland's Lost Babies) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 2014 (64 min)

Kulisy nielegalnych adopcji, którymi prowadzące przytułki dla "grzesznych" kobiet siostry zakonne zajmowały się w Irlandii w latach 50., 60. i 70. XX wieku. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

HBO godz. 22:05

K2. Dotknąć nieba - dokumentalny, Polska/Wlk.Bryt./Chiny/Pakistan 2015, reż. Eliza Kubarska (72 min)

Premiera w telewizorze. Nie widziałem, ale słyszałem, że rzecz uwagi warta bardzo. Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako "czarne lato". W wyprawie na drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści. A trzydzieści lat później ich dzieci jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców, dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszystko. MYŚLĘ, ŻE WARTO.

Planete+ godz. 23:00

Seks w kulturze Zachodu (Sex and the West) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 2015, reż. Chris Granlund (52 min)

Historia pojmowania seksu w kulturze chrześcijańskiej. W pierwszej części Diarmaid MacCulloch sprawdza, jak chrześcijaństwo ukształtowało zachodnie podejście do kwestii seksu, płci i seksualności. Trochę po łebkach, ale WARTO POSŁUCHAĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVP Kultura o godz. 19:50 "W zawieszeniu", czyli polityczny dramat Waldemara Krzystka, z Krystyną Jandą, Jerzym Radziwiłowiczem i Andrzejem Łapickim (89 min)

TVN o godz. 20:00 "Godziny szczytu 2", czyli Chris Tucker i Jackie Chan ku dobrej zabawie z półobrotu (94 min)

TV Puls o godz. 20:00 "Kontrabanda", czyli Kate Beckinsale i Mark Wahlberg pod wysokim napięciem (110 min)

Canal+ Film o godz. 20:00 "Drugie życie króla", czyli Colin Firth i Emily Blunt w dobrej historii (89 min)

Canal+ Family o godz. 21:30 "Gabriel", czyli dobre polskie kino familijne z przesłaniem (82 min)

Stopklatka TV o godz. 21:55 "Imię róży", czyli po raz tysięczny świetny kryminał w średniowiecznych dekoracjach (130 min)

Canal+ o godz. 22:40 "Książę", czyli Bruce Willis i John Cusack sensacyjnie (86 min)

TVP 2 o godz. 23:00 "Ultimatum Bourne'a", czyli Matt Damon i Julia Stiles w znanym cyklu (111 min)

TVN 7 o godz. 00:05 "Uciekinier", czyli Arnold Schwarzenegger z 1987 roku w akcji (101 min)