Albert Nobbs, czyli o co chodzi z tym gender, premiera z Zamachowskim, czyli jak nie kręcić komedii, albo z Fronczewskim i Braunek do teatru [POLECAJ TV - WTOREK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 16.06

Teatr czy mecz, oto jest pytanie. W związku z tym, że jednak kopanie piłki z Grecją (TVP 1 o godz. 20:40) jest towarzyskie, czyli o nic, polecam zainteresowanie się spektaklem pana Wylężałka w wybitnej obsadzie o godz. 20:30 w TVP Kultura. Z kronikarskiego obowiązku informuję też, że w Canal+ o godz. 20:00 premiera polskiej czarnej komedii "Kochanie, chyba cię zabiłem" z tak dobrą obsadą, że aż dziwne, że może być tak słaba. Lepiej więc - jeśli film, a nie teatr - o godz. 20:10 wpaść do Ale Kino+ i obejrzeć wybitną rolę Glenn Close w filmie "Albert Nobbs".

Ciekawostką jest film "Avalon" (Kino Polska godz. 21:40) japońsko-polski z 2001 roku i z Małgorzatą Foremniak w lateksowym wdzianku i ze spluwą wojującą w cyberprzestrzeni. Albo wspomnienie wczesnych lat pana Schwarzeneggera w wielkim przeboju końca lat 80., "Uciekinier". Zresztą jest kilka filmów nadających się do zobaczenia. Jako i dokument jest przynajmniej jeden, dla którego włączyć telewizor warto. A Łowcy Kiczu mają dzisiaj aż dwa rekinie specjały, oba niekodowane, i oba rozsadzają mózg. Już zapraszam na jutro, a dzisiaj bardzo udanego życzę wtorku.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:30

Intruz - spektakl teatralny, Polska 1994, reż. Łukasz Wylężałek, wyk. Piotr Fronczewski, Małgorzata Braunek, Henryk Talar, Hanna Śleszyńska (76 min)

Tragikomedia kryminalna o człowieku, którego bezgraniczna uczciwość doprowadziła do zbrodni i szaleństwa. Z tym jednak, że nadal nie wiem czy bardziej jest to tragi czy komedia, bo materia nie jest radosna, ale to w jaki została przedstawiona sposób z użyciem talentów wspaniałych aktorów daje dużo przyjemności. BARDZO WARTO.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Uciekinier (The Running Man) - SF, USA 1987, reż. Paul Michael Glaser, wyk. Arnold Schwarzenegger, Maria Conchita Alonso, Jim Brown (101 min)

Wielki przebój końca 80. lat. Rzecz o telewizji przyszłości, czyli o tym, że granice rozrywki prędzej czy później wyznaczała będzie śmierć. Ale tak naprawdę to wszystko po to, żeby pokazać jak ładnie umięśniony i jak - naonczas - sprawny był pan Schwarzenegger. Chodzi o to, że ów, jako niesłusznie oskarżony i skazany policjant zmuszony jest walczyć w brutalnym teleturnieju, w którym nie ma zwycięzców, a stawką jest życie. DUŻO SIĘ DZIEJE.

Canal+ Film godz. 20:00

Kochanie, chyba cię zabiłem - czarna komedia, Polska 2014, reż. Jakub Niescierow, wyk. Zbigniew Zamachowski, Arkadiusz Jakubik, Ireneusz Czop, Marcin Korcz (85 min)

Premiera w telewizorze. Pan Jan, spokojny księgowy przyłapuje małżonkę z kochankiem. Zaczyna się szamotanina, i pan Jan staje się podwójnym mordercą. Rozpacz pana Jana jest tym większa, że zajście zostaje sfilmowane i trafia w ręce pracownika wypożyczalni filmów, który zaczyna pana Jana szantażować. Pojawia się jeszcze śledczy Wierzbowski z partnerem oczywiście, a lista ofiar księgowego się powiększa. I jest w tym pomysł, ale starania znakomitych skądinąd aktorów, zdały się na nic. I chyba z racji pośpiechu, kompromisów budżetowych, tempa w jakim to wszystko musiało zostać zrealizowane, skończyło się słabo. Oczywiście są momenty to uśmiechu, ale RACZEJ ŻAŁOŚĆ.Ale Kino+ godz. 20:10

Albert Nobbs - obycz., Wlk.Bryt./Irl./Fr./USA 2011, reż. Rodrigo Garcia, wyk. Glenn Close, Janet McTeer, Mia Wasikowska, Aaron Johnson (108 min)

Kawał filmu i zjawiskowa Glenn Close w jednej z najlepszych swoich ról. A ma tych niezłych naprawdę sporo. Rozgrywająca się w XIX-wiecznej, bardzo konserwatywnej Irlandii, w której pewna kobieta wbrew społecznym konwenansom i w imię lepszego życia postanawia udawać mężczyznę, żeby utrzymać prestiżową pracę, która w przyszłości pomoże jej spełnić inne wielkie marzenie. I będzie ją to kosztowało wiele wyrzeczeń. NAGRODY, NOMINACJE I WYBITNE AKTORSTWO, CZYLI BARDZO WARTO.TVN godz. 20:50

Ostatni bastion (The Last Castle) - sensacyjny, USA 2001, reż. Rod Lurie, wyk. Robert Redford, James Gandolfini, Mark Ruffalo, Steve Burton (131 min)

Pan generał, weteran wojny w Wietnamie, trafia do wojskowego więzienia o zaostrzonym rygorze. I tu przypomina innym osadzonym, że nawet jak zrobili coś złego i zasługują na więzienie, to jednak wciąż pozostają przede wszystkim żołnierzami i honor żołnierski mają, więc nie mogą sobie pozwalać na upadlanie. REDFORD JAK REDFORD, A I FILM NIEŹLE SIĘ OGLĄDA.

Kino Polska godz. 21:40

Avalon - film SF, Japonia/Polska 2001, reż. Mamoru Oshii, wyk. Małgorzata Foremniak, Jerzy Gudejko, Alicja Sapryk, Bartłomiej Świderski (102 min)

Małgorzata Foremniak, w walecznej roli superbohaterki, czyli bolesny dla oka i rozumu eksperyment, który jednakowoż ma swoje grono fanów. Oto zagubieni młodzi ludzie szukają ucieczki w iluzorycznym świecie gier komputerowych. Szczególnie popularna jest nielegalna gra wojenna "Avalon", która jest groźna także w realnym świecie. Na granicy światów więc dzieje się. JA NIE WCHODZĘ, BO TO NIE MÓJ ŚWIAT, ALE...Polsat godz. 22:00

Uwiedziony (Deception) - thriller, USA 2008, reż. Marcel Langenegger, wyk. Ewan McGregor, Hugh Jackman, Michelle Williams, Bruce Altman (107 min)

Pewnego wieczoru samotną egzystencję skromnego pana przerywa znajomość z charyzmatycznym nowojorskim prawnikiem. Dzięki niemu księgowy trafia do ekskluzywnego seksklubu. Za co oczywiście przyjdzie mu zapłacić poważną cenę. MOŻNA, ALE NA SZCZĘŚCIE NIE TRZEBA.

TVN 7 godz. 22:10

Światło w mroku (Shining Through) - wojenny, USA/Wlk.Bryt. 1992, reż. David Seltzer, wyk. Michael Douglas, Melanie Griffith, Liam Neeson, Joely Richardson (132 min)

Rok 1944. Pani Linda zostaje sekretarką nowojorskiego prawnika, który jest też agentem amerykańskiego wywiadu. A kiedy Stany przystępują do wojny pani jedzie z misją szpiegowską do Niemiec i przy okazji szuka też rodziny, która tam podobno została. NIEZŁY SCENARIUSZ, MELANIE GRIFFITH DOBRA, TRZYMA PRZY TELEWIZORZE.

TVP Kultura godz. 00:35

Burrowing - obyczajowy, Szwecja 2009, reż. Henrik Hellstrom, Fredrik Wenzel, wyk. Sebastian Eklund, Jörgen Svensson, Hannes Sandahl, Marek Kostrzewski (77 min)

Jedenastolatek przygląda się życiu na szwedzkim osiedlu domków jednorodzinnych. I podoba mu się, ale im bardziej się przygląda, tym bardziej widzi, że nie wszystko jest takie jakim wydaje się z pozoru, i w ogóle nie jest takie jak być powinno. Jego zdaniem. DUŻA CIEKAWOŚĆ.SERIAL

Universal godz. 22:00

Bibliotekarze (The Librarians) - fantasy, USA 2014, wyk. John Larroquette, Rebecca Romijn, Christian Kane, John Kim (42 min)

Jeszcze raz od nowa. Serial z pogranicza fantasy i przygodówki o członkach tajnego stowarzyszenia, które ma chronić i ratować świat przed złą mocą, a tymczasem sami znaleźli się w niezłych opałach. DO ZOBACZENIA.

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:05

Życie z chorobą dwubiegunową (Paroles de bipolaires) - dokumentalny, Francja 2014, reż. Alain Charlot (51 min)

Choroba dwubiegunowa dotyka około 1 proc. ludzi. Charakteryzują ją powtarzające się zaburzenia psychiczne takie jak mania, hipomania lub szybkie zmiany nastrojów poprzedzone epizodem depresji. Dokument opowiada historię osób cierpiących na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Widzowie zobaczą, jak chorzy radzą sobie z codziennością. WARTO O TYM WIEDZIEĆ.

TVP Historia godz. 22:50

Szalona miłość. Rosjanie i Putin - dokumentalny, Polska 2014, reż. Barbara Włodarczyk (59 min)

Próba zrozumienia fenomenu popularności Władimira Putina w Rosji, czyli co sprawia, że mimo walącej się - podobno, bo ja się na tym nie znam, żeby tak stanowczo o tym mówić w ten sposób - gospodarki, nepotyzmu i korupcji, pan Putin wciąż cieszy się poparciem swoich rodaków. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

SPECJAŁY ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 godz. 20:00

Malibu - atak rekinów (Malibu Shark Attack) - thriller, Australia 2009, reż. David Lister, wyk. Peta Wilson, Warren Christie, Jeff Gannon, Renee Bowen (87 min)

Niewielkie tsunami z najgłębszych głębin oceanu wygarnia prehistoryczne rekiny z takim fajnym rogiem, śmiercią w oczach i głodem w żołądku. I docierają do Malibu, zaczyna się rzeźnia przerywana scenami przerażenia i delikatnej golizny. POD PIWKO, I KONIECZNIE W TOWARZYSTWIE.TV 4 godz. 22:00

Bestie z morza aka Atak rekinów (Shark Attack) - horror, USA/Izrael/RPA 1999, reż. Bob Misiorowski, wyk. Casper Van Dien, Ernie Hudson, Jenny McShane, Tony Caprari (100 min)

W jednym z afrykańskich miasteczek rybackich nasiliły się ataki rekinów, paraliżując życie lokalesów. A zatem pan biolog Steven rusza z odsieczą i wkrótce odkrywa powód agresywnego zachowania zwierząt. ZGODNIE Z KANONEM, CHOĆ NIE PORYWA NIESTETY.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Stopklatka TV o godz. 20:00 "Przekręt doskonały", czyli Dustin Hoffman i Rachel Weisz w bardzo niezłym sensacyjnym filmie z elementami delikatnego uśmiechania się (97 min)

Polsat o godz. 20:05 "Transporter", czyli Jason Statham w bardzo dobrej i szybkiej, wyprodukowanej przez Luca Bessona sensacji nie bez sensu (92 min)

TVP 2 o godz. 21:20 "Żona doskonała", czyli francuska zwiewna komedia Francoisa Ozona z Catherine Deneuve, do szczerego uśmiechu (99 min)

Polsat Film o godz. 23:00 "Obcy - ósmy pasażer Nostromo", czyli pierwszy i dla mnie wciąż najlepszy film z długiej serii (117 min)