Rzeczywistość widziana zezem, Clive Owen i Colin Farrell pod wysokim napięciem, przykra prawda o bankowych przekrętach, trudne życie Gagarina i wieczorna puszka ze śmiechem [POLECAJ TV - WTOREK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 30.06

Zanim szczegóły z listy, muszę wspomnieć o czymś szczególnym. Na początek rzecz najważniejsza, czyli specjał dla wszystkich lubiących zabawowe kanały na YouTube. Otóż w latach 70. był już taki format, który dzisiaj na YT biłby rekordy popularności i zarobiłby pieniądze duże. Chociaż może nie, bo tam zabawnie, ale jednak bez przeklinania. No nic, chodzi w każdym razie o cykl felietonów Jana Tadeusza Stanisławskiego w formie wzmocnionych odnośnymi scenkami wykładów mniemanologii stosowanej "Zezem". Majstersztyk i rzecz wspaniała. Polecam wszystkim. W TVP Kultura o godz. 19:35.
W TVP Rozrywka jest natomiast okazja przypomnieć sobie, jak mało estetyczne były lata 90. oglądając od godz. 23:40 koncert "Gala Piosenki Biesiadnej" z roku 1994. Nie zachęcam do oglądania całości, ale na chwilę możecie wpaść, żeby nigdy nie chcieć wracać do tej epoki. Jednakowoż można mieć i lepsze wspomnienia z tej dekady, bo oto w TVP Polonia o godz. 22:45 przypomnieć sobie będzie można bydgoski koncert Dżemu z 1993 roku.

A z listy co szczególnie? Rosyjska filmowa biografia Jurija Gagarina w Canal+, "Bank" Toma Tykwera z Clivem Owenem i Naomi Watts w Polsacie, w TVP 2 "Straszny film 2" do śmiechu, w Cinemax pod refleksję świetna "Moja staruszka", w TVP Seriale dwuodcinkowe otwarcie serialu "Krew z krwi 2", świetny dokument "Władca wszechświata" w Ale Kino+ i dwa rekinie specjały dla Łowców Kiczu w TV 4 i Puls 2. Zapraszam każdego dnia i udanego życzę wtorku. Bardzo.

OPERA

TVP Kultura godz. 21:05

Lunatyczka (La Sonnambula) - opera, USA 2009, reż. Mary Zimmerman, wyk. Juan Diego Flórez, Natalie Dessay (138 min)

Opera w dwóch aktach włoskiego kompozytora Vincenza Belliniego. Za reżyserię opery odpowiada Mary Zimmerman, która od lat współpracuje z Metropolitan Opera. Główne role wykonało dwóch znakomitych śpiewaków: tenor Juan Diego Florez oraz sopranistka Natalie Dessay. NIE ZNAM, ALE WARTO POZNAĆ.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Nietykalni (The Untouchables) - kryminalny, USA 1987, reż. Brian De Palma, wyk. Kevin Costner, Sean Connery, Robert De Niro (119 min)

Legenda o niezłomnym agencie walczącym z mafią i jego równie niezłomnym zespole. Agent Eliot Ness przybywa do Chicago, by położyć kres handlowi alkoholem i terrorowi Ala Capone. WIELKIE (i długie).

Canal+ godz. 20:00

Gagarin (Gagarin. Pierwyj w kosmosie) - biograficzny, Rosja 2013, reż. Pawel Parchomienko, wyk. Jarosław Żalnin, Michaił Filippow, Olga Iwanowa (108 min)

Filmowa biografia pierwszego człowieka, który był w kosmosie i z tego kosmosu wrócił. Na świecie trwa zimna wojna. Trwa wyścig zbrojeń ZSRR i USA. A życie pana Gagarina nie było takie wesołe. Za to FILM ZROBIONY NIEŹLE.

Polsat godz. 20:05

Bank (The International) - sensacyjny, Niem./USA/Wlk.Bryt. 2009, reż. Tom Tykwer, wyk. Clive Owen, Naomi Watts (118 min)

Agent Interpolu wraz z asystentką prokuratora generalnego starają się zdobyć dowody świadczące o przestępczej działalności władz jednego z najpotężniejszych banków na świecie. W gwiazdorskiej obsadzie. POD NAPIĘCIEM.Cinemax godz. 20:15

Moja staruszka (My Old Lady) - komediodramat, Wlk.Bryt./Fr./USA 2014, reż. Israel Horovitz, wyk. Kevin Kline, Maggie Smith, Kristin Scott Thomas, Dominique Pinon (103 min)

Rzecz o nowojorczyku, który jedzie do Paryża sprzedać odziedziczone po ojcu mieszkanie. Na miejscu okazuje się, że mieszkają w nim matka i córka, a pan nie ma prawnych podstaw, żeby je wyrzucić. I TO SIĘ DOBRZE OGLĄDA I SŁUCHA SIĘ DOBRZE.TVP 2 godz. 21:20 (powt. 1:05)

Straszny film 2 (Scary Movie 2) - horror komediowy, USA 2001, reż. Keenen Ivory Wayans, wyk. Anna Faris, Marlon Wayans, James DeBello, Shawn Wayans (79 min)

Druga z dłuższej serii parodii amerykańskich thrillerów, horrorów i kryminałów. Tym razem głównie z opowieści o zjawiskach nadprzyrodzonych, nawiązując do takich filmów, jak "Egzorcysta", "Duch", "Nawiedzony dom", ale również do "Aniołków Charliego" i "Hannibala". GŁUPAWE, ALE ZABAWA DOBRA.

Polsat godz. 22:35

Telefon (Phone Booth) - thriller, USA 2002, reż. Joel Schumacher, wyk. Colin Farrell, Kiefer Sutherland, Forest Whitaker, Radha Mitchell (81 min)

Arogancki specjalista od reklamy odbiera telefon w budce na jednej z nowojorskich ulic. Tajemniczy rozmówca grozi, że jeśli się rozłączy, zginie. Zaczynają się dziać rzeczy złe, a NAPIĘCIE ROŚNIE I ROŚNIE.SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

Fisherowie (Growing Up Fisher) - komediowy, USA 2014, reż. David Schwimmer, wyk. J.K. Simmons, Eli Baker, Ava Deluca-Verley, Lance Lim (4x20 min)

Cztery odcinki od nowa, bo kiedyś już było. Ojciec - prawnik Mel Fisher, wolny czas poświęca dzieciom. Gra w piłkę, przycina i ścina drzewa, uczy nastoletnią Katie prowadzić samochód. I to wszystko, mimo tego, że jest... niewidomy, co skutecznie udawało mu się ukrywać przed światem. Ale gdy ma dojść do rozwodu swojego kalectwa nie ma zamiaru kryć. Kupuje psa przewodnika i wyprowadza się, co - jak się okaże - nie przeszkadza wszystkim żyć nadal rodzinnie. MIŁO JEST BARDZO.TVP Seriale godz. 21:00

Krew z krwi 2 (1/10) - sensacyjny, Polska 2015, reż. Jan Komasa, Kasia Adamik, wyk. Agata Kulesza, Bartłomiej Topa, Iwona Bielska (2x45 min)

Dwa otwierające drugi sezon serialu odcinki. Oto po ucieczce z Polski pani Carmen wróciła z rodziną do kraju i ponownie staje przed wyborem między poczuciem sprawiedliwości i walką z mafią, a bezpieczeństwem najbliższych. Sprawy się komplikują, napięcie jest większe niż w serii pierwszej, scenariusz jeszcze lepszy, więc POLECAM BARDZO.

TVP 1 godz. 21:20

Wygnani do raju (Banished) - kostiumowy, Wlk.Bryt. 2015, reż. Daniel Percival, wyk. Julian Rhind-Tutt, MyAnna Buring, David Wenham, Russell Tovey (52 min)

Drugi z siedmiu odcinków luźno zainspirowanego faktami miniserialu BBC. Rzecz dzieje się w XVIII wieku. Na antypodach Wielka Brytania utworzyła kolonię karną i dostarcza tam kolejnych skazańców. No i to jest opowieść o nich właśnie. I o tych, którzy ich tu pilnują. Oczywiście będzie też o miłości, przyjaźni, i wreszcie o walce o przetrwanie. I TO JEST DO ZOBACZENIA.

13 Ulica godz. 22:00

Nowe gliny 6 (Rookie Blue) - kryminalny, Kanada 2015, wyk. Missy Peregrym, Peter Mooney, Gregory Smith, Enuka Okuma (60 min)

Po krótkiej międzysezonowej przerwie premiera nowych odcinków, o Policjantach i Policjantkach, którzy po szkole zaczynają pracę na miejskich niebezpiecznych ulicach. I oczywiście o ich prywatnym życiu uczuć pełnym i emocji. TAKIE TAM RUTYNY PEŁNE WIDZIADŁO.

ATM Rozrywka godz. 23:45

Hotel Babylon - obyczajowy, Wlk.Bryt. 2006, reż. Alrick Riley, wyk. Tamzin Outhwaite, Max Beesley, Natalie Jackson Mendoza, Emma Pierson (2x60 min)

Świetna, klimatyczna opowieść o kulisach luksusowego Londyńskiego hotelu, intrygi pracowników i przypadki hotelowych gości. Ale nie wolno mylić z polsatowskim "Hotel 52". Tutaj jest lepiej. BEZ EUFORII, ALE NIEŹLE SIĘ OGLĄDA.DOKUMENT

Ale Kino+ godz. 20:10

Władca wszechświata (Master of the Universe) - dokumentalny, Austria/Niem. 2013, reż. Marc Bauder (88 min)

Były niemiecki bankier i specjalista od inwestycji opowiada o kulisach pracy w tej branży. Dzieli się informacjami na temat megalomańskiego świata finansjery, w którym liczą się wyłącznie zyski. WARTO WIEDZIEĆ.

Planete+ godz. 22:05

Przesądy we współczesnym świecie (Superstitious Minds) - dokumentalny, Kanada 2013, reż. Adrian Wills (41 min)

Twórcy odwiedzili liczne kraje, aby poznać niezliczone zabobony oraz zbadać ich genezę. I TO JEST DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP 2 godz. 23:55

Dziecko doskonałe (Det rätta barnet) - dokumentalny, Szwecja 2012, reż. Kristina Ahlinder, Mia Wright (57 min)

W Szwecji dwie kobiety w tym samym czasie urodziły dzieci z zespołem Downa. Opowiadają one o swoich doświadczeniach wychowawczych, stosowanych metodach pedagogicznych oraz działaniach terapeutycznych. WARTO WIEDZIEĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 godz. 20:00

Rekiny: Walka o życie (Shark Week) - horror, USA 2012, reż. Christopher Ray, wyk. Yancy Butler, Patrick Bergin, Joshua Michael Allen, Bart Baggett (89 min)

Szaleniec porwał kilka osób, które obwinia o śmierć syna i zmusza je do udziału w grze polegającej na walce o życie z różnymi gatunkami rekinów. GŁUPOTA, ALE Z ROZMACHEM.TV 4 godz. 22:00

Bestie z morza: Megalodon (Shark Attack 3) - thriller, USA/RPA/Izr. 2002, reż. David Worth, wyk. John Barrowman, Jenny McShane, Ryan Cutrona (94 min)

Czysta rozkosz Łowców Kiczu, z przerwami na głupie, ale jakże radujące uszy kiczolubów. Oczywiście są badacze, więc pseudonaukowy bełkot, którym wywabiają z głębin olbrzymiego prehistorycznego rekina, który połyka ludzi w całości. I to nawet z łódką czy innym wodnym skuterem. PORYWAJĄCY KOSZMAREK.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN o godz. 20:50 "Arktyczny podmuch", czyli Ameryka zamarznąć może i zamarza, ale nie do końca (95 min)

TV Puls o godz. 21:55 "Szybcy i wściekli 5", czyli Vin Diesel i Paul Walker w akcji (130 min)

Stopklatka TV o godz. 21:55 "Prawo ojca", czyli zdesperowany Marek Kondrat w reżyserii Marka Kondrata (98 min)

HBO o godz. 22:05 "Simone", czyli bardzo dobry film o tym jak Al Pacino zakochuje się w aktorce, której tak naprawdę nie ma, chociaż wszyscy ją widzimy (113 min)

TVN 7 o godz. 22:30 "Kasamowa", czyli Chris Tucker i Charlie Sheen średnio, ale za to zabawnie (97 min)