Sean Penn na haju, Mel Gibson na niebiesko, Jane Campion wzruszająca, kilka seriali od początku, albo kilka dalszych ciągów [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 6.07

W Ale Kino+ wieczór z latami 80., które bywały mocno kiczowate, ale jawią się też jako epoka totalnej beztroski. Na początek "Beztroskie lata w Ridgemont High", z plejad dzisiejszych gwiazd, które naonczas dopiero rozpoczynały swoją drogę ku sławie. W Polsacie Mel Gibson w "Patriocie", w Jedynce francuska "Piękna Angelika" spod znaku płaszcza i szpady z 1965 roku, a w TVP Kultura "Jaśniejsza od gwiazd" Jane Campion.

Serialowo oczywiście w HBO od godz. 22:00 kolejno "Detektyw", "Gracze" i "Świat w opałach", w Stopklatce pierwszy z sześciu odcinków "Cesarstwa", w Kino Polska jeszcze raz od początku dojmująco smutna, ale prawdziwa "Ballada o Januszku", w Fokus TV jeszcze raz rosyjski "Karny batalion", do tego w TVP Historia świetny film o początkach naszego państwa "Wyspa władców", a dla Łowców Kiczu "Ośmiornica 2". Zapraszam do Polecaja oczywiście codziennie, a dzisiaj dobrego życzę poniedziałku. Bardzo.

FILM

Polsat godz. 20:00

Patriota (The Patriot) - kostiumowy, USA/Niemcy 2000, reż. Roland Emmerich, wyk. Mel Gibson, Heath Ledger, Gregory Smith, Jason Isaacs (164 min)

Ameryka Północna, koniec XVIII wieku. Po latach walk osadnicy marzą, by żyć i pracować w pokoju. Jednym z nich jest farmer z Karoliny Południowej, Benjamin Martin. Ale spokojne życie nie trwa długo. Z rozmachem, ale przy całej sympatii dla Gibsona, to przeszarżował. Ale oczywiście DO ZOBACZENIA.

Ale Kino+ godz. 20:10

Beztroskie lata w Ridgemont High (Fast Times at Ridgemont High) - komedia, USA 1982, reż. Amy Heckerling, wyk. Sean Penn, Brian Backer, Jennifer Jason Leigh, Judge Reinhold, Phoebe Cates (90 min)

W ramach cyklu "kultowe lata 80.", czyli perypetie licealistów z kalifornijskiego miasteczka, i plejada amerykańskich gwiazd na początku zawodowej drogi. Dzisiaj wydaje się bardzo naiwne, ale to naprawdę było wielkie wydarzenie. PRZYJEMNIE SIĘ OGLĄDA, PLUS SEAN PENN W ROLI DYŻURNEGO KRETYNA.TVP 1 godz. 20:25

Piękna Angelika (Merveilleuse Angelique) - przygodowy, Fr./Wł./RFN 1965, reż. Bernard Borderie, wyk. Michele Mercier, Claude Giraud, Jean Rochefort, Jean-Louis Trintignant (100 min)

Po śmierci męża pani ukrywa się z dziećmi wśród paryskich włóczęgów, którym przewodzi jej przyjaciel z dzieciństwa i pierwsza młodzieńcza miłość. Pewnego dnia wpadają w pułapkę zastawioną przez policję. Mężczyzna ginie, a pani trafia do więzienia. Po ucieczce dowiaduje się, że jej dzieci sprzedano Cyganom. PŁASZCZ, SZPADA I PRZYGODA W POZYCJI KLASYCZNEJ.

TVP Kultura godz. 22:45

Jaśniejsza od gwiazd (Bright Star) - melodramat, Wlk.Bryt./Fr. 2009, reż. Jane Campion, wyk. Abbie Cornish, Ben Whishaw, Kerry Fox, Paul Schneider (119 min)

Najbardziej angielski film wybitnej australijskiej reżyserki, sięgający po historię miłości przedwcześnie zmarłego poety romantycznego Johna Keatsa i młodziutkiej Fanny Brawne, na angielskiej prowincji na początku dziewiętnastego wieku. Panna Fanny to dziewczyna z dobrego domu. Wszechstronnie utalentowana i towarzyska, cieszy się powodzeniem u płci przeciwnej. Jej życie się zmienia, gdy poznaje Keatsa, zdolnego, lecz ubogiego poetę. DO WYPŁAKANIA.

SERIAL

Stopklatka TV godz. 20:00

Cesarstwo (Empire) - historyczny, USA 2005, reż. John Gray, Kim Manners, Greg Yaitanes, wyk. Colm Feore, Santiago Cabrera, Vincent Regan (41 min)

Jeszcze raz opowieść o Gajuszu Oktawianie, później zwanym Augustem, przybranym synu i jedynego spadkobiercy Juliusza Cezara, który wygrał walkę o władzę z Markiem Antoniuszem, zmienił Rzym i został jego pierwszym cesarzem. Zaczyna się w roku 44 p.n.e., kiedy Juliusz Cezar powraca do Rzymu po podbiciu Hiszpanii. DUŻA RZECZ.

Kino Polska godz. 21:30

Ballada o Januszku - obyczajowy, Polska 1987, reż. Henryk Bielski, wyk. Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna, Michał Szymczyk, Bożena Dykiel, Jolanta Grusznic (58 min)

Przejmująco, boleśnie i dramatycznie smutny serial o miłości matczynej bezgranicznej i bezwarunkowej, może nawet głupiej. Wybitna rola Lidii Szukszyny i Michała Szymczyka. DOJMUJĄCO SMUTNE.

Fokus TV godz. 22:00

Karny batalion (Shtrafbat) - wojenny, Rosja 2004, wyk. Aleksey Serebryakov, Aleksei Zharkov, Andrey Smolyakov (2x49 min)

Jeszcze raz od nowa. Dwa odcinki epickiej opowieści o losach żołnierzy karnego batalionu piechoty Armii Radzieckiej podczas II wojny światowej. Batalion stworzony został z dezerterów, więźniów politycznych i różnych łazików, którzy biorąc udział w najtrudniejszych misjach, mieli rehabilitować swoje postępki. Wysyłano ich więc na najtrudniejsze odcinki frontu, na beznadziejne misje itd. A za nimi wysyłano oddziały, które w razie odwrotu czy chęci ucieczki miały ich rozstrzelać. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.Discovery Historia godz. 22:00

Klondike - przygodowy, USA/Kanada 2014, wyk. Richard Madden, Tim Roth, Sam Shepard, Abbie Cornish (2x50 min)

W latach 90. XIX wieku dwaj młodzieńcy wyruszają na poszukiwania złota. I dowiedzą się, że sen o bogactwie jest nie do spełnienia. W każdym razie nie w taki sposób jak to sobie wyobrażali. Serial o czasach i miejscu, gdzie albo nie zdobywa się złota, i traci się życie, albo złoto się zdobywa, ale płaci się za nie duszą. I to o tym właśnie. DUŻA CIEKAWOŚĆ I ZNAKOMITY TIM ROTH.

TVN godz. 23:50

Revolution - SF, USA 2012-2013, reż. Jon Favreau, wyk. Billy Burke, Tracy Spiridakos, Giancarlo Esposito (60 min)

Piętnaście lat temu stało się coś, co sprawiło, że na całym świecie nie ma i być nie może prądu, i w ogóle technika żadna nie działa. I po tych piętnastu latach życie wygląda trochę jak na dawnym Dzikim Zachodzie, tyle że oczywiście kryje się za tym wszystkim tajemnica. Tyle tu niekonsekwencji i głupot, że czasami nawet zabawne, chociaż oni to na poważnie. A potem scenarzyści tak zaczęli kombinować, że sami się w tym pogubili, i w rezultacie wyszedł z tego nie lada potworek. Ale BYLI TACY, KTÓRYM SIĘ PODOBAŁO.

DOKUMENT

TVP Historia godz. 22:35

Tajemnice początków Polski. Wyspa władców - dokument fabularyzowany, Polska 2012, reż. Zdzisław Cozac (44 min)

Rzecz o dziejach Ostrowa Lednickiego, gdzie przetrwały pozostałości budowli Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego mogące wskazywać na to, że to tu znajdowała się pierwsza stolica Mieszka. I być może właśnie tutaj książę Polan przyjął chrzest. Zrealizowany w najlepszym stylu znanym z dawnego Discovery i National Geographic. BARDZO POLECAM.KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 6 godz. 21:30

Ośmiornica 2 (Octopus 2: River of Fear) - horror, USA 2001, reż. Yossi Wein, wyk. Michael Reilly Burke, Meredith Morton, John Thaddeus, Fredric Lehne (91 min)

Olbrzymia, a przy tym bardzo przebiegła i łasa na ludzkie mięsko ośmiornica zabija i zjada, ale nikt nie chce w to uwierzyć młodzieńcom, którzy o tym mówią. I z okazji obchodów Święta Niepodległości na wybrzeżu tłumnie zjawiają się jachty, więc oczywiście radosne święto zmienia się w krwawy koszmar. GŁUPIE JAK TRZEBA, ALE BEZ ODJAZDU NIESTETY.I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN 7 o godz. 20:00 "Dotyk miłości", czyli Val Kilmer i Mira Sorvino obyczajowo (128 min)

TVP Kultura o godz. 21:05 "Dziewczęta z Nowolipek", czyli Ewa Kasprzyk i Marta Klubowicz w lekturze (86 min)

TVP 2 o godz. 21:25 "Druga szansa", czyli thriller, ale jakoś bez emocji (86 min)

TVP 1 o godz. 22:15 "Ona to on", czyli komedia trochę romantyczna, ale bardziej o młodzieżowa (101 min)

TV Puls o godz. 22:50 "Hitman - cena zemsty", czyli Chuck Norris jak to Chuck Norris (88 min)

Polsat o godz. 23:20 "Grzech", czyli Gary Oldman i Kerry Washington w kryminale do zobaczenia (107 min)