Szesnaście świeczek dla Molly Ringwald, polski ślad Wikingów, przerośnięta Godzilla i bardzo smaczna komedia ze Scarlett Johansson [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 13.07

Zacznę od przypomnienia, że w TVS możecie sobie wrócić (albo się przenieść) na kilka chwil do lat 80., bo takie ułożyli zabawowe pasmo. O godz. 20:30 "ALF", czyli szalony kosmiczny gość. Pół godziny później odcinek "Słonecznego patrolu", a o godz. 21:55 pomysłowy "MacGyver". Niezła podróż. Ale jeszcze lepsza jest w Ale kino+, bo w ramach cyklu o beztroskich latach 80. wielki przebój z Molly Ringwald "Szesnaście świeczek".

Pozostałym polecam serial "Niewierni" w Canal+ Seriale, również dlatego, że to odcinek pierwszy (chociaż powtórka z wczoraj), w TVN 7 pojedynek Kevina Costnera z Genem Hackmanem w kryminale "Bez wyjścia", w Polsacie "Godzilla" Rolanda Emmericha z Matthew Broderickiem, w Canal+ bardzo smaczna komedia "Szef" w rewelacyjnej obsadzie (m.in. Jon Favreau, Scarlett Johansson, Dustin Hoffman i Robert Downey jr.), a w TVP Historia znakomity dokument Zdzisława Cozaca o polskiej stolicy Wikingów "Miasto zatopionych bogów". A jak ktoś z Was nie będzie mógł zasnąć, to w TVP Historia (nie mam pojęcia dlaczego właśnie w niej) o godz. 1:15 wybitna "Hydrozagadka" Andrzeja Kondratiuka z Józefem Nowakiem w roli oczywiście głównej. To oczywiście nie wszystko, więc warto zerknąć do listy niżej. Polecaj jest do Waszej dyspozycji codziennie, a dzisiaj życzę bardzo udanego poniedziałku.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Bez wyjścia (No Way Out) - thriller, USA 1987, reż. Roger Donaldson, wyk. Kevin Costner, Gene Hackman, Sean Young (114 min)

Trzymające w napięciu śledztwo, w którym pan Kevin Costner prowadzi śledztwo w sprawie, w którą sam jest zamieszany. Świetnie poprowadzona intryga z suspensem, więc do obejrzenia raczej jeśli nie zna się zakończenia. Bo jak się wie kto i po co zabił, napięcie jest zdecydowanie słabsze. ŚWIETNY KRYMINAŁ.

Polsat godz. 20:05

Godzilla - film SF, USA 1998, reż. Roland Emmerich, wyk. Matthew Broderick, Maria Pitillo, Jean Reno, Hank Azaria (139 min)

Historia znana i filmowana często, a ta jest widowiskowa i z odpowiednim do rozmiarów Godzilli rozmachem. Oto w latach 50. na atolu Mururoa Francuzi przeprowadzają próbę nuklearną. Jaja waranów ulegają napromieniowaniu, a czterdzieści lat później wykluwa się mutant. Jak mówi mój zacny kolega, nawet najgorszy film z Godzillą jest lepszy od najlepszego filmu bez Godzilli. WIDOWISKOWE SZALEŃSTWO.

Ale kino+ godz. 20:10

Szesnaście świeczek (Sixteen Candles) - komedia, USA 1984, reż. John Hughes, wyk. Molly Ringwald, Justin Henry, Michael Schoeffling, Haviland Morris (88 min)

Jedna z najsympatyczniejszych młodzieżowych komedii romantycznych swoich czasów, która z Molly Ringwald uczyniła na jakiś czas istną boginię. Rzecz jest o dziewczynie, która lat kończy 16, ale rodzina nie ma na te urodziny czasu, bo zajęta jest inną rodzinną sytuacją. A ona przeżywa akurat swoją pierwszą wielką miłość. A w tle moda, muzyka i beztroska lat 80. WIELKA PRZYJEMNOŚĆ.TVP 1 godz. 20:25

Angelika i król (Angélique et le roy) - przygodowy, Fr./RFN/Wł. 1966, reż. Bernard Borderie, wyk. Michele Mercier, Robert Hossein, Jean Rochefort (99 min)

Kontynuacja stylowej przygodówki spod znaku - jak to się kiedyś mówiło - płaszcza i szpady. Część trzecia, w której tytułowa Angelika po raz drugi zostaje wdową, a król Ludwik XIV powierza jej misję przekonać perskiego posła do podpisania traktatu pokojowego z Francją. Co oczywiście wiąże się z intrygami, pojedynkami itd. DO ZOBACZENIA.

Canal+ godz. 21:00

Szef (Chef) - komedia, USA 2014, reż. Jon Favreau, wyk. Jon Favreau, John Leguizamo, Scarlett Johansson, Dustin Hoffman (109 min)

A to jest premiera smaczna bardzo. Bo po pierwsze w rewelacyjnej obsadzie, a po drugie o szefie kuchni, któremu właściciel restauracji podcina skrzydła, więc ten rzuca robotę i z pomocą przyjaciół spełnia swoje kulinarne marzenia i ambicje. I wszystko raczej na wesoło. CAŁKIEM PRZYJEMNE OGLĄDANIE. SMACZNEGO.TCM godz. 21:00

Nieustraszeni zabójcy wampirów (The Fearless Vampire Killers) - komedia, USA/Wlk.Bryt. 1967, reż. Roman Polański, wyk. Jack MacGowran, Roman Polański, Sharon Tate, Alfie Bass (125 min)

Szalona komedia, parodia i zabawa konwencją wampiryczno-drakulowego kina z epoki i na podstawie powieści Iry Levina. Oto profesor oraz jego młody asystent wyruszają do Transylwanii z nadzieją zdobycia niezbitego dowodu na istnienie wampirów. Plus muzyka Krzysztofa Komedy. ZNAKOMITA ZABAWA.

Filmbox godz. 21:15

Nora Roberts: Tajemnica Angels Fall (Angels Fall) - thriller, USA 2007, reż. Ralph Hemecker, wyk. Heather Locklear, Johnathon Schaech, Lisa Marie Caruk, Len Crowther (92 min)

Pani Nora Roberts jest niezwykle popularną autorką romansideł z wątkiem kryminalnym. No i to jest adaptacja jednej z takich właśnie powieści. Jest tajemnica, jest dawna i obecna miłość, jest zbrodnia i wszystko, ale w takiej formie, że ja nie daję rady. Ale PODOBNO KRZYWDY NIE ROBI.

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

Niewierni (Satisfaction) - obyczajowy, USA 2014, reż. Kevin Bray, wyk. Stephanie Szostak, Blair Redford, Matt Passmore, Katherine LaNasa (40 min)

Powtórka z premiery, czyli dwa odcinki z dziesięciu o panu, który chce się przekonać dlaczego kobiety tak chętnie korzystają z usług pewnego żigolaka, i czemu w ogóle szukają tego typu emocji. I o pani też. A impulsem do tego jest to, że po 18 latach małżeństwa zorientował się, że jego żona ma właśnie takiego żigolaka. Przejmuje więc telefon tego ogiera z kontaktami do klientek, i podszywa się pod niego. DOBRZE SIĘ OGLĄDA, I DAJE DO MYŚLENIA.DOKUMENT

Planete+ godz. 21:00

Marsz dinozaurów (The March of the Dinosaurs) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 2010, reż. Matthew Thompson (2x45 min)

Świetny, znakomicie zrealizowany i opowiedziany dokument, próba rekonstrukcji wielkiej polarnej odysei dinozarów sprzed 70 milionów lat. Rozmach realizacji robi wielkie wrażenie, a sama opowieść bardzo interesująca, więc po prostu WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP Historia godz. 22:45

Miasto zatopionych bogów - dokumentalny, Polska 2013, reż. Zdzisław Cozac (44 min)

Tym razem pan Zdzisław Cozac bierze nas na wyspę Wolin, żeby skonfrontować różne teorie na temat wielkich, podniecających poszukiwaczy skarbów od stuleci wczesnośredniowiecznych tajemnic. Czy wyspa była wtedy Wikińska czy Polska, czy to tutaj był legendarny, najbogatszy i największy port swoich czasów, czyli Wineta? RZECZ WSPANIAŁA.

TVP 2 godz. 23:05

Chiny - triumf i chaos (China: Triumph and Turmoil) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 2012, reż. Adrian Pennink (47 min)

Niall Ferguson, wybitny angielski historyk, zastanawia się nad fenomenem do dzisiaj otaczanego kultem Mao Zedonga, który swego czasu stworzył system kontrolujący wszelkie sfery życia w Chinach. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 6 godz. 21:35

Pająki (Spiders) - horror SF, USA 2000, reż. Gary Jones, wyk. Lana Parrilla, Josh Green, Oliver Macready (95 min)

Na pustyni w Kalifornii ląduje prom kosmiczny. Okazuje się, że tylko jeden członek załogi przeżył lot. W jego organizmie znajduje się jajo pająka. Niebawem stwór zaczyna zabijać. SZALEŃSTWO PAJĘCZEGO KICZU.I JESZCZE NA KRÓTKO

HBO Comedy o godz. 20:10 "Zakazany owoc", czyli bardzo dobra i bardzo romantyczna komedia z Benem Stillerem, Edwardem Nortonem i Jenną Elfman (124 min)

TVP 2 o godz. 21:25 "Kłamstwa w sieci", czyli niby thriller, ale bez emocji (88 min)

Stopklatka TV o godz. 22:55 "Sztuka kochania", czyli Piotr Machalica jako specjalista od seksu, plus kilka świetnych epizodów w tle i ogólnie niezła zabawa (98 min)

Polsat o godz. 23:00 "Osiem milimetrów", czyli Nicolas Cage, Joaquin Phoenix i James Gandolfini troche nerwowo (123 min)

TV 6 o godz. 23:35 "Anioł śmierci", czyli Joanna Trzepiecińska i Artur Żmijewski w amerykańskiej sensacji u boku Rutgera Hauera z 1995 roku (89 min)