Rekiny idą śladem Godzilli, w operze Carmen, Scarlett Johansson smakuje życie, muszkieterowie i miłosna karuzela [POLECAJ TV - WTOREK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 14.07

Najbardziej porywający jest dziś specjał dla łowców kiczu. Na poziom absurdu i realizacji momentami może nawet rywalizować z "Sharknado". Już sam tytuł powinien Wam dać do myślenia, ale bardziej ten po angielsku, bo "Starcie potworów" nie jest aż takie imponujące jak "Mega Shark vs Mecha Shark". I do tego w otwartym Puls 2. Szczegóły niżej. Dużo niżej.

Uwadze polecam też operowy wieczór w TVP Kultura, w Canal+ pyszna komedia "Szef" ze Scarlett Johansson i Dustinem Hoffmanem, w TVN przygodowy "Człowiek w żelaznej masce" z muszkieterami, w Canal+ Film premiera "Karuzeli" Roberta Wichrowskiego, a w nocy gangsterskie "Nagie miasto" z 1948 roku. Do tego oczywiście seriale i dokumenty. Z rzeczy, o których niżej nie ma słowa, to jeszcze informuję piłkarskich kibiców, że w TVP 1 o godz. 20:55 eliminacje Ligi Mistrzów: FK Sarajewo - Lech Poznań. W CBS Europa o godz. 21:00 dwa kolejne odcinki "Miasteczka Twin Peaks", a w CBS Drama od godz. 21:00 jeszcze raz od początku "Beverly Hills 90210". Do Polecaja zapraszam codziennie, a dzisiaj bardzo dobrego życzę wtorku.

OPERA

TVP Kultura godz. 21:05

Carmen - opera Georges'a Bizeta z librettem Henriego Meilhaca i Ludovica Halevy'ego, USA 2011, reż. Gary Halvorson, wyk. Elina Garanca, Roberto Alagna, Teddy Tahu Rhodes, Barbara Frittoli (167 min)

Kolejny spektakl z nowojorskiej Metropolitan Opera, czyli jedna z najbardziej znanych oper w ogóle, która jest podstawową repertuaru wszystkich teatrów operowych świata. W roli tytułowej wystąpiła słynna łotewska mezzosopranistka Elina Garancza, a główną rolę męską wykonał Roberto Alagna, wybitny tenor specjalizujący się zwłaszcza w repertuarze francuskim. Jako niefachowiec od opery nie znam dobrze tych nazwisk, ale do Metropolitan nie zapraszają ludzi przypadkowych, więc zakładam, że TO BĘDZIE DUŻE PRZEŻYCIE.

FILM

Canal+ godz. 19:05

Szef (Chef) - komedia, USA 2014, reż. Jon Favreau, wyk. Jon Favreau, John Leguizamo, Scarlett Johansson, Dustin Hoffman (109 min)

Smaczne bardzo. Bo po pierwsze w rewelacyjnej obsadzie, a po drugie o szefie kuchni, któremu właściciel restauracji podcina skrzydła, więc ten rzuca robotę i z pomocą przyjaciół spełnia swoje kulinarne marzenia i ambicje. I wszystko raczej na wesoło. CAŁKIEM PRZYJEMNE OGLĄDANIE. SMACZNEGO.TVN 7 godz. 20:00

Oko za oko (Eye for an Eye) - sensacyjny, USA 1996, reż. John Schlesinger, wyk. Sally Field, Ed Harris, Olivia Burnette (101 min)

Karen McCann jest świadkiem morderstwa popełnionego na jej córce. Sprawca zostaje zidentyfikowany, ale udaje mu się uniknąć kary. Matka ofiary postanawia sama wymierzyć sprawiedliwość. SUGESTYWNE.

Cinemax godz. 20:00

Wywiad ze Słońcem Narodu (The Interview) - komedia, USA 2014, reż. Seth Rogen, Evan Goldberg, wyk. James Franco, Seth Rogen, Lizzy Caplan (108 min)

To jest ten film, którego kina nie chciały, bo bały się, że Korea Płn. je potem zbombarduje za to, że pozwalają żartować z Wielkiego Przywódcy. Bo rzecz w tym, że gospodarz i producent talk show wyjeżdżają do Korei Północnej, by przeprowadzić wywiad z Kim Dzong Unem, a CIA chce wykorzystać tę okazję, by zgładzić dyktatora. Film niestety strasznie kulawy, i gdyby nie ta cała afera wokół niego, pewnie mało kto by o nim usłyszał. Z CIEKAWOŚCI MOŻNA.

Polsat godz. 20:05

Punisher (The Punisher) - sensacyjny, USA 2004, reż. Jonathan Hensleigh, wyk. Thomas Jane, John Travolta, Will Patton, Eddie Jemison (124 min)

Krwawa jatka bez litości. Oto były agent FBI sieje śmierć i zniszczenie w przestępczym świecie, który to świat pozbawił go rodziny. A skoro tak, to stał się dla tegoż światka wrogiem numer jeden. A skoro zabijał gangsterów z pominięciem prawnych zawijasów, stał się też wrogiem policji. I tak, znajdując się między młotem, kowadłem i sumieniemn, pod pseudonimem Punisher kontynuuje swoją prywatną wojnę z bezprawiem. KRWAWE TO I HAŁAŚLIWE BARDZO.

Ale kino+ godz. 20:10

Klucz Sary (Elle s'appelait Sarah) - wojenny, Fr. 2010, reż. Gilles Paquet-Brenner, wyk. Kristin Scott Thomas, Melusine Mayance, Aidan Quinn (106 min)

Premiera w telewizorze. Amerykańska dziennikarka w Paryżu odkrywa rodzinną, sięgającą 1942 roku tajemnicę, związaną z holokaustem i pewną żydowską rodziną, z której przetrwała tylko jedna osoba. CIEKAWIE OPOWIEDZIANA PROSTA HISTORIA.

TVN godz. 20:50

Człowiek w żelaznej masce (The Man in the Iron Mask) - kostiumowy, Wlk.Bryt./USA 1998, reż. Randall Wallace, wyk. Leonardo DiCaprio, Gabriel Byrne, Gerard Depardieu, Jeremy Irons (132 min)

Płaszcz, szpada i talent pisarski pana Dumasa, czyli dzielni muszkieterowie mszczą się na okrutnym królu, osadzając na tronie jego brata, który do tej pory trzymany był w więzieniu w żelaznej masce. CIĄGLE PRZYJEMNA PRZYGODÓWKA.

FilmBox godz. 21:15

Piekło '63 (De hel van '63) - biograficzny, Holandia 2009, reż. Steven de Jong, wyk. Willeke van Ammelrooy, Pierre Bokma, Chantal Janzen (104 min)

Film oparty na zdarzeniach, jakie miały miejsce w 1963 r. Holandii podczas dorocznego 200-kilometrowego wyścigu na torze łyżwiarskim. Ani nie rozumiem tego sportu, ani nie złapałem emocji w tym filmie. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.

Stopklatka TV godz. 21:45

Wtorek - komedia, Polska 2002, reż. Witold Adamek, wyk. Paweł Kukiz, Bolec, Małgorzata Kożuchowska, Kinga Preis (85 min)

Mniej udana niż "Poniedziałek", ale w tej samej utrzymana poetyce kontynuacja. Kilka fajnych epizodów, kilka niezłych obserwacji, ale po pierwsze strasznie już zgrane, a po drugie PO PROSTU O NICZYM.

Canal+ Film godz. 22:00

Karuzela - obyczajowy, Polska 2014, reż. Robert Wichrowski, wyk. Mikołaj Roznerski, Mateusz Janicki, Maria Pawłowska (85 min)

Premiera w telewizorze. Film o miłości, przyjaźni i rozczarowaniu miłością i przyjaźnią, i jeszcze o nadziei też jest. Przyjaciele z dzieciństwa zakochują się w tej samej dziewczynie. A później spotykają się w przykrych okolicznościach Afganistanu. Plus muzyka Mikołaja Bugajaka, Noona, producenta trzech pierwszych płyt Pezeta. NIEŹLE ROZEGRANE, ALE NIEPOTRZEBNIE.Polsat godz. 22:45

Obserwator (The Watcher) - thriller, USA 2000, reż. Joe Charbanic, wyk. James Spader, Keanu Reeves, Marisa Tomei, Ernie Hudson (97 min)

Agent FBI próbuje wyśledzić nieuchwytnego mordercę, co nie dziwi, bo to w końcu jego praca. Ale tym razem jest ciut inaczej, bo gdy zbrodniarz zabija narzeczoną pana agenta, ten się załamuje, rzuca służbę i przenosi się do innego miasta. I byłby na tym smutny koniec, gdyby morderca zechciał wyluzować, ale ten w pogoni za emocjami rusza za naszym policjantem. Pomysł może i niezły, ale wyszło BARDZO ŚREDNIO.

TVP Kultura godz. 00:40

Nagie miasto (The Naked City) - gangsterski, USA 1948, reż. Jules Dassin, wyk. Barry Fitzgerald, Howard Duff, Dorothy Hart, Don Taylor (91 min)

Gangsterski film na podstawie powieści Melvina Walda, z kilkoma nominacjami i Oscarami na koncie. Wszystko zaczyna się gdy w mieszkaniu odkryto zwłoki pewnej modelki, a wkrótce okazuje się, że samobójstwo - na które wszystko wskazywało - było tylko upozorowane. Śledztwo zaprowadzi detektywów w najwyższe sfery społeczne miasta. Nastrój oczywiście odpowiednio mroczny, aktorstwo odpowiednio umowne, a intryga czytelna. PEWNIE, ŻE WARTO.

SERIAL

FOX godz. 21:00

Zawód: Amerykanin 3 (The Americans 3) - sensacyjny, USA 2015, reż. Daniel Sackheim, wyk. Keri Russell, Matthew Rhys, Holly Taylor (60 min)

Jeszcze raz od nowa trzeci sezon. Czasy prezydentury Ronalda Reagana. Rodzina Jenningsonów mieszka na przedmieściach Waszyngtonu. Ta pozornie zwyczajna amerykańska rodzina to w rzeczywistości agenci KGB, mający za zadanie infiltrowanie rządu USA. MOMENTAMI WYBITNE.DOKUMENT

Fokus TV godz. 20:00

Obcy. Czy jesteśmy sami? (Aliens: Are We Alone?) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 2013, reż. Nathan Williams, Ben Bowie (44 min)

W sprawie odkrycia naukowców NASA, którzy znaleźli planetę bardzo podobną do Ziemi. Kepler-22b, bo tak się oficjalnie nazywa znajduje się 600 lat świetlnych od Ziemi, a temperatura na jej powierzchni dochodzi do 22 stopni Celsjusza. To oznacza, że może tam być ciekła woda i warunki do rozwoju życia. Naukowcy stoją zatem podobno na granicy odnalezienia drugiej Ziemi. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

National Geographic godz. 21:00

Misja Pluton (Mission Pluto) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 2015

Sonda New Horizons została zbudowana przez NASA w ramach programu "Nowe granice", żeby zbadanie Plutona, jego księżyca Charona oraz co najmniej jednego innego obiektu pasa Kuipera. Przesyła coraz lepsze zdjęcia wykonywane z odległości około 20 milionów kilometrów. I te zdjęcia właśnie są główną treścią filmu. BARDZO DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP 2 godz. 00:15

Maksimum przyjemności - dok., Polska 2012, reż. Katarzyna Trzaska (47 min)

Reżyserka towarzyszy czterem paniom na pokazach urządzeń quasimedycznych i pokazuje intrygujący świat, w którym bieda współistnieje z bogactwem, a śmiech pojawia się przez łzy. A panie są nieprzypadkowe. Wszystkie są z Torunia, wszystkie uwielbiają kupować takie prezentowane przedmioty, i każdą z nich - choćby z racji wieku - interesują głównie te, które dotyczą zdrowia. CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 godz. 20:00

Starcie potworów (Mega Shark vs Mecha Shark) - film SF, USA 2014, reż. Emile Edwin Smith, wyk. Elisabeth Rohm, Christopher Judge, Matt Lagan (85 min)

Gigantyczny rekin uwalnia się z góry lodowej i bardzo przeszkadza rybakom, więc wojskowi ludzie wpadli na pomysł, żeby stworzyć mechanicznego rekina. No i się będą tłukły. I to efektownie tak, że nawet samolot trafią prawie. MOMENTAMI KICZ PORYWAJĄCY.I JESZCZE NA KRÓTKO

TVP 2 o godz. 21:25 "Legenda pijanego mistrza", czyli Jackie Chan w swoim chińskim stylu na wesoło (99 min)

HBO o godz. 21:45 "Kobiety na skraju załamania nerwowego", czyli Pedro Almodóvar refleksyjnie, ale z dystansem (85 min)

TVN 7 o godz. 22:15 "Firefox", czyli Clint Eastwood latający z impetem (136 min)

TCM godz. 23:15 "Detektyw McQ", czyli z roku 1974 kryminał z Johnem Waynem (130 min)