Każda z pięćdziesięciu twarzy Greya, Seth Rogen bawi na zielono, Johnny Depp wraca z kosmosu i niestety finał Dicte [POLECAJ TV - ŚRODA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 29.07

Najwyraźniej na rynku treści telewizyjnych z lat 80. minionego stulecia, bo w ramówkach naszych przebojów zaroiło się tego lata od ówczesnych przebojów. I oba z panem Schwarzeneggerem. W TVP 2 komediowi "Bliźniacy", a w TVN "Uciekinierzy". Ale to tylko jedna strona medalu. Znajdziecie dzisiaj m.in. "Zielonego Szerszenia" z Sethem Rogenem w Polsacie, "Żonę astronauty" z Johnnym Deppem i Charlize Theron w TVN 7, w Stopklatce widowiskowa chińska historia "Prawdziwa legenda", w Canal+ Film premiera "Lata w lutym", czyli opowieść oparta na życiu brytyjskiego malarza Alfreda Munningsa. W TVP Kultura mój bohater i idol, czyli "Big Lebowski", i wreszcie Steve Carell i Tina Fey w komedii "Nocna randka" w wieczornym Polsacie.

I jeszcze rzecz ważna, dwa odcinki duńskiego kryminału "Dicte" w Ale kino+. Niestety drugi z dzisiejszych będzie ostatnim. Zerknijcie też uważniej do działu z dokumentami, bo wyjątkowo ciekawe. A dla kibiców piłkarskich w TVP 1 o godz. 20:40 mecz Lech Poznań - FC Basel w Lidze Mistrzów. Mój Polecaj oczywiście znajdziecie tu codziennie, a dzisiaj bardzo dobrej życzę środy.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Żona astronauty (The Astronaut's Wife) - thriller SF, USA 1999, reż. Rand Ravich, wyk. Johnny Depp, Charlize Theron (109 min)

Młody astronauta przeżył wypadek w kosmosie. Wypadek owiany jest tajemnicą, a po powrocie na Ziemię astronauta dziwnie się zachowuje. Żona ma coraz większe wątpliwości, a my coraz większą przyjemność z oglądania. BO JEST POWÓD, ŻEBY WIDZIEĆ.

Stopklatka TV godz. 20:00

Prawdziwa legenda (Su Qi-Er) - kostiumowy, Chiny 2010, reż. Woo-ping Yuen, wyk. Man Cheuk Chiu, Andy On (110 min)

W zamian za zasługi generała Su Can książę dynastii Qing proponuje mu objęcie funkcji gubernatora. Su proponuje na to stanowisko przyrodniego brata. Nie wie, że żywi on głęboką urazę do jego rodziny. JEST NA CO PATRZEĆ.

Canal+ Film godz. 20:00

Lato w lutym (Summer in Fabruary) - biograficzny, Wlk.Bryt. 2013, reż. Christopher Menaul, wyk. Dominic Cooper, Dan Stevens, Jane Cussons (96 min)

Premiera w telewizji. Jest to historia oparta na życiu brytyjskiego malarza Alfreda Munningsa, którego znać być może powinienem, ale nie znam. Ale to głównie miłosny trójkąt w środowisku artystycznej bohemy początku XX wieku w Kornwalii. DOBRZE SIĘ SŁUCHA.Polsat godz. 20:35

Zielony Szerszeń (The Green Hornet) - komedia sensacyjna, USA 2011, reż. Michel Gondry, wyk. Seth Rogen, Jay Chou, Cameron Diaz, Tom Wilkinson (108 min)

Jest Seth Rogen, jest zabawa. Dzielny pan, chcąc przywrócić prawo i porządek w swoim ukochanym Los Angeles, jako Zielony Szerszeń (z pomocą mistrza wszech walk oczywiście), walczy ze złymi ludźmi kierowanymi przez bezwzględnego gościa. Oczywiście walczy widowiskowo, jak w komiksie. NIEZŁA ZABAWA.TVN godz. 20:50

Czas patriotów (Patriot Games) - sensacyjny, USA 1992, reż. Phillip Noyce, wyk. Harrison Ford, Anne Archer, Patrick Bergin, Sean Bean (117 min)

Ryan, były agent CIA, przebywa z żoną i córką w Londynie, gdzie przypadkowo zostaje uwikłany w zbrojną akcję terrorystyczną. Udaremniając zamiary terrorystów, naraża się na ich zemstę. ZGRANE JUŻ BARDZO, ALE NAPIĘCIE NADAL WYSOKIE.

TVP 2 godz. 21:25

Bliźniacy (Twins) - komedia, USA 1988, reż. Ivan Reitman, wyk. Arnold Schwarzenegger, Danny DeVito, Kelly Preston, Chloe Webb (102 min)

Kolejny przykład na to, że tego lata w telewizjach rządzi stylistyka lat 80. Jakaś wyprzedaż była, czy co? A to wspomnienie naiwnej, ale zabawnej komedii, w której Arnold Schwarzenegger i Danny DeVito różni pod każdym względem są bliźniakami, i ten mniejszy, który jest zamieszanym w różne ciemne sprawki cwaniakiem, wykorzystuje naiwność, posturę i siłę tego większego. Ku naszej radości oczywiście. DO ZABAWY.

TVP Kultura godz. 22:10

Big Lebowski (The Big Lebowski) - komedia USA/Wlk.Bryt. 1998, reż. Joel Coen, wyk. Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi (112 min)

Niejaki Jeff - nie będę ukrywał, mój mentalny brat - całe dnie spędza w domu. A jeśli już go opuszcza, to tylko po to, by spotkać się z przyjaciółmi, którzy tak jak on są pasjonatami gry w kręgle. Pewnego razu wpadają do niego źli ludzie i robią wielki dym, bo wzięli go za innego pana nazywającego się jak on, i niszczą mu dywan. Jeff odszukuje więc "właściwego" Lebowskiego, aby zażądać zadośćuczynienia za szkodę. Wybitna rola pana Bridgesa, i moje uwielbienie. LEGENDARNIE DOBRE.Polsat godz. 22:55

Nocna randka (Date Night) - komedia kryminalna, USA 2010, reż. Shawn Levy, wyk. Steve Carell, Tina Fey, Mark Wahlberg, Taraji P. Henson (88 min)

Młodzi państwo udają się na randkę do modnej restauracji i żeby szybciej dostać stolik podają fałszywe nazwisko. Ich pech polega na tym, że te przybrane personalia należą do duetu złodziei ściganych przez skorumpowanych policjantów. No więc się dzieje. ŚWIETNIE ZAGRANE.

TVN godz. 23:15

Uciekinier (The Running Man) - SF, USA 1987, reż. Paul Michael Glaser, wyk. Arnold Schwarzenegger, Maria Conchita Alonso, Jesse Ventura (101 min)

I kolejny dzisiaj dowód rzeczowy na tegoroczną wyprzedaż praw do przebojów lat 80. niesłusznie minionego wieku. Ten film był jednym z takich. Rzecz o telewizji przyszłości, czyli o tym, że granice rozrywki prędzej czy później wyznaczała będzie śmierć. Co ciekawe ta filmowa przyszłość to rok 2017, i wcale się nie zdziwię, jak za dwa lata okaże się, że wyobraźnia scenarzysty nie przewidziała, że będzie jeszcze gorzej. SIĘ DZIEJE.TVP Kultura godz. 00:15

Nawet deszcz (También la lluvia / Even the Rain) - historyczny, Hisz./Fr./Mek. 2010, reż. Iciar Bollain, wyk. Gael Garcia Bernal, Luis Tosar, Karra Elejalde (98 min)

Europejscy filmowcy przyjeżdżają do Boliwii, żeby nakręcić tu film o prawdziwej historii odkrycia Ameryki przez Kolumba. Chcą, by dzieło nie ukrywało brutalności konkwistadorów, ale ich pracę przerywa konflikt ubogich tubylców ze wspieranymi przez międzynarodowe korporacje politykami, którzy decydują się na prywatyzację wodociągów. I teraz filmowcy będą musieli odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań i stanąć po jednej ze stron. SŁUSZNE (ale ciut nudnawe).

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Premiera: Dicte - kryminalny, Dania 2013, wyk. Iben Hjejle, Lars Brygmann, Larke Winther Andersen (2x51 min)

Premiera kolejnych dwóch, niestety finałowych odcinków serialu opartego na bestsellerze duńskiej pisarki Elsebeth Egholm. Bohaterką jest dziennikarka prowadząca kronikę kryminalną w gazecie. DOBRZE SIĘ OGLĄDA WIECZOREM, WIĘC SZKODA, ŻE JUŻ PO WSZYSTKIM.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:05

Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy? - dokumentalny, Francja 2013, reż. Michel Gondry (85 min)

Niełatwy w odbiorze, ale świetny dokument, czyli animowana rozmowa z amerykańskim lingwistą, filozofem i działaczem politycznym, Noamem Chomskym, twórcą klasyfikacji gramatyk języków formalnych. Bywa zabawnie, bywa prowokacyjny, i WCIĄGA, BO DUŻA CIEKAWOŚĆ.Planete+ godz. 21:00

Grey zdemaskowany. O czytelniczym fenomenie (Fifty Shades Uncovered) - dokumentalny, USA 2015, reż. Sonia Anderson (70 min)

Książek "Pięćdziesiąt twarzy Greya" sprzedano więcej niż "Kodu Leonarda Da Vinci" i serii o Harrym Potterze. I dlatego warto sprawdzić o co tak naprawdę poszło. A ten dokument analizuje ten fenomen i wpływ książki na czytelników i kulturę w ogóle. Trochę uproszczeń, ale CIEKAWOŚĆ.

HBO 2 godz. 22:00

Królowa ciszy (Queen of Silence) - dokumentalny, Polska 2014, reż. Agnieszka Zwiefka (80 min)

Romska głuchoniema dziewczynka uwielbia tańczyć. Dzięki niemu może znajdować się w świecie, w którym może robić to, na co ma ochotę i wyrażać emocje, o których nie może opowiedzieć. Uwielbia też oglądać bollywodzkie filmy. Ma problemy z porozumiewaniem się z rówieśnikami, ale potrafi ich zaangażować do wspólnych zabaw. WZRUSZA I KRZEPI.I JESZCZE NA KRÓTKO

TV Puls o godz. 20:00 "W poszukiwaniu Świętego Graala", czyli niemiecka przygoda z Alicją Bachledą-Curuś (99 min)

FilmBox o godz. 20:00 "Poirot: Przygoda Johnniego Waverly'ego", czyli David Suchet w śledztwie Agathy Christie (50 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "Sprawiedliwość ulicy", czyli Steven Seagal standardowo (96 min)

Ale kino+ godz. 22:10 "Kasyno", czyli Martina Scorsese dzieło z Robertem De Niro, Joe Pescim i Sharon Stone (170 min)

TVP Historia o godz. 22:55 "Człowiek z marmuru", czyli Andrzeja Wajdy opowieść o Birkucie (154 min)

TVN 7 o godz. 23:20 "Bez granic", czyli melodramat z Angeliną Jolie i Clivem Owenem (127 min)