Kobra, bo to czwartek, Edie Murphy straszy dwa razy, Mila Kunis zachwyca Justina Timberlake'a, a Kevin Costner znowu ochrania Whitney Houston [POLECAJ TV - CZWARTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 13.08

No pewnie, że dzisiaj najważniejsza jest Kobra w TVP Kultura. Ale jest też - zaraz po Kobrze zresztą, "Zawrót głowy" pana Hitchcocka. Do tego kilka niezłych komedii, w TVP 1 oczywiście kolejny odcinek "Gliny" (godz. 22:20). W dwóch komediach horrorowych występuje Edie Murphy, w Canal+ od godz. 21:00 kolejne premierowe odcinki czwartego sezonu "Grimm". Zresztą zerknijcie niżej, bo kilka rzeczy z niej naprawdę warto nie przegapić. Polecaj oczywiście również jutro, a dzisiaj udanego życzę czwartku.

KOBRA - TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:05

Samolot do Londynu - sztuka Joego Aleksa, Polska 1964, reż. Józef Słotwiński, wyk. Mariusz Dmochowski, Stanisław Winczewski, Jan Gorzkowski, Danuta Szaflarska (59 min)

Na pokładzie samolotu lecącego z do Londynu ginie przedstawiciel handlowy kopalni diamentów, pan Richard Knox. Zabójca musi być na pokładzie, a zagadkę dobrze byłoby rozwiązać jeszcze przed lądowaniem. Na szczęście na pokładzie jest ekspert Scotland Yardu, Joe Alex. MOJE UWIELBIENIE.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Totalne kłopoty (Kettle of Fish) - komedia romantyczna, USA 2006, reż. Claudia Myers, wyk. Matthew Modine, Gina Gershon, Christy Scott Cashman (97 min)

Nowojorski muzykant zamierza przeprowadzić się do narzeczonej, więc swoje mieszkanie wynajmuje uroczej Angielce. A gdy narzeczeństwo nie wytrzymało wspólnego mieszkania, musi wrócić do siebie i dzielić mieszkanie z lokatorką. JEST BANAŁ, JEST PRZEWIDYWALNOŚĆ I ZWYCZAJNA PRZYJEMNOŚĆ.

Stopklatka TV godz. 20:00

Ajlawju - komedia, Polska 1999, reż. Marek Koterski, wyk. Cezary Pazura, Katarzyna Figura, Zbigniew Buczkowski (87 min)

Jedno z opowiadań Marka Koterskiego o Adasiu Miałczyńskim i jego miłosnych perypetiach. Oczywiście zamkniętych, jak zawsze u Koterskiego, w świetnych dialogach. Tym razem Miałczyńskim jest Cezary Pazura, a jego Małgorzatą Katarzyna Figura. DOBRA ZABAWA, ALE Z GORYCZKĄ.

Ale kino+ godz. 20:10

Zamieszkajmy razem (Et si on vivait tous ensemble?) - komediodramat, Fr./Niem. 2011, reż. Stéphane Robelin, wyk. Guy Bedos, Geraldine Chaplin, Jane Fonda (101 min)

Niemiecko-francuska refleksyjna komedia z fantastyczną rolą Geraldine Chaplin i znaczącym udziałem Jane Fondy. Rzecz o tzw. jesieni życia i piątce wiekowych już przyjaciół, którzy nie poddają się i postanawiają spędzić starość na własnych warunkach. Aby uniknąć ewentualnej rozłąki i pobytu w domu czasami niezbyt pogodnej starości. Bardzo krzepiąca, niemal urocza komedia francuska, po której po pierwsze chce się żyć, a po drugie przypominamy sobie, że stereotypy to nie prawdziwe życie, a reguły można naginać. ŚWIETNY FILM.

Polsat Film godz. 21:00

To tylko seks (Friends with Benefits) - komedia romantyczna, USA 2011, reż. Will Gluck, wyk. Justin Timberlake, Mila Kunis, Jenna Elfman (30 min)

Mila Kunis i Justin Timberlake podobają się sobie, w łóżku im razem wygodnie, więc postanawiają taki właśnie rodzaj znajomości utrzymywać. Z wykluczeniem miłości. Ale przecież od początku wiemy, że to się nie uda. MIŁO, ŁADNIE I SYMPATYCZNIE.

TVP Kultura godz. 21:25

Zawrót głowy (Vertigo) - thriller, USA 1958, reż. Alfred Hitchcock, wyk. James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes, Tom Helmore (123 min)

Jedno z najpopularniejszych dzieł mistrza Hitchcocka. Emerytowany policjant na zlecenie kolegi dyskretnie chroni nękanej rzekomo przez ducha żony. Nabiera pewności, że kobieta cierpi na schizofrenię, ale to nie ostatnia pewność jakiej nabierze. OCZYWIŚCIE, ŻE WARTO.TVN godz. 21:50

Nawiedzony dwór (The Haunted Mansion) - horror komediowy, USA 2003, reż. Rob Minkoff, wyk. Eddie Murphy, Terence Stamp, Marsha Thomason (99 min)

Rozkoszny agent nieruchomości wykorzystuje podróż służbową do wystawionej na sprzedaż posesji na rodzinne miniwakacje. I tak oto rodzina trafia do dworu, gdzie pełno jest duchów i innych dziwadeł. Jest dzisiaj jeszcze jeden komediowy horror z panem Murphie w TVN 7 o godz. 23:10 "Wampir na Brooklynie" Wesa Cravena. A TEN JEST GŁUPAWY, ALE MOŻNA SIĘ ZABAWIĆ.

TV Puls godz. 21:50

Nieustraszony (Huo Yuan Jia) - film sensacyjny, Chiny/Hongkong/USA 2006, reż. Ronny Yu, wyk. Jet Li, Collin Chou, Shido Nakamura, Nathan Jones (100 min)

Opowieść o legendarnym mistrzu chińskich sztuk walki Huo Yuanija (czyli Jet Li), który był najbardziej znanym wojownikiem na początku XX wieku. Przeżył wielką tragedię, ale odnalazł w sobie siłę, żeby stawić czoła przeszłości i odnaleźć prawdziwego ducha sztuki walki. Jakby to powiedziały dziewczyny z filmu "Dziewczyny do wzięcia" - POZYTYWNIE SIĘ ROZCZAROWAŁEM :)

Ale kino+ godz. 22:00

Bękarty wojny (Inglourious Basterds) - wojenny, USA/Niem. 2009, reż. Quentin Tarantino, wyk. Brad Pitt, Christoph Waltz (153 min)

W największym skrócie, grupa bardzo zdeterminowanych, i bardzo sprawnych żołnierzy z żydowskimi korzeniami zebrana jest w specjalistyczny oddział, którego jedynym zadaniem jest dziesiątkowanie nazistów. Od najmniej ważnego do samego Hitlera. W ujęciu pana Tarantino i z udziałem takich mocarzy jak Christoph Waltz na przykład to musiał być sukces. BARDZO SPRAWNE, WIDOWISKOWE I WCIĄGA.

Cinemax godz. 22:05

Dziennik pijaka (Juoppohullun päiväkirja) - komedia, Finlandia 2012, reż. Lauri Maijala, wyk. Joonas Saartamo, Santtu Karvonen, Krista Kosonen (81 min)

Oparta na bestsellerowej powieści historia uzależnionego od alkoholu chłopaka, który za sprawą miłości próbuje zmienić swoje życie. Zakochuje się, i miota się między tym co lubi, a tą, którą kocha. I TO NIEZŁE JEST.TV 4 godz. 22:15

Iron Sky - komedia SF, Fin./Niem./Austr. 2011, reż. Timo Vuorensola, wyk. Udo Kier, Julia Dietze, Christopher Kirby (93 min)

Oto w roku 2018 w kosmosie odkryto tajną bazę w kształcie swastyki. Powstała po ucieczce nazistów z Ziemi w 1945 r., bo przecież wszyscy wiemy, że Niemcy dysponowali wtedy cudaczną, przerastającą wszystko inne technologią, tylko nie zdążyli jej wojennie użyć. Teraz nadszedł czas, żeby imperium führera ruszyło do kontrataku zapoczątkowanego przez "meteorblitzkrieg". ŚWIETNY POMYSŁ, ALE PRZERAŻAJĄCO SŁABE.Polsat godz. 23:05

W pogoni za szczęściem (The Pursuit of Happyness) - biograficzny, USA 2006, reż. Gabriele Muccino, wyk. Will Smith, Jaden Smith (117 min)

Oparta na faktach i książce "króla Wall Street", Chrisa Gardnera historia człowieka, który zostaje bez pracy i dachu nad głową, ale udowadnia sobie i innym, że chcieć to móc. Krótko mówiąc wykład na temat, że chcieć to móc i takie tam bzdety. MIAŁO BYĆ CHYBA KRZEPIĄCE.

TVN 7 o godz. 23:10

Wampir na Brooklynie (Vampire in Brooklyn) - horror komediowy, USA 1995, reż. Wes Craven, wyk. Eddie Murphy, Angela Bassett, Allen Payne, Kadeem Hardison (100 min)

Z wyspy na Karaibach przypływa do Nowego Jorku pół człowiek, a pół wampir, spadkobierca legendarnego Nosferatu. A przybywa po to, by odnaleźć panią, z którą łączą go więzy krwi. ŚREDNIO, ALE TO DO ZABAWY JEST.

TVP 2 godz. 23:20

Granice miłości (The Burning Plain) - obyczajowy, USA/Argentyna 2008, reż. Guillermo Arriaga, wyk. Charlize Theron, Kim Basinger, Joaquim de Almeida (102 min)

Dramatyczna historia trzech kobiet, w których życiu kluczową rolę odegrało spalenie się pewnej przyczepy kempingowej z dwiema osobami w środku. Naprawdę intrygująca opowieść o losach ludzi, których pozornie nic nie łączy, a jednak ich życia mają na siebie wpływ. INTRYGUJĄCE.

TV 6 godz. 23:30

Szkoła wyrzutków (Toy Soldiers) - sensacyjny, USA 1991, reż. Daniel Petrie Jr., wyk. Sean Astin, Wil Wheaton, Louis Gossett Jr., Keith Coogan (112 min)

Niegdysiejszy przebój młodzieżowo walecznego kina o szkolnych łobuzach, którym życie dało szansę zostać bohaterami, kiedy szkołę zaatakują terroryści. BANAŁ GONI BANAŁ, ALE ROZRYWKA NIEZŁA.

TVN godz. 23:45

Bodyguard (The Bodyguard) - melodramat, USA 1992, reż. Mick Jackson, wyk. Kevin Costner, Whitney Houston, Gary Kemp (130 min)

Z cyklu "znacie to zobaczcie" rozdzierająca serce i uszy opowieść o gwieździe i jej ochroniarzu, którzy po wstępnych wzajemnych fochach zbliżają się do siebie itd. DO PRZYTULENIA.

TV Puls godz. 00:00

Wywiad rodzinny (R.I.F. (Recherches dans l'Intéret des Familles) - thriller, Francja 2011, reż. Franck Mancuso, wyk. Yvan Attal, Pascal Elbé, Valentina Cervi, Armelle Deutsch (87 min)

Podczas wakacji znika żona kapitana paryskiej policji, a pan kapitan jest głównym w tej sprawie podejrzany. A zatem podejmuje próbę udowodnienia, że jest niewinny i wyjaśnić, co stało z jego żoną naprawdę. I TU JEST NAPIĘCIE.

SERIAL

AXN White godz. 21:00

Rozważna i romantyczna (Sense & Sensibility) - kostiumowy, Wlk.Bryt. 2008, reż. John Alexander, wyk. Wendy Albiston, Linda Bassett (52 min)

Jedna z miliona adaptacji prozy Jane Austen, o miłości, szacunku do siebie i o granicy desperacji. W okolicznościach osiemnastowiecznej Anglii. Dzisiaj pierwsza z trzech części. DO ZOBACZENIA.

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Warwick Davis i siedmioro karłów z Auschwitz (Warwick Davis & The Seven Dwarfs of Auschwitz) - dokumentalny, Wielka Brytania 2013, reż. Ursula Macfarlane (46 min)

Rodzina Ovitzów mieszkała na terenie Transylwanii w Rumunii. Wyróżniało ją to, że większość jej członków było karłami. W 1944 roku dwanaścioro osób z rodziny trafiło do obozu Auschwitz-Birkenau. O przybyciu rodziny do obozu od razu został poinformowany doktor Mengele, który znany był z tego, że fascynowały go wszelkie anomalie fizjologiczne. Ovitzowie poddawani byli okrutnym eksperymentom. Zainteresowanie doktora Mengele uchroniło rodzinę od śmierci w komorach gazowych. Wszyscy jej członkowie doczekali wyzwolenia obozu na początku 1945 roku. WARTO WIEDZIEĆ.

TVP 1 godz. 23:25

Aram - dokumentalny, Polska 2014, reż. Krzysztof Talczewski (56 min)

Opowieść, momentami wzruszająca, czasami pouczająca o Arkadiuszu Rybickim, który zginął w pamiętnej katastrofie w Smoleńsku. WARTO WIEDZIEĆ.

TVP Kultura godz. 23:45

Miasto granic (City of Borders) - dokumentalny, USA 2009, reż. Yun Suh (55 min)

Oglądając ten film trzeba pamiętać o tym, że powstał sześć lat temu, a dla tego rejonu świata, to epoka. A rzecz jest o powstałym w samym centrum jerozolimskiego starego miasta gejowskim barze Shushan, którego właściciele, otoczeni przez religijnych fanatyków i pielgrzymów z całego świata, starają się udowodnić, że w jednym miejscu mogą się spotkać pokojowo ludzie różnych ras i wyznań. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Polsat o godz. 20:00 "Pamiętnik księżniczki: Królewskie zaręczyny", czyli banalna do bólu romantyczna komedyjka, ale z Anne Hathaway i Julie Andrews na osłodę (115 min)

TV 4 o godz. 20:00 "Rocky 3", czyli z 1982 roku kolejna walka Sylvestra Stallone (99 min)

TV Puls o godz. 20:00 "Pan Magoo", czyli Leslie Nielsen, Malcolm McDowell i Kelly Lynch do śmiechu, ale nie bardzo (84 min)

TCM o godz. 21:00 "Lśnienie", czyli demoniczny Jack Nicholson w demonicznym filmie Stanleya Kubricka (120 min)

Stopklatka TV o godz. 21:55 "Utajona furia", czyli Chuck Norris z 1982 roku (96 min)

Canal+ o godz. 22:30 "Gwiazd naszych wina", czyli mocno wzruszający melodramat z przesłaniem i Shailene Woodley (120 min)