Premiera drugiego sezonu "Broadchurch", Tom Cruise znowu w opałach, Marian Kociniak znowu szuka broni, skandynawskie smutki i trochę romantycznej wesołości [POLECAJ TV - NIEDZIELA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 16.08

Najważniejsza rzecz to dwuodcinkowa (z ośmiu) premiera drugiego sezonu genialnego "Broadchurch" w Ale kino+. Wiem, że są tacy, którym ten drugi podobał się mniej, ale ja polecam go mocno i już czekam na trzeci, który dopiero się kręci. Jest też premiera trzeciej serii "Kochanek" w FOX, ale to jakoś mnie - i w ogóle mało kogo w Polsce - obchodzi. Ale jest. No, i jeszcze jedna nowość, czyli serial, który zajmie pasmo po nieszczęsnym - przynajmniej dla mnie - "Detektywie" w HBO. Ci z Was, którzy nie mogą albo nie chcą w nocy spać, mogą "Kto się odważy" włączyć już o 2 w nocy, reszta poczeka do godz. 22:00 w poniedziałek. A to jest serial zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, i głównym bohaterem jest młody burmistrz miasta Yonkers zmagający się w latach 80. z problemami rasowymi.

Co jeszcze? Wszystko w punktach niżej. Dodam tylko, że w TVP 2 o godz. 23:15 swingujący koncert Solidarity of Arts 2015, i występy Patti Austin, Kurta Ellinga między innymi. Polecaj oczywiście również jutro i każdego kolejnego dnia, a tymczasem bardzo dobrej życzę niedzieli.

FILM

TVP Kultura godz. 20:00

Nocny kowboj (Midnight Cowboy) - obyczajowy, USA 1969, reż. John Schlesinger, wyk. Jon Voight, Dustin Hoffman (108 min)

W poszukiwaniu realizacji amerykańskiego snu, z prowincji do Nowego Jorku przybywa młody kowboj. I z całą swoją naiwnością, szczerością i zagubieniem wchodzi w świat zepsucia, po którym oprowadza go żyjący na skraju nędzy emigrant, a sposobem na jako takie przetrwanie będzie dla młodzieńca zostanie męską prostytutką. Film o przyjaźni. PRZYGNĘBIAJĄCO DOBRE.

TVN 7 godz. 20:00

Firma (The Firm) - sensacyjny, USA 1993, reż. Sydney Pollack, wyk. Tom Cruise, Jeanne Tripplehorn, Gene Hackman (154 min)

Historia wzięta z jednej z najpopularniejszych powieści sensacyjnych świata napisanej sprawnie przez pana Johna Grishama. Oto młody prawnik otrzymuje posadę w świetnej kancelarii, ale na własną zgubę odkrywa, że prowadzi ona wątpliwe interesy, a po spotkaniu z agentem FBI będzie musiał dokonać wyboru, który ściąga na niego pasmo nieszczęść. POZYCJA (już) KLASYCZNA.

Polsat godz. 20:00

Jak rozpętałem II wojnę światową - komedia, Polska 1969, reż. Tadeusz Chmielewski, wyk. Marian Kociniak, Wirgiliusz Gryń (86 min)

No i zajeżdżą telewizje nam Franka Dolasa. Co miesiąc już go puszczają na zmianę jedni i drudzy. Raz czarno biały, raz w kolorze. Tym razem w kolorze. CIĄGLE BAWI I ROZCZULA, ALE ILE TAK JESZCZE POCIĄGNIE?

Cinemax godz. 20:00

Szybkim krokiem (Kapgang) - obyczajowy, Dania 2014, reż. Niels Arden Oplev, wyk. Anders W. Berthelsen, Sidse Babett Knudsen, Villads Boye (104 min)

Lata siedemdziesiąte w Danii, i czternastolatek, którego mama umiera nagle, co będzie dla niego wstrząsem oczywiście, i początkiem wydarzeń, które wpływ będą miały nie tylko na niego, ale i na przyszłość innych członków lokalnej społeczności. NIE JEST ŁATWO, ALE JEST DOBRZE.

TVP 1 godz. 20:25

Prada albo nic (From Prada to Nada) - komedia romantyczna, Meksyk/USA 2011, reż. Angel Gracia, wyk. Camilla Belle, Alexa Vega, Nicholas D'Agosto (101 min)

Naiwna mało romantyczna komedyjka o siostrach, które po bankructwie rodziny przenoszą się do biednej dzielnicy i doznają prawdziwego olśnienia, że nie szata zdobi człowieka, a miłość nie przygląda się metkom na ubraniach. Oczywiście o ile jest prawdziwa. Scenariusz podobno inspirowany jest "Rozważną i romantyczną" Jane Austen, ale to chyba na złość pisarce o tym mówią. GŁUPIUTKIE, ALE NIE KRZYWDZI.AXN godz. 22:00

Bez twarzy (Face/Off) - sensacyjny, USA 1997, reż. John Woo, wyk. John Travolta, Nicolas Cage, Joan Allen (130 min)

Terrorysta i tropiący go agent FBI, wskutek splotu okoliczności poddają się operacjom plastycznym i zamieniają się twarzami. Tak, wiem że to brzmi głupio, ale to naprawdę ma sens i BARDZO DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

TVN godz. 22:55

Frantic - thriller, USA/Francja 1988, reż. Roman Polański, wyk. Harrison Ford, Emmanuelle Seigner, Betty Buckley, Alexandra Stewart (120 min)

Podróż do Paryża staje się dla Walkerów koszmarem. Gdy Richard brał prysznic, jego żona zniknęła. Zdany tylko na siebie, musi odkryć, kto i dlaczego ją uprowadził, nim porywacze stracą cierpliwość. A jako plus dodatkowy, najprawdziwsza scena walki w historii kina. Prawdziwa, bo krótka. Plus wspaniała piosenka. WYSOKIE NAPIĘCIE.

FilmBox godz. 23:15

W zdrowiu i w chorobie (Sorg og glade) - obyczajowy, Dania 2013, reż. Nils Malmros, wyk. Helle Fagralid, Nicolas Bro, Jakob Cedergren (103 min)

Film oparty na poruszającej historii małżeństwa autora filmu Nilsa Malmrosa. Jest rok 1984 r. i pan jest szczęśliwym mężem oraz ojcem niespełna rocznej córeczki. Idzie do pracy, a dziecko zostawia z cierpiącą na zaburzenia maniakalno-depresyjne żoną. Ma przeczucie, że akurat tego dnia nie powinien, ale zostawia. MOCNA, PORUSZAJĄCA I BOLESNA, ALE KRZEPIĄCA OPOWIEŚĆ.TVP Kultura godz. 23:30

Najsamotniejsza z planet (The Loneliest Planet) - thriller, USA/Niemcy 2011, reż. Julia Loktev, wyk. Hani Furstenberg, Gael Garcia Bernal, Bidzina Gujabidze (108 min)

Para trzydziestolatków z Ameryki, na kilka miesięcy przed ślubem wybiera się do Gruzji, z dala od szlaków turystycznych i cywilizacji przeżywają wspaniałe chwile. Niestety okazuje się, że na tym dzikim pustkowiu nie są sami, i stanie się coś, co ich relacje skomplikuje, ale ja o tym napisać nie mogę. DO ZOBACZENIA.

Kino Polska godz. 00:30

Przepraszam, czy tu biją? - sensacyjny, Polska 1976, reż. Marek Piwowski, wyk. Zdzisław Rychter, Jerzy Kulej (82 min)

Niejaki Belus, organizuje grubsze włamanie na dom towarowy. Potrzebuje do tego samych najlepszych, więc milicja podrzuca mu swojego człowieka. Najpierw ucząc go judo. Kopalnia cytatów i portret swoich czasów, ale pod tym wszystkim kilka naprawdę ważnych pytań. ZJAWISKOWA ZIEMIA OBIECANA DLA HIPSTERÓW.

SERIAL

FOX godz. 20:05

Kochanki 3 (Mistresses) - obyczajowy, USA/Wlk.Bryt. 2015, wyk. Yunjin Kim, Rochelle Aytes, Jes Macallan (2x55 min)

Dwuodcinkowe otwarcie trzeciej serii. Ja widziałem tylko część serii pierwszej, i całą serię pierwszą brytyjską, więc nie będę się wymądrzał, ale PODOBNO ŚREDNIE BARDZO.

Ale kino+ godz. 20:10

Broadchurch 2 - kryminalny, Wlk.Bryt. 2015, wyk. David Tennant, Olivia Colman, Charlotte Rampling, Jodie Whittaker (2x44 min)

O, a to jest rzecz wspaniała. Dwuodcinkowe otwarcie sezonu drugiego. Trzeci dopiero się robi, więc jeszcze poczekamy. Ale dobrze wiedzieć, że się kręci. A co tymczasem? Mieszkańcy miasteczka ufają, że morderca chłopca, którego szukaliśmy przez sezon pierwszy, zostanie ukarany. Ale podczas pierwszej rozprawy zaprzecza on wszystkiemu i twierdzi, że jest niewinny, co wprowadza wszystkich w konsternację, a potem miasteczkiem wstrząsa. Plus znakomita rola Charlotte Rampling, jakby jeszcze było komuś mało. I ważne, można oglądać bez znajomości sezonu pierwszego. PROGRAM OBOWIĄZKOWY, BO ZNAKOMITE.AXN Black godz. 22:05

Od zmierzchu do świtu (From Dusk Till Dawn) - serial grozy, USA 2014, reż. Roberta Rodrigueza, wyk. D.J. Cotrona, Zane Holtz, Eiza González (43 min)

Jeszcze raz od początku serial dla fanów żwawej akcji, czarnego humoru i horrorów, za którym stoi sam Robert Rodriguez. SPODZIEWAŁEM SIĘ TROCHĘ WIĘCEJ, ALE FANI RODRIGUEZA BĘDĄ ZADOWOLENI.

DOKUMENT

TVP Historia godz. 22:00

Trzcinica - karpacka Troja - dokumentalny, Polska 2010, reż. Zdzisław Cozac (39 min)

Historia najstarszego w Polsce obiektu obronnego - Trzcinicy, którego początki sięgają 2100 r. p.n.e. Zniszczona ok. 1030 r. przez niemal 1000 lat kryła tajemnice dawnej świetności. DUŻA CIEKAWOŚĆ I PRZYJEMNOŚĆ SPORA.

TVP Kultura godz. 22:10

Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem (From Moscow to Pietushki) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 1990, reż. Paweł Pawlikowski (45 min)

Jeden z najlepszych, choć już leciwych dokumentów niedawnego laureata Oscara za "Idę". Wspaniały film, którego bohaterem jest Wieniedikt Jerofiejew, wspaniały artysta (autor m.in. powieść "Moskwa-Pietuszki") i skomplikowany człowiek. Reżyser nie mógł się wybrać w znaną z powieści w podróż ze schorowanym już wtedy Jerofiejewem, więc posłużyli się jego książką jako przewodnikiem, cytując fragmenty i konfrontując je z tym, co widać za oknem pociągu. A o bohaterze rozmawiali z jego przyjaciółmi i żoną. PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV Puls godz. 00:00

Rekin w Wenecji (Shark in Venice) - horror, USA 2008, reż. Danny Lerner, wyk. Stephen Baldwin, Hilda van der Meulen (85 min)

Głupie i słabo zrealizowane, więc dla Łowców może być zabawa. Pan przybywa do Wenecji w poszukiwaniu zaginionego ojca, a znajduje szalejącego w weneckich kanałach głodnego rekina. KOSZMARNIE GŁUPIE, ALE SCENY Z REKINEM DLA KICZOLUBÓW PRZYJEMNE.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Stopklatka TV o godz. 20:00 "Stacja", czyli kryminał Piotra Wereśniaka z Zamachowskim, Lindą i Figurą, ale bez dużych emocji (96 min)

TVN o godz. 20:00 "Matrix Reaktywacja", czyli dalsza walka Keanu Reevesa o przywrócenie właściwego porządku świata tego (138 min)

Kino Polska o godz. 20:00 "Ostatnia misja", czyli sensacyjny film Wojciecha Wójcika z Peter J. Lucasem i Januszem Gajosem w pojedynku (101 min)

TVP Seriale o godz. 20:20 "Brat", czyli jeden z najlepszych rosyjskich filmów od zawsze do zawsze (95 min)

TV Puls o godz. 22:00 "Ciało", czyli Tomasz Konecki i Andrzej Saramonowicz opowiadają o przygodzie z pewnym ciałem, z humorem, ale i refleksją (94 min)

TVN 7 o godz. 23:15 "Tequila Sunrise", czyli jeden ze sztandarowych przykładów kina romantycznej acz intensywnej akcji z lat 80., plus trójkąt Mel Gibson, Kurt Russell i Michelle Pfeiffer (100 min)

TVP 2 godz. 00:55 "Przyjaźń!", czyli z 2010 roku niemiecko amerykańska komedia z Alicją Bachledą-Curuś, ale nieśmieszna (104 min)

Więcej o: