Charlie Sheen wypędza Rosjan ze Stanów, Gene Hackman chce wywinąć się śmierci, komandos sprząta skorumpowane miasto i wszystkie zmysły zwierząt [POLECAJ TV - WTOREK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 18.08

Nie chcę przynudzać długim wstępem, więc tylko uwagę Waszą baczniejszą zwrócę na operę w TVP Kultura, niezłą komedię romantyczną do przytulenia "Razem czy osobno" w Canal+, poruszający i mocny film "Komora" w Ale kino+, i na to, że dzisiejsze propozycje to przede wszystkim powtórki powtórek niedawnych powtórek. Plus rosyjski miniserial sensacyjny "Krzemień" o dzielnym komandosie, który robi porządek w miasteczku. A do tego jeszcze spoza listy w TVP Kultura dalszy ciąg ciekawego cyklu "Poeci". Dzisiaj kwadrans po północy sylwetka i twórczość Joanny Mueller, a w TCM od godz. 21:00 "Depresja gangstera" i "Nawrót depresji gangstera". I byłbym zapomniał. Jeśli chcecie zobaczyć, jak Amerykanie straszyli się nawzajem Rosjanami, to koniecznie "Czerwony świt" w Stopklatce. Polecaj oczywiście jutro i zawsze, a dzisiaj dobrego życzę wszystkim wtorku.

OPERA

TVP Kultura godz. 21:55

Napój miłosny (L'Elisir D'amor) - opera buffa Gaetano Donizettiego, USA 2013, reż. Gary Halvorson, wyk. Mariusz Kwiecień, Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Ambrogio Maestri (130 min)

Wystawione w roku 2012 dzieło Gaetano Donizettiego z udziałem najsłynniejszych głosów, w tym moja ulubiona Anna Netrebko i nasz rodak Mariusz Kwiecień. Skomponowany w 1832 roku "Napój miłosny" przyniósł włoskiemu kompozytorowi międzynarodową sławę. A fabuła wykorzystuje znany od średniowiecza motyw napoju łączącego kochanków. OCZYWIŚCIE DO POSŁUCHANIA.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Czerwony świt (Red Dawn) - sensacyjny, USA 1984, reż. John Milius, wyk. Patrick Swayze, Charlie Sheen, C. Thomas Howell, Lea Thompson (109 min)

Oto proszę państwa jeden z efektów zimnowojennych nastrojów w połowie lat 80. W małym miasteczku na szkolnym placu lądują spadochroniarze z Kuby i ZSRR, bo Stany zaatakowane zostały przez Kubę i ZSRR właśnie. A skoro tak, to grupa uczniów pod przewodem Patricka Swayze rusza w góry, by podjąć walkę i zwyciężyć. No i spory bonus, w postaci młodziutkich i zapału pełnych Patricka Swayze i Charliego Sheena. Film kiepski, ale można DLA PRZYJEMNOŚCI.Polsat godz. 20:00

Witajcie w dżungli (The Rundown) - przygodowy, USA 2003, reż. Peter Berg, wyk. Dwayne "The Rock" Johnson, Seann William Scott, Rosario Dawson, Christopher Walken (100 min)

Człowiek do specjalnych poruczeń na zlecenie potężnego mafiosa udaje się do amazońskiej puszczy, by odszukać tam jego syna. Młodzieniec jednak wcale nie ma zamiaru wracać do domu. Po pierwsze dlatego, że zakochał się w miejscowej piękności Marianie, a po drugie dlatego, że wie, gdzie ukryty jest bezcenny złoty posążek. BYWA ZABAWNIE, A ZA SPRAWĄ ROSARIO DAWSON RÓWNIEŻ ŁADNIE. ALE CZASU TROCHĘ SZKODA.

Kino Polska godz. 20:00

Sztuka kochania - komedia trochę erotyczna, Polska 1989, reż. Jacek Bromski, wyk. Piotr Machalica, Joanna Trzepiecińska, Anna Romantowska, Wiktor Zborowski (98 min)

Kiedyś mnie to rozbawiało i pewnie gdyby nie było tak katowane przez telewizory, nadal by mnie bawiło. Ale ile można. Oto więc doktor Pasikonik doradza innym, jak radzić sobie z seksem, jak osiągać szczyty zadowolenia, a sam ma problemy w tej kwestii. Ale kiedy pojawi się prawdziwa miłość, to może mu przejdzie. JEST PRZYJEMNOŚĆ.

Canal+ Film godz. 20:00

Razem czy osobno? (And so it goes) - komedia romantyczna, USA 2014, reż. Rob Reiner, wyk. Michael Douglas, Diane Keaton, Sterling Jerins, Annie Parisse (94 min)

Premiera w telewizorze o z lekka zgorzkniałym panu w słusznym wieku, który nastawienie do świata i ludzi zmienia za sprawą podrzuconej mu przez syna wnuczki, której wcześniej ani widział, ani nawet o niej nie słyszał. A może się zakocha nawet? W tej wnuczce też, ale inaczej. Chodzi mi o sąsiadkę. SYMPATYCZNE DO ZOBACZENIA.Ale kino+ godz. 20:10

Komora (The Chamber) - sensacyjny, USA 1996, reż. James Foley, wyk. Chris O'Donnell, Gene Hackman, Faye Dunaway (113 min)

Nieźle napisany, bardzo dobrze zagrany - i z ciekawą puentą - dramat sądowo-obyczajowo-psychologiczny. I znakomity Gene Hackman przede wszystkim. Rzecz o młodym prawniku, który podejmuje się obrony rasisty i członka Ku-Klux-Klanu, który czeka na egzekucję w komorze gazowej. A przy okazji młodzieniec odkrywa mroczne tajemnice rodziny. DOBRE KINO POD WRAŻENIEM.

National Geographic godz. 20:30

Zabić Jezusa (Killing Jesus) - historyczny, USA 2015, reż. Christopher Menaul, wyk. Haaz Sleiman, Rufus Sewell (90 min)

Zrealizowana z dużym rozmachem i bardzo interesującą obsadą, ale oparta nie tylko na biblii, ale również innych źródłach i badaniach fabularna analiza politycznych i historycznych wydarzeń, które sprawiły, że śmierć Jezusa stała się nieunikniona i zmieniła bieg historii świata. Część druga. BARDZO DUŻA SPRAWA I BARDZO WARTO.

TVN godz. 20:50

Władza (Broken City) - thriller, USA 2013, reż. Allen Hughes, wyk. Mark Wahlberg, Russell Crowe, Catherine Zeta-Jones, Jeffrey Wright (109 min)

Były nowojorski policjant, który musiał się ze służbą rozstać po tym jak na służbie, ale nie całkiem zgodnie z procedurami, zabił mordercę i gwałciciela, jest teraz prywatnym detektywem, ale oszałamiającej kariery w zawodzie nie robi. Teraz jednak otrzymuje intratne zlecenie od burmistrza Nowego Jorku. Ma uzyskać dowody na to, że zdradza go żona. Sprawa jednak nie jest taka prosta, dzięki czemu JEST NAPIĘCIE I OBSADA.

TVP 2 godz. 21:25

Pitch Black - akcja SF, USA/Australia 2000, reż. David Twohy, wyk. Vin Diesel, Radha Mitchell (103 min)

Vin Diesel jako Riddick jest świetny, a do kin wchodzi właśnie kolejna część jego wyczynów. Można więc sobie przypomnieć dlaczego warto do kina się wybrać. Uszkodzony statek kosmiczny przewożący skazańców jest zmuszony do awaryjnego lądowania. Z katastrofy uchodzą z życiem pilot, policjant Johns i eskortowany przez niego przestępca Riddick. PEWNIE, ŻE O NICZYM, ALE MOCNE WRAŻENIA.

TVN 7 godz. 22:05

Egzekutor (The Enforcer) - sensacyjny, USA 1976, reż. James Fargo, wyk. Clint Eastwood, Tyne Daly, Harry Guardino (96 min)

Po akcji zakończonej dewastacją sklepu i radiowozu twardziej Callahan dostaje pracę za biurkiem. Wkrótce przestępcy dokonują napadu na skład broni, interwencja policji kończy się śmiercią partnera Harry'ego, więc nasz mistrz wraca na ulicę by zrobić porządek. SŁUSZNE, ZBAWIENNE I PO PROSTU DOBRE OLDSCHOOLOWE KINO.

TV 4 godz. 22:10

Kodeks zbrodni (No Code of Conduct) - thriller, USA 1998, reż. Bret Michaels, wyk. Charlie Sheen, Martin Sheen (95 min)

Dwaj policjanci trafiają na przemyt heroiny za 50 milionów dolarów. Sprawa wygląda nieciekawie, bo właścicielami ładunku są osoby należące do władz miasta oraz przedstawiciele prawa. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.

TV Puls godz. 23:45

Sok z żuka (Beetlejuice) - horror komediowy, USA 1988, reż. Tim Burton, wyk. Alec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton (89 min)

Młode małżeństwo ginie w wypadku samochodowym, ale decyduje się po śmierci zostać w domu, w którym przecież było im tak dobrze. Niestety zjawiają się nowi lokatorzy w osobach robiącego wokół siebie sporo zamieszania małżeństwa z Nowego Jorku. Początkowo duchy próbują nawet jakoś zgodnie żyć, ale z każdym dniem zaczyna to być trudniejsze. ZJAWISKOWE. I ZABAWNE.

SERIAL

AXN godz. 20:00

Anatomia prawdy (Body of Proof) - kryminalny, USA 2011, reż. Nelson McCormick, wyk. Dana Delany, John Carroll Lynch, Jeri Ryan (42 min)

Jeszcze raz od nowa serial, który można nazwać obyczajowym, ale i kryminalnym można. Doktor Megan Hunt jest światowej sławy neurochirurgiem. Tragiczny wypadek samochodowy kładzie kres karierze na sali operacyjnej. Pani postanawia więc wykorzystać swoje bogate doświadczenie w pracy jako lekarz sądowy. I wykorzystuje. CAŁKIEM UDANE.

TVP 1 godz. 21:35

Krzemień (Kremen) - kryminalny, Rosja 2012, reż. Władimir Epifancew, Aleksandr Anszjutc, wyk. Władimir Epifancew, Paweł Klimow, Anastasija Wiedienskaja, Siergiej Weksler (2x51 min)

Dwa z czterech odcinków kryminału o byłym komandosie, który odwiedza kolegę w miasteczku słynącym na cały kraj z tego, że udało się w nim całkowicie zwalczyć przestępczość. Znakiem tego, powinno być to całkiem fajne miejsce do życia, ale okaże się, że nie jest. Milicja bowiem terroryzuje obywateli, a faktyczną władzę sprawuje tu niejaki Gawryłow, major. Tak bardzo amerykański chcieli zrobić ten serial, że aż za bardzo, ale ja mam słabość do Rosyjskiego kina, więc BEZ EUFORII, ALE DO ZOBACZENIA JEST.HBO 2 godz. 22:00

Kto się odważy (Show Me a Hero) (1) - serial obyczajowy, USA 2015, reż. Paul Haggis, wyk. Oscar Isaac, Alfred Molina, Winona Ryder (60 min)

Powtórka pierwszego odcinka nowego serialu polityczno-socjologiczno-obyczajowego, zainspirowanego prawdziwymi wydarzeniami. Rzecz się dzieje w latach 80., a głównym bohaterem - prócz samej intrygującej historii - jest młody burmistrz średniej wielkości mieściny Yonkers. Sytuacja jest tym ciekawsza, że ów burmistrz ma niedużo po dwudziestce, a pierwszym jego zadaniem będzie wybudowanie tanich mieszkań komunalnych w dzielnicy bogatych białych obywateli, bo tak mu każe wyrok sądu. Domyślacie się, że nie będzie w dzielnicy marszów poparcia. Sześć odcinków, kilka naprawdę ważnych pytań i nieźle zagrane. NIE MUSI, ALE MOŻE SIĘ SPODOBAĆ.DOKUMENT

BBC Earth godz. 22:00

Niewiarygodne zmysły zwierząt (Animal Super Senses) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 2014, reż. Kirstine Davidson (60 min)

Pierwszy odcinek znakomitej serii poświęcony jest zmysłowi wzroku. Między innymi o tym, jak karibu wykorzystują ultrafiolet do unikania wilków i jak ważki w mgnieniu oka zabijają ofiarę. WARTO ZOBACZYĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN 7 o godz. 20:00 "Łowcy chmur", czyli niemiecko-austriacka przygoda bez przyjemności (92 min)

TVP Kultura o godz. 20:05 "Brat", czyli świetny, ale chyba już zajeżdżony przez telewizję mocny rosyjski film o przyjaźni (95 min)

Polsat o godz. 22:10 "Helikopter w ogniu", czyli wojenne kino efektowne, świetnie sfilmowane, ale po stu razach już chyba nie warto (152 min)

TVP Historia o godz. 22:40 "Jak rozpętałem II wojnę światową", czyli druga z części trzech, ale nawet ja już nie mam siły namawiać (71 min)