Atak morderczych bobrów, niewinny Harrison Ford, Clint Eastwood w klasycznym spaghetti, Wim Wenders nad Berlinem i apokalipsa zombie od początku [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 24.08

Porywający specjał znajdą wśród dzisiejszych propozycji przede wszystkim Łowcy Kiczu. Oto pojawia się okazja obejrzeć tak głupie jak zabawne "Zombiebobry". Pozostali, którzy gustują w bardziej klasycznym kinie też znajdą coś dla siebie, ale niestety nic nowego. W Ale kino+ kolejny film Wima Wendersa, czyli "Anioły nad Berlinem", w TVN 7 Harrison Ford i Brian Dennehy w "Uznanym za niewinnego", w Stopklatce klasyczny spaghetti western "Za kilka dolarów więcej" z klasycznym Clintem Eastwoodem, w TVP Kultura "Julia wraca do domu" Agnieszki Holland, i francuski komediodramat "Opowiedz mi o deszczu".

Serialowo, w Canal+ Seriale powtórka pierwszego odcinka " American Odyssey", w HBO premierowo drugi odcinek "Kto się odważy", a w FOX "The Walking Dead" od samiusieńkiego początku. I drugi odcinek spektakularnej "Wyprawy po skarb Inków" w Discovery. A w TVN o godz. 22:30 półgodzinny raport z "Męskiego grania". To wszystko i jeszcze więcej, w pięknie ułożonej liście. Polecaj rzecz jasna również jutro, a tymczasem udanego życzę poniedziałku.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Uznany za niewinnego (Presumed Innocent) - sensacyjny USA 1990, reż. Alan J. Pakula, wyk. Harrison Ford, Brian Dennehy, Raul Julia (127 min)

Ojciec rodziny i szanowany prokurator zostaje oskarżony o zamordowanie koleżanki z pracy. Jego romans z ofiarą doprowadził do wszczęcia procesu poszlakowego. BARDZO DOBRA ROBOTA.

Stopklatka TV godz. 20:00

Za kilka dolarów więcej (Per qualche dollaro in piu) - western, RFN/Hiszp./Wł. 1965, reż. Sergio Leone, wyk. Clint Eastwood, Lee Van Cleef (126 min)

Klasyczny w formie i treści spaghetti western z klasyczną westernową rolą Clinta Eastwooda. Oto dwaj łowcy nagród polują na tego samego bandytę, za którego głowę wyznaczono wysoką nagrodę. Nie lubią się, ale muszą współpracować. Oczywiście do czasu. POZYCJA KLASYCZNA, ALE JUŻ CIĘŻKOSTRAWNA.

TVP Kultura godz. 20:05

Julia wraca do domu (Julie Walking Home) - obyczajowy, Niem./Kan./Pol./USA 2002, reż. Agnieszka Holland, wyk. Miranda Otto, William Fichtner, Lothaire Bluteau, Jerzy Nowak (114 min)

Agnieszki Holland film o nadziei i beznadziei, ale nie tylko. Oto mąż zdradza panią Julię, więc ta żąda rozwodu, chociaż do tej pory wydawało się, że szczęśliwi są i potrafią w imię przyszłości i miłości zdobyć na wybaczenie. Do tego dochodzi choroba syna i pewien charyzmatyczny uzdrowiciel. NIEZŁY MATERIAŁ DO PRZEMYŚLENIA. BYŁBY, GDYBY NIE BYŁ TAKI NUDNY.

Ale kino+ godz. 20:10

Niebo nad Berlinem (Der Himmel über Berlin) - psychologiczny, RFN/Francja 1987, reż. Wim Wenders, wyk. Bruno Ganz, Peter Falk, Solveig Dommartin (127 min)

Tych, dla których ważne jest uznanie festiwalowych komisji informacja, że nagrodę w Cannes film dostał za reżyserię. Ja dodałbym jeszcze za zdjęcia. Film powstał dwa lata przed upadkiem berlińskiego muru był inspiracją dla amerykańskich twórców, którzy na jego podstawie zrealizowali własną wersję "Miasto aniołów" z Meg Ryan i Nicolasem Cage'em. Ale w porównaniu z dziełem Wendersa, to tylko całkiem sprawne, ale cokolwiek pretensjonalne dziełko. Sam Wenders zrealizował nawet sequel "Tak daleko, tak blisko", ale już bez tego specyficznego klimatu, jaki udało mu się zbudować w poetyckim "Niebie nad Berlinem", w którym nad miastem krążą anioły zazdroszczące śmiertelnikom ich człowieczeństwa, z całą zawartym w nim cierpieniem, którego nie potrafią doświadczyć, i miłością. BARDZO DOBRA ROBOTA.

TVP 1 godz. 20:20

Na ostrzu szpady (Le bossu) - przygodowy, Fr./Niem./Wł. 1997, reż. Philippe de Broca, wyk. Daniel Auteuil, Marie Gillain, Vincent Perez (123 min)

Scenariusz na podstawie powieści Paula Favala. Oto mistrz władania szpadą, który spędził naście lat, ukrywając się wśród wędrownych aktorów, knuje misterną intrygę przeciwko mordercy dawnego przyjaciela. PŁASZCZ, SZPADA I PRZYGODA DLA FANÓW GATUNKU.

TVP 2 godz. 21:25

Gorączka (Heat) - sensacyjny, USA 1995, reż. Michael Mann, wyk. Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Jon Voight (164 min)

Nieźle zrealizowany i z dobrym scenariuszem pojedynek między twardym i zmyślnym śledczym policjantem i równie twardym i równie zmyślnym bandytą. Jeden przygotowuje kolejny napad, po którym chce przejść na emeryturę, a drugi nie przejdzie na emeryturę, póki nie złapie pierwszego. DOBRZE SIĘ WIDZI.

TVP Kultura godz. 22:15

Opowiedz mi o deszczu (Parlez-moi de la pluie) - komediodramat, Francja 2008, reż. Agnes Jaoui, wyk. Jean-Pierre Bacri, Jamel Debbouze, Agnes Jaoui (94 min)

Paryska pisarka i feministka, której książki o prawach kobiet są bestsellerami jedzie do rodzinnego miasteczka na południu Francji. A tu, miejscowy dokumentalista postanawia nakręcić o niej reportaż, więc wraz ze współpracownikiem próbują zaprezentować się pani z jak najlepszej strony. I TO SIĘ ŚWIETNIE OGLĄDA I DOBRZE SŁUCHA.TVP 1 godz. 22:40

Moje pieskie szczęście (My Boyfriends' Dogs) - komedia romantyczna, USA 2014, reż. Terry Ingram, wyk. Erika Christensen, Emily Holmes (83 min)

Właściciele restauracji wpuszczają do siebie panią w ślubnej sukni i z trzema psami. Pani - jak się już domyśliliście - uciekła sprzed ołtarza. Przez całe życie szukała idealnego faceta, ale jej związki szybko się rozpadały i pozostawały po nich tylko psy. Zawsze próbowała dostosować się do nowego chłopaka, ale nigdy nic z tego nie wychodziło. NAIWNE, PEŁNE BANAŁU, ALE SYMPATYCZNE, WIĘC MOŻNA SIĘ ZAPOMNIEĆ.TV 6 godz. 23:25

Rozstanie (The Break Up) - thriller, USA 1998, reż. Paul Marcus, wyk. Bridget Fonda, Kiefer Sutherland, Hart Bochner, Steven Weber (100 min)

Małżeństwo się rozpada. Ona wyprowadza się do rodziców, on zatrudnia opiekunkę dla chorego na alzheimera ojca. I ani się obejrzał, jak staje przed sądem. On, nie opiekunka. Z DUŻYM SENSEM.

TVN 7 godz. 23:40

Infiltracja (The Departed) - sensacyjny, USA/Hongkong 2006, reż. Martin Scorsese, wyk. Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg (151 min)

Jeden policjant wchodzi pod przykrywką do świata mafii, a inny policjant tej mafii jest cynglem. Który z nich prędzej dowie się, kim jest ten drugi, ten ma szansę uratować swoją skórę. A sytuacja się zagęszcza wokół obu. Pewnie już większość z Was widziała, ale może ktoś się jeszcze uchował. Zresztą akurat ten film można sobie powtórzyć. ZNAKOMITY SCENARIUSZ, WYBITNIE POPROWADZONA AKCJA.SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

American Odyssey - sensacyjny, USA 2015, wyk. Anna Friel, Peter Facinelli, Jake Robinson, Omar Ghazaoui (45 min)

Powtórka z kryminalnej premiery. Oto podczas misji w Afryce pani sierżant odnajduje pliki dowodzące, że pewna korporacja odpowiada za finansowanie organizacji terrorystycznych. W tym samym czasie w Nowym Jorku na podobny ślad wpadaj inna dwójka dociekliwych. Ale efektem ich starań są niewinne ofiary, kłopoty, więc będzie coś trzeba z tym zrobić. NIESTETY BEZ REWELACJI, ALE PRZYNAJMNIEJ COŚ NOWEGO.

HBO godz. 22:00

Kto się odważy (Show Me a Hero) - obyczajowy, USA 2015, reż. Paul Haggis, wyk. Oscar Isaac, Catherine Keener, Alfred Molina, Winona Ryder (60 min)

Drugi odcinek nowego serialu polityczno, socjologiczno, obyczajowego, zainspirowanego prawdziwymi wydarzeniami. Rzecz się dzieje w latach 80., a głównym bohaterem - prócz samej intrygującej historii - jest młody burmistrz średniej wielkości mieściny Yonkers. Sytuacja jest tym ciekawsza, że ów burmistrz ma niedużo po dwudziestce, a pierwszym jego zadaniem będzie wybudowanie tanich mieszkań komunalnych w dzielnicy bogatych białych obywateli, bo tak mu każe wyrok sądu. Domyślacie się, że nie będzie w dzielnicy marszów poparcia. Sześć odcinków, kilka naprawdę ważnych pytań i nieźle zagrane. NIE MUSI, ALE MOŻE SIĘ SPODOBAĆ.FOX godz. 22:00

The Walking Dead - serial grozy, USA 2010, reż. Frank Darabont, wyk. Andrew Lincoln, Jon Bernthal, Jeffrey DeMunn, Laurie Holden (85 min + 4x55 min)

W oczekiwaniu na nowy sezon, jeszcze raz od samego początku, czyli pilot plus cztery odcinki zombiaczego serialu, żeby przypomnieć sobie od czego to się wszystko zaczęło. DO ZOBACZENIA.

DOKUMENT

Discovery godz. 21:40

Wyprawa po skarb Inków (Treasure Quest: Snake Island) - serial dok., USA 2015, wyk. Bryan Grieg Fry, Cork Graham, Mehgan Heaney-Grier, Keith Plaskett (50 min)

Premiera drugi odcinek bardzo ciekawego serialu o spełnieniu młodzieńczego marzenia o wyprawie w nieznane, o wielkich skarbach i tajemnicach. Kamera towarzyszy ekipie doświadczonych podróżników, którzy wyruszają na dwumiesięczną wyprawę z nadzieją, że uda im się odnaleźć skarb Inków. I robią to na serio, więc czasami będzie naprawdę niebezpiecznie. DOBRA ROBOTA, DUŻA PRZYGODA.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Canal+ godz. 21:00

Zombiebobry (Zombeavers) - horror, USA 2014, reż. Jordan Rubin, wyk. Rachel Melvin, Cortney Palm, Lexi Atkins, Hutch Dano (85 min)

Premiera szalonego komediowego horroru. Można mieć wątpliwości czy aby na pewno komediowość była zamierzona od początku, ale to nie jest aż tak istotne. W końcu chodzi o zabawę. A tej Łowcy Kiczu mają tu mocną dawkę. Zwłaszcza w znakomicie głupich dialogach i rewelacyjnie nieporadnych efektach niespecjalnych. Oto tradycyjnie dla gatunku, grupka beztroskiej młodzieży spędza weekend nad jeziorem, ale zabawę im (ale nie nam) psują bobry, które po kontakcie z chemikaliami zamieniły się w zombie. KOSZMARNIE DOBRA ZABAWA.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Puls 2 o godz. 20:00 "Dzień Niepodległości: Katastrofa", czyli próba podczepienia się pod nośny tytuł, mniej spektakularny, ale pomysłowy (90 min)

Polsat o godz. 20:05 "2012", czyli po raz kolejny John Cusack spróbuje ocalić rodzinę przed potopem i przetransportować ją nadludzkim wysiłkiem na rządową Arkę (156 min)

TV 6 o godz. 21:35 "Dzień sądu", czyli Ice-T, Mario Van Peebles i Coolio w niedorzecznej, ale spektakularnej opowiastce (95 min)

Paramount godz. 22:00 "Zoolander", czyli Ben Stiller i Owen Wilson w pokręconym, i przekręconym świecie mody (89 min)