Śpiewanie dla Solidarności, wybitne dzieło Wima Wendersa, jeszcze raz wiking, jeszcze raz gang na kołach i jeszcze raz Clint Eastwood w ponczo [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 31.08

Jeśli ktoś przegapił wczoraj, to dzisiaj powtórkowe emisje otwarcia trzeciego sezonu "Wikingów" i pierwszego sezonu "Gangland - podwójna gra" w History. W CBS Europa od nowa "Halt and Catch Fire", a w AXN Black od nowa "Czarna lista". Z filmów, z przyjemnością - jeśli akurat nie będę miał innego zajęcia - wejdę w znaną westernową opowieść "Dobry, Zły i Brzydki" Sergia Leone z Clintem Eastwoodem. Co jeszcze? "Faceci w czerni 3" na przykład, japońska animacja Hayao Miyazakiego z 2013 roku "Zrywa się wiatr", albo "Człowiek z blizną". I dokumenty, czyli m.in. wybitny film Wima Wendersa "Sól ziemi" w Ale kino+, i bardzo ciekawy "Zmierzch ery Huronów" w Planete+.

A co poza tym? Do TVP 2 wraca Tomasz Lis na żywo (godz. 21:50), do TVN Style o godz. 22:15 wraca "Magiel towarzyski" Karoliny Korwin-Piotrowskiej, ale najważniejsze dla wielu wydarzenie relacjonowała będzie od godz. 20:25 TVP 1, a chodzi o dwugodzinny koncert z okazji 35-lecia NSZZ Solidarność "My Naród". Polecaj oczywiście również jutro. A dzisiaj udanego życzę poniedziałku. Bardzo.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Dobry, Zły i Brzydki (Il buono, il brutto, il cattivo) - western, Wł./Hiszp. 1966, reż. Sergio Leone, wyk. Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef (161 min)

Na Dzikim Zachodzie panowie Brzydki i Dobry usiłują zdobyć ukryty przez wojsko skarb, a ich śladem podąża pan Zły, czyli klasyczny w formie i treści western Sergio Leone z wiecznie żywym tematem muzycznym Ennio Morricone i z pamiętną rolą Clinta Eastwooda. POZYCJA KLASYCZNA, OBOWIĄZKOWA.

Polsat godz. 20:05

Faceci w czerni 3 (Men in Black 3) - komedia SF, USA 2012, reż. Barry Sonnenfeld, wyk. Will Smith, Tommy Lee Jones, Josh Brolin, Emma Thompson (90 min)

Fenomenalna zabawa. A tym razem również wzruszająca momentami. Życie agenta K i los planety są zagrożone, więc J wyrusza w podróż w czasie, żeby przywrócić sprawom właściwy bieg i pokrzyżować plany kosmity Borisa. PORYWAJĄCO PYSZNE.

TVP Kultura godz. 20:20

Plac Zbawiciela - dramat Polska 2006, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, wyk. Jowita Budnik, Arkadiusz Janiczek, Ewa Wencel (120 min)

Beata i Bartek, małżeństwo z dwójką dzieci, wprowadza się do teściowej, by zaoszczędzić pieniądze na kupno mieszkania. Gdy deweloper bankrutuje i wychodzi na jaw romans męża, Beata popada w depresję. Ale to i tak jeszcze nie cały dramat. Bo SŁOWO DRAMAT JEST TU KLUCZOWE.

Canal+ godz. 21:00

Zrywa się wiatr (Kaze tachinu) - animowany dla dorosłych, Japonia 2013, reż. Hayao Miyazaki (126 min) (dubbing)

Jiro marzy o karierze pilota, którą uniemożliwia mu wrodzona wada wzroku. Inspirując się projektami włoskiego inżyniera lotnictwa Gianniego Caproniego, sam staje się konstruktorem. Przepraszam, ale absolutnie nie znam się na japońskiej animacji, więc polecam polegając na opinii znajomych, którzy twierdzą, że TO BARDZO DOBRE JEST, I WARTO.

TV 6 godz. 21:35

Przylądek strachu (Cape Fear) - thriller, USA 1991, reż. Martin Scorsese, wyk. Robert De Niro, Nick Nolte, Jessica Lange, Juliette Lewis (128 min)

Max Cady staje przed sądem oskarżony o wyjątkowo okrutne morderstwo. Jest analfabetą, więc nie może sam zapoznać się ze swoimi aktami. Jego prawnik jest doń wrogo nastawiony, bo przekonany o jego winie i o tym, że karę powinien ponieść surową, i celowo zataja przed sądem dowody, które mogłyby klientowi nieco pomóc. Cady trafia na długie lata do więzienia, gdzie uczy się czytać, poznaje prawdę, a po wyjściu na wolność zaczyna się mścić na prawniku i jego rodzinie. BARDZO SUGESTYWNE, BARDZO MOCNE I ŚWIETNIE ZAGRANE.

Polsat godz. 22:15

Akt odwagi (Act of Valor) - sensacyjny, USA 2012, reż. Mike McCoy, Scott Waugh, wyk. Alex Veadov, Roselyn Sanchez (110 min)

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami film o oddziale sił specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej, który otrzymuje zadanie odbicia agentki CIA z rąk terrorystów. KINO ODWAŻNEJ AKCJI.

TV Puls godz. 22:55

Człowiek z blizną (Scarface) - gangsterski, USA 1983, reż. Brian De Palma, wyk. Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio (170 min)

Historia kariery mafijnej pewnego kubańskiego uchodźcy, który zaczynając jako drobny złodziejaszek, dzięki wyjątkowej brutalności i bezwzględności, wspiął się na szczyt kokainowego imperium. Wielkie kino, POZYCJA KLASYCZNA.

TVP 1 godz. 00:20

Vinegar Hill - obyczajowy, USA 2005, reż. Peter Werner, wyk. Mary-Louise Parker, Tim Guinee, Tom Skerritt, Betty Buckley (86 min)

Z powodu kłopotów finansowych Jake i Ellen przeprowadzają się na farmę rodziców Jake'a. Powrót w rodzinne strony prowadzi do ujawnienia szokującego sekretu, co będzie miało poważne konsekwencje. DO ZOBACZENIA.

SERIAL

CBS Europe godz. 21:00

Halt and Catch Fire - obyczajowy, USA 2014, wyk. Lee Pace, Scoot McNairy, Mackenzie Davis, Kerry Bishé (60 min)

Jeszcze raz od początku fascynujący serial o początkach PC-tów, osadzony w latach 80. podczas technologicznego boomu. Oczywiście znajdziecie w nim wspomnienie IBM, Microsoftu i Apple, ale główną osią jest fikcyjna firma Cardiff Electric, której pracownicy wpadają na pomysł by zrobić pierwszego laptopa.AXN Black godz. 21:05

Czarna lista (The Blacklist) - kryminalny, USA 2013, reż. Joe Carnahan, wyk. James Spader, Jamie Jackson, Megan Boone (44 min)

Kolejny raz od początku. Odcinek pierwszy. Były agent, a potem jeden z najbardziej poszukiwanych przez FBI uciekinierów nawiązuje współpracę z FBI i z ich pomocą wykańcza kolejnych z łych ludzi. A w tle jeszcze mroczne sprawy. Niezła robota telewizyjna, ale cały czas mam wrażenie, że już to gdzieś widziałem. ALE PATRZY SIĘ BEZ PROBLEMU.

History godz. 23:00

Wikingowie 3 (Vikings) - kostiumowy, Irl./Kan. 2015, reż. Ken Girotti, wyk. Travis Fimmel, Gustaf Skarsgard (44 min)

Zrealizowana z przytupem kontynuacja epickiej opowieści o Ragnarze Lodbroku, wojowniku, odkrywcy, a teraz nawet królu, któremu w tej serii zagraża zdrada i pragnienie zemsty, a na horyzoncie zaś rysuje się nowa wyprawa nad Sekwanę. Odcinek pierwszy z dziesięciu. Ja trochę wymiękłem w połowie sezonu drugiego, ale NIE POTRAFIĘ ODRADZAĆ.

History godz. 00:00

Gangland - podwójna gra (Gangland Undercover) - sensacyjny, Kan./USA 2015, reż. Stephen Kemp, wyk. Damon Runyan, Melanie Scrofano, Ari Cohen (45 min)

Powtórka wczorajszej premiery na podstawie wspomnień Charlesa Falco, człowieka, któremu udało się przeniknąć aż do 3 różnych gangów motocyklowych, i który pomógł postawić przed sądem wyjątkowo groźnych przestępców. Sześcioodcinkowy serial poświęcony jest operacji, w której rozpracowywał osławiony gang Vago. Fenomenalnie udokumentowany, dopracowany w szczegółach i rewelacyjnie, momentami bardzo ostro sfilmowany serial, który moim nieskromnym zdaniem powinien zobaczyć każdy fan "Synów Anarchii", ale nie tylko. ŚWIETNA ROBOTA.DOKUMENT

Ale kino+ godz. 20:10

Sól ziemi (The Salt of the Earth) - dokumentalny, Fr./Br./Wł. 2014, reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, wyk. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, Sebastiao Salgado, Hugo Barbier (105 min)

Premiera w telewizorze. Sylwetka Sebastiao Salgado, światowej sławy brazylijskiego fotografa, którego czarno-białe zdjęcia ukazują dramatyczną stronę życia - biedę, klęski głodu, wojnę, wyzysk i cierpienie. Nominacja do Oscara 2015 w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny" i szereg innych nagród na świecie. DUŻA RZECZ, KTÓRĄ ZNAĆ WARTO.Planete+ godz. 21:00

Tajemnice tarota marsylskiego (Les mysteres du tarot de Marseille) - dokumentalny, Francja 2014, reż. Philippe Truffault (51 min)

Tarot marsylski powstał w połowie XVII w., a dzisiaj znany jest głównie jako narzędzie do wróżenia. Twórcy dokumentu dowiedzieli się, i teraz nam opowiadają kto stworzył tarota, po co go stworzył tak naprawdę, i wreszcie jakie znaczenie mają symbole na kartach. DUŻA CIEKAWOŚĆ, BO TO KAWAŁ HISTORII JEST.

Discovery godz. 21:40

Wyprawa po skarb Inków (Treasure Quest: Snake Island) - serial dokumentalny, USA 2015, wyk. Bryan Grieg Fry, Cork Graham, Mehgan Heaney-Grier, Keith Plaskett

Premiera trzeciego odcinka bardzo ciekawego serialu o spełnieniu młodzieńczego marzenia o wyprawie w nieznane, o wielkich skarbach i tajemnicach. Kamera towarzyszy ekipie doświadczonych podróżników, którzy wyruszają na dwumiesięczną wyprawę z nadzieją, że uda im się odnaleźć skarb Inków. I robią to na serio, więc czasami będzie naprawdę niebezpiecznie. DOBRA ROBOTA, DUŻA PRZYGODA.

Planete+ godz. 22:00

Zmierzch ery Huronów (Curse of the Axe) - dokumentalny, Kanada 2013, reż. Robin Bicknell (84 min)

Rzecz o jednym z ważnych odkryć współczesnej archeologii, czyli śladów wioski Mantle w Kanadzie, zamieszkiwanej przez plemię Huronów w XVI wieku. Wykopaliska odpowiedzieć na pytanie, kim byli i skąd przybyli ci Indianie. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN 7 o godz. 20:00 "Dopóki śmierć nas nie rozłączy", czyli (Bis dass der Tod uns Scheidet) - film sensacyjny, Niemcy 2008, reż. Edzard Onneken, wyk. Muriel Baumeister, Bernhard Schir, Henning Baum, Aylin Tezel (90 min)

TVN 7 o godz. 23.00 Bill - komedia, USA 2007, reż. Bernie Goldmann, Melisa Wallack, wyk. Aaron Eckhart, Jessica Alba, Elizabeth Banks, Logan Lerman (93 min)