Jesień zaczyna się serialem, czyli Cezary Pazura po raz pierwszy, sensacyjny Krzysztof Globisz w Teatrze TV, Colin Farrell na granicy prawa i Westerplatte kontra Westerplatte [POLECAJ TV - WTOREK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 1.09

Tak oto zaczyna się telewizyjna jesień. Dzisiaj przede wszystkim w TVN, bo o godz. o godz. 20:50 "Wesołowska i mediatorzy", czyli nowe wcielenie pani sędzi, o godz. 22:30 wraca Kuba Wojewódzki, a między nimi serial "Aż po sufit", o którym przeczytacie kilka słów niżej. Do TVP 1 wraca "Świat się kręci" o godz. 18:30.

I jeszcze miła rzecz taka, że w TVP ABC, jakby ktoś chciał, to od godz. 20:00 może spotkać się z legendarnym "Krecikiem". A z rzeczy dużo ciekawszych, polecam w TVP Kultura seans Teatru Telewizji otwierający miesiąc z Krzysztofem Globiszem. Do tego kilka niezłych filmów, kilka seriali od początku i holenderski pierwowzór serialu "Krew z krwi". I jeszcze pojedynek starego "Westerplatte" z nową "Tajemnicą Westerplatte". No i to tyle, zapraszam do Polecaja, który oczywiście znajdziecie tu codziennie. I bardzo dobrego życzę wtorku.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:25

Tajny agent - sztuka Josepha Conrada, Polska 2005, reż. Krzysztof Zaleski, wyk. Krzysztof Globisz, Anna Dereszowska, Ewa Kasprzyk, Wojciech Solarz (69 min)

W ramach rozpoczynającego się w TVP Kultura miesiąca z Krzysztofem Globiszem. W domu londyńskiego sklepikarza, regularnie zbierają się anarchiści. Sklepikarz jest jednym z nich, ale jest też rosyjskim agentem i współpracuje z policją brytyjską. Jest koniec XIX wieku. WSPANIAŁOŚĆ.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Pan i pani Smith (Mr. & Mrs. Smith) - komedia sensacyjna USA 2005, reż. Doug Liman, wyk. Brad Pitt, Angelina Jolie, Vince Vaughn (145 min)

Film opowiada historię znudzonego trochę małżeństwa, którego życie staje się żywe i pełne niesamowitych przygód, kiedy oboje dowiadują się o sobie, że są płatnymi zabójcami. Jeszcze więcej ognia pojawia się, gdy okaże się, że zostali wynajęci z misją zabicia drugiego. ŚWIETNA ZABAWA.

Stopklatka TV godz. 20:00

Przepis na kataklizm (Recipe for Disaster) - komedia, USA 2003, reż. Harvey Frost, wyk. John Larroquette, Melissa Peterman, Lesley Ann Warren (88 min)

Pełna banału, ale i sympatycznego familijnego humoru opowiastka o trojgu rodzeństwa, które w dniu oficjalnego otwarcia rodzinnej restauracji musi sobie poradzić bez rodziców, gdy ci nie mogą wrócić na czas do domu. KRZYWDY NIE ROBI.

Polsat godz. 20:05

Tajemnica Westerplatte - wojenny, Polska/Litwa 2013, reż. Paweł Chochlew, wyk. Michał Żebrowski, Jan Englert, Piotr Adamczyk (120 min)

Alternatywna wobec filmu z początku lat 60. (w Kino Polska o godz. 20:00 - przypadek? Nie sądzę) wersja wydarzeń z września 1939 roku w składnicy na Westerplatte, która miała się bronić przed Niemcami chwilę, a broniła się tych chwil znacznie więcej. I intencja zacna, ale wykonanie to istny koszmar. Ze szczególnym uwzględnieniem mistrza Żebrowskiego, który jest tak kwadratowy, że przyrównać można go wyłącznie do niegdysiejszej reklamy ZREMBu, któren zawsze jest na czasie, i polot ma kilofa. TAK ŻENUJĄCY, ŻE CZASAMI AŻ PIĘKNY.Ale kino+ godz. 20:10

Miami Vice - sensacyjny, USA/Niemcy 2006, reż. Michael Mann, wyk. Colin Farrell, Jamie Foxx, Gong Li (126 min)

Pomysł z serialu wzięty, ale tylko w pewnym sensie. Głównie nazwiska głównych bohaterów i miejsce akcji. Bo reszta to już inna historia. Oto agenci Crockett i Tubbs przenikają do siatki przemytników i naruszają cienką granicę między prawem i zbrodnią. Z ROZMACHEM, TEMPEM I W DOBREJ OBSADZIE.

TVP 1 godz. 20:25

Nadchodzi Polly (Along Came Polly) - komedia romantyczna, USA 2004, reż. John Hamburg, wyk. Ben Stiller, Jennifer Aniston, Philip Seymour Hoffman, Alec Baldwin (87 min)

Rzeczoznawca w firmie ubezpieczeniowej, zostaje zdradzony przez żonę podczas miodowego miesiąca. Upokorzony postanawia nigdy więcej nie wiązać się z kobietą. Tyle tylko, że wkrótce spotyka tak piękną jak zakręconą znajomą ze szkolnej ławy. BANALNA, ALE DUŻA ROMANTYCZNA WESOŁOŚĆ.Ale kino+ godz. 22:30

Kopia Mistrza (Copying Beethoven) - dramat biograficzny, USA/Niemcy/Węgry 2006, reż. Agnieszka Holland, wyk. Ed Harris, Diane Kruger, Matthew Goode, Phyllida Law (99 min)

Studentka kompozycji, Anna Holtz, trafia na staż do wybitnego artysty - Ludwiga van Beethovena. Z czasem kobieta zyskuje zaufanie ekscentrycznego geniusza, jednak to jej nie wystarcza. ARYSTOWSKIE TROCHĘ (trochę za bardzo).

SERIALE

Universal godz. 20:00

Arrow - sensacyjny, USA 2012, reż. David Nutter, wyk. Stephen Amell, Katie Cassidy, Willa Holland (2x60 min)

Jeszcze raz od początku. Po latach spędzonych na bezludnej wyspie, pan Oliver Queen niegdyś niezbyt sympatyczny playboy i miliarder wraca do swojego miasta. Zmienił się, i chce odkupić swoje dawne winy, naprawić relacje z rodziną itd. ale najważniejsze jest to, że korzystając z nowych, nabytych na wyspie umiejętności i cech tworzy swoją drugą tożsamość - bohatera walczącego ze złem pod osłoną nocy o pseudonimie Arrow. I walczy ze złem jako kolejny z miejskich bohaterów ze komiksowej stajni DC Comics. BREDNIA, ALE DO ZOBACZENIA.

TVN godz. 21:30

Aż po sufit! - obyczajowy, Polska 2015, reż. Bartosz Konopka, Julia Kolberger, wyk. Edyta Olszówka, Małgorzata Foremniak, Cezary Pazura (50 min)

To nie jest serialowe dzieło wywalające telewizyjny świat, ale bardzo sympatyczna rodzinna opowieść, krzepiąca, dająca przyjemny oddech i z całkiem sporą dawką humoru. Ten ostatni nie zawsze jest bardzo wyszukany, ale nie o to przecież chodzi. Za to wszystkich, którzy zwątpili już w to, że spodoba im się kiedyś jeszcze ekranowe wcielenie Cezarego Pazury, uprzedzam, że się zdziwią. Pan Czarek przestał pajacować i od razu okazało się, że znowu można go bardzo polubić. Państwo Domirscy w zdrowiu i względnym szczęściu spędzili ze sobą 25 lat. Odchowali i wyprawili w świat dzieci, więc nareszcie mogą rozpocząć celebrowanie drugiej młodości oddając się rozpuście i spełnianiu wspólnych marzeń. Niestety - dla nich, bo dla nas na szczęście - gdy tylko uda im się zdecydować od czego zacząć wspomniana celebracje, do rodzinnego gniazda zlatują się poranione życiem dzieci pakując się im do domu z buciorami i wszystkim co mają na plecach. No i tyle spokoju. Jest i słodko (i wtedy trochę mdlić może), i gorzko (żeby jednak nie zemdliło do końca), i chociaż wielu z Was zauważy, że do życia to się ma wszystko tylko trochę, to jednak naprawdę nieźle się to ogląda. Przynajmniej na razie. DO ZOBACZENIA.

TVP 1 godz. 22:10

Generał bandytów (Il generale dei briganti) - historyczny, Włochy 2012, reż. Paolo Poeti, wyk. Daniele Liotti, Raffaella Rea, Danilo Brugia (50 min)

Czteroodcinkowy miniserial na podstawie życiorysu XIX-wiecznego włoskiego bandyty Carmine Crocco, takiego włoskiego Robin Hooda. BEZ EUFORII, ALE DZIAŁA.

Polsat godz. 22:35

Bez litości (True Justice 2) - sensacyjny, Kanada/USA 2012, wyk. Steven Seagal, Sarah Lind, Jesse Hutch (50 min)

Jeśli komuś za mało Stevena Seagala i jego aktorskiej maestrii to teraz będzie go miał jeszcze w odcinkach. Oto Steven Seagal stoi tu na czele walecznego zespołu i rozpoczyna od śledztwa w sprawie morderstwa pary sklepikarzy. RUTYNOWE DZIAŁANIA.Filmbox Extra godz. 22:45

Penoza - kryminalny, Hol. 2010, reż. Diederik Van Rooijen, wyk. Monic Hendrickx, Niels Gomperts, Stijn Taverne (48 min)

Holenderska, oryginalna wersja serialu znanego u nas jako "Krew z krwi". Warto zobaczyć, choćby po to, żeby porównać. NIEZŁA HISTORIA.

TV Puls godz. 22:50

Motyw (Motive) - kryminalny, Kanada 2013, reż. Bronwen Hughes, wyk. Kristin Lehman, Louis Ferreira, Brendan Penny (45 min)

Każdy odcinek rozpoczyna się od ujawnienia mordercy, a zadaniem pani detektyw jest zebranie poszlak i motywu zbrodni. A to okazuje się ciekawsze od szukania samego sprawcy. WIDZIAŁEM LEPSZE, ALE DAJE RADĘ.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 21:50

Zło radykalne (Das radikal Bose) - dokumentalny, Niemcy/Austria 2013, reż. Stefan Ruzowitzky (92 min)

Członkowie hitlerowskich szwadronów śmierci zamordowali w Europie Wschodniej dwa miliony cywilów. W filmie eksperci zastanawiają się, na ile w "sprzyjających" okolicznościach zwykli ludzie potrafią być niebezpieczni. CIEKAWOŚĆ.

Planete+ godz. 22:00

Era robotów (The Age of Robots) - seria dokumentalna, Włochy 2014, reż. Massimo Brega (4x27 min)

Premiera, cztery z sześciu odcinków serii o najnowszych osiągnięciach robotyki i pracy nad sztuczną inteligencją, czyli maszyny i pomysły, które już są częścią codzienności albo będą miały wpływ na przyszłość. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 o godz. 20:00

Powrót ery dinozaurów (Age of Dinosaurs) - SF, USA 2013, reż. Joseph J. Lawson, wyk. Treat Williams, Ronny Cox, Jillian Rose Reed, Joshua Michael Allen (88 min)

Firmie biotechnologicznej z Los Angeles udaje się przywrócić dinozaury matce naturze. Ale Matka natura chyba ich nie chce. Więc gdy gady zbiegły ze swoich klat i klatek sieją wielki zamęt w mieście. A były strażak próbuje w tym zamęcie ratować swoją córkę. MOŻNA SOBIE POSZALEĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN Fabuła o godz. 21:00 "Infiltracja", czyli Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson i Mark Wahlberg w wybitnym fimie Martina Scorsese (151 min)

Stopklatka TV o godz. 21:55 "Dobry, Zły i Brzydki", czyli Clint Eastwood w ponczo w westernize Sergio Leone (171 min)

HBO o godz. 22:00 "Bessie", czyli biograficzna opowieść z bardzo dobrym udziałem Queen Latifah (108 min)

TVN 7 o godz. 22:35 "Rob Roy", czyli Liam Neeson, Jessica Lange i Tim Roth walecznie (139 min)

Stopklatka TV o godz. 01:40 "Zaklęte rewiry", czyli Roman Wilhelmi i Marek Kondrat w rolach wybitnych w wybitnym filmie (96 min)