Kilka przykładów jak do reszty ogłupić Polaków telewizorem, a do tego kilka niezłych komedii, trochę klasycznego strachu i odrobina wiedzy o świecie [POLECAJ TV - ŚRODA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 2.09

Drugi dzień telewizyjnej jesieni to kolejnych kilka nowości lub powrotów. Z nowości, m.in. w TVP 1 o godz. 20:25 "Kryptonim Szef", czyli nasza lokalna wersja programu, w którym właściciel firmy się przebiera i w poczuciu współczucia udaje szeregowego pracownika, żeby przypomnieć sobie jak ciężko jest być fizycznym. Zwykłe mydlenie oczu. Jest też w TVN o godz. 20:50 drugi odcinek telewizyjnego koszmaru "Wesołowska i mediatorzy". Zadałem sobie trudu, i po obejrzeniu pierwszego mogę powiedzieć, że nie widziałem już dawno - w każdym razie nie pamiętam, żebym widział kiedykolwiek - czegoś tak słabego i tak źle zrealizowanego, "zagranego" i z tak złymi dialogami jak to coś. A widziałem nawet "Pamiętniki z wakacji", które były przynajmniej żenująco śmieszne. Jeżeli okaże się to oglądalnościowym sukcesem, to przyszłość telewizji zobaczę w bardzo ciemnych kolorach.

Zdeterminowanie TVN-u w walce o ostateczne ogłupienie narodu widać również w tym, że po przerwie przywraca inny koszmar, czyli "Kto poślubi mojego syna?" (godz. 21.30), a na deser, o godz. 22:30 dokłada drugi sezon głupawego, ale absolutnie nieszkodliwego programu "Żony Hollywood". Na szczęście są też inne rzeczy, o których przeczytacie niżej. Polecaj oczywiście do przeczytania również jutro i każdego kolejnego dnia, a dzisiaj udanej życzę środy. Bardzo.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Nostalgia anioła (The Lovely Bones) - obyczajowy, USA/Wlk.Bryt./N.Zel. 2009, reż. Peter Jackson, wyk. Mark Wahlberg, Susan Sarandon, Stanley Tucci (136 min)

Czternastoletnia Susie zostaje zamordowana, a po śmierci obserwuje życie najbliższych, detektywa rozwiązującego sprawę jej śmierci oraz zabójcę. I próbuje przekazywać wskazówki pozwalające ująć mordercę. DOBRE NA WIECZÓR.

Stopklatka TV godz. 20:00

Meteor - katastroficzny, USA 2009, reż. Ernie Barbarash, wyk. Bill Campbell, Marla Sokoloff, Christopher Lloyd (90 min)

Pierwsza z dwóch części produkcyjniaka o tym jak to naukowiec odkrywa, że do Ziemi zbliża się olbrzymi meteor i jest na kursie bardzo kolizyjnym, a jego asystentka nie potrafi do tego przekonać ważnych osób. A meteor faktycznie leci, więc jest problem. TELEWIZYJNA RUTYNA BEZ EMOCJI.

Polsat godz. 20:40

Zła kobieta (Bad Teacher) - komedia, USA 2011, reż. Jake Kasdan, wyk. Cameron Diaz, Lucy Punch, Jason Segel, Justin Timberlake (92 min)

Wesoły filmik z wesołą Cameron Diaz, w którym chodzi o to, że myśląca tylko o sobie i niestroniąca od wszelkich używek panna zostaje niechcący nauczycielką. I zakochuje się przystojnym i bogatym panu, który jednakowoż gustuje w paniach o bardziej obfitych kształtach. Już wiecie, że to głupie, ale TO DO ZABAWY JEST, NIE DO MYŚLENIA.

TCM godz. 21:00

A jednak żyje (It's Alive) - horror, USA 1974, reż. Larry Cohen, wyk. John Ryan, John P. Ryan, Sharon Farrell (110 min)

Pani rodzi w szpitalu dziecko. Znaczy chciałaby dziecko, bo chwilę po tym jak lekarze ordynują jej środek przeciwbólowy, noworodek opuszcza matczyne łono rozszarpuje na kawałki lekarzy i pielęgniarki, i rozpoczyna morderczą eskapadę po ulicach Los Angeles. W dobrym stylu lat 70. A zaraz potem, o godz. 22:50 trochę mniej napięta część druga z 1978 roku. KLASYKA HORRORU.

Polsat godz. 22:35

Wojna żeńsko-męska - komedia, Polska 2011, reż. Łukasz Palkowski, wyk. Sonia Bohosiewicz, Grażyna Szapołowska, Maja Bohosiewicz, Wojciech Krzyżaniak (107 min)

Zabawowa, ale z morałem historia bezrobotnej dziennikarki, która walczy z nadwagą i brakami na koncie. Przypadkiem zostaje ekspertką od mężczyzn analizując organoleptycznie ich prącia. Co oczywiście ma swoje skutki. Plus pan Krzysztof Ibisz jako taki jeszcze większy Krzysztof Ibisz i w ekranowym debiucie piszący te słowa w roli niewielkiej, ale jakże znaczącej. Kilka scen genialnych, kilka znakomitych żartów, ale W SUMIE ŚREDNIO, CHOĆ JAK NAJBARDZIEJ DO ŚMIECHU.

TVP Historia godz. 22:40

Most na Renie (The Bridge at Remagen) - dramat wojenny, USA 1969, reż. John Guillermin, wyk. George Segal, Robert Vaughn, Ben Gazzara, Bradford Dillman (111 min)

Rzecz o walce w czasie II wojny światowej o ostatni most na Renie. Solidnie zrealizowane w dobrym, charakterystycznym dla końca lat 60. stylu. I z rozmachem. DOBRA ROBOTA.TVP 1 godz. 23:05

Prorok (Un prophete) - sensacyjny, Francja/Włochy 2009, reż. Jacques Audiard, wyk. Tahar Rahim, Niels Arestrup, Adel Bencherif (149 min)

Malik ma lat dziewięć i jest niepiśmiennym Arabem, który skazany na sześć lat trafia do więzienia, w którym musi sobie radzić, żeby przetrwać. Przystosowuje się więc do warunków tu panujących, przełamuje kolejne tabu, staje się coraz bardziej bezwzględny. A potem zaczyna myśleć o władzy. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

SERIALE

Polsat godz. 20:00

Świat według Kiepskich (469) - sitcom, Polska 2015, reż. Patrick Yoka, wyk. Andrzej Grabowski, Ryszard Kotys, Bartosz Żukowski, Marzena Kipiel-Sztuka (30 min)

Po wakacyjnej przerwie, premierowy odcinek. Oto mieszkańcy osiedla uczestniczą w grzybobraniu zorganizowanym przez prezesa Kozłowskiego. DO ZABAWY OCZYWIŚCIE.

TV Puls godz. 20:00

Bibliotekarze (The Librarians) - przygodowy, USA 2014, reż. Dean Devlin, wyk. John Larroquette, Rebecca Romijn, Christian Kane, John Kim (2x45 min)

Jeszcze raz od początku, czyli dwa pierwsze odcinki z pogranicza fantasy i przygodówki o członkach tajnego stowarzyszenia, które ma chronić i ratować świat przed złą mocą, a tymczasem sami znaleźli się w niezłych opałach. DO ZOBACZENIA.

FilmBox Extra godz. 21:00

Olimp (Olympus) - fantasy, Wlk.Bryt./Kan. 2015, reż. Nick Willing, Amanda Tapping, wyk. Sonya Cassidy, Sonita Henry, Tom York, Matt Frewer (2x41 min)

Młody heros, wychowany w ukryciu, postanawia odkryć tajemnicę swego pochodzenia. Aby tego dokonać, musi uwolnić więzioną przez cyklopów Wyrocznię Gai i poznać wizję dotyczącą swej przeszłości. NIE ZNAM, NIE WIDZIAŁEM, I CZUJĘ, ŻE NIE CHCĘ, ALE JEST.

History godz. 21:00

Wikingowie 3 (Vikings) - historyczny, Irl./Kan. 2015, reż. Ken Girotti, wyk. Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgard (44 min)

Kolejna powtórka odcinka pierwszego zrealizowanej z przytupem kontynuacja opowieści o Ragnarze Lodbroku, wojowniku, odkrywcy, a teraz nawet królu, któremu w tej serii zagraża zdrada i pragnienie zemsty, a na horyzoncie zaś rysuje się nowa wyprawa nad Sekwanę. Ja wymiękłem w połowie sezonu drugiego, ale NIE POTRAFIĘ ODRADZAĆ.

Tele 5 godz. 21:50

Siberia - przygodowy, USA 2013, wyk. Joyce Giraud, Johnny Wactor, Esther Anderson, Miljan Milosevic (45 min)

Jeszcze raz od nowa, czyli pierwszy z dwunastu odcinków. Grupa ochotników z Ameryki przyjeżdża do Rosji, aby wziąć udział w programie telewizyjnym. Ich celem jest przeżycie w trudnych warunkach syberyjskiej zimy. Ale nie spodziewali się, że miejscem ich pobytu będzie Kraj Krasnojarski, gdzie w 1908 roku spadł słynny meteor. BARDZO ŚREDNIE.

Canal+ Seriale godz. 22:00

Bitwa o Gallipoli (Deadline Gallipoli) - serial, Australia 2015, wyk. Sam Worthington, Hugh Dancy, Joel Jackson (47 min)

Młodzieniec rusza na wojnę jako korespondent w poszukiwaniu przygód. Rusza z kamerą na front z początkowym zamiarem pokazania romantyzmu wojny i służby w armii. Pierwszy raz mięknie na statku służącym jako szpital dla rannych żołnierzy. Potem czuje wielką, bolesną niemoc kiedy w okopach filmuje bohaterskich żołnierzy, by potem patrzeć, jak umierają. Jest też świadkiem tworzenia różnych wojennych strategii w oficerskich gabinetach, i nie potrafi się pogodzić z bezsensownym wysyłaniem żołnierzy na pewną śmierć. Do końca zostaje z żołnierzami, i do końca informuje o bezsensowności tego czego jest świadkiem. NIESTETY WARTO TO WIEDZIEĆ.

TV Puls godz. 23:50

Motyw (Motive) - kryminalny, Kanada 2013, reż. Bronwen Hughes, wyk. Kristin Lehman, Louis Ferreira, Brendan Penny (45 min)

Powtórka części pierwszej. Każdy odcinek rozpoczyna się od ujawnienia mordercy, a zadaniem pani detektyw jest zebranie poszlak i motywu zbrodni. A to okazuje się ciekawsze od szukania samego sprawcy. WIDZIAŁEM LEPSZE, ALE DAJE RADĘ.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:20

Kampania "Wild Thing" (Project Wild Thing) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 2013, reż. David Bond (83 min)

Film o działaniach twórcy jego twórcy, na rzecz przywrócenia zainteresowania obcowania z naturą. Autor postanawia podjąć próbę odciągnięcia współczesnych dzieci od komputerów, i spowodowania, żeby więcej czasu spędzały w ruchu, na powietrzu. Zaczyna - tak jak powinien - od siebie i swojej rodziny. CIEKAWOŚĆ.

Planete+ godz. 21:00

Akcja T4. Lekarze w służbie nazizmu (T4. Un Medecin sous le Nazisme) - dokumentalny, Francja 2014, reż. Emmanuel Roblin (53 min)

W latach 1939-1944 w III Rzeszy realizowano program "Akcja T4", którego celem było wyeliminowanie "życia niewartego życia". Mordowano ludzi chorych na schizofrenię lub mających zaburzenia rozwojowe. PRZYKRE, ALE PRAWDZIWE.

HBO 2 godz. 22:00

Larry Kramer kocha i nienawidzi (Larry Kramer in Love and Anger) - dokumentalny, USA 2015, reż. Jean Carlomusto, wyk. Larry Kramer (82 min)

Portret znanego amerykańskiego dramaturga, scenarzysty i działacza ruchu LGBT, który od lat walczy o poprawę życia osób chorujących na AIDS. DO ZOBACZENIA.

I JESZCZE NA KRÓTKO

HBO o godz. 20:10 "Godzilla", czyli kolejna, bardzo spektakularna opowieść o tym czego boją się Japończycy najbardziej (118 min)

TVP Kultura o godz. 21:55 "Jesteś Bogiem", czyli setna (albo lepiej) emisja biografii znanego hiphopowego artysty w tym kwartale (118 min)

Stopklatka TV o godz. 21:55 "Papierowe małżeństwo", czyli Joanna Trzepiecińska i miłość na wesoło, acz nie bardzo (84 min)

Kino Polska o godz. 22:00 "Chaos", czyli filmowy, bardzo niezły debiut Xawerego Żuławskiego po raz kolejny (124 min)

TVP 2 o godz. 22:25 "Zróbmy sobie wnuka", czyli niezbyt mądra, za to całkiem wesoła opowieść o z lekka pokręconej rodzinie, i z udziałem Andrzeja Grabowskiego, Małgorzaty Kożuchowskiej i Zbigniewa Zamachowskiego (83 min)

TVN 7 o godz. 22:50 "Szeregowiec Ryan", czyli Tom Hanks kolejny raz traci prawie cały pluton, żeby znaleźć jednego żołnierza i oddać go mamie (170 min)