Serialowy przebój jesieni, kontrowersyjne kino w Dwójce, najlepszy miniserial września i prawda o kobiecym pożądaniu [POLECAJ TV - CZWARTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 3.09

Przede wszystkim dwie bardzo dobre serialowe premiery. W TVP 2 "Prokurator" wg braci Miłoszewskich, a w Ale kino+ zjawiskowy "Mały Quinquin" Bruno Dumonta. Tak, to jest dzisiaj najważniejsze, i tak się składa, że godziny emisji nie przeszkadzają, żeby zobaczyć oba odcinki. Z jesiennych powrotów, do TVN (godz. 20:50) wracają "Kuchenne rewolucje", a do Polsatu (godz. 21:05) serial "Przyjaciółki" w szóstym już sezonie. Polecam zerknąć też w zestaw filmów dokumentalnych. O wszystkim dowiecie się z ładnie ułożonej listy. Polecam Polecaja również jutro, a dzisiaj bardzo dobrego życzę czwartku. Bardzo.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Terminal (The Terminal) - komedia romantyczna, USA 2004, reż. Steven Spielberg, wyk. Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones (128 min)

Skutkiem zbiegu okoliczności Tom Hanks zawisł między niemożliwością wylotu z lotniska do domu, a niemożliwością wyjścia z lotniskowego terminalu gdziekolwiek. Organizuje sobie zatem życie, z rzeczonego terminalu robiąc swoją małą ojczyznę. Śmiechu akurat tyle, żeby móc się jeszcze wzruszyć, wzruszeń dokładnie tyle, żeby łzy nie zmąciły zabawy itd. PRODUKT IDEALNY, TYLKO BEZ DUSZY.

TV Puls godz. 20:00

Ratatuj (Ratatouille) - animowany, USA 2007, reż. Brad Bird, Jan Pinkava (107 min)

Zabawna i szybka opowiastka o szczurku, który tak bardzo chce zostać kucharzem, że wbrew rodzinnej tradycji, podług której powinien był zostać gryzoniem śmietnikowym, rusza w miasto i odmienia kulinarne oblicze Paryża. BAWI CAŁĄ RODZINĘ.

TV 4 godz. 20:00

Braterstwo broni (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) - wojenny, Korea Płd. 2004, reż. Kang Je-Gyu, wyk. Jang Dong-Kun, Won Bin, Lee Eun-ju (148 min)

Trudna historia z okresu konfliktu zbrojnego między obiema Koreami w latach 50. W rzezi udział biorą m.in., dwaj bracia, których los wystawia na ciężką próbę. EWENTUALNIE, Z CIEKAWOŚCI.

Stopklatka TV godz. 20:00

Thelma i Louise (Thelma & Louise) - dramat, USA 1991, reż. Ridley Scott, wyk. Geena Davis, Susan Sarandon, Harvey Keitel (130 min)

Głośny film drogi, i jeden z filmowych feministycznych manifestów. Dwie panie postanowiły radykalnie zmienić swoje życie i wyzwolić się z jarzma narzucanych im przez reprezentowane męską siłą i głupotą społeczeństwo pęt. Wyzwalają się więc i zapłacą za to niestety cenę wysoką. KAWAŁ FILMU, ALE TYLKO KAWAŁ.

HBO godz. 20:10

Ciało pedagogiczne (Les profs) - komedia, Francja 2013, reż. Pierre-François Martin-Laval, wyk. Christian Clavier, Isabelle Nanty, Francois Morel (85 min)

Premiera w telewizorze. Banda najbardziej pokręconych i zdziwaczałych nauczycieli wpada do liceum, którego uczniowie za cel obrali sobie obniżenie poziomu swojej szkoły. Gag za gagiem, czasami rubaszne tak, że na, lub nawet za granicą dobrego smaku, dużo prostych wygłupów i dużo szaleństwa. PROSTA, ALE DAJĄCA O DNIU ZAPOMNIEĆ ROZRYWKA Z MORAŁEM.TVP Kultura godz. 20:20

Łowca jeleni (The Deer Hunter) - dramat, USA/Wlk.Bryt. 1978, reż. Michael Cimino, wyk. John Savage, Christopher Walken, Robert De Niro, Meryl Streep (182 min)

Kawał wielkiego kina, i przy okazji wstrząsająca historia. Trzej przyjaciele jadą na wojnę do Wietnamu, a tam dostają się do niewoli. Zmuszani są przez wietnamskich strażników m.in. do gry w rosyjską ruletkę. Po tych doświadczeniach dwaj z nich wracają do domu. Jeden jest cały i zdrów, drugi porusza się na wózku inwalidzkim. Trzeci zostaje w Wietnamie. Gdy kolega jedzie namówić go do powrotu, ten nie poznaje go. POZYCJA KLASYCZNA.

TVN godz. 21:50

Chłopaki nie płaczą - komedia, Polska 2000, reż. Olaf Lubaszenko, wyk. Maciej Stuhr, Cezary Pazura, Wojciech Klata (96 min)

Młody, obiecujący skrzypek wplątuje się w porachunki gangsterskie, bo chciał pomóc nieśmiałemu przyjacielowi i go ośmielić do kobiet, ale wszystko się pokomplikowało. Świetny duet Pazura-Zbrojewicz, zaskakująco zabawny Milowicz i kilka zjawiskowych dialogów. MNIE TO BAWI.

TVP 2 godz. 22:45 (powt. godz. 2:10)

Płynące wieżowce - obyczajowy, Polska 2013, reż. Tomasz Wasilewski, wyk. Mateusz Banasiuk, Marta Nieradkiewicz, Bartosz Gelner, Katarzyna Herman (89 min)

Wkraczający w dorosłe życie chłopak chce kochać, chce być kochanym, i przy okazji nadzieję ma na sportową karierę. Ale plany udziału w ważnych zawodach i związek z dziewczyną przestają mieć znaczenie, gdy poznaje on Michała. Prawicowe media i jacyś przedstawiciele jedynie słusznej życia drogi już szykują się do zwolnienia z TVP całego szefostwa w związku z "propagowaniem homoseksualizmu", ale to jest po prostu film o dojrzewaniu, o miłości i rodzinie. I trochę o odwadze. W KINIE MNIE TROCHĘ ZNUDZIŁ, ALE NIE ODRADZAM.TVN 7 godz. 23:45

Duch (Poltergeist) - horror, USA 1982, reż. Tobe Hooper, wyk. JoBeth Williams, Craig T. Nelson, Beatrice Straight, Dominique Dunne (135 min)

Młode małżeństwo przeprowadza się do wymarzonego domu. Ale wkrótce okazuje się, że miejsce to jest nawiedzane przez duchy, bo dom został wzniesiony na starym cmentarzu Indian. JEST NAPIĘCIE. KIEDYŚ KULTOWE, BO LEGENDĄ OBROSŁE.

TVP 2 godz. 00:25

Nadkomisarz Banks (DCI Banks. Aftermath) - kryminalny, Wlk.Bryt. 2010, reż. James Hawes, wyk. Stephen Tompkinson, Andrea Lowe, Lorraine Burroughs, Monica Dolan (90 min)

Na północy Anglii dochodzi do zaginięć nastolatek. Policja odnajduje wreszcie ciała kilku dziewczyn, ale wśród nich nie ma ostatniej zaginionej. KRYMINAŁ, ALE Z PSYCHOLOGICZNYM BAGAŻEM.

TVP Kultura godz. 00:40

Kawa i papierosy (Coffee and Cigarettes) - komedia, USA/Jap./Wł. 2003, reż. Jim Jarmusch, wyk. Roberto Benigni, Steve Buscemi, Cate Blanchett (92 min)

Jedenaście czarno-białych, komicznych historyjek, w których występują gwiazdy kina i muzyki. Popijając aromatyczną kawę i paląc papierosy omawiają różne tematy, dyskutują itd. A czas odmierzają kolejną filiżanką kawy i kolejnym wypalonym papierosem. Film powstawał 17 lat, więc możecie mu teraz poświęcić trochę czasu. CIEKAWOŚĆ.

SERIALE

Ale kino+ godz. 20:10

Mały Quinquin (P'tit Quinquin) - kryminalny, Francja 2014, reż. Bruno Dumont, wyk. Alane Delhaye, Lucy Caron, Bernard Pruvost, Philippe Jore (65 min)

Premiera pierwszego z czterech, rewelacyjnych odcinków komedii z wątkiem kryminalnym. Albo odwrotnie. MOIM ZDANIEM RZECZ WYBITNA. A o tym dlaczego tak uważam napisałem już wczoraj.

TVP 1 godz. 20:30

Ojciec Mateusz - kryminalny, Polska 2015, reż. Artur Żmijewski, wyk. Artur Żmijewski, Magdalena Boczarska, Michał Piela, Łukasz Matecki (45 min)

Wpisuję, bo to premierowy odcinek po wakacyjnej przerwie. A tok w ogóle to numer 174. Wszyscy to wiecie, ale w poczuciu obowiązku wspomnę, że to o księdzu, który wyręcza sandomierską Policję śledczą z wdziękiem i delikatnym uśmiechem. PRZYJEMNOŚĆ.

TVP 2 godz. 21:45

Prokurator - kryminalny, Polska 2015, reż. Jacek Filipiak, Maciej Pieprzyca, wyk. Jacek Koman, Sławomir Grzymkowski, Wojciech Zieliński, Marcin Kwaśny (42 min)

Każdy odcinek opowiada historię jednego śledztwa prowadzonego przez prokuratora Procha i jego pomocnika, niejakiego Kielaka. Ale otoczonych wianuszkiem innych postaci oczywiście. Zdradzać za dużo nie chcę, więc powiem tylko tyle, że jeśli ktoś ostrzył sobie na tę premierę zęby i oczekiwania ma duże, to może się... nie zawieść. Chociaż jak dla mnie trochę za dużo tu skrótów i czasu za mało na wszystko. Za to Jacek Koman oczywiście rewelacja, Wojciech Zieliński wspaniale, i świetnie poprowadzona fabuła. Więc niby wszystko OK, tylko ZNOWU SŁABO SŁYCHAĆ CHOLERA!DOKUMENTY

Planete+ godz. 22:00

Znaleziska z II wojny światowej (Dig World War Two) - seria dokumentalna, Wlk.Bryt. 2012, reż. John Farren (46 min)

Premiera pierwszej z czterech części. Pan Snow specjalizuje się w archeologii militarnej i nurkowaniu wrakowym. Podróżuje po całej Europie i bada rejony, w których doszło do starć w trakcie II wojny światowej. A my z nim. JEST CIEKAWOŚĆ.

TVP 1 godz. 22:20

Czerwone Gitary i pół wieku - reportaż, Polska 2015 (51 min)

Materiały archiwalne, czyli fragmenty koncertów, stare teledyski i wywiady z artystami. Do tego inni znani muzycy, krytycy i fani zespołu. I muzycy zespołu Czerwone Gitary po pięćdziesięciu latach od powstania grupy. A dla mnie również sentymentalne wspomnienie przyjaciela, jednego z założycieli Pięciolinii później przechrzczonych na Czerwone Gitary, pierwszego gitarzysty basowego w Polsce Henryka Zomerskiego. WARTO ZOBACZYĆ I POSŁUCHAĆ WARTO.

Planete+ godz. 23:00

Prawda o kobiecym pożądaniu (The Truth About Female Desire) - dokumentalny, Kanada 2014, reż. Maureen Palmer (52 min)

Film ma być nowoczesnym spojrzeniem na seksualność kobiet, które dzięki rozwojowi seksuologii, technologii cyfrowej i serwisom społecznościowym mogą realizować własne pragnienia, jak nigdy dotąd. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP Kultura godz. 23:30

Wolne media w Afganistanie (The Network) - dokumentalny, Austr./Wlk.Bryt./USA/Afg. 2013, reż. Eva Orner (53 min)

Temat zamknięty w tytule, ale ja nie wiem jaki sens ma emitowanie takich filmów bez adnotacji, że to już wszystko się zmieniło, ale może chce ktoś wiedzieć jak to tam wyglądało w 2013 roku, czyli kilka wieków temu. NIEMNIEJ CIEKAWOŚĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Kino Polska o godz. 20:00 "Ekstradycja", czyli jeszcze raz od początku Marek Kondrat robi w Warszawie porządek (54 min)

Polsat o godz. 22:05 "Sara", czyli jeszcze raz Bogusław Linda chroni Agnieszkę Włodarczyk przed złem świata tego (107 min)

Stopklatka TV o godz. 22:45 "W pogoni za zbrodniarzem", czyli Richard Gere i James Brolin sensacyjnie (99 min)

Polsat o godz. 00:15 "Sydney i siedmiu nieudaczników", czyli romantyczna komedia z Amandą Bynes i Sarą Paxton (108 min)