Nie wszyscy muszą kibicować, czyli o tym, że są dzisiaj również seriale, filmy i inne fajne rzeczy do zobaczenia [POLECAJ TV - PIĄTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 4.09

Tak, wiem że w Polsacie o godz. 20:35 rozpoczyna się mecz polskich piłkarzy z piłkarzami niemieckimi, który zgarnie lwią część telewizyjnej uwagi, ale nie wszyscy przecież muszą biec tą ścieżką.

Niżej znajdziecie kilka propozycji, niektóre nawet bardzo niezłe. A do nich dorzucam jeszcze w TVP Kultura świetną muzykę, czyli o godz. 22:30 jazzowy koncert "Zaz - Baloise Session", w TVN Style o godz. 21:45 pierwszy odcinek nowego sezonu "Magla towarzyskiego" gdyby ktoś chciał się dowiedzieć co słychać w świecie celebrytów, w TV Puls od godz. 20:00 wieczór z Dolphem Lundgrenem, czyli "Morderczy występ" najpierw, po nim o godz. 21:55 "Kontakt bezpośredni", a na koniec, o godz. 23:50 "Uniwersalny żołnierz: Dzień odrodzenia". W TCM lepiej, bo wieczór z Mad Maksem. Kolejne części o godz. 21:00, 22:55 i 00:55. I jeszcze premierowy odcinek "Przeglądu tygodnia Johna Olivera" w HBO Comedy o godz. 20:10. Polecaj oczywiście również w weekend codziennie, a dzisiaj dobrego życzę piątku.

FILM

TVN godz. 20:00

Madagaskar (Madagascar) - film animowany, USA 2005, reż. Eric Darnell, Tom McGrath (86 min)

Pierwsza część dłużej serii, na której bawiłem się najlepiej. Chyba dlatego, że wszystko było w niej dla mnie pierwsze. Z Pingwinami włącznie. Oto przyjaciele z nowojorskiego ZOO poszukując zbiegłego przyjaciela, dopływają na Madagaskar. I dziwią się światu. DOBRA ZABAWA.

TV 4 godz. 20:00

Ognisty podmuch (Backdraft) - sensacyjny, USA 1991, reż. Ron Howard, wyk. Kurt Russell, William Baldwin, Robert De Niro (132 min)

Dwaj bracia idą w ślady ojca strażaka. Po latach jeden zostaje w służbie czynnej, drugi wybiera bezpieczniejsze zajęcie i zostaje pomocnikiem inspektora badającego przyczyny pożarów. A potem trwa śledztwo, z którego wnioski prowadzą do pewnego lokalnego polityka. Ale i tak najważniejsze są relacje między braćmi. MOMENTAMI BARDZO NIEZŁE.Tele 5 godz. 20:00

Million Dollar Hotel (The Million Dollar Hotel) - sensacyjny, USA/Wlk.Bryt. 2000, reż. Wim Wenders, wyk. Mel Gibson, Milla Jovovich, Jimmy Smits (122 min)

Do pewnego hotelu, którego mieszkańcy znikają w dziwnych okolicznościach, trafiają sami życiowi nieudacznicy: podający się za piątego Beatlesa Dixi, prostytutka, komicy, była piękność i agent FBI, który prowadzi dochodzenie w sprawie tajemniczej śmierci mieszkańca hotelu chowającego się tu przed bogatym ojcem. DO ZOBACZENIA.

Cinemax godz. 20:00

Podróż przedślubna (Forces of Nature) - komedia romantyczna, USA 1999, reż. Bronwen Hughes, wyk. Ben Affleck, Sandra Bullock, Maura Tierney, Steve Zahn (105 min)

Pan Ben wybiera się na swój ślub samolotem, ale ten niestety rozbija się na lotnisku. Ben uratował się z katastrofy, ale uratował też jedną z pasażerek. I od teraz dotrzymanie słowa ukochanej staje dużym wyzwaniem. WESOŁO SIĘ OGLĄDA, NAJLEPIEJ W PARACH.TVP 1 godz. 20:25

Nigdy nie mów nigdy - komedia rozmantyczna, Polska 2009, reż. Wojciech Pacyna, wyk. Anna Dereszowska, Jan Wieczorkowski, Edyta Olszówka, Robert Więckiewicz (102 min)

Pani pracuje z sukcesami jako "łowczyni głów" dla różnych korporacji. W kwestii uczuć też jest konkretna. Otóż uznaje tylko przelotne związki, bez niepotrzebnej - przynajmniej wg niej - ekscytacji. Ale oczywiście przyjdzie kryska na Matyska, koza do woza, ten się śmieje... itd. BYĆ MOŻE.

TVP Kultura godz. 20:30

Hańba (Skammen) - dramat, Szwecja 1968, reż. Ingmar Bergman, wyk. Liv Ullmann, Max von Sydow, Sigge Furst, Gunnar Bjornstrand (98 min)

Eva i Jan są parą kochających się muzyków. Kiedy wybucha wojna domowa, kochankowie chcą uciec od niej jak najdalej. Zaszywają się na mało zaludnionej wyspie i zaprzyjaźniają z sąsiadami. Ostatnia część Bergmanowskiej trylogii, po "Personie" i "Godzinie wilków". POZYCJA KLASYCZNA.

CBS Europa godz. 21:00

Uwikłany (Reindeer Games) - thriller, USA 2000, reż. John Frankenheimer, wyk. Ben Affleck, Charlize Theron, James Frain, Gary Sinise (100 min)

Po wyjściu z więzienia pan podszywa się pod kolegę z celi, który został zamordowany przez współwięźnia. Umawia się z nieznajomą, z którą ów korespondował, a ona wplątuje go w kryminalną aferę. NIEŹLE SIĘ OGLĄDA.

HBO godz. 22:00

Obsesja zazdrości (No Good Deed) - thriller, USA 2014, reż. Sam Miller, wyk. Idris Elba, Taraji P. Henson, Leslie Bibb (81 min)

Premiera w telewizorze. Pani mieszka sobie z mężem i dwójką dzieci na spokojnych przedmieściach. Ale spokój zakłóca zły człowiek, zbieg z więzienia, który wpada do domu i bierze rodzinę jako zakładników. WTÓRNE, ALE NIE CAŁKIEM, NO I IDRIS ELBA ZNAKOMITY.Stopklatka TV godz. 22:00

Christine (John Carpenter's Christine) - horror, USA 1983, reż. John Carpenter, wyk. Keith Gordon, John Stockwell, Alexandra Paul, Robert Prosky (110 min)

Jeden z horrorowych klasyków. Oto szkolne popychadło dziedziczy kultowego pontiaca fury o imieniu Christine, który ma własną, dość stanowczą osobowość i robi z chłopaka zabójczego okrutnika. STRASZNA POZYCJA KLASYCZNA.

TVP 1 godz. 22:20

Złodziej marzeń (Stealing Paradise) - thriller, USA 2011, reż. Tristan Dubois, wyk. Rachael Leigh Cook, Graham Abbey, Paula Jean Hixson, Neil Napier (86 min)

Pani inżynier zostaje oskarżona o zamordowanie przełożonego, który skradł i opatentował jej innowacyjny projekt. I wszystko wskazuje na nią, ale uparła się i nie chce się przyznać. A skoro tak, to będzie musiała tę swoją niewinność udowodnić. BEZ EUFORII.

Polsat godz. 23:00

Omen (The Omen) - horror, USA 2006, reż. John Moore, wyk. Mia Farrow, Predrag Bjelac, Carlo Sabatini, Bohumil Švarc (110 min)

Mniej udany od oryginału remake kultowego, jednego z najlepszych w historii, horroru z 1976 roku. Mężczyzna w trosce o swoją żonę nieświadomą śmierci nowonarodzonego dziecka, adoptuje innego noworodka, Damiena, który przyszedł na świat o szóstej godzinie, szóstego dnia, szóstego miesiąca. NADAL ROBI WRAŻENIE.

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

Bitwa o Gallipoli (Deadline Gallipoli) - serial, Australia 2015, wyk. Sam Worthington, Hugh Dancy, Joel Jackson (47 min)

Młodzieniec rusza na wojnę jako korespondent w poszukiwaniu przygód. Rusza z kamerą na front z początkowym zamiarem pokazania romantyzmu wojny i służby w armii. Pierwszy raz mięknie na statku służącym jako szpital dla rannych żołnierzy. Potem czuje wielką, bolesną niemoc kiedy w okopach filmuje bohaterskich żołnierzy, by potem patrzeć, jak umierają. Jest też świadkiem tworzenia różnych wojennych strategii w oficerskich gabinetach, i nie potrafi się pogodzić z bezsensownym wysyłaniem żołnierzy na pewną śmierć. Do końca zostaje z żołnierzami, i do końca informuje o bezsensowności tego czego jest świadkiem. NIESTETY WARTO TO WIEDZIEĆ.

TVP 2 godz. 23:20

Prokurator - kryminalny, Polska 2015, reż. Jacek Filipiak, Maciej Pieprzyca, wyk. Jacek Koman, Sławomir Grzymkowski, Wojciech Zieliński, Marcin Kwaśny (42 min)

W internetach czytam, że część z Was spory przeżyła zawód. Nie wiem czy to z powodu zbyt wielkich oczekiwań, czy dlatego, że naprawdę jest słaby, bo mi się podoba. Jak pisałem, znam dwa odcinki, i na tej podstawie namawiam. I nadal będę namawiał, chyba że po odcinku trzecim będę musiał zacząć odszczekiwać. Oto pan prokurator wsparty, na wzór amerykańskim, panem śledczym, prowadzi kolejne śledztwa. Ale najważniejsze i tak dzieje się między tymi śledztwami. Powtórka z wczorajszej premiery. NAMAWIAM, ŻEBY DAĆ SZANSĘ.

Kino Polska godz. 23:50

Ekstradycja - sensacyjny, Polska 1995, reż. Wojciech Wójcik, wyk. Marek Kondrat, Edyta Olszówka, Witold Dębicki, Grzegorz Warchoł (2x54 min)

Jeszcze raz od początku Marek Kondrat robi porządek na warszawskich ulicach i sprząta je z wszelkiego śmiecia. CIĄGLE SIĘ PODOBA.

TVP 1 godz. 00:00

Homeland - obyczajowy, USA 2011, reż. Michael Cuesta, wyk. Claire Danes, Damian Lewis, Morena Baccarin (53 min)

Jeszcze raz od początku jeden z najlepszych seriali wszech czasów, czyli sezon pierwszy. Agentka CIA dostała informację o tym, że amerykański jeniec wojenny przeszedł na stronę Al-Kaidy. Podejrzewa, że agentem jest niedawno uwolniony z siedziby terrorystów Nicholas Brody. WYBITNIE DOBRE.

DOKUMENT

Stopklatka TV godz. 20:00

Jak zarobić na dilerce? (How To Make Money Selling Drugs) - dokumentalny, USA 2012, reż. Matthew Cooke (96 min)

Z perspektywy byłych handlarzy, policjantów, prawników i przedstawicieli show-biznesu prezentacja dziesięciu prostych odpowiedzi na tytułowe pytanie. Czyli kto w rzeczywistości zarabia na procederze. CIEKAWOŚĆ.

TVP Historia godz. 21:40

Sensacje XX wieku: Enigma - program historyczny, Polska 1999, prowadzący Bogusław Wołoszański (60 min)

Dwie części poświęcone maszynie szyfrującej Enigma. Rzecz o początkowych klęskach brytyjskiej Royal Navy w II wojnie światowej i powstaniu centrum brytyjskich kryptologów. Niedawno w mojej audycji w TOK FM pan Bogusław uzupełniał tę historię. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN 7 o godz. 20:00 "Street Dance", czyli Charlotte Rampling i Frank Harper muzycznie i trochę romantycznie (98 min)

TVN o godz. 21:50 "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia", czyli przygodowa Angelina Jolie (117 min)

TVN 7 o godz. 22:10 "Duch", czyli klasyczny w formie i treści horror z 1982 roku (114 min)

TVP Kultura o godz. 00:25 "Łowca jeleni", czyli kawał historii kina i historii cierpienia (176 min)

TVN 7 o godz. 00:35 "Eksplozja", czyli Tommy Lee Jones, Jeff Bridges i Forest Whitaker w sensacyjnym klimacie (121 min)