Powrót wielkich show, czyli śpiewanie, popisy i przebieranki, stare dobre komedie, świeża sensacja i dobry dokument [POLECAJ TV - SOBOTA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 5.09

Poza tym wszystkim co znajdziecie niżej w ładnych punktach, dzisiaj do ramówek wracają widowiska śpiewaczo sztuczkowe. W TVP 2 o godz. 20:05 zaczyna się nowa edycja "The Voice of Poland", W TVN o godz. 20:00 nowy sezon "Mam talent!", a w Polsacie o godz. 22:05 "Twoja twarz brzmi znajomo". Nowością w TTV jest startujący o godz. 22:00 rozrywkowy szoł "Najgorszy polski kierowca". A, i jeszcze godzinka dobrej muzyki w TVP Kultura, bo o godz. 22:20 koncert "Paul McCartney: Live Kisses" z 2014 roku. Polecaj oczywiście również jutro, a tymczasem dobrej życzę soboty.

FILM

TVP Rozrywka godz. 18:50

Dr Jekyll i Mr Hyde wg Wytwórni A'YoY - komedia, Polska 1999, reż. Jarosław Stypa, Władysław Sikora, wyk. Władysław Sikora, Mirosław Gancarz, Joanna Kołaczkowska, Andrzej Piątek (52 min)

Radosna i oczywiście cokolwiek wykręcona wariacja na temat powieści Roberta L. Stevensona "Doktor Jekyll i pan Hyde", czyli WIELKA, NICZYM NIE SKRĘPOWANA ZABAWA.

TVP Kultura godz. 20:20 (powt. 1:35)

Nietykalni (Intouchables) - komediodramat, Francja 2011, reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, wyk. Omar Sy, Francois Cluzet, Anne Le Ny (107 min)

Wychowany na paryskich przedmieściach imigrant z Senegalu wychodzi z więzienia. By uzyskać prawo do zasiłku, odwiedza pracodawców. Trafia wreszcie do sparaliżowanego pana, który poszukuje pielęgniarza i z czasem między prostym chłopakiem i bogaczem arystokratycznego pochodzenia zaczyna się coś w rodzaju przyjaźni. Przewidywalne, oczywiste, ale Z WIELKIM WDZIĘKIEM.

Polsat godz. 20:00

Kraina lodu (Frozen) - animowany, USA 2013, reż. Chris Buck, Jennifer Lee (102 min)

Królestwo Arendelle spowiła wieczna zima. Jest to efekt czarów Królowej Śniegu, która nie potrafi kontrolować niezwykłych mocy. Na ratunek bajkowej krainie wyrusza Anna, młodsza siostra władczyni. Bywa wesoło, bywa wzruszająco, jest dla całej dużej rodziny. Film ZASŁUŻENIE OSKAROWY.

Cinemax godz. 20:00

Chłopcy z Jersey (Jersey Boys) - biograficzny, USA 2014, reż. Clint Eastwood, wyk. Vincent Piazza, John Lloyd Young, Christopher Walken (129 min)

Lekka i przyjemna, chociaż nie zawsze zabawna historia muzycznej legendy lat sześćdziesiątych, czyli zespołu The Four Seasons zrealizowana przez Clinta Eastwooda. DOBRZE SIĘ OGLĄDA I SŁUCHA.

TVP 1 godz. 20:00

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć - film wojenny, Polska 2012, reż. Patryk Vega, wyk. Tomasz Kot, Stanisław Mikulski, Piotr Adamczyk, Emil Karewicz (120 min)

Głupiej nie można było potraktować narodowego skarbu Polaków, jakim jest porucznik/kapitan Kloss. Od scenariusza, po wykonanie straszy tu wszystko, czyli najgorsza z możliwych próba monetyzowania legendy naszego superszpiega. ŻENUJĄCO WSTYDLIWE.

TVN Fabuła godz. 21:00

Raport mniejszości (Minority Report) - SF, USA 2002, reż. Steven Spielberg, wyk. Tom Cruise, Max von Sydow, Steve Harris (145 min)

W przyszłości dzięki sprzężeniu zdolności trojga jasnowidzów z fantastyczną techniką, przestępców zatrzymuje się zanim popełnią zbrodnię. Ale razu pewnego system informuje, że aresztować trzeba pana, który odczytuje "wyroki". Więc ten nie przekazuje dalej wyniku, i próbując uratować życie rozpoczyna własne śledztwo. ZNAKOMICIE ZREALIZOWANE, NIEŹLE ZAGRANE I POD WYSOKIM NAPIĘCIEM.CBS Europa godz. 21:00

Między słowami (Lost in Translation) - komediodramat, USA/Japonia 2003, reż. Sofia Coppola, wyk. Bill Murray, Scarlett Johansson, Anna Faris (98 min)

Pan przyjeżdża do Tokio, żeby nakręcić reklamę. Zachwytu w nim nie ma, za to zaprzyjaźnia się z młodą kobietą, która z nowo zaślubionym mężem wprowadziła się właśnie do jego hotelu. Jej mąż ciągle w pracy, więc nasz bohater spędza z nią coraz więcej czasu na rozmowach, i z czasem przeradza się to w bardzo ciekawą przyjaźń. DOBRZE SIĘ SŁUCHA, BO DOBRZE MÓWIĄ.

TVN godz. 21:40

Kac Vegas (The Hangover) - komedia USA 2009; reż. Todd Phillips; wyst. Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis (135 min)

To był przebój! Czterech kolegów wyrusza do Las Vegas, by świętować wieczór kawalerski jednego z nich. Rano budzą się w hotelu z ogromnym kacem i pijacką amnezją. Ruszają więc w drogę znaczoną śladami minionej nocy odtwarzając ją krok po kroku, i dziwiąc się, że byli do tego wszystkiego zdolni. DO ROZPUKU.TVN 7 godz. 21:45

Cztery wesela i pogrzeb (Four Weddings and a Funeral) - komedia romantyczna, Wielka Brytania 1994, reż. Mike Newell, wyk. Hugh Grant, Andie MacDowell, Kristin Scott Thomas, Corin Redgrave (117 min)

Z cyklu "Im lepiej znamy, tym bardziej nam się podoba". Wrota Hugh Granta do wielkiej światowej kariery. Seria pomyłek, świetnych dialogów skrzących się dowcipem, i W OGÓLE PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

TVP HD godz. 21:50

Dom Latających Sztyletów (Shi mian mai fu) - przygodowy, Chiny/Hongkong 2004, reż. Zhang Yimou, wyk. Takeshi Kaneshiro, Andy Lau, Ziyi Zhang (114 min)

Bardzo wystawne dzieło baśniowo historyczne, którego akcja toczy się Chinach roku pańskiego 859. Tytułowy "Dom Latających Sztyletów" to grupa buntowników przeciw cesarzowi, który nie może dać sobie rady z konfliktami w jego wielkim państwie. A drażni ona Cesarza tym bardziej, że jej prestiż w narodzie rośnie, bo grupa jak nasz serialowy Janosik, zabiera bogatym i wspomaga biednych. WIELKIE WIDOWISKO.

AXN godz. 22:00

Żołnierze kosmosu (Starship Troopers) - SF, USA 1997, reż. Paul Verhoeven, wyk. Casper Van Dien, Dina Meyer, Denise Richards (129 min)

Scenariusz zainspirowany przykurzona już dzisiaj nowelą Roberta A. Heinleina z 1959 r. W XXIV w. ludzie dzielą się na cywili i wojskowych. Piątka licealistów kończy szkołę i postanawia wstąpić w szeregi armii. A wkrótce Ziemię atakują paskudne robale z kosmosu, które opanowały już planety w pobliżu i teraz atakują naszą kochaną żywicielkę. No więc ludzie decydują się podjąć rękawice i robale wytłuc. NIEZWYKLE WIDOWISKOWY POCZĄTEK SERII.Ale kino+ godz. 22:15

Bękarty wojny (Inglourious Basterds) - wojenny, USA/Niem. 2009, reż. Quentin Tarantino, wyk. Brad Pitt, Christoph Waltz (153 min)

W największym skrócie, grupa bardzo zdeterminowanych, i bardzo sprawnych żołnierzy z żydowskimi korzeniami zebrana jest w specjalistyczny oddział, którego jedynym zadaniem jest dziesiątkowanie nazistów. Od najmniej ważnego do samego Hitlera. W ujęciu pana Tarantino i z udziałem takich mocarzy jak Christoph Waltz na przykład to musiał być sukces. BARDZO SPRAWNE, WIDOWISKOWE I WCIĄGA.

TVP 2 godz. 22:20

American Gangster - sensacyjny, USA 2007, reż. Ridley Scott, wyk. Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin (150 min)

Nowy Jork, Harlem, lata 70. XX wieku. Gangster Frank Lucas przejmuje kontrolę nad handlem narkotykami. Policja przymyka oko na jego poczynania do momentu pojawienia się detektywa Richiego Robertsa, który przymyka nie oko, tylko złych ludzi. NO WIĘC JEST KONFLIKT.

Stopklatka TV godz. 00:00

Christine (John Carpenter's Christine) - horror, USA 1983, reż. John Carpenter, wyk. Keith Gordon, John Stockwell, Alexandra Paul, Robert Prosky (110 min)

Jeden z horrorowych klasyków. Oto szkolne popychadło dziedziczy kultowego pontiaca fury o imieniu Christine, który ma własną, dość stanowczą osobowość i robi z chłopaka zabójczego okrutnika. STRASZNA POZYCJA KLASYCZNA.

TVN godz. 00:10

Batman: Początek (Batman Begins) - film sensacyjny, USA 2005, reż. Christopher Nolan, wyk. Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Katie Holmes (141 min)

Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa sprawiają, że młody Bruce Wayne postanawia walczyć z szerzącą się niesprawiedliwością. Przebiera się za nietoperza i wypowiada wojnę przestępcom. Ku ich zgubie oczywiście. MNIE TO NIE RUSZA, ale znawcom tematu się podobał.

SERIAL

FOX godz. 21:00

Wirus 2 (The Strain 2) - serial grozy, USA 2015, reż. Gregory Hoblit, wyk. Corey Stoll, M~a Maestro, David Bradley (4x60 min)

Powtórkowo cztery odcinki drugiego sezonu. Przyznam, że nie wierzyłem, że powstanie, po tym jak z odcinka na odcinek coraz gorszy był sezon pierwszy, ale słupki oglądalności w Stanach dawały producentom nadzieję. Krótko. To horror jest, a w tej części drogą eksperymentu powstaje przerażająca nowa rasa stworzeń. Niestety, może nudzić, może śmieszyć, ale straszyć jakoś nie daje rady. WIELKIE, ALE ZA TO BARDZO NIESPEŁNIONE NADZIEJE.

History godz. 22:00

Gangland - podwójna gra (Gangland Undercover) - sensacyjny, Kanada/USA 2015, reż. Stephen Kemp, wyk. Damon Runyan, Melanie Scrofano, Ari Cohen, Paulino Nunes (45 min)

Jeszcze raz pierwszy odcinek serialu na podstawie wspomnień Charlesa Falco, człowieka, któremu udało się przeniknąć aż do trzech różnych gangów motocyklowych, i który pomógł postawić przed sądem wyjątkowo groźnych przestępców. Sześcioodcinkowy serial poświęcony jest operacji, w której rozpracowywał osławiony gang Vago. Fenomenalnie udokumentowany, dopracowany w szczegółach i rewelacyjnie, momentami bardzo ostro sfilmowany serial, który moim nieskromnym zdaniem powinien zobaczyć każdy fan "Synów Anarchii", ale nie tylko. ŚWIETNA ROBOTA.

TVP 1 godz. 23:20

Transporter (Transporter: The Series) - sensacyjny, USA/Niem./Fr. 2012, reż. Stephen Williams, wyk. Chris Vance, Andrea Osvart, Charly Hubner (46 min)

Serialowa wersja przygód agenta tajnych służb. Tym razem zostaje wysłany do Berlina. Ma wywieźć z miasta córkę byłego generała, ale w hotelu zostają zaatakowani, bo jak się okaże, ów generał jest zamieszany w handel narkotykami. BEZ EUFORIIDOKUMENT

National Geographic godz. 21:00

Największe wydarzenia lat 90. (The '90s Greatest): Tragedie - serial dokumentalny (55 min)

O największych tragediach i katastrofach lat 90., m.in.: śmierć księżnej Diany i Gianniego Versace oraz zatonięcie promu MS Estonia. WARTO WIEDZIEĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Polsat godz. 00:20

Noc rekinów (Shark Night 3D) - thriller, USA 2011, reż. David R. Ellis, wyk. Sara Paxton, Dustin Milligan, Chris Carmack, Katharine McPhee (86 min)

Grupa nastolatków wybiera się nad morze. Okazuje się, że w wodach czają się krwiożercze bestie. Ale rekiny nie są jedynym zagrożeniem czyhającym na wczasowiczów. Działania rutynowe, ale MOMENTAMI ZABAWA PRZEDNIA.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Stopklatka TV o godz. 00:25 "Girl Guide", czyli szalony cokolwiek film Juliusza Machulskiego z Pawłem Kukizem zakochanym w Renacie Gabryjelskiej (89 min)

Stopklatka TV o godz. 22:00 "Nic śmiesznego", czyli Cezary Pazura moknie i wilki jakieś (91 min)

TVP Polonia o godz. 22:05 "Skazany na bluesa", czyli Tomasz Kot bardzo dobry jako niegdysiejszy wokalista Dżemu (97 min)

Kino Polska o godz. 22:25 "Dom zły", czyli Wojciecha Smarzowskiego film przejmująco smutny, i przerażający (105 min)

TVN o godz. 23:55 "Chłopaki nie płaczą", czyli zabawa po całości w reżyserii Olafa Lubaszenki (96 min)