Rinke Royens trafia za kraty, norweski oryginał serialu Pakt, kilka niezłych filmów i trochę prawdy o tanim lataniu [POLECAJ TV - ŚRODA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 9.09

Kolejne premiery jesiennych ramówek, ale nie one muszą być najważniejsze. Chociaż "Rinke za kratami" w wieczornym Polsacie warto jest przynajmniej sprawdzić. Wraca też "Top Chef", a w TVN Turbo nowa i odnowiona odsłona "Zakupu Kontrolowanego" o godz. 19:30. W TVP 1 o godz. 21:25 znajdziecie pierwsze po wakacyjnej przerwie wydanie reporterskiego programu Tomasza Sekielskiego "Po prostu". Ale najważniejszą dzisiejszą premierą jest serial "Układ" w Ale kino+, czyli oryginalna realizacja scenariusza, którego adaptacją jest "Pakt" z Marcinem Dorocińskim. Warto sprawdzić, jak to było naprawdę. Dzisiaj życzę dobrej środy, a do Polecaja zapraszam również jutro i każdego kolejnego dnia.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Wróg u bram (Enemy at the Gates) - wojenny, Niemcy/USA/Irl./Wlk.Bryt. 2001, reż. Jean-Jacques Annaud, wyk. Jude Law, Ed Harris, Bob Hoskins, Rachel Weisz (131 min)

Trwa bitwa o Stalingrad. Wieść o wyczynach snajperskich Rosjanina Wasilija Zajcewa dociera do obozu niemieckiego. Do pojedynku z nim staje najlepszy niemiecki snajper, major König. I NIESPIESZNIE JEST, A WCIĄGA BARDZO.

TV 4 godz. 20:00

Edison - thriller, USA 2005, reż. David J. Burke, wyk. Justin Timberlake, Morgan Freeman, Kevin Spacey, Dylan McDermott (97 min)

Młody reporter podejrzewa, że w policyjnych strukturach działa grupa skorumpowanych funkcjonariuszy. Postanawia przeprowadzić w tej sprawie własne śledztwo. OGLĄDA SIĘ.

HBO godz. 20:10

Rodzinne rewolucje (Blended) - komedia, USA 2014, reż. Frank Coraci, wyk. Adam Sandler, Drew Barrymore, Kevin Nealon (113 min)

Ot banalna, ale sympatyczna i pozwalająca oderwać się od myśli, że jutro znowu trzeba iść do pracy czy szkoły. Ona i on są samotnymi rodzicami, którzy próbują jakoś ułożyć sobie życie na nowo. Spotykają się na randce, która kończy się kompletną klapą. Rezygnują więc z siebie, ale życie chyba ma na nich inny pomysł. LEKKIE, ŁATWE I PRZYJEMNE.

FilmBox godz. 21:15

Nowokaina (Novocaine) - komedia sensacyjna, USA 2001, reż. David Atkins, wyk. Chelcie Ross, Steve Martin, Laura Dern, Helena Bonham Carter (95 min)

Szalona komedia oparta na vis comice Steve'a Martina i wspaniałości Heleny Bohnam Carter. A chodzi o to, że ustatkowany dentysta daje się oczarować ujmującej pacjentce i kończy jako poszukiwany listem gończym przestępca. SŁABIUTKIE TO NIESTETY.

TVP Kultura godz. 21:55

Przesłuchanie - dramat, Polska 1982, reż. Ryszard Bugajski, wyk. Krystyna Janda, Janusz Gajos, Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz (112 min)

Prosta kobieta, piosenkarka kabaretowa, upita pewnego wieczoru w restauracji przez dwóch mężczyzn trafia do więzienia, a tu milicjanci żądają, by złożyła zeznania obciążające majora Olchę. No cóż, film legenda, przez władze PRL określany jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii", i ładnych kilka lat przeleżał się na półce. MOCNE, BOLI, I WCIĄŻ DOBRA LEKCJA HISTORII.

TV Puls godz. 21:55

Gorączka (Heat) - sensacyjny, USA 1995, reż. Michael Mann, wyk. Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Jon Voight (164 min)

Nieźle zrealizowany i z dobrym scenariuszem pojedynek między twardym i zmyślnym śledczym policjantem i równie twardym i równie zmyślnym bandytą. Jeden przygotowuje kolejny napad, po którym chce przejść na emeryturę, a drugi nie przejdzie na emeryturę, póki nie złapie pierwszego. DOBRZE SIĘ WIDZI.

Stopklatka TV godz. 22:00

Człowiek, który gapił się na kozy (The Men Who Stare at Goats) - komediodramat, USA/Wlk.Bryt. 2009, reż. Grant Heslov, wyk. George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges, Kevin Spacey (90 min)

Pan dziennikarz spotyka sierżanta w stanie spoczynku, który wybiera się do Iraku, aby znaleźć swojego dawnego dowódcę. Dołącza doń pan dziennikarz, i wywiad z nim przeprowadza i dowiaduje się o formacji szpiegostwa telepatycznego. I staje się świadkiem ciekawej rozgrywki i kilku zastanawiających spraw. MYŚLAŁEM, ŻE BĘDZIE LEPIEJ, ALE OGLĄDA SIĘ.

Paramount godz. 22:00

Zaginiony w akcji (Missing in Action) - sensacyjny, USA 1984, reż. Joseph Zito, wyk. Chuck Norris, M. Emmet Walsh, David Tress, Lenore Kasdorf (101 min)

Niegdysiejszy obiekt kultu. Złe od początku do końca, ale może ktoś będzie chciał sobie przypomnieć, skąd wzięła się legenda pana Norrisa. Stąd właśnie. Oto grupa amerykańskich komandosów dostaje się do wietnamskiej niewoli. Więc pułkownik Braddock rusza na ratunek. ZA CIOSEM CIOS. GŁÓWNIE W ROZUM.TVP 2 godz. 22:25

Ja, ty i on (You, Me and Dupree) - komedia, USA 2006, reż. Anthony Russo, Joe Russo, wyk. Owen Wilson, Kate Hudson, Matt Dillon, Michael Douglas (104 min)

Nieźle bawiąca komedia o przyjaźni, miłości i o tym, że życie bywa pełne niespodzianek. Pani Kate Hudson i pan Matt Dillon kochają się i szczęśliwi są. Ale wprowadza się do nich zwariowany Owen Wilson, który wszystko stawia na głowie, i zamieszanie czyni, do tego stopnia, że oboje mają go po dziury w nosie. Ale jego pojawienie się w ich życiu ma też dobre strony. Bywa szalone, ale nie jest głupie, i BARDZO DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

Polsat godz. 23:10

Bruno (Brüno) - komedia, USA 2009, reż. Larry Charles, wyk. Sacha Baron Cohen, Richard Bey, Ron Paul (81 min)

Następca Borata, Brüno to austriacki dziennikarz prowadzący program o kulisach świata mody. Zamyka sobie drogę do kariery, więc postanawia wyemigrować do USA i spróbuje wszystkiego, by jego program zdobył rozgłos. JEST NIESMACZNIE, JEST CHAMSKO, MOŻNA PARSKNĄĆ ŚMIECHEM. JA DZIĘKUJĘ.

TVN godz. 23:30

Złodziej życia (Taking Lives) - thriller, USA/Kan./Austr. 2004, reż. D.J. Caruso, wyk. Angelina Jolie, Ethan Hawke, Kiefer Sutherland (109 min)

Co by tu, żeby nie za dużo? Może tak. W Montrealu grasuje seryjny morderca, który jest tak zmyślny, że lokalna policja rozkłada ręce w bezradności i ściąga na pomoc agentkę FBI. A ona odkrywa coś, co pchnie co prawda sprawę, ale przy okazji skomplikuje. JEST SENS I NAPIĘCIE.

Stopklatka TV godz. 23:55

Walc z Baszirem (Vals Im Bashir) - animowany Izr./Fr./Niem./USA 2008, reż. Ari Folman (120 min)

To 'dla dorosłych' to nie dlatego, że to dzieło erotyczne, po prostu nie dla dzieci jest. Dzieło trudne, ale mądre i dające do myślenia. Izraelski reżyser Ari Folman spotyka się z przyjacielem, z którym służył w wojsku. Ten zwierza mu się, że nawiedza go straszny sen. Koszmar ma związek z tym, co Boaz przeżył jako nastolatek, służąc w armii. Mężczyzna nie jest jednak w stanie przypomnieć sobie z tamtego okresu konkretnych wydarzeń. Ari postanawia odszukać towarzyszy broni, aby odkryć przeszłość i uświadomić sobie, co zaszło w 1982 roku. Dzięki rozmowom z dawnymi kompanami, reżyser przypomina sobie fakty, które miały miejsce podczas masakry w Sabrze i Szatili. DZIEŁO.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Układ (Mammon) - kryminalny, Norwegia 2014, reż. Cecilie A. Mosli, wyk. Jon Oigarden, Terje Stromdahl, Ingjerd Egeberg, Alexander Tunby Rosseland (2x50 min)

Tym bardziej powinniście zobaczyć sześć odcinków (dzisiaj dwa) im bardziej ciekawi jesteście serialu "Pakt" z Marcinem Dorocińskim, który już niebawem ma się pojawić w HBO. Bo to jest oryginał tej historii, oryginał bohatera i oryginał kryminalnego wątku. Głównym bohaterem i sprawcą zamieszania w "Układzie" jest dziennikarz śledczy Peter Verasem, który w swoim środowisku znany jest z tego, że nie unika trudnych i niewygodnych dla różnych ważnych ludzi tematów. My spotykamy go, kiedy podejmuje temat oszustw finansowych popełnianych przez polityczne elity Norwegii. Efekty jego śledczej roboty robią sporo zamieszania, wywołują prawdziwą burzę w mediach. Niestety oparcie się na doniesieniach tajnego i tajemniczego informatora z Węgier kończy się wielką klapą i tragedią. Skandynawskie kryminały albo już wchodzą, albo niebawem wejdą w stan kryzysu spowodowany przejściem jakości produkcji w ilość, ale "Układ" trzyma poziom, i broni dobrego imienia skandynawskiej szkoły kryminału.

Więcej o serialu napisałem w suplemencie do codziennego Polecaja:

Norweski 'Układ' w Ale kino+, czyli czy warto zobaczyć oryginał 'Paktu'? >>

Canal+ Seriale godz. 22:00

Bitwa o Gallipoli (Deadline Gallipoli) - serial, Australia 2015, wyk. Sam Worthington, Hugh Dancy, Joel Jackson (47 min)

Odcinek drugi. Młodzieniec wyruszył na wojnę jako korespondent w poszukiwaniu przygód. Rusza z kamerą na front z początkowym zamiarem pokazania romantyzmu wojny i służby w armii. Pierwszy raz mięknie na statku służącym jako szpital dla rannych żołnierzy. Potem czuje wielką, bolesną niemoc, kiedy w okopach filmuje bohaterskich żołnierzy, by potem patrzeć, jak umierają. Jest też świadkiem tworzenia różnych wojennych strategii w oficerskich gabinetach i nie potrafi się pogodzić z bezsensownym wysyłaniem żołnierzy na pewną śmierć. Do końca zostaje z żołnierzami i do końca informuje o bezsensowności tego, czego jest świadkiem. NIESTETY WARTO TO WIEDZIEĆ.

DOKUMENT

National Geographic godz. 20:00

Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła (The 2000s: The Decade We Saw It All): Strefa Zero - dokumentalny (120 min)

W tym odcinku serii Dick Cheney, Donald Trump oraz Michael Moore i inni komentują wydarzenia, które rozegrały się po ataku terrorystycznym na World Trade Center 11 września 2001 roku. A cały serial opowiada o wpływających na epokę, globalnych, technologicznych i społecznych przemianach, które przetransformowały świat w tamtej dekadzie. WARTO WIEDZIEĆ.

TVP Kultura godz. 20:20

Na krawędzi (Pura vida) - dokumentalny, Hiszpania 2012, reż. Pablo Iraburu, Migueltxo Molina (80 min)

Rzecz o przeprowadzonej w Himalajach akcji ratunkowej. Do tragedii doszło na wysokości 7400 metrów, na południowej ścianie Annapurny. Do akcji włączyło się 12 alpinistów z całego świata. WARTO ZOBACZYĆ.

Planete+ godz. 21:25

Ryanair. Wysoka cena tanich lotów (Ryanair) - dokumentalny, Francja 2014, reż. Laurent Dy (31 min)

Autorzy dokumentu od środka przyglądają się pracy w najpopularniejszych liniach lotniczych świata, i próbują się dowiedzieć jak udaje się jej tak obniżać ceny i nadal zarabiać. JEST CIEKAWOŚĆ.

HBO godz. 22:00

Banksy w Nowym Jorku (Banksy Does New York) - film dokumentalny, USA 2014, reż. Chris Moukarbel (78 min)

Najbardziej chyba popularny artysta street artu w 2013 r. spędził miesiąc w Nowym Jorku, tworząc dzieła na ulicach miasta. Był ścigany przez policję, która próbowała złapać go na gorącym uczynku. No i to o tym, czyli PO PROSTU WARTO.

Polsat godz. 22:10

Rinke za kratami - seria dokumentalna, Polska 2015, reż. Rinke Rooyens

Reżyser, właściciel firmy Rochstar, która produkuje m.in. "Taniec z gwiazdami" czy "Świat się kręci" postanowił zrealizować pomysł, o którym myślał już od dawna. Robił to dla siebie, nie mając pewności czy uda mu się zainteresować tym jakiegoś odważnego nadawcę. Odwiedził zakład karny w Krzywańcu, żeby odczuć na własnej skórze, jak wygląda życie w więzieniu. Dzięki swojej bezpretensjonalności, bezpośredniości i autentyczności ciekawości świata udało mu się wejść w zamkniętą, hermetyczną społeczność więzienną i "zasłużyć" na jej zaufanie. Ale bohaterami będą nie tylko więźniowie. WARTO SPRAWDZIĆ I DAĆ MU SZANSĘ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

SciFi Universal godz. 22:00

Krwiożercze pająki (Camel Spiders) - SF, USA 2011, reż. Jim Wynorski, wyk. Brian Krause, C. Thomas Howell (110 min)

O mięsożernych rzecz jest pająkach, które głodnymi będąc, chrapkę mają na ludzi. I o grupce ludzi, którzy podejmują z nimi walkę, żeby ludzkość uratować całą. DLA ŁOWCÓW, PROGRAM OBOWIĄZKOWY.I JESZCZE NA KRÓTKO

Kino Polska godz. 20:00 "Tulipan", czyli po raz kolejny od początku, to znaczy starania się o zabicie legendy ciąg dalszy (2x40 min)

Kino Polska godz. 22:30 "Tam i z powrotem", czyli Janusz Gajos wybitny i Jan Frycz znakomicie w niezłym, choć nie najlepszym filmie (98 min)

TVN 7 o godz. 22:45 "Fatalne zauroczenie", czyli Michael Douglas i Glenn Close w zabójczym uścisku (119 min)

TVP Historia o godz. 22:45 "Konnica", czyli klasyczny western Johna Forda z Johnem Waynem z 1959 roku (114 min)