Program TV na dziś: Meryl Streep jako żelazna dama, Nicole Kidman w "Żonach ze Stepford", Tom Cruise i Kenneth Branagh w "Walkirii", "Moja krew" Marcina Wrony, albo coś z lisy [POLECAJ TV - 24.09.2015]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 24.09

Nie ma co robić wielkich wstępów, skoro żadnych wspaniałości nie ma. Przynajmniej w kanałach otwartych, bo w HBO premierowo "Żelazna dama" o Margaret Teacher ze znakomitą Meryl Streep. Filmowo na uwagę zasługują baczniejszą jeszcze np. "Kret" z Borysem Szycem i Marianem Dziędzielem w TVP 2, "Żony ze Stepford" z Nicole Kidman w TVN 7, nieodżałowanego Marcina Wrony "Moja krew" w TVP Kultura, dla fanów kina pamiętanego ze złotej epoki VHS "Ślepa furia" z Rutgerem Hauerem w TV Puls, a dla koneserów kina z klasą Carlosa Saury hiszpański dramat "Nakarmić kruki" z 1976 roku. I spoza listy rzecz ważna, czyli w TVP Kultura o godz. 22:55 pofestiwalowe wydanie "Hali odlotów Katarzyny Janowskiej i Maksa Cegielskiego. Do Polecaja zapraszam oczywiście codziennie, a tymczasem wspaniałego życzę czwartku.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Żony ze Stepford (The Stepford Wives) - komedia SF, USA 2004, reż. Frank Oz, wyk. Nicole Kidman, Matthew Broderick, Bette Midler, Glenn Close (90 min)

Pani prezes przeżywa załamanie nerwowe, więc mąż zabiera ją z miasta i odtąd mieszkać będą w małym, idealnym miasteczku Stepford. Chlubą mieściny są wyjątkowe, idealne gospodynie domowe. Ale państwo nowi mieszkańcy nie spodziewają się nawet, że za chwilę przemiana w idealną gospodynię domową stanie się udziałem byłej pani prezes. JAKOŚ NIE BAWI.TV Puls godz. TV Puls godz. 20:00

Kłamca, kłamca (Liar Liar) - komedia, USA 1997, reż. Tom Shadyac, wyk. Jim Carrey, Maura Tierney, Justin Cooper (82 min)

Zabawowa opowieść o świetnym prawniku i notorycznym kłamcy, który za sprawą syna i pewnej sztuczki zaczyna pewnego dnia mówić wyłącznie prawdę. Co oczywiście na Sali sądowej i w kancelarii będzie mu cokolwiek nie na rękę. Ale oczywiście - bo to przecież bardzo familijne kino - wyjdzie na to, że prawda jest najlepszym lekarstwem na wszystko, i w ogóle jest najlepsza. Carrey trochę pajacuje, ale za to go lubicie, jeśli lubicie, więc Z PRZYJEMNOŚCIĄ.

TV 4 godz. 20:00

Walkiria (Valkyrie) - dramat wojenny, Niemcy/USA 2008, reż. Bryan Singer, wyk. Tom Cruise, Kenneth Branagh, Bill Nighy, Tom Wilkinson (121 min)

Pułkownik Claus von Stauffenberg przystępuje do spisku, obmyśla plan zabicia Hitlera i odsunięcia nazistów od władzy. Udaje się więc do Wilczego Szańca, aby osobiście przeprowadzić zamach na führera. Wszyscy znamy tę historię, ale wersja filmowa pełna jest uproszczeń i nieścisłości, a na dodatek BEZ WIĘKSZYCH EMOCJI

HBO godz. 20:10

Żelazna Dama (The Iron Lady) - dramat biograficzny, Wlk.Bryt./Fr. 2011, reż. Phyllida Lloyd, wyk. Meryl Streep, Jim Broadbent, Anthony Head (101 min)

Premiera w telewizorze, czyli wybitna Meryl Streep w bardzo niezłym głównie za jej właśnie sprawą filmie o pani Margaret Teacher, w którym zaglądamy i za kulisy brytyjskiej polityki i do jej prywatnego życia. DUŻA CIEKAWOŚĆ.TVP Kultura godz. 21:15

Moja krew - dramat obyczajowy, Polska 2009, reż. Marcin Wrona, wyk. Eryk Lubos, Luu De Ly, Wojciech Zieliński, Marek Piotrowski (92 min)

Młody bokser po urazie głowy musi pożegnać się z ringiem i z życiem, bo zgodnie z diagnozą pozostało mu go niewiele. Wpada na pomysł, by zostawić po sobie dziecko. Ale to tylko przyczynek do głębszych przemyśleń dla nas. Świetny Eryk Lubos, i w ogóle KAWAŁ FILMU

Ale kino+ godz. 21:30

Gra dla dwojga (Duplicity) - thriller, USA/Niemcy 2009, reż. Tony Gilroy, wyk. Julia Roberts, Clive Owen, Paul Giamatti, Tom Wilkinson (125 min)

Komedia po części romantyczna i po części sensacyjna sytuacja trochę. Nie wiem czemuż jako thriller go telewizja w materiałach zakwalifikowała swoich, bo on nie aż taki straszny przecież. Para agentów ma dość służby, więc przechodzą do sektora prywatnego. Ale zatrudniają się w konkurencyjnych firmach, co będzie miało znaczenie rzecz jasna. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

Polsat godz. 22:05

8 części prawdy (Vantage Point) - film kryminalny USA 2008; reż. Peter Travis; wyst. Dennis Quaid, Matthew Fox, Forest Whitaker (105 min)

Podczas spotkania na szczycie padają strzały i ranny zostaje prezydent USA. Ośmioro świadków próbuje składając swoje wspomnienia zidentyfikować zamachowca, ale składając odkrywają przypadkiem zaskakującą prawdę. JEST NAPIĘCIE (ale zmienne).

TVP 2 godz. 22.45 (powt. 2:30)

Kret - dramat obyczajowy, Polska/Fr. 2010, reż. Rafael Lewandowski, wyk. Borys Szyc, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak (104 min)

Najbardziej oszukańczy plakat w historii polskiego kina. Gdybym się nim kierował, wyobrażałbym sobie polskiego Bonda z prawdziwego zdarzenia. A to całkiem udana, kameralna opowieść o synowskiej miłości wplątanej w teczkowo-lustracyjną rzeczywistość. I zrealizowana ze smakiem. Szału nie ma, ale to naprawdę NIEZŁA ROBOTA.TVP 1 godz. 23:15

Przeprawa (Crossing Over) - dramat obyczajowy, USA 2009, reż. Wayne Kramer, wyk. Harrison Ford, Ray Liotta, Ashley Judd, Jim Sturgess (108 min)

W grudniu 1776 r. armia generała George'a Washingtona stanęła w obliczu klęski. Wbrew wszystkiemu Washington organizuje atak na zajęte przez wroga Trenton, przeprawiając armię przez rzekę. Zgrabna agitka mająca przekonać o geniuszu pana Prezydenta. ALE CAŁKIEM DOBRZE SIĘ OGLĄDA

TV Puls godz. 00:00

Ślepa furia (Blind Fury) - film sensacyjny, USA 1989, reż. Phillip Noyce, wyk. Rutger Hauer, Brandon Call, Lisa Blount, Nick Cassavetes (86 min)

Wielki przebój ery magnetowidów. Tym razem z Rutgerem Hauerem w roli głównej niewidomego weterana wojny wietnamskiej, któremu brak wzroku nie przeszkadza być mistrzem walk wschodu. Wraca ów weteran do kraju, i wypowiada wojnę mafii. TO SIĘ OGLĄDAŁO, ALE DZISIAJ JUŻ PRZYKURZONE TROCHĘ.TVP Kultura godz. 00:55

Nakarmić kruki (Cria cuervos) - dramat obyczajowy, Hiszpania 1976, reż. Carlos Saura, wyk. Geraldine Chaplin, Florinda Chico, Ana Torrent (110 min)

Mój ulubiony (chociaż w kontekście treści trudno się wymawia to słowo) film Carlosa Saury. To bardzo pesymistyczny obraz hiszpańskiego społeczeństwa z czasów reżimu generała Franco. Splot wspomnień, przemyśleń, marzeń i obserwacji rzeczywistości pokazany jest z perspektywy dziecka. MISTRZOSTWO, ALE BOLI.

DOKUMENT

TVP 1 godz. 22.20

Maraton miłości (Marathon Love) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2008 (43 min)

Wzruszający dokument o panu i pani, którzy mieli się pobrać w 1987 roku, ale kilka miesięcy przed ślubem pani została bardzo poważnie ranna, doszło do uszkodzenia mózgu i dowiedziała się, że nie będzie chodzić. Znajomi namawiali jej partnera, aby ten wycofał się z zaręczyn i ułożył sobie nowe życie, ale on nie odstępował jej na krok. Aby dodać sobie sił, postanowił biegać. Po kilku latach ukończył maraton wraz z żoną, którą wiózł na wózku.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Fokus TV o godz. 20:05 "Trzynaście dni", czyli historyczny film z Kevinem Costnerem (170 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "Amerykańskie ciacho", czyli komedia romantyczna z Ashtonem Kutcherem i Anne Heche (97 min)

TVN o godz. 21:50 "Kilerów 2-óch", czyli ciąg dalszy z Siarą, Rybą i resztą menażerii (113 min)

TVN Fabuła o godz. 22:55 "Plaga", czyli w reżyserii Stephena Hopkinsa, pani Hilary Swank i pan Idris Elba pod napięciem (99 min)

Canal+ o godz. 22:30 "Miasto 44", czyli miłość w powstaniu warszawskim oczami Jana Komasy (122 min)

TVN 7 o godz. 23:05 "Mroczny rycerz", czyli Christian Bale, Heath Ledger I Michael Caine sensacyjnie (152 min)

TVP 2 o godz. 00:45 "Dziennik Bridget Jones", czyli jeszcze raz rozdzierająco zabawna opowieść o rozbrajającej pani Jones i jej miłosnych problemach (92 min)