Program TV na dziś: Szał Alfreda Hitchcocka, premiera serialu "Pozostawieni", jeszcze raz "Gwiezdne Wojny", "Louie" i czekanie na nowe "Walking Dead" [POLECAJ TV - 05.10.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 5.10

Przypominam, że W TVP Kultura i TVP HD o godz. 16:50 kolejna relacja z 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. A co poza tym? Trzy są rzeczy najważniejsze, godne polecenia, lub przynajmniej poinformowania o tym, że są. Przede wszystkim "Szał", czyli przedostatni, ale za to znakomity film Alfreda Hitchcocka z 1972 roku w Ale kino+. Druga ciekawość to otwarcie drugiego sezonu "Pozostawionych" w HBO, o którym niżej napisałem więcej znacznie. I wreszcie "Gwiezdne wojny: Część 1 - Mroczne widmo" w AXN White, bo są. Oczywiście propozycji na wieczór jest więcej. Polecaj wraca jutro, a dzisiaj dobrego życzę poniedziałku.

FILM

AXN White godz. 19:25

Gwiezdne wojny: Część 1 - Mroczne widmo (Star Wars: Episode 1 - The Phantom Menace) - film SF, USA 1999, reż. George Lucas, wyk. Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd (126 min)

Kolejna powtórka pierwszej, chociaż wiemy, że nie pierwszej, części kosmicznej sagi, którą ogląda się zawsze gdy jest, tylko dlatego, że jest. W czwartek o 22:00 w głównym AXN część 2, a tymczasem ZAPRASZAM JAK ZAWSZE.

TVN 7 godz. 20:00

Oko za oko (Eye for an Eye) - sensacyjny, USA 1996, reż. John Schlesinger, wyk. Sally Field, Ed Harris, Olivia Burnette (101 min)

Pani jest świadkiem morderstwa popełnionego na jej córce. Sprawca zostaje zidentyfikowany, ale udaje mu się uniknąć kary, więc zdesperowana mama postanawia sama wymierzyć sprawiedliwość. DOBRZE ZAGRANE.

Cinemax godz. 20:00

Zulusi (Zulu) - dramat historyczny, Wielka Brytania 1964, reż. Cy Endfield, wyk. Stanley Baker, Michael Caine, Jack Hawkins, Ulla Jacobsson (133 min)

Oparta na autentycznych wydarzeniach opowieść o bohaterskiej obronie misji w Afryce, gdzie garstka brytyjskich żołnierzy skutecznie przeciwstawiła się o wiele liczniejszym Zulusom. STARA SZKOŁA ROZMACHU.

Polsat godz. 20:05

Iluzja (Now You See Me) - thriller, Francja/USA 2013, reż. Louis Leterrier, wyk. Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Isla Fisher (115 min)

Czwórka iluzjonistów dokonuje rabunków w trakcie przedstawień. Policja wie, że to oni, ale dowodów znaleźć nie może, bo to mistrzowie w swoim fachu. Ale były prestidigitator podejmie się wyjaśnienia triku i zrobi im kuku. SZAŁU NIE MA, ALE MOŻNA.

Ale kino+ godz. 20:10

Szał (Frenzy) - thriller, Wielka Brytania 1972, reż. Alfred Hitchcock, wyk. Jon Finch, Barry Foster, Alec McCowen, Anna Massey (111 min)

Przedostatni film Alfreda Hitchcocka, który wrócił do Anglii, i nakręcił kryminał pełen makabrycznego, wisielczego humoru, ale chyba też najbrutalniejszy w swoim dorobku. Londyn terroryzuje seryjny morderca kobiet, duszący swoje ofiary krawatem. Głównym podejrzanym staje się były pilot RAF-u. NO PEWNIE, ŻE WARTO!

TVP 1 godz. 20:25

Hitler przed sądem (Hitler on Trial) - dramat historyczny, Wielka Brytania 2011, reż. Justin Hardy, wyk. Ed Stoppard, Ian Hart, Bill Paterson, Sarah Smart (84 min)

Prawdziwa historia prawnika Hansa Littena, który odważył się wystąpić przeciwko Hitlerowi. Akcja rozgrywa się w Berlinie, latem 1931 roku. Na podstawie materiałów archiwalnych twórcy filmu starali się odtworzyć przebieg słynnego procesu w sprawie napadu na lokal Edenpalast. Szkoda, że zamiast Teatru Telewizji, ZWŁASZCZA, ŻE TAK BARDZO ŚREDNIE.

TV Puls godz. 22:50

Battleship: Bitwa o Ziemię (Battleship) - film SF, USA 2012, reż. Peter Berg, wyk. Taylor Kitsch, Liam Neeson, Rihanna, Alexander Skarsgard (132 min)

To nie jest dobry film, taki tam momentami widowiskowy produkcyjniak, ale są Liam Neeson i Alexander Skarsgard, którzy robią tu różnicę. Oto NASA odkrywa planetę, na której panują warunki zbliżone do ziemskich. W odpowiedzi na wysłany przez ludzi sygnał na Ziemi pojawia się pięć obiektów, z których jeden rozbija się w Hongkongu, a cztery pozostałe lądują na wodach w pobliżu Hawajów. I trzeba z nimi walczyć, bo one wrogie są bardzo. RĄBANKA, ALE KOSMICZNA.TVP 1 godz. 23:15

Histeria. Romantyczna historia wibratora (Hysteria) - komedia romantyczna, Wielka Brytania/Francja/Niemcy/Luksemburg 2011, reż. Tanya Wexler, wyk. Hugh Dancy, Maggie Gyllenhaal, Rupert Everett, Felicity Jones (100 min)

Rok 1880 w Londynie. Młody lekarz zaczyna pracę w gabinecie specjalisty w dziedzinie chorób kobiecych. I po pewnym czasie wpada na pomysł budowy przyrządu, który zrewolucjonizuje leczenie pań z histerii. ŚWIETNIE SFILMOWANE, ŚWIETNIE ZAGRANE I FAJNY KLIMAT EPOKI.

SERIAL

HBO godz. 22:00

Pozostawieni 2 (The Leftovers 2) (1/10) - serial obyczajowy, USA 2015, reż. Mimi Leder, wyk. Justin Theroux, Amy Brenneman, Margaret Qualley, Chris Zylka (60 min)

Przy premierze pierwszej serii dawałem się nabierać przez ładnych kilka tygodni, bo z uporem godnym lepszej sprawy chciałem wierzyć, że tu o coś chodzi. Po jakimś czasie zorientowałem się, że serial jest tylko rewelacyjnie skonstruowanym niczym. Jego rewelacyjność polegała na tym, że tak był szyty, że koniec każdego odcinka zapowiadał przełom. A każdy początek pozbawiał nas złudzeń. I masa ludzi dawała się nabierać. Zrozumiałe więc, że do serii drugiej podchodzę z daleko idącą rezerwą. Ale po obejrzeniu pierwszego odcinka znowu dam im szansę. Przypominam, że chodzi o to, że trzy lata wcześniej ze świata zniknęło nagle 140 milionów osób. Ale jest jedno miejsce, w którym nie zniknął nikt, co uznane zostało za cud. I do tego właśnie miasteczka przenosi się akcja serialu i kilkoro ze znanych wcześniej bohaterów, pan pastor i pan szeryf z rodzinami. I oczywiście jest tajemniczo, i rzecz jasna masa dziwnych zachowań i niedopowiedzeń. DAM IM SZANSĘ, CHOCIAŻ PEWNIE ZNOWU OBIECUJĄ COŚ, CZEGO NIE MAJĄ.

FOX godz. 22:00

The Walking Dead 5 - serial grozy, USA 2014, wyk. Andrew Lincoln, Steven Yeun, Chandler Riggs, Norman Reedus (4x55 min)

Cztery odcinki piątej serii. W tym odcinek ostatni, żeby wprowadzić się dobrze w klimat zbliżającego się pierwszego odcinka serii szóstej. A ten, już za tydzień. DO ZOBACZENIA.

FOX Comedy godz. 00.55
Louie 5 - serial komediowy, USA 2015 (4x25 min)

Dwa powtórkowe i dwa bardzo premierowe odcinki szaleństwa jednego z moich ulubionych komików, regularnie i zasłużenie nominowany do Emmys. Luźno oparty na życiu komika Louisa C.K., o jego perypetiach zawodowych i osobistych oraz nowej roli samotnego ojca wychowującego dwie córki w Nowym Jorku. DOBRA ZABAWA.

DOKUMENT

TVP 1 godz. 22:00

Portret żołnierza (Portrait of a Soldier) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Marianna Bukowski (58 min)

Film oparty na wspomnieniach Wandy Traczyk-Stawskiej, która jako 16-letnia dziewczyna walczyła w powstaniu warszawskim. WARTO POZNAĆ.

TVP Historia godz. 22.35

Pradzieje ludu Mochica (The Moche Route) - film dokumentalny, Hiszpania 2012, reż. José Manuel Novoa (52 min)

Film dokumentalny o historii peruwiańskich miast z I wieku n.e. aż do VI wieku. Autorzy wykorzystują techniki komputerowe, aby jak najdokładniej odtworzyć ówczesne realia. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP 2 godz. 22.55

Koniec prasy. Dziennikarstwo w XXI wieku (Stop the Presses) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2012, reż. Jeremy De Ryckere (47 min)

Wieszczenie upadku papierowego dziennikarstwa. O tyle ciekawe, że spojrzenie sprzed trzech lat, więc można zapowiedzi z filmu konfrontować z rzeczywistością i zacząć wyciągać swoje wnioski. ZAWSZE WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Paramount o godz. 19:55 "Love Story", czyli najbardziej rozdzierająco smytny melodramat z 1970 z Ryanem O'Nealem, Ali MacGraw i tematem muzycznym, który znacie (99 min)

Kino Polska o godz. 20:00 "Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości", czyli kretyńska komedia kryminalna z Mariuszem Pujszo w roli tytułowej (105 min)

Canal+ o godz. 21:00 "Ogień zwalczaj ogniem", czyli Bruce Willis i Rosario Dawson sensacyjnie, ale bez szaleństw (95 min)

TVP Kultura godz. 21:50 "Bez wstydu", czyli wstydliwie słaby film na ważny temat (85 min)

Kino Polska o godz. 22:15 "Żółty szalik", czyli genialny Janusz Gajos w znakomitym filmie (59 min)

Polsat o godz. 22:35 "Spis drani", czyli thriller bez emocji (90 min)

TVN 7 o godz. 23:10 "Wydział wewnętrzny", czyli Andy Garcia i Richard Gere w bardzo dobrym kryminale, chociaż nieco już przykurzonym (115 min)

Polsat Film o godz. 23:45 "Zła kobieta", czyli Cameron Diaz i Justin Timberlake na wesoło (92 min)

Polsat o godz. 00:20 "Naprzeciw ciemności", czyli Steven Seagal, i chyba wszystko jasne (94 min)

TVP Kultura o godz. 00:20 "Wiedźma wojny", poruszający dramat wojenny z mocną psychologiczną głębią (90 min)