Program TV na dziś: Bridget Jones w pogoni za rozumem, "Tommy", czyli kryminał ze Szwecji, Tom Cruise i Jamie Foxx w "Zakładniku", albo "Nixon według Nixona, własnymi słowami" [POLECAJ TV - 28.10.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 28.10

Moim wyborem na dzisiejszy wieczór będzie szwedzki, oparty na faktach sensacyjny film "Tommy" w Ale kino+. Nie jest to dzieło wybitne, ale jakoś odpowiadają mi okoliczności przyrody Sztokholmu. No i klimat niezły. Ale podejrzewam, że najczęstszym wyborem, poza oczywiście tradycyjnymi przebojami, czyli telenowelami, będzie druga część wesołej opowiastki o Bridget Jones w TVP 2. Zwracam Waszą uwagę również na kultowy ongi film "Brat z innej planety" z 1994 roku w Sundance, "Zakładnika" z Tomem Cruisem, "Być jak Stanley Kubrick" z Johnem Malkovichem w TVP Kultura i premierowy europejski film "Porywy serc" w Canal+ Film. A dla pamiętających czasy wypożyczalni strasznie zgranych VHS-ów na polowych łóżkach, w TVN Fabuła "Mściciel z Hongkongu" z 1982 roku z Chuckiem Norrisem. Może tym razem zobaczycie twarze aktorów. Uwagę zwracam też na bardzo dobre filmy dokumentalne. A z rzeczy, których w zestawieniu nie uwzględniłem przypominam, że o godz. 21:25 w TVP 1 reporterski program Tomasza Sekielskiego "Po prostu", a w TVP Kultura o godz. 21:50 kolejne "Rozmowy o literaturze i nie tylko...", których bohaterką będzie tym razem Petra Hulova. Polecaj wraca jutro, a dzisiaj dobrego życzę środka tygodnia.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Zakładnik (Collateral) - sensacyjny, USA 2004, reż. Michael Mann, wyk. Tom Cruise, Jamie Foxx, Jada Pinkett Smith, Mark Ruffalo (115 min)

Pan Max jest taksówkarzem, i bardzo pożałuje, że z nadzieją na łatwy i spory zarobek zgodził się być na jeden dzień szoferem pewnego gościa, który utrzymuje, że handluje nieruchomościami i ma kilka spraw do załatwienia. DZIEJE SIĘ, CHOCIAŻ SZAŁU NIE MA.

Canal+ Film godz. 20:00

Porywy serc (Racing Hearts) - dramat obyczajowy, Belgia/Niemcy 2014, reż. Dominique Deruddere, wyk. Jamie Dornan, Anthony Head, Max Pirkis, Numan Acar (95 min)

Premiera w telewizorze. Finansista z Nowego Jorku ma właśnie sfinalizować umowę z szejkiem z Dubaju. Ale żeby tego dokonać, musi zdobyć wyjątkowy okaz gołębia. Wyrusza zatem do flamandzkiej wsi po tegoż ptaka, a tam zakochuje się we wnuczce hodowcy. I w krajobrazie iście bajkowym rzecz jasna. PRZYJEMNY KLIMAT I PRZYJEMNE OGLĄDANIE.

Sundance godz. 20:00

Brat z innej planety (The Brother from Another Planet) - film obyczajowy USA 1984, reż. John Sayles, wyk. Joe Morton, Steve James, Ren Woods (120 min)

Kultowy, skłaniający (przynajmniej kiedyś mnie skłaniał) do refleksji film o niemym przybyszu z kosmosu, który nie do końca z chęci trafia do nowojorskiego Harlemu, i dziwi się światu. Nie mówi, ale rozumie kilka języków. Wygląda jak człowiek, a różni go od nas tylko to, że inne ma stopy, ma zdolność natychmiastowej regeneracji ciała i ma jeszcze kilka innych zdolności. Z REFLEKSJĄ I HUMOREM.Ale kino+ godz. 20:10

Tommy - thriller, Szwecja 2014, reż. Tarik Saleh, wyk. Moa Gammel, Ola Rapace, Johan Rabaeus, Ewa Fröling (92 min)

Premiera w telewizorze, i przy okazji mój wybór na dzisiejszy wieczór. Bo dobre, chociaż nie jest to skandynawskiego kryminału przedstawicielstwo wybitne. Jest to za to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, a takie sprawdzają się najlepiej. Rzecz o kobiecie, która musi odnaleźć wspólników męża, z którymi rok wcześniej dokonał napadu i wyegzekwować od nich jego część łupu. Bo jak go nie odzyska, to kiedy mąż wróci i nie znajdzie tego co mu się należy, rozpocznie się w Sztokholmie istna jatka. OGLĄDA SIĘ DOBRZE.

HBO godz. 20:10

Dzwoneczek i tajemnica piratów (The Pirate Fairy) - film animowany, reż. Peggy Holmes (76 min)

Z Przystani Elfów znika magiczny pył, za co odpowiada zbuntowana wróżka działająca w porozumieniu z piratami. Dzwoneczek i jej niezwykłe przyjaciółki muszą odzyskać skarb. BAJKA JAK BAJKA, ALE ZREALIZOWANA ZNAKOMICIE.

TVN Fabuła godz. 21:00

Mściciel z Hongkongu (Forced Vengeance) - film sensacyjny, USA 1982, reż. James Fargo, wyk. Chuck Norris, Mary Louise Weller, Bob Minor, Ken Argent (90 min)

To właśnie jeden z tych filmów, którymi pan Chuck Norris pracował na swoją dzisiejszą sławę. Oto weteran wojny w Wietnamie, jest ochroniarzem właściciela kasyna w Hongkongu. Chuck Norris w czasach rozkwitu. KRÓLESTWO GNIEWU I KICZU.TV Puls godz. 21:50

Sobowtór diabła (The Devil's Double) - sensacyjny, Hol./Bel. 2011, reż. Lee Tamahori, wyk. Dominic Cooper, Ludivine Sagnier, Raad Rawi (101 min)

Na faktach oparta historia człowieka, który miał nieszczęście być podobnym do Udaja, najstarszego syna Saddama Husajna. Ów Udaj był człowiekiem złym do szpiku kości psychopatą i sadystą. I ten podobny doń człowiek zmuszony jest do bycia żywą tarczą, i udawania Udaja, żeby to jego ewentualnie odstrzelono. ŚRREDNI FILM, ALE HISTORIA STRASZNA.

TVP 2 godz. 22:25

Bridget Jones: W pogoni za rozumem (Bridget Jones: The Edge of Reason) - komedia romantyczna, Wielka Brytania/Francja/Niemcy/USA/Irlandia 2004, reż. Beeban Kidron, wyk. Renée Zellweger, Colin Firth, Hugh Grant, James Faulkner (108 min)

Nowa się szykuje o pani Bridget opowiastka, więc jest okazja przypomnieć sobie tę, która już jest. Drugą w kolejności. Otóż nasza Bridget jest w związku z panem Darcym, ale związek oczywiście niszczy i z byłym chłopakiem wybiera się do Tajlandii i trafia tam do więzienia. WESOŁA PRZYJEMNOŚĆ.TVP Kultura godz. 22:30

Być jak Stanley Kubrick (Colour Me Kubrick) - komediodramat, Francja/Wielka Brytania 2005, reż. Brian W. Cook, wyk. John Malkovich, Tom Allen, Scott Baker, Nick Barber (83 min)

Oparta na faktach historia londyńskiego oszusta, który w latach 1998-99 podszywał się pod wybitnego reżysera Stanleya Kubricka i odnosił na tym polu spore sukcesy. DOBRA ROBOTA.DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:20

Jurek - film dokumentalny, Polska 2014, reż. Paweł Wysoczański (73 min)

Opowieść o słynnym himalaiście, Jerzym Kukuczce. Zebrane w całość rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalne zdjęcia, nagrania i fragmenty wywiadów, czyli niezły portret środowiska himalaistów lat 80. minionego wieku. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

Planete+ godz. 21:00

Katastrofy lotnicze: sprawdzian bezpieczeństwa (Crashs Aeriens: La Securite En Question) - film dokumentalny, Francja 2014, reż. Francois Nenin, Lionel Poussery (52 min)

Latanie samolotem uważane jest za jedną z najbezpieczniejszych form podróżowania. Twórcy zastanawiają się, czy linie lotnicze dokładają wszelkich starań, aby zapewnić pasażerom bezpieczny lot. DOBRA ROBOTA.

HBO 2 godz. 22:00

Nixon według Nixona, własnymi słowami (Nixon by Nixon: In His Own Words) - film dokumentalny, USA 2014, reż. Peter W. Kunhardt (71 min)

W latach 1971-1973 Richard Nixon sekretnie nagrywał prywatne rozmowy w Białym Domu. A ten film jest kroniką tych niedawno odtajnionych, wcześniej nieprezentowanych szerokiej publiczności materiałów. Reżyserem jest laureat Emmy Peter W. Kunhardt. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Stopklatka TV o godz. 20:00 "Wirus apokalipsy", czyli wielka niemiecka katastrofa, pod każdym względem (92 min)

TV Puls o godz. 20:00 "Oczy smoka", czyli Jean-Claude Van Damme przede wszystkim, więc wszystko jasne (85 min)

Kino Polska o godz. 20:00 "Projekt dziecko", czyli mało udana komedia z Dominiką Ostałowską i Zbigniewem Zamachowskim (79 min)

Cinemax o godz. 20:00 "Linia życia", czyli Kiefer Sutherland, Julia Roberts, Kevin Bacon i Oliver Platt eksperymentują ze śmiercią (110 min)

Canal+ godz. 21:00 "Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie", czyli jeszcze raz Seth MacFarlane, Charlize Theron i Liam Neeson na dziko zabawnym zachodzie (111 min)

TV 4 o godz. 22:00 "Mgła", czyli Selma Blair w bardzo średniej przeróbce średniego horroru (103 min)

Stopklatka TV o godz. 22:00 "K2", czyli przygodówka z Michaelem Biehnem (106 min)

TVP 1 o godz. 22:45 "Klinika zbrodni", czyli taki sobie thriller, który lepiej przespać (85 min)

TVP Historia o godz. 22:45 "Jedna wojna", czyli wojenny dramat Rosyjski z 2009 roku w reżyserii Wiery Głagolewej (95 min)

TVN o godz. 22:50 "Ring 2", czyli część druga straszenia z Naomi Watts i Simonem Bakerem, ale z sensem już niewielkim (110 min)

TNT o godz. 23:15 "Gra", czyli sensacja Davida Finchera w doborowym towarzystwie Michaela Douglasa i Seana Penna (155 min)