Program TV na dziś: "Ambassada" w otwartej telewizji, dramatyczna "Żona policjanta", grecki kandydat do Oscara i jeszcze raz "Miasto zła" [POLECAJ TV - 31.10.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 31.10

Jest dzisiaj pośród czego wybierać, ale będzie się trzeba na coś zdecydować, bo dobre rzeczy czasowo się na siebie zwykle nakładają. Ale zanim przejdę do wyróżniania rzeczy z listy niżej, wspomnę, bo to już o godz. 16:40, że Ale kino+ przypomina "Śledztwo na cztery ręce: N czy M?", czyli wspaniałą nową adaptację powieści Agathy Christie. I jeszcze coś z muzyki, bo też niezłe. W TVP Kultura o godz. 22:10 koncert Dire Straits - Alchemy Live z 1983 roku, a w TVP 2 o godz. 00:30 z cyklu Made in Polska koncert Izy Lach.

A teraz najlepsze z listy. Na pewno "Lokator" Romana Polańskiego w Paramount, dwa mocne i poruszające filmy w Ale kino+ ("Pod ochroną" i "Żona policjanta"), znakomity estońsko gruziński film "Mandarynki" z nominacją do Oscara, no i "Ambassada" Machulskiego, ale to dlatego, że premiera w otwartej telewizji, a nie dlatego, że takie to dobre. Do tego "Attenberg" czyli grecki kandydat do Oscara, odcinek trzeciego sezonu "Demonów DaVinci, cała noc z piątym sezonem "American Horror Story", kilka romantycznych komedii i thriller, czyli każdy znajdzie coś dla siebie. A, no i "Inwazja porywaczy ciał" z 1956 roku dla koneserów. Polecaj wraca jutro, a dzisiaj dobrej życzę soboty.

FILM

TVN 7 godz. 19:00

Dziewczyny z wyższych sfer (Uptown Girls) - komedia, USA 2003, reż. Boaz Yakin, wyk. Brittany Murphy, Dakota Fanning, Heather Locklear, Marley Shelton (92 min)

Taka sobie nieszkodliwa komedyjka o przyzwyczajonej do luksusów młodej pani, która traci majątek i zatrudnia się jako opiekunka ośmiolatki, z którą po wstępnych niesympatycznościach, zgodnie z kanonami gatunku się zaprzyjaźni. PRZEWIDYWALNE, WIĘC BEZPIECZNIE PRZYJEMNE.

Stopklatka TV godz. 20:00

Wyścig z czasem (Out of Time) - thriller, USA 2003, reż. Carl Franklin, wyk. Denzel Washington, Eva Mendes, Sanaa Lathan, Dean Cain (101 min)

Niefortunny romans ściąga na głowę szeryfa kłopoty, które mogą zaprowadzić go do więzienia, a nawet na krzesło elektryczne. Może zostać oskarżony o podwójne morderstwo. DO ZOBACZENIA.

Paramount godz. 20:00

Lokator (Le locataire) - dramat psychologiczny, Francja/USA 1976, reż. Roman Polański, wyk. Isabelle Adjani, Roman Polański, Melvyn Douglas, Jo Van Fleet (125 min)

Mistrzowska ekranizacja mistrzowskiej powieści Rolanda Topora. Klimatyczny, duszny, ale rewelacyjnie poprowadzony. O panu, który zamierza wprowadzić się do mieszkania w mało sympatycznej paryskiej dzielnicy, ale sprawa się opóźnia, bo najpierw musi wyjaśnić się sprawa poprzedniej lokatorki, która próbowała się zabić. RZECZY WYBITNA.

Ale kino+ godz. 20:10

Pod ochroną (Refugiado) - dramat obyczajowy, Arg./Kol./Fr./Pol./Niem. 2014, reż. Diego Lerman, wyk. Julieta Diaz, Sebastián Molinaro, Marta Lubos, Valentina Garcia Guerrero (94 min)

Dramat, którego bohaterką jest matka ośmiolatka, która znosi brutalne ataki agresywnego męża. Miarka się przelewa i kiedy wychodzi ze szpitala po kolejnym pobiciu, decyduje, że już nigdy nie wróci do domu i męża. Zabiera synka i tuła się z nim w poszukiwaniu nowej, lepszej przyszłości. Światowa premiera filmu miała miejsce na MFF Cannes 2014, a na MFF w Chicago 2014 obraz zdobył specjalną nagrodę Jury. DUŻE PORUSZENIE.

TVP Kultura godz. 20:20

Soul Kitchen - komedia, Niemcy 2009, reż. Fatih Akin, wyk. Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Birol Unel, Anna Bederke (95 min)

Niejaki Zinos prowadzi w Hamburgu restaurację "Soul Kitchen" i gdy już wydaje się, że udaje mu się wyjść z lokalem na prostą, bo interes zaczyna rozkwitać, spadają na niego kolejno nieszczęście za nieszczęściem. Każde z nich mogłoby właściciela załamać i skłonić do porzucenia interesu, ale nie jego, bo to twardziel. Jak wiadomo, Niemcy nie są mistrzami komedii, ale tym razem naprawdę im się udało, więc MOŻNA Z PRZYJEMNOŚCIĄ.

Cinemax godz. 20:30

Mandarynki (Mandariinid) - dramat obyczajowy, Estonia/Gruzja 2013, reż. Zaza Urushadze, wyk. Lembit Ulfsak, Elmo Nüganen, Giorgi Nakashidze, Misha Meskhi (83 min)

Jest rok 1992, i w Abchazji jest wojna. W niewielkiej wiosce mieszkają dwaj skromni rolnicy, Estończycy, którzy mimo zaciętych toczących się wokół walk zdecydowali się zostać w swoich gospodarstwach. Po jednej ze strzelanin z pola walki ściągają dwóch rannych, z przeciwnych stron sporu. Najpierw owi ranni grożą sobie śmiercią, ale panowie z Estonii nie dają za wygraną i namawiają ich do rozmowy. Nominacja do Oscara i Złotego Globu, co jest tylko dodatkowym argumentem za tym filmem. ZNAKOMITE DO POMYŚLENIA.

AXN godz. 21:00

Gwiezdne wojny: Część 5 - Imperium kontratakuje (The Empire Strikes Back) - film SF, USA 1980, reż. Irvin Kershner, wyk. Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams (118 min)

Jak zwykle przy kolejnych emisjach, tak i teraz nie zamierzam opowiadać o czym. Wszak to OBIEKT KOSMICZNEGO KULTU.

TVN 7 godz. 21:05

Miłość na zamówienie (Failure to Launch) - komedia romantyczna, USA 2006, reż. Tom Dey, wyk. Matthew McConaughey, Sarah Jessica Parker, Zooey Deschanel, Bradley Cooper (97 min)

Mamy 35-latka, który nie zamierza się wyprowadzić od rodziców, bo mu tu dobrze, mamy rodziców, którzy chcieliby, żeby ów poszedł wreszcie na swoje, i mamy atrakcyjną młodą panią, która ma rozkochać w sobie pana i nakłonić go do wyprowadzki. PRZEWIDYWALNE, BANALNE, CZYLI W SAM RAZ NA WSPÓLNY LENIWY WIECZÓR.

TVP 1 godz. 21:25

Ambassada - komedia, Polska 2013, reż. Juliusz Machulski, wyk. Magdalena Grąziowska, Robert Więckiewicz, Bartosz Porczyk, Adam Darski (100 min)

Zdania są podzielone w kwestii jak bardzo śmieszna/nieśmieszna jest to komedia, ale nawet z uwzględnieniem kilku wpadek i odrobinie dobrej woli, dobrze się można przy tym filmie bawić. A o to przecież chodzi. Oto młody i tak ambitny jak zapatrzony w siebie literat przyjeżdża z żoną do Warszawy, gdzie pod nieobecność stryja pan pisarz ma ukończyć swoją przełomową powieść zajmując się przy okazji stryjowskim apartamentem. A w domu odkrywają windę, która przenosi ich z sierpnia 2012 r. do sierpnia 1939 r., więc będą chcieli skorzystać z okazji i zmienić bieg dziejów. BYWA WESOŁO.TVN godz. 21:55

Oszukane - dramat obyczajowy Polska 2013, reż. Marcin Solarz, wyk. Katarzyna Herman, Artur Żmijewski, Paulina Chapko, Karolina Chapko (155 min)

Nastolatka przeprowadza się do Krakowa, w którym się urodziła i dnia pewnego jakiś chłopak bierze ją za kogoś innego. A po kolejnych dniach kilku dziewczyna odnajduje swojego sobowtóra. A potem okazuje się, że jedna z sióstr została podmieniona po urodzeniu. No i teraz klops, kłopot, zamieszanie i tego wszystkiego konsekwencje, bo przecież między siostry (znaczy dziewczyny, które były sobie siostrami) wkracza ta prawdziwa siostra, więc rozpoczyna się dramat. I to jest dobra historia, ale ŚREDNIO PODANA. TELEWIZYJNA RUTYNA.Ale kino+ godz. 22:00

Żona policjanta (Die Frau des Polizisten) - dramat obyczajowy, Niemcy 2013, reż. Philip Gröning, wyk. Alexandra Finder, David Zimmerschied, Pia Kleemann, Chiara Kleemann (175 min)

Film interesujący jest nie tylko ze względu na emocje jakie wywołuje, ale również ze względu na formę. Fabuła podzielona jest w nim na 59 rozdziałów, czy może raczej migawek, w których poznajemy młode małżeństwo Christine i Uwe oraz ich kilkuletnią córeczkę Clarę. Najpierw widzimy tę rodzinę szczęśliwą. Ona opiekuje się domem i córeczką, on jest odpowiedzialnym policjantem. Ale w kolejnych akapitach pojawiają się niepokojące sygnały, okazuje się, że ich świat nie jest tak idealny, na jaki wygląda. Pojawiają się pierwsze siniaki na ciele Christine, potem dostrzegamy w jej oczach niepewność, strach. A jest przecież jeszcze córeczka. Bardzo sugestywny obraz. WARTO TO ZOBACZYĆ.

TVP 2 godz. 22:20

Wilkołak (The Wolfman) - horror, USA 2010, reż. Joe Johnston, wyk. Benicio Del Toro, Emily Blunt, Simon Merrells, Gemma Whelan (114 min)

Remake klasycznego horroru z 1941 roku, i Oscar za charakteryzację. Rzecz dzieje się u schyłku XIX wieku. Sławnego aktora gryzie tajemnicza bestia, i pan zaczyna się powoli zamieniać w potwora. A na jego tropie jest inspektor Scotland Yardu. Oryginał w lepszym stylu, ale MOŻNA SIĘ PRZESTRASZYĆ.TVP Kultura godz. 23:55

Attenberg - dramat obyczajowy, Grecja 2010, reż. Athina Rachel Tsangari, wyk. Ariane Labed, Giorgos Lanthimos, Vangelis Mourikis, Evangelia Randou (97 min)

Dramat obyczajowy, który w 2012 roku był greckim kandydatem do Oscara. 23-letnia pani do minimum ogranicza kontakty z ludźmi i przygląda się im tylko z dystansu. Pewnego dnia pod jej opiekę trafia przybyły do miasteczka inżynier. Znajomość staje się dla dziewczyny elementem spóźnionego, acz burzliwego dojrzewania. Z SENSEM I PRZYJEMNOŚCIĄ.

Paramount godz. 00:25

Inwazja porywaczy ciał (Invasion of the Body Snatchers) - horror SF, USA 1956, reż. Don Siegel, wyk. Kevin McCarthy, Dana Wynter, Larry Gates, Jean Willes (80 min)

Z rewelacyjną naiwnością zrealizowany w 1956 roku horror. Okazuje się, że na Ziemi grasują przybysze z obcej cywilizacji, którzy najechali planetę pod postacią roślinnych zarodków. Są oni w stanie skopiować człowieka i pozbawić go uczuć. Na podstawie powieści Jacka Finneya pt. "Porywacze ciał". DLA KONESERÓW.

SERIAL

FOX godz. 21:00

Demony da Vinci 3 (Da Vinci's Demons) - serial przygodowy, USA 2015, wyk. Tom Riley, Laura Haddock, Eros Vlahos, Gregg Chillin (100 min)

Oto osmańscy najeźdźcy atakują Otranto. Na polu bitwy Turcy wykorzystują broń stworzoną przez Leonarda, bo jej projekty zostały skradzione przez jedną z osób, którym ufał. ZNAKOMICIE ZREALIZOWANE I Z SENSEM.FOX godz. 23:00

American Horror Story: Hotel (American Horror Story: Hotel 5) - serial grozy, USA 2015, wyk. Kamilla Alnes, Angela Bassett, Kathy Bates, Wes Bentley (5x55 min)

Powtórka z najnowszego sezonu odcinkowego horroru, który skutecznie odgrzewa ten gatunek, i przypomina, że naprawdę można to robić dobrze. I to w końskiej, pięcioodcinkowej dawce. W tej serii szyku zadają zwłaszcza Angela Bassett i Kathy Bates. A zaczyna się tak, że detektyw John Lowe bada serie makabrycznych morderstw, i śledztwo prowadzi go do hotelu Cortez. NO PEWNIE, ŻE MOŻNA.TVN 7 godz. 23:10

Miasto zła (Wicked City) - serial kryminalny, USA 2015, wyk. Erika Christensen, Taissa Farmiga, Gabriel Luna, Ed Westwick (42 min)

Powtórka z czwartkowej premiery, tuż po premierze w Ameryce. Lata 80. w Los Angeles, a zatem narkotyki, seks i imprezy w nocnych klubach, bo to czas zabawy i konsumpcji. To też wymarzone miejsce dla seryjnego mordercy, który bez problemu może w dusznym klimacie nocnych klubów z łatwością może polować na przyszłe zdobycze. A ten morderca jest jak kameleon i potrafi dopasować się do każdej sytuacji. Najczęściej odgrywa rolę ważnej persony z Hollywood, która oferuje pomoc w karierze. A na ofiary wybiera młode, piękne i zagubione kobiety, których nadzieja na karierę tłumi naturalny instynkt i wierzą mu bezgranicznie. A po drugiej stronie stają detektyw Jack Roth i jego partner Paco Contreras z pomocą pracującej pod przykryciem w jednym z nocnych klubów policjantki, którą gra Karolina Wydra. Plus specyficzne koafiury, stroje i muzyka z epoki. I ZAPOWIADA SIĘ BARDZO NIEŹLE.

DOKUMENT

Discovery Historia godz. 20:00

Jak stworzyliśmy zagładę (How We Built the Bomb) - film dokumentalny, USA 2015, reż. Seth Skundrick, Sarah Klein (50 min)

Dokument odsłania kulisy realizacji projektu, który kosztował około dwóch miliardów dolarów i przybliża sylwetki ludzi zaangażowanych w prace nad bombą atomową. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Planete+ godz. 22:00

Chaplin. Narodziny legendy (How Chaplin Became the Tram) - film dokumentalny, Francja 2013, reż. Serge Bromberg, Eric Lange (60 min)

Przedstawiać pana Chaplina niby nie trzeba, ale w trakcie tego filmu na pewno kilka razy się zdziwicie, parę rzeczy Was zaskoczy. A poza tym, po prostu WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 6 godz. 21:30

Królestwo węża (Snakeman) - horror, USA/Kanada 2005, reż. Allan A. Goldstein, wyk. Stephen Baldwin, Jayne Heitmeyer, Larry Day, Gary Hudson (96 min)

Antropolodzy znajdują w Amazonii szczątki człowieka, który - jak wyniknie z pobieżnych dość badań - miał w chwilo śmierci aż 300 lat. Oczywiście muszą teraz dowiedzieć się jak to możliwe, i ewentualnie tajemnicę rozszyfrowawszy też żyć długo. Ale sekretu strzeże pięciogłowy smok. BUHAHAHA.I JESZCZE NA KRÓTKO

Canal+ Film o godz. 20:00 "Dawca pamięci", czyli Jeff Bridges i Meryl Streep w filmie będącym wizją nie najpiękniejszej przyszłości ludzkości, plus świetne zdjęcia (93 min)

HBO o godz. 20:05 "22 Jump Street", czyli komedia kryminalna z Jonah Hill bardzo dobra (108 min)

TVN Fabuła o godz. 21:00 "Pamiętnik", czyli melodramat z Geną Rowlands i Ryanem Goslingiem do łzy ostatniej (123 min)

TVP HD o godz. 21:50 "Senność", czyli Małgorzata Kożuchowska i Michał Żebrowski w obyczajowym filmie Magdaleny Piekorz (105 min)

TVP Polonia o godz. 22:05 "Człowiek z żelaza", czyli Jerzy Radziwiłowicz i Krystyna Janda w czasie sierpniowych strajków (147 min)

CBS Europa o godz. 22:55 "Halloween - 20 lat później", czyli Jamie Lee Curtis i Adam Arkin w mało porywających strachach (83 min)

TVN 7 o godz. 00:15 "Cela", czyli Jennifer Lopez w poważnych kłopotach (109 min)

Puls 2 o godz. 00:45 "Szwedzi w Warszawie", czyli polska przygodówka z 1991, bardzo mało udana (85 min)

TVP 2 o godz. 01:45 "Moby Dick", czyli William Hurt i Ethan Hawke w takiej sobie ekranizacji dzieła (110 min)