Program TV na dziś: "Incepcja" z DiCaprio, "Trzynastka" z Holly Hunter, "Rozmowa" Francisa Forda Coppoli, "Diabeł", jakiego znamy, premiery i seriale [POLECAJ TV - 06.11.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 6.11

Niby dużo niżej znajdziecie tytułów, ale wybór praktycznie jest niewielki. Przede wszystkim polecam: "Rozmowę" Francisa Forda Coppoli z rewelacyjnym Genem Hackmanem z 1974 roku w Cinemax, wybitny film Jean-Luca Godarda "Do utraty tchu" z 1960 roku w TVP Kultura, dającą odpocząć komedię "To znowu ty" z Jamie Lee Curtis i Sigourney Weaver w TVP 1, "Incepcję" z Leonardo DiCaprio w TVN 7, francuski thriller z tego roku "Mężczyzna idealny" w Ale kino+, w TVP Kultura "Dziewczyna Piętaszek" z Cary Grantem, czyli jeden z ulubionych filmów Quentina Tarantino i wybitny film z rewelacyjną Holly Hunter "Trzynastka" w TVN 7.

A spoza listy? W TVP Kultura o godz. 22:05 "Tygodnik Kulturalny", a o godz. 01:05 w tejże telewizji koncert Weather Report "Live at Montreux" z 1976 roku. Prawie półtorej godziny. A do tego jeszcze - zamiast frytek, które zawsze są "do tego" - w Canal+ Film od godz. 20:00 wieczór z Woodym Allenem, czyli filmy "Magia w blasku księżyca" i "Casanova po przejściach" z roku 2013 (godz. 21:35). A w dziale "Dokumenty" znajdziecie początek historii polskiego rocka i ciekawe spojrzenia na szatana przez pryzmat popkultury. Polecam też zerknąć do działu "I jeszcze na krótko", bo tam sporo niezłych filmów, choćby "Shrek 2" i inne. Polecaj wraca jutro, a tymczasem zapraszam w sobotnie południe do włączenia "Programu Telewizyjnego" w TOK FM. Będzie o pewnym fajnym dokumencie i o premierze "Paktu". I będzie rozdawnictwo fajnych "Paktowych" przyjemności. Udanego życzę piątku.

FILM

Cinemax godz. 20:00

Rozmowa (The Conversation) - dramat sensacyjny, USA 1974, reż. Francis Ford Coppola, wyk. Gene Hackman, John Cazale, Allen Garfield, Frederic Forrest (109 min)

Gene Hackman gra specjalistę od podsłuchów, który na zlecenie inwigiluje parę młodych ludzi, ale zaczyna się coraz bardziej angażować się w sprawę, bo zdaje sobie sprawę, że młodym grozi jakieś niebezpieczeństwo. Plus Złota Palma, trzy nominacje do Oscara (w tym, co dla mnie najważniejsze, za scenariusz) i cztery do Złotego Globu. KAWAŁ KINA PO PROSTU.

TVP Kultura godz. 20:25

Do utraty tchu (A bout de souffle) - dramat kryminalny, Francja 1960, reż. Jean-Luc Godard, wyk. Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Daniel Boulanger, Jean-Pierre Melville (86 min)

Jean-Luc Godarda film wybitny, surowy, mocny i bardzo sugestywny. Pan kradnie samochód i jedzie nim się na północ Francji. W schowku samochodu znajduje broń, i korzysta z niego zabijając po drodze policjanta i pieszo dostaje się do Paryża. Ale oszczędna fabuła jest tu tylko przyczynkiem do rozpoczęcia poważnej dyskusji, która chyba właśnie tym filmem zaczęła się w filmowej Francji. POZYCJA KLASYCZNA, KTÓRĄ PO PROSTU TRZEBA ZNAĆ.

TVP 1 godz. 21:20

To znowu ty (You Again) - komedia romantyczna, USA 2010, reż. Andy Fickman, wyk. Kristen Bell, Jamie Lee Curtis, Sigourney Weaver, Odette Yustman (101 min)

Bardzo sympatyczna, dająca oddech po męczącym dniu komedia. Pani ma jak najgorsze wspomnienia z liceum, które załatwiła jej szydząca z niej "koleżanka". Teraz jednak jest spełniającą się w życiu gwiazdą PR i dostała właśnie wspaniałą pracę w Nowym Jorku. I ta oto pani jedzie w rodzinne strony na ślub brata. I co? I okazuje się, że ów brat, żeni się z tą uprzykrzającą jej kiedyś życie dziewczyną. ŚWIETNA OBSADA, PRZYJEMNA ACZ BANALNA ZABAWA.

Stopklatka TV godz. 21:50

Księga krwi (Book of Blood) - horror, Wielka Brytania 2009, reż. John Harrison, wyk. Sophie Ward, Jonas Armstrong, Paul Blair, Clive Russell (96 min)

Badaczka zjawisk paranormalnych zajmuje się rezydencją, w której miały miejsce niewyjaśnione incydenty oraz morderstwo. Oczywiście z pomocą medium i kolegi jeszcze. ŚREDNIO STRASZY.

TVN 7 godz. 22:00

Incepcja (Inception) - thriller SF, USA/Wielka Brytania 2010, reż. Christopher Nolan, wyk. Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy (148 min)

Dom Cobb wykrada tajne informacje z umysłów śpiących ludzi. Pewnego dnia bogaty japoński biznesmen chce, by Cobb przeprowadził incepcję - zaszczepił w umyśle śniącego człowieka nową ideę. I wszystko co napiszę dalej, może Wam zepsuć seans. A ci z Was, którzy znają film i tak wiedzą, że warto nawet raz jeszcze. BARDZO BARDZO.

HBO godz. 22:00

Wielki kierowca (Big Driver) - thriller, USA 2015, reż. Mikael Salomon, wyk. Maria Bello, Olympia Dukakis, Joan Jett, Ann Dowd (84 min)

Premiera w telewizorze. Autorka powieści kryminalnych, wraca samochodem do domu i na odludziu łapie gumę. A kierowca, który chce jej pomóc, okazuje się człowiekiem złym bardzo i próbuje ją brutalnie pozbawić życia. Udaje się jej uciec, ale z racji popularności chce uniknąć skandalu, więc nie zawiadamia policji i sama chce znaleźć niedoszłego mordercę. DO ZOBACZENIA.

AXN godz. 22:00

Żołnierze kosmosu (Starship Troopers) - film SF, USA 1997, reż. Paul Verhoeven, wyk. Casper Van Dien, Dina Meyer, Denise Richards, Jake Busey (116 min)

Scenariusz zainspirowany przykurzona już dzisiaj nowelą Roberta A. Heinleina z 1959 r. W XXIV w. ludzie dzielą się na cywili i wojskowych. Piątka licealistów kończy szkołę i postanawia wstąpić w szeregi armii. A wkrótce Ziemię atakują paskudne robale z kosmosu, które opanowały już planety w pobliżu i teraz atakują naszą kochaną żywicielkę. No więc ludzie decydują się podjąć rękawice i robale wytłuc. NIEZWYKLE WIDOWISKOWY POCZĄTEK SERII.Polsat godz. 22:05

Ghost Rider 2 (Ghost Rider. Spirit of Vengeance) - thriller SF, USA/Zjednoczone Emiraty Arabskie 2011, reż. Mark Neveldine, Brian Taylor, wyk. Nicolas Cage, Violante Placido, Ciarán Hinds, Idris Elba (95 min)

Rzecz dzieje się osiem lat po wydarzeniach znanych z pierwszego filmu serii. Z daleka od rodzinnych stron pan Johnny Blaze próbuje uciec przed wewnętrznym demonem. Mnich składa mu propozycję polegającą na ocaleniu duszy pewnego chłopca. Więc będzie ją ocalał. WIDOWISKOWE, GŁOŚNE, JEDNYM SŁOWEM... ŚREDNIE.

Ale kino+ godz. 22:10

Mężczyzna idealny (Un homme idéal) - thriller, Francja 2015, reż. Yann Gozlan, wyk. Pierre Niney, Ana Girardot, André Marcon, Valéria Cavalli (97 min)

Mało zdolny, ale za to ambitny pan Mathieu bardzo chce być pisarzem, ale mu nie wychodzi. Ale znajduje rękopis zmarłego niedawno staruszka, i dzięki niemu uznany zostaje za pisarza pełną gębą. Ale jest problem. Bo wypadałoby wydać powieść drugą, a sytuacja się zagęszcza, bo szantażuje go jeszcze gość znający jego tajemnicę. DOBRE TO.

Canal+ godz. 22.30

Rogi (Horns) - horror, USA/Kanada 2013, reż. Alexandre Aja, wyk. Daniel Radcliffe, Max Minghella, Joe Anderson, Juno Temple (114 min)

Premiera w telewizorze. Podejrzany o zamordowanie dziewczyny pan odkrywa, że na czole wyrosły mu rogi, które skłaniają ludzi do wyznawania mu sekretów. A to kusząca okoliczność by wykorzystać właściwości nabytku. Chce więc z ich pomocą znaleźć winnego śmierci wspomnianej dziewczyny i oczyścić się z zarzutów. Z czasem przeistacza się jednak w bezwzględnego mściciela. MOŻE SIĘ SPODOBAĆ, BO Z SENSEM.

TVN 7 godz. 22:30

Trzynastka (Thirteen) - dramat obyczajowy, USA/Wielka Brytania 2003, reż. Catherine Hardwicke, wyk. Holly Hunter, Evan Rachel Wood, Nikki Reed, Jeremy Sisto (100 min)

Bardzo dobry film o tym jak dojrzewanie ponosi 13-latkę, która pod wpływem przyjaźni ze szkolną gwiazdą zmienia się na gorsze. Zaczyna wagarować, kraść i brać narkotyki. Ale matka (znakomita Holly Hunter) nie zamierza zostawić jej samej sobie i zaczyna walkę o córkę. Trudną, a momentami nawet rozpaczliwą. Rola matki nominowana do Oscara i Złotego Globu, a córki do Złotego Globu. ZNAKOMITY FILM.

TVP Kultura godz. 23:00

Dziewczyna Piętaszek (His Girl Friday) - komedia, USA 1940, reż. Howard Hawks, wyk. Cary Grant, Ralph Bellamy, Rosalind Russell, Gene Lockhart (92 min)

Podobno jeden z ulubionych filmów wielkiego Quentina Tarantino, więc choćby z tego powodu warto poznać - jeśli ktoś nie zna jeszcze. I jedna z najzabawniejszych komedii z rewelacyjną rolą jednego z moich ulubionych aktorów, pana Cary Granta. Rozwiedziona dziennikarka koniecznie chce wyjść za mąż, ale na razie podejmuje jeszcze jeden dziennikarski temat i wspólnie z byłym mężem tropi korupcyjną aferę i oczywiście - to akurat wiadomo od początku - małżonkowie zbliżają się ponownie. Szybkie i gęste dialogi i BARDZO DUŻO PRZYJEMNOŚCI.

SERIAL

FOX godz. 22:00

Agenci T.A.R.C.Z.Y. 3 (Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. 3) (1/22): Prawa natury - serial sensacyjny, USA 2014, wyk. Clark Gregg, Ming-Na Wen, Chloe Bennet, Iain De Caestecker (60 min)

Premiera trzeciej serii pokomiksowej opowieści o marvelowskich bohaterach. Tylko dla fanów, więc po krótce: Okazuje się, że istnieje jeszcze inna organizacja, która poszukuje ludzi o nadprzyrodzonych umiejętnościach. DLA FANÓW GATUNKU.

DOKUMENT

Fokus TV godz. 20:00

Diabeł, jakiego znamy (The Devil We Know) - film dokumentalny, Kanada 2011 (64 min)

Autorzy analizują wyobrażenia o diable funkcjonujące w kulturze, muzyce i malarstwie, od Biblii przez rock and roll aż do współczesnego YouTube'a. Krótko mówiąc (prawie) wszystko, co być chcecie wiedzieć o szatanie. O Antychryście barwnie opowiadają eksperci w dziedzinie teologii, sztuki, kultury i muzyki. JEST CIEKAWOŚĆ.

Stopklatka TV godz. 20:00

Yes-Meni naprawiają świat (The Yes Men Fix The World) - film dokumentalny, Francja/Wielka Brytania/USA 2008, reż. Andy Bichlbaum, Mike Bonanno (85 min)

Dwaj antyglobaliści oraz performerzy przeprowadzają akcje ośmieszające korporacje, liberalny establishment i globalny kapitalizm. Obnażając pazerność koncernów, pokazują im, jak powinny postępować. ZNANE, ZGRANE, ALE MOŻE KTOŚ JESZCZE CHCE SIĘ DOWIEDZIEĆ.

Discovery Historia godz. 21:00

Historia polskiego rocka (History of Polish Rock 'N Roll) - cykl dokumentalny

Liderzy polskiego rocka opowiadają historię tego gatunku muzyki w Polsce. CIEKAWOŚĆ I PRZYJEMNOŚĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN o godz. 20:00 "Shrek 2", czyli zielonego Ogra problemy z miłością i... osłem (92 min)

Kino Polska o godz. 20:00 "Od pełni do pełni", polska komedia romantyczna, czyli mała szansa, że się spodoba (95 min)

TVN 7 o godz. 20:00 "Drużyna specjalnej troski", czyli wyborny Billy Bob Thornton jako trener grupy szkolnych nieudaczników (113 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "Bad Boys", czyli Martin Lawrence i Will Smith głośno, szybko i zabawnie (118 min)

TVN Fabuła o godz. 21:00 "Totalne kłopoty", czyli Matthew Modine w sympatycnie naiwnej komedii romantycznej (97 min)

TV Puls o godz. 21:50 "Człowiek prezydenta", czyli z roku 2000 sensacyjny Chuck Norris (86 min)

TV 4 o godz. 21:55 "Wzgórza mają oczy", czyli brutalny, ale mało ciekawy horror (103 min)

Paramount o godz. 21:55 "Mission: Impossible 4 - Protokół duchów", czyli kolejne zadanie Toma Cruise'a i jego nadludzkie umiejętności (133 min)

TVP 2 o godz. 00:20 "Casino Royale", czyli pierwszy Bond Daniela Craiga (138 min)

TVN 7 o godz. 00:35 "Kochaj i mścij się", czyli komediodramat z Jane Krakowski, ale bez euforii (110 min)

Kino Polska o godz. 00:35 "Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości", czyli koszmarnie głupia próba polskiej "Różowej Pantery" (105 min)