Program TV na dziś: "Listy do M.", bo święta coraz bliżej, "Cztery wesela i pogrzeb", bo zawsze warto się uśmiechnąć, "Tożsamość Bourne'a" dla zabawy i Queen, żeby się zasłuchać [POLECAJ TV - 07.11.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 7.11

Trzy dzisiaj rzeczy są warte wspomnienia już we wstępie. Najpierw, bo to dla fanów ważne na pewno, od godz. 18:30 w AXN "Gwiezdne wojny: Część 5 - Imperium kontratakuje" z 1980 i "Gwiezdne wojny: Część 6 - Powrót Jedi" z 1983 roku. O godz. 18:15 w Ale kino+ rozpocznie się fenomenalny "Wieczór z Rubenem Östlundem". Do zobaczenia będą trzy filmy znakomitego szwedzkiego reżysera: "Mimowolnie" (godz. 18:15), "Gra" (20:10) i najważniejszy, czyli nagradzany "Turysta" (godz. 22:25). Więcej o tym wieczorze przeczytacie w osobnym tekście w Kultura.gazeta.pl.

I może jeszcze muzyka. Otóż TVP Polonia o godz. 23:15 zaprasza na "Ósmy Plan live in Alvernia Studios - Natalia Kukulska & Atom String Quartet" z tego roku. I wreszcie prawdziwy smaczek dla fanów dobrej muzyki. W TVP Kultura o godz. 22:00 węgierski koncert Queen "Hungarian Rhapsody" z 1986 roku. Polecaj wraca jutro, a dzisiaj dobrej życzę soboty. Bardzo.

FILM

Ale kino+ godz. 20:10

Gra (Play) - dramat sensacyjny, Szwecja/Dania/Finlandia 2011, reż. Ruben Östlund, wyk. John Ortiz, Kevin Vaz, Johan Jonason, Anas Abdirahman (118 min)

Sensacja, ale bardzo nietypowa. W ramach wieczoru z Rubenem Östlundem, wybitnym szwedzkim reżyserem. Po więcej o wieczorze i o filmach Rubena Östlunda zapraszam TUTAJ.

TVP Kultura godz. 20:20

Szczęśliwy poeta (Happy poet) - komedia romantyczna, USA 2010, reż. Paul Gordon, wyk. Paul Gordon, Ricardo G. Lerma, Sam Wainwright Douglas, Troy A. Miller (81 min)

O poecie, który ostatnie pieniądze, całe swoje serce i kawał duszy włożył w walkę - taką na skalę własnych możliwości - o uwolnienie świata od śmieciowego jedzenia. Żeby świat był lepszym miejscem, tak po prostu. Otwiera mobilnego stolik ze zdrowym, wegetariańskim jedzeniem, poznaje kobietę lubiącą poezję i dobre jedzenie, ale pojawią się kłopoty. BARDZO DOBRE, I PRZYJEMNY, ŚWIEŻY ODDECH WŚRÓD ZGIEŁKU.TVN 7 godz. 21:05

Cztery wesela i pogrzeb (Four Weddings and a Funeral) - komedia romantyczna, Wielka Brytania 1994, reż. Mike Newell, wyk. Hugh Grant, Andie MacDowell, Kristin Scott Thomas, Corin Redgrave (117 min)

Z cyklu "Im lepiej znamy, tym bardziej nam się podoba". Wrota Hugh Granta do wielkiej światowej kariery. Seria pomyłek, świetnych dialogów skrzących się dowcipem, i W OGÓLE PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

TVP 1 godz. 21:25

Tożsamość Bourne'a (The Bourne Identity) - film sensacyjny USA/Niemcy 2002, reż. Doug Liman, wyk. Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper, Clive Owen, Brian Cox (145 min)

Bourne nie wie kim jest, ale wie, że z życiem uszedł ledwo. Ma amnezję, postrzałowe rany, w sobie niepokój, bo przeczuwa że coś z nim nie jest do końca w porządku, i wielką ochotę dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi. Zwłaszcza, że ciągle ktoś dybie na jego życie. Więc krok po kroku odnajduje dawnego siebie. Według mnie najlepszy film z Bournem w tytule. WYSOKIE NAPIĘCIE.

TVN godz. 21:55

Listy do M. - komedia romantyczna, Polska 2011, reż. Mitja Okorn, wyk. Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant (112 min)

Prawdziwy polski christmasowy specjał z plejadą gwiazd i całkiem przyjemnym okołoświątecznym klimatem. A emitowany jest teraz jako część promocji wchodzącej właśnie do kin części drugiej. Film jest oczywiście kalką podobnych produkcji ze świata, ale jest nasz, jest z naszymi gwiazdami i z naszymi świętami. Strukturą przypomina trochę "To właśnie miłość", bo jak tam jest mozaiką różnych historii, które czasami tylko na siebie trafiają. I przy okazji dowód na to, że można w Polsce nakręcić dobrą komedię romantyczną, i wyrzut sumienia tych wszystkich, którzy mimo chęci, nie potrafią. Wszystko kończy się pięknie, jest ciepło, jest odpowiednio przewidywalnie, czyli bezpiecznie i bywa wesoło, więc DUŻA PRZYJEMNOŚĆ.

Ale kino+ godz. 22:25

Turysta - dramat obyczajowy, Szwecja/Francja/Dania/Norwegia 2014, reż. Ruben Östlund, wyk. Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Vincent Wettergren, Clara Wettergren (104 min)

Najlepszy chyba film Rubena Östlunda, przy okazji premiera w telewizji. Więcej o nim przeczytacie w suplemencie do dzisiejszego polecaja, bo ów wieczór to poważniejszy, osobny temat na sobotę.

TVP 2 godz. 22:35

Informator (The Insider) - obyczajowy, USA 1999, reż. Michael Mann, wyk. Russell Crowe, Al Pacino, Christopher Plummer (151 min)

Kulisy procesu wytoczonego przez 50 stanów USA siedmiu największym firmom tytoniowym. W efekcie tego procesu amerykański firmy te musiały zapłacić poszkodowanym rekordową sumę 246 miliardów dolarów. Głównie za sprawą pewnego naukowca, który zdradził największe ich sekrety. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

Cinemax godz. 23:00

Chappie - film SF, USA/Meksyk 2015, reż. Neill Blomkamp, wyk. Sharlto Copley, Dev Patel, Yo-Landi Visser, Jose Pablo Cantillo (116 min)

Premiera w telewizorze. O niedalekiej przyszłości, w której policja w walce z przestępczością wykorzystuje specjalnie spreparowane roboty, ale jedną z maszyn przejmują gangsterzy i przerabiają ją tak, by użyteczna była nie Policji, a im, oczywiście. NIC WIELKIEGO, OT, DO ZOBACZENIA.

TVP Kultura godz. 23:45

Sponsoring - dramat społeczny, Fr./Pol./Niem. 2011, reż. Małgorzata Szumowska, wyk. Juliette Binoche, Anais Demoustier, Joanna Kulig (95 min)

Głośna sprawa, głos w dyskusji. Paryska dziennikarka ma napisać artykuł o prostytucji wśród studentek. Poznaje utrzymujące się ze sponsoringu dziewczyny, a podczas rozmów z nimi odkrywa, że w płatnej miłości chodzi również o spełnienie seksualne. Okazuje się, że jej fantazje erotyczne sięgają dalej, niż myślała. I zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem. Do mnie nie trafił, ale MÓWIĄ ŻE NIEZŁE.

SERIAL

HBO godz. 20:10

Wataha - serial sensacyjny, Polska 2014, reż. Michał Gazda, wyk. Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska (6x40 min)

HBO się dzisiaj i jutro odkodowało z okazji jutrzejszej premiery "Paktu". Na zachętę oferuje różne specjały, a jednym z nich jest maraton z pierwszą autorską Polską produkcją serialową HBO, czyli "Wataha". Rzecz o naszych pogranicznikach (zwłaszcza jednym z nich), którzy stają w obliczu skomplikowanej, sięgającej baaaardzo wysoko sensacyjnej intrygi. Świetne zdjęcia, znakomity pomysł, i z odcinka na odcinek lepiej, więc MOŻE SIĘ PODOBAĆ.

Universal godz. 20:00

Żona idealna 7 (The Good Wife 7) - serial obyczajowy, USA 2015, reż. Brooke Kennedy, wyk. Julianna Margulies, Matt Czuchry, Christine Baranski, Archie Panjabi (50 min)

Najnowsza seria docenionego oglądalnością i nagrodami na całym świecie serialu. Trochę z gatunku "dramat sądowy", ale w którym duży nacisk położony jest na zawodowe i prywatne losy prawniczki Alicii Florrick (rewelacyjna Julianna Marguilies). PEWNIE, ŻE DO ZOBACZENIA.

Filmbox godz. 21:00

Olimp (Olympus) - serial fantasy, Wielka Brytania/Kanada 2015, reż. Nick Willing, Amanda Tapping, wyk. Sonya Cassidy, Sonita Henry, Tom York, Matt Frewer (2x41 min)

Kanadyjsko-brytyjski serial fantasy, osadzony w mitycznym świecie antycznej Grecji. Młody heros, wychowany w ukryciu, postanawia odkryć tajemnicę swego pochodzenia. Aby tego dokonać, musi uwolnić więzioną przez cyklopów Wyrocznię Gai i poznać wizję dotyczącą swej przeszłości. NIE ZNAM I NIE POZNAM, BO NIE LUBIĘ FANTASY, ALE PODOBNO NIEZŁE.

DOKUMENT

TVP Historia godz. 21:10

Polowanie na Radziwiłłów - film dokumentalny, Białoruś 2014, reż. Włodzimierz Łucki (2x26 min)

Bardzo interesujące, chociaż wymagające wprowadzenia białoruska opowieść z 1922 roku, kiedy na Zachodniej Białorusi, po niedawnej, zakończonej klęską Armii Czerwonej wojnie polsko-bolszewickiej było bardzo niespokojnie, i oddziały partyzanckie napadały na bogate majątki, podpalały magazyny i wysadzały mosty. Niebawem okazało się, że oddziały te nie były do końca partyzanckie. Przed emisją filmu program "Cafe Historia", w którym w temat wprowadzą eksperci. BARDZO DUŻA CIEKAWOŚĆ.

Planete+ godz. 22:00

Prawda, dobro i piękno. Film o Bohdanie Porębie - film dokumentalny, Polska 2008, reż. Ksawery Szczepanik (36 min)

Bohaterem filmu jest reżyser filmowy Bohdan Poręba. Długoletni członek PZPR, szef Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald", a w wolnej Polsce, kandydat do Sejmu z list Samoobrony. Postać kontrowersyjna i lubiana nie bardzo. Film jest portretem człowieka, który w przekonaniu o swojej nieomylności, błądzi, a w dążeniu do prawdy, dobra i piękna, często staje po stronie fałszu, niegodziwości i brzydoty. CIEKAWOŚĆ JEST.

Planete+ godz. 22:45

Steve McQueen, King of Cool (I am Steve McQueen) - film dokumentalny, Kanada 2013, reż. Jeff Renfroe (89 min)

Biografia gwiazdora, ikony i symbolu Hollywood. Steve McQueen oczami przyjaciół. Od dzieciństwa w małym miasteczku po wielką sławę, wielkie filmy i śmierć. WARTO ZNAĆ.KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 6 godz. 21:35

Tygrys szablozębny (Sabretooth) - horror, USA 2002, reż. James D.R. Hickox, wyk. Vanessa Angel, David Keith, John Rhys-Davies, Jenna Gering (105 min)

Na podstawie śladów DNA naukowcy klonują wymarłego tygrysa szablozębnego. W czasie transportu zwierzę ucieka i rozpoczyna polowanie na ludzi. Oczywiście. SMACZNEGO.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TV Puls o godz. 20:00 "Bez twarzy", czyli John Travolta i Nicolas Cage sensacyjnie, ale czasu szkoda (134 min)

CBS Europa o godz. 21:00 "Miłosne gierki", czyli George Clooney i Renée Zellweger w reżyserii George'a Clooneya sympatycznie (109 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "xXx", czyli Vin Diesel i Asia Argento walecznie i do zobaczenia (90 min)

TVN Fabuła o godz. 21:00 "Ja cię kocham, a ty z nim", czyli sympatyczna wieczorna komedia ze Stevem Carellem i Juliette Binoche bardzo udana (94 min)

TVP HD o godz. 21:50 "Poradnik pozytywnego myślenia", czyli Bradley Cooper, Jennifer Lawrence i Robert De Niro w komediodramacie nudnawym niestety (122 min)

Kino Polska o godz. 21:55 "Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości", czyli bardzo głupia próba nawiązania do legendarnej "Różowej Pantery", ale taka "Pantera" z tego filmu jaki z Mariusza Pujszo Peter Sellers (105 min)

Stopklatka TV o godz. 22:05 "Londyński bulwar", czyli bardzo niezły kryminał z Keirą Knightley i Colinem Farrellem (99 min)

TV Puls o godz. 22:50 "American Pie 2", czyli młody Jason Biggs w mało lotnej, ale za to pełnej seksualnych żartów młodzieżowej komedii z 2001 roku (105 min)

TVN o godz. 00:20 "30 dni mroku", czyli nieźle straszący, chociaż wtórny bardzo horror (113 min)